11.05.2012 - Хобі

Ейфорія восьми коліс, або Я хочу кататися на роликах

У сучасному світі ролерство з кожним днем стає ще популярнішим. У чому ж його секрет? Одні вважають його способом гарно провести час у сімейному колі та розвіятись від проблем, а інші – образом життя, пов’язаним із відчуттям драйву, швидкості та свободи. У залежності від цього вибору, людина обирає для себе свій стиль катання та методи досягнення успіхів у ньому.


Екстремальні любителі ролерства

Це диво-люди, які літають вулицями, здіймаючи пил та приковуючи погляди. Коли хтось із них блискавкою шугає за поворот, у інших від подиву відкриваються роти. Їхні тіла спритні та сильні, їхні ноги не ходять, а їздять. Вони – діти мегаполісів, які дихають і рухаються з однаковим ритмом та не можуть жити без швидкості та ризику. Рівень адреналіну у їхніх жилах перевищує середньостатистичну норму

Спостерігаючи за їхньою майстерністю, у кожного виникає бажання стати такими ж.

Вони – королі вулиць та великих площ!

Вони – РОЛЕРИ!

Роликовий спорт як здоровий спосіб життя

Сьогодні, коли люди нарешті усвідомили весь негативний вплив нашої екології, малорухливого способу життя, кожен намагається знаходити час на спорт. Батьки масово віддають дітлахів до спортивних секцій, підлітки самі починають шукати модне та корисне молодіжне заняття. Навіть дорослі замислюються над тим, як урізноманітнити свій вільний час так, щоб витрачені години минули із насолодою для душі та користю для тіла.

І тут  багатьом на думку спадає роликовий спорт. Адже, на перший погляд, нічого особливого, ніби навчитись цьому заняттю легко – став і поїхав. Але чи все так просто, як здається? Що таке роликовий спорт? З чого потрібно починати? Як стати вправним ролером?

Питань у початківців завжди багато. Але на кожне з них можна знайти просту відповідь.

З чого почати?

Найперше – це з тверезого осмислення. Потрібно визначитись із тим, чого ви хочете досягти у роликовому спорті та на що готові піти заради нього. Насамперед треба обрати стиль, який вам до душі, адже саме від цього залежатиме вибір ваших роликів та подальше навчання. Також потрібно розуміти, що тут без синців не обійдеться. Хочете навчитись – доведеться перетерпіти низку падінь. Якщо ця перспектива вас не лякає – час обирати свій стиль та ролики і приступати до навчання.

Стилі катання

Цей вид екстремального спорту представлений кількома стилями катання. Нижче описані найпопулярніші із них.

Фітнес – найпоширеніший стиль роликового спорту. Базується на активному відпочинку на роликах, словом, катанням для задоволення.

Слалом – це стиль, який полягає у катанні на слаломній доріжці. Буває двох видів: швидкісний та фігурний.

Агресив має три різновиди.

Верт – катання на вертикальній рампі, обертання та вильоти різної складності. Потребує хорошої фізичної підготовки, матеріальних затрат та обов’язкового захисту. Тут вже ніяк не обійтись без шолома.

Стріт – «вуличне катання». У хід ідуть бордюри, сходи, перила та будь-що інше, на що тільки можна застрибнути на роликах. Досить популярний вид катання, який не потребує додаткового оснащення та зайвих фінансових витрат.

Паркове катання – об’єднання двох попередніх стилів, тобто, ковзання (стріт) та оберти з вильотами (верт).

На сьогодні дуже популярним є фріскейтинг. Це один із найновіших напрямків, який передбачає впевнене катання по місту. Фріскейтинг об’єднує в собі декілька дисциплін. Основні – це стрибки  та екстремальні слайди (гальмування).

Кожен може обрати те, що йому подобається. Потрібно лише чітко визначитись із власними бажаннями та можливостями. Найкраще може порадити лише та людина, котра не тільки відчула роликовий спорт душею і тілом у прямому сенсі слова, а ще й досягла у цій царині чималих успіхів.

Йдемо купувати ролики

Щоб не розгубитись у магазині спортивних товарів, треба чітко знати, навіщо ви туди прийшли.

Якщо ви просто хочете спробувати покататись, щоб зрозуміти, чи сподобається вам дане заняття, не варто купувати собі дорогі ролики. Краще попросити продавця продемонструвати так звані ролики для відпочинку. Це найкращий варіант для початківця.

Але якщо ви плануєте постійно кататись, їздити на великі відстані, набирати велику швидкість, словом, приділяти цьому заняттю багато часу, то ролики для фітнесу найкраще задовольнять ваші вимоги. Звичайно, це потребує більших витрат, ніж ролики для відпочинку.

Якщо ж ви любите спорт, не уявляєте без нього свого життя, вже давно опанували фігурне катання, граєте у хокей чи добре катаєтесь на лижах, то звичайних роликів вам може виявитись замало. Краще обирати між роликами для фітнесу та роликами для слалому.

Ось головні вимоги, яким мають відповідати ролики для слалому. Вони мають бути якісними, надійними, комфортними, тобто такими, які будуть  забезпечувати не тільки максимальну маневреність, а й гарний захист ніг від травм при виконанні трюків.

Обираючи ролики для дітей, не варто боятись придбати «дорослу модель». Колеса в один ряд – це не так страшно і небезпечно, навіть навпаки кататись на роликах, у яких колеса розташовані у два ряди, може виявитись зовсім незручно для дитини.

Захист

Ну ось, новенькі ролики вже на ногах. Уперед???

Не варто поспішати. Краще потурбуватися заздалегідь про захист, щоб не травмувати свої лікті та коліна. І це зовсім не примха. Не варто ним нехтувати через те, що буцімто «наколінники не пасують до моїх джинсів», адже рани від падінь навряд пасуватимуть більше. Насамперед, потрібно захистити лікті та коліна – це «легкий» захист. Також не завадить одягати спеціальні рукавички без пальців для захисту зап’ястків. Це, певно, найнеобхідніша частина захисту. Під час падіння вона захищає від перелому та ран. Більше того, якщо навчитись падати правильно, то аматорові нічого, окрім рукавичок, і не знадобиться. Шолом – не менш важливий елемент захисту, але ним дуже часто нехтують.

Реалії катання

Той факт, що катаються усі, починаючи від малюків, закінчуючи дідусями та бабусями, зовсім не означає, що це легке заняття і можна за один раз «стати і поїхати». Тобто, це зробити дійсно не важко, але навряд перебирання ногами та хаотичне махання руками когось задовольнить. Головне – поставити собі за мету кататись так, щоб почуватись впевнено. Ролер зі стажем здатен розганятись навіть до 40-50 кілометрів на годину.

Кожен, хто катається на роликах отримує від цього такі переваги:

  • Міцні ноги та підкачані сідниці.
  • Суглоби стають більш рухомими, що позитивно впливає на здоров’я .
  • Здорове серце, готове до навантажень.
  • Гарну поставу.
  • Підвищення рівня власної витривалості.

Це лише початок переліку. Коли ви почнете тренування, то відкриєте для себе цілий спектр плюсів та мінусів. Перші, звичайно ж, переважатимуть.

Поради для початківців

Головне правило для початківця: «Катайся з розумом». Нікому не потрібне зайве геройство.

Не варто намагатись вчитись самому, адже спостерігаючи за іншими, набагато легше уникати помилок. Та й значно веселіше і ефективніше кататись гуртом. Якщо друзі чи знайомі не бажають скласти компанію – не біда. У такому випадку завжди допоможе Інтернет. Знайти однодумців можна на різноманітних форумах. Ролери – веселий та відкритий народ, завжди приймуть, покажуть та навчать. Переймати досвід звичайно краще у реальних людей. Таким чином, можна проконсультуватись щодо роликів, захисту, навчання і найкращих територій для катання. Ролер має піклуватись про своє здоров’я і обов’язково мати у своєму арсеналі аптечку.

Треба знати, що ролики зовсім не люблять вологу. Як висновок – не варто їздити  калюжами та по мокрому асфальту. Підшипники можуть заіржавіти, а ролики зіпсуватись. До того ж, ризик послизнутись і впасти зростає вдвічі. Початківець має вміти розраховувати власну швидкість. «Повзати» на роликах не варто, бо так ви нічому не навчитесь. Але й літати з перших днів тренувань – теж зарано.

Спершу варто навчитись кататись на рівній поверхні та не спішити з усілякими гірками, сходинками тощо. Потрібно об’єктивно оцінювати власні сили та можливості. Адже, розігнавшись до 40 кілометрів на годину на роликах, контролювати ситуацію набагато важче ніж, на приклад, на велосипеді. Навчитись гальмувати – ось ще одне обов’язкове завдання для початківця.

Потрібно приділити особливу увагу їзді на «м’яких колінах», тобто навчитись впевнено почуватись на зігнутих ногах. Це запорука правильного катання та безпечного падіння, тому що це допомагає тримати рівновагу. Кататись на прямих ногах просто неможливо. Це ніколи не врятує вас в екстремальній ситуації, тому що ноги просто не зможуть виконати того, чого ви від них хочете.

Ролерство як стиль життя

Доволі часто людські захоплення переростають у дещо значно більше. Можна почати із цікавості, а потім прожити із цим усе життя. Ролики – річ, до якої звикаєш дуже швидко. Катання допомагає вивільняти зайві емоції, позбуватися стресу. Ролери часто здаються безстрашними людьми. Інколи складається враження, що вони не відчувають болю та не бояться падінь. Багатьох дивує, чому маленькі діти без зайвого страху ганяють вулицями у той час, як це боїться зробити доросла людина.

Пояснення надзвичайно просте: діти звикли падати, для них це не так страшно, як для дорослих. Людина падає саме через відчуття страху. Відбувається або ж повне розслаблення, або ж надмірне напруження. Треба менше думати про те, що можна впасти. Із набуттям практики це можна виховати у собі.

Якщо страхи поступово відступають, хочеться досягати все нових і нових вершин, переходити від любительського катання до катання професіоналів.

Коментар

П.І.Б. Шостак Нікіта Сергійович

Вік:  18 років

Стаж ролера: 8 років

Досвід: тренерська діяльність; перемоги Всеукраїнського рівня на змаганнях ролерів.

Серед них – абсолютний переможець на щорічному молодіжному фестивалі «вуличного мистецтва» SNICKERS URBANіЯ 2006 та 2007 років  в Україні.

Захоплення: екстремальні види спорту

Прихильник здорового способу життя, адже тільки так можна досягти гарного результату.

Зараз все більше дітей прагне навчитись кататись. Я сам розпочинав у 10 років, просто із цікавості. Дуже важливою є позиція батьків. Без травм у цьому виді спорту просто не обійтись. Багато новачків припиняють займатись вже після першого ж перелому. Батьки мають підтримувати у таких ситуаціях, а не забороняти щось.

Ролики – це пристрасть та задоволення. Але від них можна чекати  будь-чого. І краще придбати власній дитині хороший захист, ніж потім забрати її додому в гіпсі.

Дорослі люди також повинні розуміти, що цей спорт розрахований на тих, хто любить ризик.  Не було б ризику – не було б стільки ролерів на вулицях. Звичайно, все залежить від того, на скільки серйозно людина ставиться до катання. Щоб займатись вертом, потрібно мати певну базу, хорошу фізичну форму. Це десь два роки постійного катання.

У сучасному світі стріт-катання стає все популярнішим.  Хлопці вчаться кататись просто на площах, вулицях. В Україні, на жаль, поки немає перспектив розвитку катання на рампі.

Величезна перевага катання на роликах – це те, що розпочати можна у будь-якому віці. Почати кататись з нуля може як дитина, так і дорослий. Це допомагає відкинути страхи та вдосконалити своє тіло, отримавши при цьому максимум задоволення.

Не варто боятись! Лише спробуйте – і ви просто не зможете відмовитись!

Катерина Рєпіна