З кожним роком туристи відвідують і знаходять все більше цікавих місць в Україні. І ці локації знаходяться далеко не лише біля Чорного Моря і Карпат. Тим не менш, навіть на загальному українському фоні Рівненщина залишається маловідомим регіоном для масового відвідувача. В цій статті я намагатимусь виправити цю несправедливість, і розкажу вам, чому ця частина нашої країни заслуговує вашої уваги.


На початку давайте згадаємо загальну інформацію про цей край, щоб мати трохи детальніше уявлення про предмет нашої розмови. Рівненська область знаходиться на північному заході України. Вона межує на заході з Волинською областю, на півночі – з Білорусією, на сході – з Житомирською областю, а на півдні – з Львівською, Тернопільською та Хмельницькою областями. Її обласним центром є місто Рівне. Населення області складає близько 1 млн 170 тисяч людей. Площа області складає біля 20 000 кілометрів, а офіційно утворена вона була 4 грудня 1939 року.

Рельєф і клімат

Якщо брати цю область загалом, то її можна поділити на 2 частини за рельєфом: північну частину, котра розташована в межах Поліської низовини (середня висота якої сягає 140-180 метрів над рівнем моря), та південну частину, розташовану на Волинській височині, де цей показник зазвичай сягає від 200 до 300 метрів, а найвища місцева позначка висоти над рівнем моря знаходиться на Подільській височині і доходить до 370 метрів.
Клімат в цій області помірно-континентальний, з вологим теплим літом і м’якою зимою, для якої характерними є часті відлиги. Середня температура у січні тут становить в середньому -5°C, липня +19°C. Період з температурою понад +10°C становить понад 160 днів. Кількість опадів становить 600 – 650 мм на рік. Серед місцевих несприятливих кліматичних явищ в різні пори року варто виділити ожеледицю, посилення вітру до 15 м/с (частіше у південній частині області), зливи, заморозки і відлиги.

Основні цікаві пам’ятки

Свій огляд пам’яток Рівненщини я хочу розпочати з Губківського замку. Замок у місті Губків за композицією і пропорціями вважався одним з найдосконаліших у волинській школі оборонних комплексів. Ця споруда мала чотири кутові вежі із стрільницями, в’їзну браму і підйомний міст, а у її дворі знаходилися житлові та господарські будівлі. На подвір’ї замку залишився глибокий колодязь, збудований з каміння. Під замком були льохи та в’язниця. Тепер на 30-метровій замковій горі, що піднімається над Случем, видно залишки замку. До наших днів дійшли лише частина стін та декілька башт. Крім того, там можна побачити засипаний замковий колодязь. Руїни розміщуються над стрімким схилом і рікою окремо від інших будівель. На сьогоднішній ця Замкова гора входить до Надслучанського регіонального ландшафтного парку.
Наступним пунктом моєї розповіді буде Березнівський державний дендрологічний парк, який розташований у місті Березне Рівненської області. Його площа складає 30 гектарів. Цей парк було створено неподалік Березнівського лісового коледжу з ініціативи колишнього місцевого директора М. М. Новосада, коли були розпочаті роботи зі створення дендрарію. Нині у цьому дендрологічному парку знаходиться 900 видів деревних рослин, серед яких чимало представників декількох континентів, які розміщені у різних ботаніко-географічних ділянках. Тут представлені рослини з таких географічних ділянок, як Америка, Кавказ, Середня Азія, Карпати, Крим тощо. У парку прокладені прогулянкові доріжки, споруджений каскад ставків, обладнані альтанки й оглядові майданчики; є окрема ділянка декоративних рослин, березовий гай, сади жасмину, розарій. Цей дендропарк є базою науково-дослідницьких робіт з вивчення і збагачення лісової флори в Українському Поліссі, а також тут часто відпочивають жителі міста Березне.
Далі варто розказати про річку Случ. Її довжина становить 451 км, 290 км з яких є судноплавними. Її живлення переважно снігове і дощове. Замерзає в грудні, скресає в березні. Починається на Подільській височині, і потім тече вниз по Поліській низовині. Спочатку тече на схід, далі поступово повертає на північ, згодом на північний захід, а від міста Сарни — знову на північ. У цій річці живе 37 видів риб. Згідно з Червоною книгою України, охоронний статус в рибній фауні цієї річки мають ялець звичайний, карась звичайний, минь річковий, мінога українська і інші види. Найчисленнішими видами місцевих риб є щука, лящ, в’юн, окунь і деякі інші.

Страви і заклади Рівненщини

Першочергово варто виділити мацик. Варто розповісти про традиційний вид приготування цієї страви. Це сиров’ялена свинина у кендюху, що готується лише в деяких районах Полісся. Ця страва відома у різних районах Рівненської області, а також в Маневицькому та Любешівському районах Волині. Свіжу свинину солять, додають перець і інші спеції. Потім перемішують з невеликою кількістю сала та заправляють у добре вичищений свинячий трибух. Ця м’ясна куля вагою від 0,5 до 2 кг кладеться під прес, щоб зайва рідина стекла. А потім цю кулю підвішують в сітці на горищі для висихання. Зазвичай її чіпляють там, де зберігалось сіно, щоб м’ясо наповнювалося запахом висохлих трав. За декілька місяців м’ясо висихає і відповідно стає двічі меншим за об’ємом, а також має особливий запах, який відрізняється від запаху всіх інших страв на основі сиров’яленої свинини. Такий спосіб приготування свинини дозволяє її довго зберігати. Раніше мацик часто готували зі свинини, яка була приготована до Великодня. За літо м’ясо добре висихало над сіновалами, і його подавали восени, під час збирання врожаю. Наступна традиційна рівненська страва, яку варто згадати – це картопляники. Вона готується з вареної м’ятої картоплі. До неї застосовують різні начинки: грибну, м’ясну, яйце з цибулею тощо. Зазвичай вони виступають у якості другої страви, після супу і перед десертом. Їх можна спробувати у багатьох харчових закладах у місті Рівне, а також у різних містечках в цій області.
Звичайно, не можна пройти повз огляду деяких вартих вашої уваги кулінарних закладів у м. Рівне. Необхідно згадати ресторан «Gusto gastro salon». У меню є страви європейської і японської кухні: запечені овочі, салат цезар, класичний стейк, курка в соусі теріякі, роли, а також коктейлі, глінтвейн, гарячий пунш, французьке шампанське тощо. Як бачите, тут є широкий вибір як страв, так і напоїв. Для гостей відкрита літня тераса, зона для дітей, жива музика з середи по неділю і дегустації вина кожної останньої середи місяця. Є вільний доступ до Wi-Fi. Тому цей заклад можна відвідувати для відзначення різних свята, а також щоб проводити час з родиною, чи для індивідуальних зустрічей. Також тут працює служба доставки. Все це робить заклад Gusto Gastro Salon дуже привабливим місцем для відвідування.

Ще один місцевий заклад, який обов’язково варто згадати – це ресторан “Nеw York Strееt Pizza”. Цей ресторан має сучасний дизайн, який захоплює з першого погляду. Скрізь присутня тематика Нью-Йорка – фото жителів і вулиць, різноманітні написи на дерев’яних дощечках. Меню ресторану цікаве й різноманітне. Відвідувачі неодмінно вподобають апетитну й соковиту італійську піцу від “Nеw York Strееt Pizza”, зроблену за спеціальним рецептом. Окрім того, тут є широкий вибір десертів. Це місце добре підходить як для ділових, так і неформальних зустрічей. У його залі є великий телевізор, і за попередньою домовленістю там можливий перегляд трансляцій матчів й інших програм. Як бачите, ресторан “Nеw York Strееt Pizza” дійсно вартий того, щоб його відвідати.

На завершення
Ось і підходить до закінчення наша подорож по пам’яткам і цікавим місцям Рівненщини. Стає зрозумілим, що цей край може стати дійсно привабливим місцем для відвідування туристами. Отже, якщо ви шукаєте зручний за розташуванням і цінами відпочинок, то чудовим варіантом для вас стане якраз Рівненська область.

Артем Мурадов