Довгий, напружений студентський тиждень. Нескінченний потік завдань, пропозицій, прохань, обов’язків та потреб. І ось вони. Жадані та прекрасні. Вихідні. П’ятниця – улюблений день тижня. А все тому, що вечір п’ятниці – це вже вихідний. Вже можна починати реалізовувати плани, якими марив увесь тиждень.

Чим займається український студент на вихідних? Справ, звичайно ж, безліч. Посидіти дома перед комп’ютером, «залипнути» перед телевізором, повештатись вулицями рідного міста, випити пива в пабі, посидіти в парку. Є й більш енергійна перспектива: піти на концерт, відвідати виставку, завітати до театру, здійснити стрибок з парашутом, проїхатись на картингах. Дійсно, кожен обирає своє. А як щодо перспективи поєднувати цікаве з корисним?


Як давно ви подорожували Україною? Українець справді унікальний. Його батьківщиною стала найбільша в Європі країну, однак він  навіть не здогадується, яку красу та  скільки таємниць приховують в собі українські простори. За першої ж можливості українець виїжджає за кордон та з інтенсивним слиновиділенням розхвалює пізанські вежі, луври й таджмахали.

Ніхто навіть не підозрює, що Україна здатна забезпечити не менш цікавий досвід та подарувати не менш захоплюючі враження. Велика територія, яка знаходиться у різних кліматичних поясах, з різними геологічними особливостями та  суперечливою історичною спадщиною не може не привернути увагу туристів. Потрібно лише спробувати і на власному досвіді переконатися, що в Україні є на що подивитись. Тож навіщо їхати далеко, якщо можна розважитись і цікаво провести час «не відходячи від каси»?

Кожен вікенд можна проводити у новому місті України. Подорожувати з друзями, пізнавати щось нове, досліджувати землі рідної країни. Звучить непогано. Подорожувати пропонуємо у п’яти напрямках: захід, схід, північ, південь, центр. Все, що потрібно для вдалої подорожі, це – компанія, настрій, бажання та квитки. Хоча останній компонент змінний, бо молодь вигадала ще й автостоп… Гайда, поїхали!

Починати «укртур» радимо з найвідоміших та водночас найконтрастніших міст України. Львів та Одеса. Дуже важко знайти українців, які хоч раз у житті не бували у цих містах. Але трапляються і винятки. Не принципово, були ви там чи ні, потрапити у Львів та Одесу варто й у мільйонний раз, не говорячи про прем’єрний візит. Ці два міста, напевне, справедливо можна назвати протилежними. Різниця відчувається з першого погляду, з першого кроку, з першого дотику. Запрошуємо переконатися на власні очі. Вирушаємо до Львова чи Одеси, на захід чи на південь? Обирати вам.

Доїхати

Звичайно ж, задля економії можна піти й пішки, але навіщо псувати взуття? Повернутися назад з такого туру реально. Але… приблизно до початку зимньої сесії. Екстримали можуть замислитись. Для ледачіших туристів дістатися до пункту призначення можна такими засобами пересування: поїзд, автобус, літак, автостоп, віслюк… (далі можна продовжити за смаком)).

  • Варіант для раціональних. Подорож поїздом найоптимальніша. Виїзд у п’ятницю ввечері, прибуття в суботу вранці, ніч у місті, ввечері – поїзд назад. Така розкіш обійдеться  у: 104.53 грн (купе) , 71.51 грн (плацкарт) за подорож у Львів; 131.94 грн (купе), 68.76 грн (плацкарт) – за тур в Одесу.
  • Варіант для скажених. Подорож літаком обійдеться трошки дорожче: Львів – 519 грн, Одеса – 525 грн.
  • Варіант для відважних. Поїздка автобусом «автолюкс» у середньому коштуватиме для Одеси 125 грн, для Львову – 130 грн. Подорож доволі швидка. 6-7 годин пройдуть непомітно, хоч і ціною автобусних тортур – сидіти на одному місці без шансів витягнути ноги та заснути.
  • Варіант для принципових. Автостоп. Для тих, хто вважає, що можна подорожувати без копійки в кишені. Можемо лише побажати щастя та приємних водіїв.
  • Варіант для терплячих. Віслюк – теж варіант. Але на його пошуки та приручення потрібен тривалий час.

Розміститись

Житло – питання  важливе. Ночувати на вокзалі, звичайно, весело, але соромно. Тож потрібно вибирати солідніші варіанти. Їх безліч: зняти квартиру чи номер у готелі, залишитись у друзів, або ж зовсім не лягати спати. Тут кожний обирає варіант сам, виходячи з власного настрою, фінансів та мети.

  • Готель. Перше, що спадає на думку. Ціна кімнати у львівських та одеських готелях коливається в залежності від зірковості. Обирайте, орієнтуючись на власні можливості та вподобання. Готель – це розумно і правильно. Готель – варіант для адекватних.
  • Квартира. Орендувати квартиру на ніч у чужому місті реально, але це потрібно робити завчасно. Звісно, квартира – не розкішний готель, проте у цьому є великий плюс. Можна почувати себе як вдома, влаштовувати вечірки та посиденьки. Квартира – варіант для веселих.
  • Друзі. Звісно, найкращий варіант. Добре мати багато друзів з різних країн і міст. В Одесі та Львові це коштуватиме приблизно однаково: печиво та чай у подарунок. Друзі – варіант для товариських.
  • Безсоння. Звичайно, можна просто не лягати спати, вештатись вулицями, гуляти всю ніч з рюкзаком за плечима. Але це не так весело, як здається, адже людина фізично потребує сну. Тому безсоння – варіант для загартованих.

Поїсти

Цінова політика цих міст кардинально відрізняється. Іноді різниця досягає майже половини. Такий дисонанс зумовлений історично-територіальним розташуванням міст. Одеса – колишній імперський порт, здавна  орієнтований  на іноземців та заможних  торговців. Львів –  місто галицьких князів, древній історичний центр Західної України. Багато років, навіть століть ці два міста належали різним країнам, різним епохам та різним культурам. Тому і контраст проявляється практично у всьому, що робить їх неймовірно цікавими для туристичного дослідження.

Проте смачно попоїсти можна усюди, хоча й за різну ціну. У Львові радимо пообідати в маленькому, затишному кафе у центрі біля Ратуші. Одеса ж славиться приємними, просторими терасами, де із смачною їжею вам пропонуватимуть подих справжнього морського бризу.

Відпочити

Відпочинок – та основна мета, за якою вирушають студенти у подорож. Добре, коли відпочинок залишає яскраві спогади. Говорити про Львів і Одесу можна годинами. Охопити усю велич та значимість цих культурних гігантів неможливо. Проте потрібно з чогось починати.

Пропонуємо культурну програму-мінімум для кожного міста:

  • Львів. Отже, ми маємо повноцінних півтора дні. За цей час (а це, на хвилиночку, приблизно 36-40 годин) ми маємо побачити якйнабільше всього цікавого і відчути, яке ж з себе місто Лева, західна столиця України. Не можна не відвідати Ринкову площу, Ратушу, навколишні церкви, Високий замок, Оперний театр, аптеку-музей, Личаківський цвинтар. Маршрут обирайте довільний. Блукайте вулицями, спілкуйтесь з людьми, пийте каву. Не забудьте зайти до кафе «Криївка», щоб проникнутись патріотичним настроєм та підняти келих за щастя України. Робіть, що заманеться – ви у Львові.
  • Одеса. Така велика і чарівна, не обійти і не об’їхати. Одеса – суцільний шедевр архітектури. З першого погляду очі не можуть сфокусуватися на чомусь одному. Місто дійсно дивовижне. У вас є півтора дні, щоб відчути, чим саме така неповторна Одеса, і чи справді у повітрі ширяє славетний дух свободи. Обов’язково відвідайте Потьомкінські сходи, Приморський бульвар, плоский дім, Дерибасівську вулицю, Грецьку площу, Одеський театр опери та балету, Воронцовський палац, Одеський Пасаж і ще багато багато-багато всього. За бажанням спустіться в одеські катакомби. А взагалі в Одесі треба насолоджуватися атмосферою, вдихати морське повітря і жартувати.

Львів та Одеса різні за своїм стилем, настроєм, враженнями. Архітектура, скульптура, образотворче мистецтво цих міст захоплюють дивовижним контрастом. Так само відрізняються люди. Львів’яни та одесити – наче два різних народи з різними мовами та національностями, об’єднані в одну країну. Дивовижно усвідомлювати,  що Львів – Україна. Ще більш дивує те, що Одеса – теж.

Після подорожей до західної і південної перлин нашої країни неможливо не закохатися в український туризм. Студентам надається чудова можливість подорожувати, шукати пригоди та розважатися у межах власної країни – такий собі мініатюрний український тур. Як вам ця ідея? Не шукайте насолоду занадто далеко. Озирніться. Відкрийте Україну для себе – і вона відкриється для Європи.

Ольга Костирко