Безпечні стосунки заради майбутнього

Сім'я

Планування сімї – важливий та необхідний етап на шляху до народження дітей. Його повинні проходити обоє майбутніх батьків, адже вагітність має стати бажаною як для жінки, так і для чоловіка. Допомогу у вирішенні проблем сімейна пара може отримати в центрі репродуктивної медицини. На основі діяльності клініки ми описуємо вам шлях до народження бажаної та здорової дитини. 


Наша історія – наша доля

У нашій країні склалася колосальна демографічна проблема: смертність перевищує народжуваність. Вид людини розумної не примножує свою кількість, а лише, у кращому випадку, створює собі заміну. Якщо сім’я з двома дітьми – це уже розкіш і неабияка рідкість, то що ж говорити про трьох і більше дітей у сім’ї. Але ж двоє дітей – це лише заміна батька та матері після їх смерті. Так ми виходимо в нуль. Однак, зважаючи на те, яка велика кількість молодих людей з різних причин залишає наш світ, то, скоріш за все, ми в мінусі. От і виходить, що нація українців не примножується, а зменшується. А якби в кожній сім’ї було хоча б три дитини, то кожна сімейна пара давала б приріст в одну людину.

Якщо первісна сім’я мала від п’яти до одинадцяти дітей, то нам про таке можна тільки мріяти. Заробітна плата пересічного українця не дає можливості стати великою сім’єю, та й стан здоров’я не ідеальний. Молодь, в руках якої все наше майбутнє, не дуже поспішає створювати сім’ю, пріоритет для неї – досягнення кар’єрного успіху. А коли вже успішна у своїй справі жінка хоче народити дитину, то може бути запізно. Тоді ми й хапаємося за волосинку, за останній шанс. Одні можуть, та не хочуть, інші хочуть, та не можуть.

У світі кожний п’ятий шлюб безплідний. В Україні, на превеликий жаль, цей показник ще більший. Загальна світова статистика показує, що 35% чоловічого населення безплідні. На період 2003-2005 років припадає 185 млн випадків вагітності, з них 75 млн – небажаної, та 45 млн абортів, з яких нелегальні аж 20 млн. Така статистика не наводить на оптимістичні ноти, адже кожен аборт – це вбивство живої людини, в якої забрали шанс на існування.

Рух «За народження!»

Держава серйозно зайнялась проблемою народжуваності. Якщо в Китаї заборонено мати більш ніж одну дитину, то в нас уже, мабуть, скоро штрафуватимуть сім’ї без дітей. Сьогодні урядом ухвалено певні грошові виплати батькам за народження дитини. Найбільша сума досягає 120 розмірів прожиткового мінімуму, виплачується за народження третьої і кожної наступної дитини. Батьки отримують гроші протягом 72 місяців. За другу дитину сума в два рази менша, кратна 60 розмірам прожиткового мінімуму, і виплачується за 48 місяців. А за першу народжену дитину держава надасть 30 розмірів прожиткового мінімуму, виплата відбуватиметься 24 місяці. Це все прописано у Законі України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», тому в разі необхідності ви можете посилатися на нього.

З метою покращення здоров’я сімейних пар, 13 вересня 1995 року в Україні розпочала роботу національна програма «Планування сім’ї». Впродовж її діяльності (припинила свою роботу в 2005 році) кількість абортів зменшилась до 200 тис. Естафету перейняла прийнята 27 грудня 2006 року програма, яка називається «Репродуктивне здоров’я нації», затверджена до 2015 року. Як вказано у самому документі, мета «полягає у поліпшенні репродуктивного здоров’я населення як важливої складової загального здоров’я, що значно впливає на демографічну ситуацію та забезпечення соціально-економічного розвитку країни».

Життя без «вбивства»

Планування сім’ї – це, так би мовити, планування бажаної вагітності. А щоб вагітність проходила без ускладнень і дитина народилася здоровою, потрібно регулярно обстежуватися та дотримуватися рекомендацій лікарів. Двадцятирічний вік – це період, коли молода дівчина уже не вперше замислюється про дітей. Та здоров’я майбутньої дитини залежить не тільки від матері, а й від батька. Якщо молодята мають шкідливі звички, слід негайно їх позбуватися. Паління й алкогольні напої – ваші вороги. Здоровий спосіб життя – все, що вам зараз потрібно. Головний репродуктолог міста Києва Олена Миколаївна Борис говорить, що найкращий проміжок між народженням дітей складає 2-3 роки. За цей час організм жінки встигає відпочити та відновитися для виношування дитини. Але не варто затягувати з народженням дитини, адже в старшому віці відсоток шансів завагітніти зменшується.

Якщо ви ще не готові народити дитину, для уникнення небажаної вагітності варто використовувати контрацепцію. У наш час існує безліч засобів, і кожен зможе знайти для себе те, що підходить найкраще. Найпростіший метод, який не потребує гормонального впливу на організм, – натуральний. Він полягає у вирахуванні «безпечних» днів. Та не всі жінки вміють правильно ним користуватися, що й проявляється через вагітність. За даними опитувань, із 100 жінок, що довіряли цьому методу, впродовж року вагітними стали 38. Ті жінки, котрі використовують оральні контрацептиви, не надто ризикують – із 100 жінок завагітніла лише одна. Та, як пожартувала Олена Борис, найнадійніший метод попередження вагітності – це поєднання усіх можливих методів контрацепції. Невміле застосування засобів контрацепції або повне нехтування призводить до вагітності. І якщо така вагітність стає небажаною для чоловіка та жінки, вони наважуються на аборт, що дорівнює вбивству. Крім того, він тягне за собою цілу купу неприємних наслідків: запалення, кровотечі, порушення менструального циклу та безпліддя.

Перед вживанням гормональних пігулок варто звернутися до лікаря-спеціаліста. Він порадить їх, виходячи з вашого гормонального складу та інших індивідуальних показників. Грамотне та постійне вживання таких таблеток допомагає зберігати молекулярний резерв яєчників, а також служить профілактикою раку яєчників й раку ендометрія. Вживання пігулок забезпечує підготовку яєчників до вагітності, вони “відпочивають”. Застосування методу комбінованих оральних контрацептивів зменшує вірогідність хоріонкарциноми (злоякісної пухлини). Олена Миколаївна розвіює міф про можливість безпліддя після довгого вжитку гормональних таблеток. Навпаки, інколи це навіть допомагає завагітніти. Трапляються випадки, що жінки, які довгий час не могли завагітніти, після споживання таблеток протягом шести місяців щасливо носили під серцем дитя. Також таблетки сприяють покращенню кольору шкіри обличчя та позбавленню прищів. А можливість набрати зайву вагу, чим і відлякують гормональні таблетки молодих дівчат, зовсім невелика. Це уже не ті пігулки, які вживали ще наші матусі.

Покарані безпліддям

Репродуктивне здоров’я батьків – запорука здоров’я нащадків. Та, на превеликий жаль, сьогодні мало хто може цим похизуватися. Те, що молода людина одержує перший статевий досвід в середньому в 13 років, дасть про себе знати в майбутньому. Ще існує безліч шкідливих чинників – стан навколишнього середовища, психологічні причини, хвороби, що передаються спадково. Все це може призвести до жахливого діагнозу – безпліддя, втрата радощів батьківства та материнства.

У жінок безпліддя може стати наслідком аборту, викидня чи перенесених хвороб, що передаються статевим шляхом. Запалення жіночих статевих органів викликають різноманітні інфекції. Задля уникнення такої ситуації варто використовувати презервативи та у будь-якому разі не забувати про особисту гігієну. Якщо ви помітили в себе якісь розлади, необхідно звернутися до лікаря, адже чим швидше почати лікування, тим дієвіше воно буде.

Що ж до чоловічого безпліддя, причинами можуть бути травми, порушення сперматогенезу як наслідок перенесених запальних захворювань, інфекційних захворювань у дитинстві (особливо епідемічного паротиту), урогенітальних інфекцій (гонорея), наявності крипторхізму, а також інтоксикації алкоголем або хімічними речовинами.

Сьогодні у місті Києві зареєстровано 2 546 безплідних пар, з них 764 – чоловіки, обидва – у 255 сімейних парах. І це лише зареєстровані, а ще ж є такі, що не повідомляють про свою проблему… Кількість безплідних пар у світі коливається в межах 10-20%, в Україні – мінімум 1, 25 млн безплідних пар.

Лікування безпліддя – справа не з дешевих (може досягати 40 тис. грн у приватних клініках), та й не завжди результативна. Якщо ви проходите курс лікування безпліддя уже рік, особливо там, де з вас викачують великі суми, а результату немає, потрібно терміново звернутися до іншої клініки. Адже правильне та совісне лікування має дати результат не пізніше ніж через рік лікування.

Тому думати про майбутнє варто вже у молодому віці, бо великий відсоток наших проблем та невдач – наш спосіб життя, безвідповідальність та байдужість до власного здоров’я.

Замість висновку

За словами Олени Миколаївни, «Лікар завжди готовий прийти вам на допомогу. Але не потрібно забувати, що він – не фея з чарівною паличкою, яка миттєво вирішить вашу проблему. Тому передусім необхідно берегти себе самим».

Наталія Юраш