Барселона – головна туристична перлина Іспанії. Але вона знаменита не тільки теплими пляжами, затишними кав’ярнями та смачним вином. Головна її принада – це неймовірна архітектура, яку створив геніальний Антоніо Гауді.


Будинок Вісенс

Перше, що варто побачити в Барселоні, це будинок Вісенс. Це велика будівля оздоблена яскравими декораціями і схожа на резиденцію королів. Його Гауді побудував на замовлення власника цегляного заводу Мануеля Вісенса. Це було перше серйозне замовлення тоді ще невідомого молодого, але амбітного архітектора. І він виріши показати усе, на що здатний. Натхнення для створення шедевру шукав у мавританських та арабських сюжетах. Остаточний результат вразив усіх – будівлю прикрасили неймовірними візерунками та орнаментами. Незвичайні ковані балкони і решітки, чудернацькі петлі, сплетіння яких нагадує павутиння, а іноді – невідомих тварин. Верхні вежі нагадують палац із арабських казок. На жаль, всередину вам навряд вдасться потрапити, тому що будинок постійно перепродають і залежно від забаганок нового власника туристів можуть пускати або не пускати.

Палац Гуель

Цей шедевр Антоніо Гауді побудував на замовлення каталонського промисловця Еусебіо Гуеля, який розгледів у молодому юнакові неймовірний талант. Спочатку дон Еусебіо замовив Гауді перебудову старого маєтку, а потім довірив будівництво нового палацу на невеличкій земельній ділянці. Багато хто говорив, що створити реальний шедевр архітектор не зможе, адже дуже мала площа – всього 18х22 метри. Але Гауді не здався і перевершив самого себе – у цій будівлі було поєднання усіх можливих стилів. Яскраві модерні кольори, стримана еклектика у деталях і венеційська витонченість стали причиною того, що до сьогодні палац називають найзагадковішим будинком у всьому місті.

Будинок Кальвет

Після будівництва палацу Гуель талант Гауді помітили усі заможні люди Іспанії. Замовлень було так багато, що архітектор не встигав усі їх розглядати. Але вдові відомого промисловця у Барселоні Кальвета він відмовити не зміг. Увесь будинок нагадує вібруючу скелю, яка ось-ось підніметься з місця і полетить в небо. Натхнення для створення цього шедевру автор шукав у народній міфології. Молоточки на вхідних дверях б’ють по зображенню клопа, який символізує зло. Гілки кипарису над входом – символ гостинності. Скульптури святих мучеників тривожно дивляться зверху вниз на людей, як проходять повз. 1900 року цей будинок назвали найкращим в Іспанії. Це була єдина офіційна нагорода у всій біографії архітектора. Сьогодні тут розташовані кав’ярні, офіси та квартири звичайних людей. Тому оглянути цей шедевр можна дуже легко і просто.

Парк Гуель

Якщо ви будете у Барселоні, то не пошкодуйте часу для того, щоб відвідати Парк Гуель – парк, у якому Гауді поселив сотні казкових героїв у прекрасних мініатюрних будинках із печива. 1990 року Еусебіо Гуель купив земельну ділянку, щоб побудувати на ній місто-сад. Зрозуміло, що цю роботу він запропонував Гауді. Але місто не вийшло – землю погано купували, тому власник дав повну свободу архітекторові, а той здійснив усі свої дитячі мрії.

Хочете потрапити у казку – не їдьте до Діснейленду, а їдьте у Парк Гуель. Ворота – це велетенський дракон, який стереже цю казкову країну, фонтан – Саламандра, яка є давнім символом Барселони. «Зал ста колон» – місце, де просто неймовірна акустика. Тут ніколи не буває тихо, кожного дня концерти та вистави. У цій казці архітектор побудував будинок для себе, у якому жив більше двадцяти років. Зараз у цьому будинку музей Антоніо Гауді.

Будинок Бальо

Неподалік від будинку Вісенс знаходиться ще один шедевр відомого архітектора – будинок Бальо. Місцеві називають його будинок дракона чи печера кісток. Гауді не будував цей шедевр з нуля, а просто взявся за реставрацію і проявив тут усю свою фантазію. Коли ви дивитесь на будинок, то виникає відчуття, ніби його створила не людина, а сама природа. Здається, ніби вхід, вікна, балкони стали результатом ерозії та дощів. Основна тема будинку – це битва між святим Геогрієм, який вважається покровителем Каталонії, і драконом. Дах нагадує тіло дракона – складається із частинок у вигляді невеличких лусочок, а вежа із хрестом – символізує спис, від якого дракон постраждав. Увесь будинок прикрашений мозаїкою із різнокольорових камінчиків та скла. І ця яскравість не дратує, а навпаки – притягує погляд.

Будинок Міла

Цей будинок називають кращим творінням Гауді. Архітектор будував його для сім’ї Пере Міла і Росаріо Сегімон. На створення цього шедевру його знову ж таки надихнула природа – гори Монтсеррат, які розташовані неподалік від Барселони, і море, біля якого минуло усе дитинство Гауді. Будинок ніби вирізьблений зі скелі плавним морськими хвилями. Ніби побудований з піску, але не людиною, а прибоєм. Жодних прямих ліній – усе побудовано без гострих кутів, вся будівля наче пливе і рухається. Дах – це сад для прогулянок, де Гауді поселив дивних вояків із дерева, які ніби охороняють спокій у всьому будинку. 1984 року цей будинок Міла став першим архітектурним шедевром, який включили до спадщини ЮНЕСКО.

Барселона – це місце архітектурного паломництва. Тут не тільки смачне вино, чисті пляжі та привітні люди. Тут світові шедеври архітектури. Коли ти бачиш їх на власні очі, то мимоволі задумуєшся про те, що людина у своїй творчості може перевершити саму природу.

Бернадська Тетяна