Подорожі закордон зазвичай влітають у чималу копієчку. Найболючіше те, що майже половина коштів витрачається на житло. Через це позитивних вражень від подорожі стає менше. Починаєш економити. Космічні суми витрачених коштів увесь час засідають у голові, не дають відпочити «на повну». Для деяких неважливо: скільки і на що витратити під час поїздки. Але ж що робити бюджетному туристу, який хоче витратити якнайменше, побачити якнайбільше і при цьому зекономити на найдорожчому — житлі?


Подорожі надихають людей. Напевно, немає у світі людини, яка б не любила мандрувати. І не важливо, чи це подорож всередині власної країни, чи закордонні поїздки.
Після того, як ви обрали місто для мандрівки, одразу починаються пошуки житла. Вирішити квартирне питання у власній країні набагато легше, ніж у закордоні. Адже на Батьківщині є більше так званих «знайомих-знайомих», у яких можна зупинитись. Інша справа — закордонна поїздка. Починаються нескінченні, виснажливі пошуки житла, порівняння цін. Особливо важко для бюджетного туриста знайти собі вигідне помешкання. Наприклад, у Берліні в середньому номер у готелі коштує 50€ (1300 грн) на добу. А це дуже «б’є по кишені» звичайного туриста, і через надто високі ціни на житло українському вояжерові залишиться тільки гуляти містом і відвідувати безкоштовні музеї та виставки.
Сучасне суспільство не таке черстве і жорстоке, як думає більшість. Є люди, які дуже люблять гостей і цікавляться новими незвичайними знайомствами. Вони ладні поділитися власним ліжком і навіть холодильником із незнайомим шукачем пригод.
Міжнародна система пошуку житла в Інтернеті Couchsurfing (дослівно перекладається як «подорож диванами») — це саме той ресурс, де потрібно реєструватися для таких ситуацій. Портал дозволяє оперативно знайти притулок із вільним ліжком або будь-яким іншим місцем для ночівлі. Зазвичай люди на сайті пропонують своє помешкання зі спальним місцем для будь-якого туриста з будь-якої країни. Але існує умова: затриматись можна не більше, ніж на декілька днів. Час перебування залежить від того, як ви порозумілися із власником оселі. Головним козирем є те, що теплий дах над головою є абсолютно безкоштовним.

Випадкова поїздка стала початком нового ресурсу

Молодий американський хлопець Кейсі Фентон у 2000 році купив квиток до Ісландії, але грошей аби заплатити за кімнату чи ліжко в нього не було. Тому він вирішив розіслати більше 1500 листів ісландським студентам із проханням залишитись у них. Несподівано він знайшов молодь, яка погодилась надати йому не тільки нічліг, але й показала Рейк’явік — місто, до якого Кейсі збирався. Тому хлопець вирішив не користуватися послугами туристичних фірм, а продовжувати в такий спосіб мандрувати. Більше того, він поділився своєю знахідкою з іншими і почав із друзями розробляти онлайн-ресурс, який врешті-решт став доступним загалу в 2004 році. Як засвідчує Фентон, даний сайт не тільки допомагає економити гроші на житлі, а й «пробуджує інтерес в людині до подорожі та пізнання чогось нового».
Реєстрація на сайті безкоштовна. Час від часу адміністрація розсилає користувачам правила безпеки, а також відомості про виявлених шахраїв.
Варто запам’ятати не прописані морально-етичні правила каучсерферів (людей, що вже користуються ресурсом Couchsurfing для своїх подорожей). Якщо ви споживаєте продукти з холодильника власника, то слід все ж таки заплатити. Також у досвідчених каучсерферів є традиція: мандрівник привозить сувенір зі своєї країни, а хост, тобто власник помешкання, готує традиційну страву своєї Батьківщини.
Якщо говорити про писані правила, то їх небагато. Проте є одна важлива деталь, яку ви маєте пам’ятати: якщо ви у когось зупинились, навзаєм обов’язково маєте також приютити в себе. Це є своєрідною віддякою за гостинність.
Також важливою на сайті є анкета, адже саме завдяки їй ви можете познайомитись з людиною, дізнатися, де саме вона живе. Анкета має інформацію про житло, хобі та інші важливі для подорожуючого деталі. За цими початковими даними ви зможете довідатися про людину, у якої хотіли б залишитись на ніч. Першим знайомством із потенційним власником оселі є листування в Інтернеті. Листуючись ви можете більше дізнатися про людину, її інтереси, можливо, це буде ваша споріднена душа для цієї подорожі. При виборі хоста звертайте увагу на його друзів і, особливо, на відгуки, які залишають попередні мандрівники. Це забезпечить вам приємну поїздку без зайвих курйозів. Але не забувайте, що і про вас також можуть залишити відгук! Якщо ви будете поводити себе некоректно, ніхто не захоче надати вам спальне місце, адже про це швидко повідомлять на вашій сторінці. Тому варто вміти знаходити спільну мову та інтереси. Обов’язково пишіть на скільки днів ви плануєте свою подорож, щоб хост одразу міг сказати, чи зможе прихисти в себе на цей період.

Довіра один до одного

Дуже багато людей дивуються тому, як можна, подорожуючи, залишатись у незнайомої людини. Багато з каучсерферів запевняють: аби переконатися у неймовірності таких пригод, це треба перевірити на собі. Ці подорожі засновані на довірі один до одного та, напевно, трохи на адреналіні.
«Тільки цього літа відкрила для себе каучсерфінг. На 2 дні раніше, ніж домовлялися, приїхала до подруги у Португалію, тому вирішила залишитися у хоста. Всі мої сподівання були виправдані! Мій хост зустрів мене, показав найкращі місця Португалії, різні класні бари. Розповів де і як можна краще, дешевше посидіти. Потім ми пішли у його помешкання. Квартира була по-чоловічому чиста. Він запропонував мені окрему кімнату, вона була світла і проста. Я задоволена каучсерфінгом і тепер буду надалі так подорожувати!» — розповіла про свій досвід киянка Марина.

«Я в Couchserfing з 2009 року. Їхала лише другий раз закордон та ще й одна. Одразу залишатись на ночівлю я не наважилась, тому просто проводила з ними час: гуляла по місту, ходила у різні заклади. Я була в такому захваті від доброти людей, що наступного разу впевнено вирішила залишитися на ніч. І тепер користуюсь лише цим ресурсом. Негативного досвіду не було і, сподіваюсь, не буде. Трохи важче знайти житло, коли їдеш не один, оскільки у багатьох хостів для гостей невеличкий диванчик, на якому вміщається лише одна людина. За допомогою цієї програми я відвідала всі найпопулярніші міста США, була в Хельсінках, Осло, Копенгагені, Лондоні, Санкт-Петербурзі, Таллінні. Тепер також час від часу приймаю до себе гостей з різних країн», — поділилася враженнями Домініка родом із Позані.
«Я на Couchserfing вже приблизно рік. Корисна річ, зближує людей з різних кінців світу. Двічі зустрічався з людьми, деякі приїздили до нас. Негативних моментів, здається, не було, бували невдалі зустрічі. Але я б це не назвав негативом, просто збіг обставин. Цього літа планую приїхати в Київ. Звичайно, бувають підозри, побоювання навіть — незнайома людина все ж таки. Але позитивні коментарі їх зменшують, адже і без ризику не цікаво!» — Шакір Аксундзаде з Баку.

Отож, витратити менше на житло цілком можливо. А на додачу отримати новий досвід подорожування. Цей ресурс грунтується на довірі. Так, портал має свої недоліки, наприклад, можуть запропонувати спати на матраці у кухні. Але позитивних моментів набагато більше. Couchserfing навчає людей довіряти одне одному, відчувати стукотіння серця від хвилювання за перший хост, а далі це перетворюється на ритм життя, без якого не можеш прожити ні одного вікенду.
Оскільки вас ніхто не змушує залишатися на ніч у певної людини, то можна вважати такі подорожі безпечними. Ви самі обираєте, листуєтесь з людиною і вирішуєте, хто, на вашу думку, є надійнішим. Нові знайомства, спільні інтереси, прогулянки містом та бесіди за келихом вина (або будь-яким іншим напоєм) — у цьому всьому і є сенс Couchserfing, він насичує життя пригодами та враженнями. Ти не тільки заощаджуєш гроші, а маєш можливість пізнати інші культуру та стиль життя.

Дар’я Івченко