Якщо відпочинок для Вас не ототожнюється з пасивним лежанням на пляжі, а основна мета подорожі – пізнати дух великого міста, відчути його менталітет, відвідайте Берлін. Це славетне місто вразить Вас своєю складною простотою…


Берлін – столиця Федеративної Республіки Німеччини. Завдяки 3,4 млн. населення, Берлін – найбільше за кількістю мешканців й площею місто Німеччини та друге за густотою населення місто Європейського Союзу (перше місце посідає Лондон).

Історія свідчить: Берлін не раз був очільним містом німецьких державних утворень, зокрема маркграфства Бранденбурга, королівства Прусії, Німецької Імперії, Східної Німеччини. Після повалення славнозвісного муру в 1989 році Берлін – загальнонімецька столиця.

Сьогодні Берлін – впливовий політичний, інформаційний, науковий та культурний центр Європи.

Символ Берліну

Талісман німецької столиці  –  ведмідь. Від початку він сприймався як символ державної влади на печатках, гербі й прапорі, а сьогодні ця тварина стала частиною життя міста. Образ ведмедя використовується для виготовлення сувенірів, проведення виставок і створення скульптур. Є припущення, що історія берлінського талісмана пов’язана з ім’ям Альбрехта Ведмедя, легендарного засновника Берліну.

Населення

У Берліні проживає близько 3 млн. чоловік. Середній вік столичного мешканця складає приблизно 41-42 роки. 14 % населення становлять іноземці із 185 держав.

Жінок трохи більше за чоловіків. Більше 50% німців живуть без сім’ї. У Берліні вважається абсолютно нормальним співмешкання із іншими з метою платити менше грошей за аренду квартири та комунальні послуги. Це дуже популярно серед студентів та молоді, що працює. Старше покоління заможніше, саме його представників найчастіше зустрічаєш у кафе та ресторанах.

Транспорт

Німецька столиця – справжній рай для велосипедистів. Міські дороги облаштовані окремими смугами для велотранспорту, де рух регулюється на перехрестях спеціальними секціями світлофорів. Автобуси нахиляються автоматично до місця зупинки, що полегшує посадку і висадку. Не можна не згадати про центральний вокзал Берліну – найбільший і найсучасніший залізничний вокзал Європи.

Українців вразить метрополітен. Порівняно з Києвом, він має більшу кількість ліній і в ньому легко загубитися. Також у Берліні складна система придбання квитків, але є один величезний плюс: в столиці Німеччини весь транспорт приходить вчасно, секунда в секунду, і це стосується не тільки метро, а й автобусів, електричок та іншого транспорту. Крім того, варто зауважити, що зручніше купувати проїзні квитки на усі види транспорту. Вони дають пільги на відвідування музеїв, виставок, парків розваг та інших туристичних принад.

Культура і пам’ятки

Місто втілює окремі риси середньовічної архітектури. Сучасність зберегла правильні за контуром площі, широкі вулиці й забудови в стилі бароко родом із 18-19 ст.

Ейфорія будівництва почалася на зорі 20 ст. виставка під назвою “Загальні принципи містобудування”, проведена в 1910 році, продемонструвала зразок європейського міста, до якого прагнув Берлін. Після Другої світової війни в обох частинах столиці були відновлені історичні пам’ятки та житлові масиви, до яких додалися нові райони: Ліхтенберг і Мерцан – у східній частині міста, Маркішес Фіртель – на півночі. Із старовинних будівель в Берліні збереглися Церква святої Марії, Берлінський собор, Оперний театр, Бранденбурзькі ворота, Червона ратуша, Рейхстаг, Палац Бельвю. Раною у душах багатьох берлінців зяє Мур, що роз’єднав місто на капіталістичну та соціалістичну частини. Його залишки можна побачити й сьогодні.

Справжньою принадою для поціновувачів неформальної культури можуть стати околиці та промислові райони, де можна вивчити особливості стріт-арту (вуличних малюнків, графіті), що давно вийшли із марґінесу й стали взірцями художнього таланту.

Парки Берліну

На заході й південному сході міста розміщені величезні лісові масиви. Ледь не кожна вулиця міста прикрашена деревами. Берлін й справді чи не  найзеленіше місто в Німеччині. Тут розкинулося більше 2500 скверів, парків й місць відпочинку. Їх загальна площа складає близько 5500 га.

В центрі міста розташований парк Тіргартен – найбільший і найстаріший у Берліні (йому вже 500 років!). Сьогодні парк розтягнувся від станції вокзалу “Берлінський зоопарк” до Бранденбурзьких воріт.

Звісно, не проходимо повз мальовничий Берлінський ботанічний сад. Він розташований в південно-західній частині міста і користується великою популярністю серед мешканців столиці.

Крім того, в Берліні є два зоопарки. Найстаріший у Німеччині Берлінський зоологічний парк заснований у 1844 році. Його колекція славиться найбільшою кількістю представлених видів тварин. Другий зоопарк, Фрідріхсфельде,  був створений у 1954 році. Він визнаний найбільшим за площею зоопарком Європи (160 га).

Цікаво, що Берлінський зоопарк набув піку своєї популярності в 20 ст. завдяки білому ведмежаті Кнуту, покинутому мамою-ведмедицею і вихованому людьми. Подивитися на Кнута та його сусідів щорічно приходить 2,6 млн. чоловік. Не оминають  увагою і триповерховий акваріум, й експозицію нічних тварин.

Музика

Берлін – перше місто у списку поціновувачів усіх стилів музики.  Сюди регулярно навідуються світові поп-зірки, інструментальні ансамблі та рок-гурти. Нічне життя вирує для найзавзятіших!

Кухня

Берлінська кухня славиться своєю калорійністю. Серед рецептів традиційних німецьких страв ви навряд чи зустрінете щось складне у приготуванні. Найпопулярніші – смажені ковбаси, сардельки, сосиски, відомі всьому світові. Ну й, звичайно, Берлін відомий великою різноманітністю сортів пива. Щороку в столиці Німеччини проходить фестиваль пива Октоберфест, де понад 300 броварень частують гостей хмільним напоєм.

Ресторани, кафе, бари Берліна дешевші порівняно з іншими західноєвропейськими столицями.

Однак, якщо Ви вирішили щось приготувати у Берліні, зважте на те, що всі магазини зачиняються о 20 годині, а супермаркети працюють до 21-22 години – поширене для Західної Європи явище. В неділю Ви знайдете ще менше працюючих крамниць.

Враження

Безсумнівно, Берлін – особливе місто. Його красу треба відчути. Прогулятися вулицями, відвідати пам’ятки архітектури, посидіти в місцевих кав’ярнях і тоді, можливо, в простій складності міста Ви побачите його душу…

 

Юлія Бєляєва