Легендарна річка, яка бере початок в Альпах і поєднує територію Швейцарії, Ліхтенштейна, Австрії, Німеччини, Франції та Нідерландів, розкинулася через ці країни на 1 320 км у довжину. Мрією для будь-якого мандрівника стане подорож водними просторами, що відкриють приголомшливі краєвиди міст Базель, Страсбург, Мангейм, Майнц, Бонн, Дюссельдорф, Арнем. Не дивно, що Рейн є одним із найважливіших водних шляхів світу.


Пам’ятний кут

Висловлюючи свою повагу до окраси Німеччини, люди споконвіку називають Рейн Батьком. У місті Кобленц могутній Батько Рейн зустрічається з Матір’ю Мозелем, тобто тут знаходиться гирло, де Мозель впадає у Рейн. Площу, яка знаменує цю подію, неможливо не помітити: за формою вона нагадує трикутник, який ще називають Німецьким кутом. Тут виставлено два ряди прапорів – 16 стягів від кожної федеративної землі. Увінчує композицію велетенський (без перебільшень) пам’ятник кайзеру Вільгельму І.

Статуя має довгу історію, що починається ще далекого 1888 року. Тоді кайзер Вільгельм ІІ прийняв рішення побудувати в Кобленці пам’ятник своєму попередникові як подяку за об’єднання Німеччини у трьох війнах. Приблизно через 10 років задум виконали і над Рейном гордо височів пам’ятник висотою 37 м, 14 м із яких – це висота статуї Вільгельма І. Як і більшість архітектурних пам’яток Німеччини, вона вражає самими лише розмірами і масивністю.

Проте стояла вона не вічно – під кінець Другої світової війни її було серйозно пошкоджено, а згодом і переплавлено. На її місце стала нова символіка – прапор ФРН – і тоді ж з’явилися перші прапори уздовж Німецького кута. Постамент ледь не демонтували французькі окупанти, але його врятувала нестача коштів. На початку 90-х років статую кайзера було відлито наново, а з 2002 року Німецький кут включено до списку Всесвітньої культурної спадщини людства.

Романтичне замкосплетіння

Від самих витоків Рейн оплетено романтичними переказами та захопливими історіями.  Підсилюють враження береги річки, всіяні середньовічними замками, лісами та виноградниками. До речі, відстань від Кобленца до Рюдесхайма – близько 90 км, а замків на цьому шляху зустрічається понад 40! Кожен замок має свою легенду і власне ім’я.

Наприклад, замки Лібесштайн і Штернберг називають братами, які ворогують через прекрасну дівчину. У замку Шенбург жили семеро сестер, які дуже довго не могли вийти заміж, а одного разу, під час переправлення через Рейн, перетворилися на сім скель. Ще два замки вже давно ужилися зі своїми прізвиськами – Кіт і Миша: вони знаходяться по різні боки Рейну і ніколи не примиряться одне з одним…

На такому маршруті туристам зазвичай пропонують екскурсію до єдиного із численних замків уздовж Рейну, який зберіг середньовічний інтер’єр (решту перетворено в ресторани, або готелі, або навіть школи мистецтва полювання із соколами).  Йдеться про Максбург – справжню фортецю, шлях до якої – крутий підйом вгору по нині вже заасфальтованій дорозі. Масивний ключ відкриває дубову браму – час і простір миттєво змінюються.

Тут туристи можуть із головою зануритися в середньовічне життя, зазираючи в глибини Рейну з високих кам’яних стін, розглядаючи страхітливі гармати та колекцію військових обладунків різних часів, гуляючи лицарськими палатами, вивчаючи кухню із велетенською піччю та  невеличкий город, де вирощують ті ж овочі і трави, що й тоді, за сивої давнини. У замку докладають усіх можливих зусиль, щоб гості відчули дотик старовини – створюють відповідний антураж, розповідають численні легенди та історії, пов’язані із цим місцем.

Найвідоміша легенда, яка живе у замку Максбург – про нещасне кохання юної дівчини. Дочка родини Епштайнів – колишніх власників замку – закохалася у сміливого і вродливого юнака, але війна перетнула шлях їхньому коханню. Чоловік вирушив на поле бою, а дівчина лишилася в очікуванні. Тоді з’явився загадковий Чорний Лицар, який запропонував красуні руку і серце. Він спокушав її так довго й переконливо, що зрештою вона погодилася іти з ним до вінця, але тут сталося неочікуване. Монах Марк, який чи то відчув небезпеку, чи то сам був небайдужий до юної красуні, підійшов до лицаря і торкнувся його своєю чистою рукою праведника. Лицар перетворився на Диявола і навіки полишив це місце, проте дівчина з родини Епштайнів так і лишилася незаміжньою.

Столиця рейнського туризму

Так називають Рюдесхайм – винну столицю Європи. Містечко із населенням не більше 2000 чоловік щорічно приймає мільйони туристів. Як зізнаються місцеві торгівці, найбільше це місце полюбляють навіть не європейці, а японці. Вони приїжджають великими групами, закуповують біле й червоне, із задоволенням обирають сувеніри. Заради них навіть спеціально зробили вивіски японською мовою, що показують допитливим туристам, де можна придбати і скуштувати знамениті вина.

Насправді очевидно, що опиняєшся в туристичному місті – навкруги вибілені акуратні будиночки, невеликі охайні вулиці, червона герань і виноград. Магазини вміло прикрашено малюнками та символікою, всюди заманливо кличуть до себе сувенірні та винні крамнички й затишні ресторанчики.

Опинившись у Рюдесхаймі, обов’язково треба зазирнути до магазина під вивіскою «Droffelhof», де привітний  і, що головне, показний німець влаштовує дегустації та розказує анекдоти про КДБ. Винна колекція вражає розмахом, а харизма власника не лишає байдужим нікого, тож доведеться бути готовим до того, що з порожніми руками піти не вдасться.

Сувеніри найрізноманітніші – від найдешевших значків по 0,50 Євро до предметів побуту, меблів та годинників, які значно переважають у ціні. Неможливо пройти повз вироби для дому – декоративні кухлі, склянки, бокали, підставки, серветки, скатертини, казкові фігурки, а також чудові іграшки у традиційному одязі.

Фатальна Лореляй

Бурхливий потік проходить під скелею Лореляй, де Рейн сягає своєї найбільшої глибини. За легендою, саме тут, на бескиді, сиділа колись в зажурі молода красуня і співала…

Та почалося все, як водиться, з кохання. Прекрасна Лора, дочка рибалки, мала дивовижний голос і довге золоте волосся. Хто б не приходив до неї свататися, нікому вона не відповідала згодою, а одного разу вона зустріла лицаря, якого покохала з першого погляду. Той забрав її до свого замку і хотів одружитися, та його стара мати відмовила від такого кроку, адже дівчина – біднячка. Чоловік послухався і поїхав до іншої, покинувши кохану. Стара графиня вигнала Лору, тож дівчині не було куди піти – вдома лише сміялися з її горя.

Тоді Лора пішла до Рейну, де співала журних пісень, сидячи на скелі. Бог річки почув її, визирнув зі свого кришталевого замку на дні і дав красуні дивовижну силу. Її серце стало німим, а голос лунав так, що всі рибалки кидали весла і пливли назустріч божественному співу. Усі околиці обійшла чутка про золотоволосу чаклунку.

Тим часом повернувся додому лицар, який зрозумів, що ніколи не стане щасливим без Лори. Він дізнався, що мати його померла, а кохана вже давно не живе у своєму селищі. Чоловік зрозумів, що його Лора – та дівчина на скелі. Він сам сів на човна і полинув на її голос. Вир захопив його і разом із Лорою затяг на саме дно Рейну – дівчина не змогла лишитися байдужою до нещастя того, кого любила понад усе.

З тих пір скелю називають Лореляй («скеля Лори»), а в небезпечному вирі й досі, не зважаючи на двадцять перше сторіччя, тонуть кораблі.

Як влаштувати подорож до казки

Якщо розповідь про дивовижний Рейн зацікавила Вас, необхідно зв’язатися із туристичною фірмою. Мій маршрут було організовано так званим Reisebuero Viktoria – його центральне бюро знаходиться в місті Дюссельдорф. Ця фірма влаштовує російськомовні екскурсії та тури не лише Німеччиною, а й іншими європейськими країнами. Подорож від Кобленца до Рюдесхайма коштуватиме приблизно 140 Євро на одну особу. Потрібно мати на увазі витрати на всі екскурсії та закупи, тож бажано мати при собі додатково ще від 50 до 300 Євро.

Оскільки екскурсія одноденна, проживання не варто розносити на різні міста – можна жити в Дортмунді в одному з готелів. Це коштуватиме від 30 Євро за ніч (найнижчі ціни стосуються студентських готелів – хостелів, де не найкращі умови). Досить непоганий готель Ibis – філіал Accor hotels, де ніч коштує близько 65 Євро.

Іще варто сказати про переліт (їхати до Німеччини на авто – не для слабкодухих). Квиток від німецької компанії Lufthansa в один кінець коштуватиме в середньому 320 Євро на одну особу.

Щодо організації поїздки до Рейну, ми отримали поради від пані Карини, співробітниці туристичного агентства Art&Journey:

“Ми працюємо з 1992 року, влаштовуємо індивідуальні тури в будь-яку точку земної кулі з урахуванням всіх потреб і побажань клієнта. Особливо популярні подорожі до Європи, Азії, Африки (сафарі у Кенії й Танзанії).

Ми можемо влаштувати поїздку за бажанням клієнта, проте це не дуже популярний вибір і не дуже просте завдання, за нього беремося, коли в людини вже є віза. Із німецьким посольством буває дуже важко знайти спільну мову. Якось був випадок, коли один чоловік виграв сертифікат на подорож до Німеччини, а його не пустили – лише зіпсували людині паспорт і настрій…

З 30 грудня по 9 січня ми влаштовуємо новорічний круїз. Це подорож через увесь Рейн, що включає 5 європейських країн: Швейцарію, Францію, Німеччину, Бельгію, Нідерланди. Фактично, поїздка від Базеля до Амстердаму. Вартість круїзу – від 1490 до 2200 Євро на одну особу. У цю вартість входять проживання в каюті, харчування, музичні вечори та новорічна вечеря. Доведеться додатково заплатити за авіапереліт, екскурсійну програму, оформлення віз, медичне страхування, трансфери.

Німеччина – не екзотика. Там все майже так само, як і в нас, хіба що мова інша і ціни вищі. Моя порада – запасатися грішми, тому що все в Євро і все недешево. Друге – якщо берете машину напрокат, стежте за швидкістю – краще не перевищувати. І, звичайно ж, беріть із собою фотоапарат і хороший настрій!”

Євгенія Перуцька