22.03.2015 - Сім'я

Фінансова незалежність сучасної жінки

Дивно, але факт, багато моїх знайомих дівчат цілеспрямовано крокують до втілення в життя своїх прагматичних і не дуже мрій, серед яких основна і найбільш прагматична – стати фінансово незалежними, купити гарну квартиру, затишний будиночок біля моря, а може навіть поїхати в круїз, головне – вона хоче все вирішувати сама. А потім я подумала, що ж у цьому дивного, якщо в розвинутих країнах Європи та Америки фінансова незалежність жінки взагалі стала суспільною нормою.


Генетично-історична спадковість
А вся суть у тому, що жінка у нашому суспільстві заздалегідь, так би мовити, на генетично-історичному рівні, запрограмована на суперечливі ціннісні орієнтації.
З одного боку, батьки нам передали свою життєву філософію грошей, які потрібно цінувати і заощаджувати. А з іншого – виховували у дусі того, що жінка має бути доброю і турботливою берегинею домашнього затишку, але аж ніяк не заможною чи фінансово незалежною.
8 найпоширеніших помилок на шляху до фінансової свободи
Помилка № 1. Заробляй більше грошей і ти будеш багатою.
Найбільш поширеним міфом щодо особистих фінансів є той, що начебто найголовнішим фактором у тому, чи зможете ви стати багатою, є те, скільки грошей ви заробляєте. Насправді ж ваше багатство визначається тим, як ви зберігаєте те, що у вас є. А проблемою номер один є те, на що ви витрачаєте свої чесно зароблені.
Ви повинні бути мотивованою для того, щоб стати фінансово стабільною та незалежною від чоловіка у своєму житті. Бути незалежною не для якихось химерних абстрактних феміністичних ідей, а для виживання, тому що особистісна безпека понад усе.
Помилка № 2. Мій чоловік потурбується про мене.
Цей міф ще називають міфом про Попелюшку. У важливих справах жінки схильні покладатися на чоловіка. Так, вони рідко задумуються про розмір своєї пенсії, накопичують гроші не на забезпечення свого благоустрою, а для великих покупок, на дітей та внуків. Задуматися про заощадження жінок може змусити лише радикальна зміна ситуації, наприклад, розлучення. Тому не треба чекати цього часу, аби нарешті впорядкувати власні фінанси, для чого потрібні тільки отримання корисних знань і зміна ставлення до грошей.
Помилка № 3. Жінки погано вкладають свої гроші.
Більшість жінок обережні і консервативні, вони не шукають гарних інвестицій і в кращому випадку кладуть гроші на депозит. Шкода. Оскільки ті жінки, які дізналися про інвестиції, часто стають кращими інвесторами, ніж чоловіки, і отримують більші прибутки. Чого ж їм переважно не вистачає? Рішучості зробити перший крок і почати із вивчення цієї теми. Згодом, зі здобуттям нових знань, страх відповідальності буде зникати. Оцей безпідставний страх більше характерний для жінок, ніж чоловіків.
Помилка № 4. Втрату твердої влади жінки компенсують «м’якою» владою.
Дуже часто і швидко поступившись у розподіленні коштів чоловікові, жінка компенсує втрату фінансового впливу вибудовою стосунків із дітьми, родичами та друзями. Це – своєрідна форма втечі у нікуди. Дружбу не заміниш грошима, гроші не заміниш дружбою. Для того, аби жити повним життям, потрібно брати під контроль усі найважливіші його сторони, до яких, безперечно, і відносяться гроші. Замінити цей контроль чимось іншим неможливо.
Помилка № 5. Жінка вкладає до загального бюджету більше, ніж чоловік.
Більшість жінок за звичкою безтурботно несуть на собі тягар безоплатної, універсальної і цілодобової домогосподарки. Крім того, ще встигають працювати майже на рівні з чоловіком. Звісно, це несправедливо, і як компенсацію непогано було б запровадити створення спеціальних родинних фондів і накопичувальних програм на користь жінки. Люблячий партнер зобов’язаний і сам потурбуватися про такі дії, але, не отримуючи ініціативи з боку жінки, він з полегкістю думає: «Певно, що вона сама нічого не хоче, то чому ж я буду заважити?» У підсумку замість грошей накопичуються претензії та образи.
Помилка № 6. Жінки не знають і не користуються своїми правами.
Після виходу заміж жінка добровільно передає всі свої фінансові права чоловікові, виправдовуючи таке рішення коханням та романтикою. В наш час, коли розпадається більше половини молодих сімей, такий підхід є доволі наївним та безвідповідальним. Оскільки всю повноту відповідальності за своє життя, зокрема, і його фінансовий аспект, потрібно брати лише на себе; по-друге, обов’язки подружжя повинно обумовити у відкритій дискусії і чітко закріпити юридично. Саме це і стане доказом кохання і довіри на все життя.
Помилка № 7. Жінки не люблять ризикувати.
Не існує абсолютно надійних методів вкладання грошей, не варто їх і шукати. Статки потрібно навчитися цінувати та розподіляти. Звісно, збитки також будуть. Чим швидше ви цим займетеся, тим раніше зрозумієте, що світ не перевернувся, і ви не померли. Завжди краще щось почати, робити помилки і паралельно вчитися на них, ніж неспішно намагатися створити уявно безпомилкове майбутнє. На практиці навіть ті жінки, які вміло керують трудовими колективами і підприємствами, всіма силами намагаються відсторонитися від ризику в особистому житті і родинних фінансових справах.
Помилка № 8. Жінки просять грошей у чоловіків.
Це принизливо. Рівень самооцінки і самоповаги жінки неминуче впаде до нульової позначки, оскільки жінка – не дитина, яка змушена просити грошей у тата і чути при цьому питання «Навіщо?» і «Для чого?». Жінка має право (а чоловік зобов’заний це право їй забезпечити) вільно розпоряджатися обумовленими грошовими сумами, які виходять за межі сімейного бюджету. Навіть якщо її професія – домогосподарка.
Чому жінки мають бути фінансово незалежними?
Існує багато причин, чому жінки мають стати фінансово незалежними. Так, середня тривалість життя української жінки – 74 роки, на пенсію вона виходить в 60 років. І хоча живуть жінки довше, порівняно з чоловіками (62 роки в середньому), пенсію отримують вдвічі меншу чоловічої.
Статистика демонструє, що більше 50% жінок після 50 – самотні через свій особистісний вибір, розлучення чи смерть свого партнера, таким чином вони стають фінансово відповідальними за себе. Часто до цього додаються декілька дітей.
Фактично, якщо жінка не є фінансово самодостатньою, тоді в реальності існує велика ймовірність того, що хтось – чи ваш партнер, чи уряд – будуть частково визначати що вам робити, а що не робити.
Як стати фінансово незалежною
Звичайно, нічого просто так не дається і з неба не падає, як любила казати моя бабуся. Перш за все потрібно інвестувати трохи часу і грошей у фінансову самоосвіту. Читати книжки, газети і журнали, відвідувати семінари і збиратися із жінками-однодумцями аби більше дізнатися про можливий вибір інвестиційної стратегії на ринку цінних паперів, нерухомості чи бізнесу. Світова лідерка серед жінок-інвесторів Кім Кійосакі стверджує, що один із найкращих шляхів для генерування грошей – це інвестування.
Також логічно буде додати, що в міру того, як ви будете займатися самоосвітою, паралельно у вас викристалізуються певні вподобання щодо тих чи інших інвестиційних інструментів.
Жінки насправді можуть бути прекрасними інвесторами. Чому? Тому що вони не бояться сказати «ні» і здатні ставити більше запитань, вони більш відкриті до навчання і розуміння інвестиційного світу.
Отже, замість того, щоб купувати одяг, купуйте… акції!
Коли ти прокидаєшся вранці і йдеш на роботу, ти продаєш інтелектуальний продукт – себе, а точніше – свій час і знання. Коли ти усвідомлюєш, що кожного ранку твої статки, образно кажучи, також прокидаються і мають такий самий потенціал працювати, тоді ти відкриваєш абсолютно новий підхід до свого життя. Тому запам’ятай: ти сама відповідальна за своє життя!

Олена Фоміна