Існує легенда: коли Бог розподіляв природні багатства землі, їх не вистачило для однієї маленької країни в серці Європи. Щоб виправити цю несправедливість, Господь дав їй гори, що подібні до веж замків, блискучі льодовики, бурхливі водоспади, незліченні озера та привітні благодатні долини. Ось так Швейцарія й стала досконалим втіленням божественної мудрості.


Але що в першу чергу спадає нам на думку, коли ми чуємо про цю країну? Звичайно ж ми згадуємо про швейцарські банки, годинники, шоколад, сир… І виникає питання: невже це єдине, що ми знаємо про цю прекрасну та дивовижну країну?

Швейцарія, насправді, багато в чому унікальна. Не зважаючи на те, що за європейськими мірками вона крихітна, це не заважає їй бути знаменитою. Хто б залюбки побував там і відбочив? Та практично всі. Але головна проблема, як завжди, криється у фінансах. Адже ми звикли, що Швейцарія асоціюється з величезними грошима, і все там дороге. Та невже для того, щоб добре відпочити, потрібно, аби постійно при собі було багато грошей? Зовсім ні. Головне, аби було бажання.

А почати потрібно з малого – дістати квитки. В Україні є маса різних авіакомпаній, які продають їх за розумними цінами. А якщо квитки купувати заздалегідь, або, як кажуть, не в сезон, то можна дуже добре заощадити. Або ж можна взяти тур по Швейцарії – тоді ви теж не особливо витратитеся на квитки.

Лижі замість коліс

Якщо обирати, де краще відпочити в холодну пору року, то це безсумнівно Швейцарія. Навряд чи знайдеться на планеті інша країна, життя в якій було б так тісно пов’язане з гірськими видами відпочинку. Майже половину її території займають Альпи. Безліч перших гірськолижних курортів, лижних шкіл були засновані саме тут, і більшість традицій і стилів катання пішли з цих місць. До того ж, в альпійських долинах майже цілий рік суха та сонячна погода.

Унікальність Швейцарського клімату в тому, що для кожної області країни характерний свій пейзаж і погодні умови. Тут Арктика межує з тропіками, тому ця країна цікава незалежно від сезону. Влітку тут теж є на що подивитися: сині озера, стрімкі ріки, водоспади, зелені альпійські луки, високі гірські хребти та вічні льодовики. Від цього перехоплює подих, особливо в шанувальників фотомистецтва та божественних пейзажів.

Але повернемося до зимового відпочинку. Так, наприклад, з гори можна спуститися на надувному крузі, автомобільній камері або на сніговому самокаті, який нагадує щось середнє між велосипедом і традиційним самокатом – його конструкція має тільки дві лижі та кермо. Оскільки сидіння немає, всю дорогу доводиться їхати стоячи. Є ще більш екзотична розвага – спуск з гори на велогемелі. Це щось на кшталт велосипеда з лижами замість коліс. Для підтримки рівноваги можна надіти й на ноги маленькі лижі.

До речі, якщо вам пощастить познайомитися з компанією швейцарців, то будьте впевнені, вам з ними нудно не буде. Вони стримані на вулиці, але дають собі волю під час відпочинку. Швейцарці знають міру і не позбавлені почуття такту. Молодь відпочиває так само, як і їхні однолітки з інших країн – шумно, буйно, весело. Але, на відміну від тих же італійців, знають, коли зупинитися.

Туди й назад зі «швейцарської точністю»

Для шанувальників архітектури Швейцарія зберігає фортеці епохи Відродження, будівлі в стилі бароко, романська або готична архітектура є частиною ансамблів таких міст, як Базель, Женева або Лозанна. А фанатів мистецтва потішить величезна кількість музеїв. У Швейцарії їх більше 600, а це означає, що кожне місто чи селище може похвалитися хоча б чотирма музеями. До речі, за твердженням самих швейцарців, найбільшу популярність серед туристів має Музей транспорту в Люцерні. На другому місці – Ботанічний сад в Женеві, на третьому – середньовічний Шильонський замок на березі Женевського озера.

У Вас може виникнути питання – як все це можна переглянути, пройти, об’їздити і чи можливо це взагалі? Повірте – про це в Швейцарії добре подбали. Продаж проїзних квитків у цій країні – прерогатива автоматів. Автомат точно знає, як, коли й куди проїхати, допоможе спланувати маршрут і запропонує варіанти, як заощадити гроші, купуючи проїзний на декілька поїздок або на певний термін.

У Швейцарії діє система об’єднаних тарифів. Вся країна поділена на зони, а вартість квитка залежить від того, скільки зон перетинає маршрут. Існують кілька різновидів проїзних квитків. Це квиток в одну сторону на 4 години або на добу, міський квиток «туди» чи «туди і назад», на одну поїздку або на добу, денний проїзний по всій Швейцарії на будь-якому виді транспорту, групові та довгострокові (1-6 місяців або 1 -3 роки) проїзні. Крім того, існують єдині квитки для поїздок країнами Європи, а також різні знижки для туристів, студентів, пенсіонерів. Усередині кожного тарифу також передбачені знижки, що залежать від маршруту та особистості пасажира.

До речі, ще одна деталь вам на замітку. Одна зі сфер, яка виправдовує поняття «швейцарська точність» – це транспорт. Якщо в розкладі сказано, що автобус буде на зупинці 0 14:42, то будьте впевнені, так воно і буде. Ні снігопад, ні проливний дощ не змусять автобус спізнитися хоча б на секунду.

Ох вже ці швейцарці!

Цікаво те, що швейцарці заслужено вважаються до неможливості ввічливим народом. Їх ввічливість, люб’язність, стриманість добре відомі, проте ці якості аж ніяк не треба плутати з хорошими манерами. Характерна риса швейцарців, що свідчить про їх привітність та дружелюбність, – це пристрасть до рукостискань.

Швейцарців відрізняє дуже закрите особисте життя. Сторонніх можуть запросити в гості тільки після дуже тривалого часу знайомства. Ділові або звані вечори швейцарці влаштовують в ресторанах або готелях. На таких заходах знання етикету та хороших манер необхідні, бо швейцарці високо це цінують. У них є дві форми звернення: ввічливе (пан, пані) і фамільярне (по імені). Якщо, знайомлячись з людиною, ви називаєте його/її «пан» чи «пані», то, швидше за все, вам доведеться звертатися так до неї завжди.

З одного боку, швейцарці за характером дуже консервативні, з іншого – дуже цікаві й легко пристосовуються. У Швейцарії чотири мови, але з приїжджими вони спілкуються англійською. Вона же є й мовою бізнесу. Ця країна традиційно є туристичною, що проявляється в турботі її жителів про комфорт гостей.

Що стосується вільного часу, то швейцарці знають, як його весело провести, адже вони відрізняються високою трудовою свідомістю і тому вміють цінувати час, відведений для відпочинку. Цікаво те, що в десятку найулюбленіших занять швейцарців під час дозвілля входять читання, прогулянки, відвідання театрів, кінотеатрів, виставок, спортивні тренування та секції, робота в саду, рукоділля, ресторани, спортивні заходи та дискотеки, а в самому низу списку знаходиться відвідування різних навчальних курсів і музичних шкіл.

Державні таємниці для гурманів

Швейцарія любить балувати своїх гостей різноманітними стравами, тим більше в кожній частині цієї унікальної країни можна зустріти також і страви національної кухні інших країн – італійської, французької, німецької. У франкомовних регіонах просто необхідно спробувати сирне фондю – розплавлений киплячий в білому вині сир грюйер або емменталь. Його подають на спиртівці в керамічному казанку, куди опускають хліб на довгій виделці. До страви подається, як правило, місцеве вино тієї ж марки, яке використовувалося для приготування фондю. У німецьких регіонах вас потішить блюдо Lurich Leschnetzeltes – тонкі шматочки телятини в соусі. Зазвичай вони подаються із спеціально приготованою та запеченою картоплею.

Крім того, Швейцарія славиться своїм шоколадом, озерною та річковою рибою, раклетот, в’яленим м’ясом і всілякими пирогами. Також в будь-якому ресторані ви можете побачити величезний вибір сирів. Що ж стосується вин, то ви знайдете тут будь-яке відоме вино, особливо у великих ресторанах, де винна карта включає сотні найменувань. А ще варто спробувати спеціально приготовлену дуже міцну каву ristretto. Цікаво те, що рецепти приготування швейцарських сирів і вина є державною таємницею.

Гуляти – так з музикою

Якщо ви любите веселий відпочинок і відмінну музику, то Швейцарія знову стане для Вас найкращим варіантом. Адже щороку тут проводяться сотні музичних фестивалів всіляких напрямів. Особливо популярні літні концерти під відкритим небом, в яких беруть участь як відомі, так і мало відомі виконавці.

Концертний сезон зазвичай відкривається в кінці червня в Санкт-Галлені. У липні фестивалі починаються в Берні, Аванші та Ніоні. Знамениті джазові фестивалі проходять в Монтре, Берні та Віллісау, менш відомі – в багатьох інших місцях. Не залишаться без уваги й шанувальники класичної музики. Міжнародні музичні фестивалі в Люцерні, Гштааді (Menuhin Festival) і Санкт-Моріці («Snow and Symphony») тривають кілька тижнів і відносяться до найважливіших подій всесвітнього календаря класичної музики.

Поміж небом і землею

Швейцарія з її численними вершинами, мостами та дамбами – ідеальна країна для любителів гострих відчуттів, що віддають перевагу екстремальним видам спорту, а не спокійному відпочинку. Вони напевно оцінять бангі- та бейз-джампінг.

Бангі-джампінг – це стрибок з моста або платформи зі спеціальним еластичним канатом вниз головою з великої висоти. Найвідомішим місцем для подібних стрибків є водопідйомна дамба в долині Верцаска. Саме з неї в фільмі «Золоте око» легендарний Джеймс Бонд зробив свій 220-метровий стрибок. Більш небезпечним, ніж бангі-джампінг, вважається бейз-джампінг. Він подібний до стрибка з парашутом з тією лише різницею, що людина стрибає не з літака, а зі скелі, моста, висотного будинку тощо.

Знаю, ви можете подумати, що і у нас є такі екстремальні розваги. Але погодьтеся, завжди приємніше пробувати щось нове в чужій країні. Адже саме там ви з’єднуєте приємне з корисним – і відпочинок, і пізнання нового. Тому не зволікайте і відпочивайте з задоволенням. І не забудьте фотоапарат. Враження про цю країну за допомогою звичайних слів передати не можна.

Ауріка Бочкарь