На перший погляд, Відень манірний і холодний, ніби неприступна красуня. Але якщо набратися сміливості й зірвати з  лиця незнайомки вуаль, то вона закрутить вас у шаленому вихорі розваг і веселощів. І спробуйте тут встояти, щоб не втратити голову й не закохатися у Відень назавжди.


Відень

Зважились? Тоді не полінуйтесь вже зараз при підняти таємничу вуаль, тобто прочитати підбірку найвизначніших місць, де можна провести дозвілля. Це допоможе визначити, що вам у Відні буде найцікавішим та скласти план, щоб у результаті вояжу отримати щонайбільше яскравих вражень і не жалкувати про втрачені можливості. А дізнавшись про культурні традиції мешканців міста, ви зможете глибше пройнятись духом древнього міста.

Рай для естетів

Перш за все, відвідайте славетний Музейний квартал. Він – це Музей сучасного мистецтва фонду Людвіга (MUMOK), Музей Леопольда і віденський Кунстхалле – три великих музеї – та ще декілька менших закладів культури й мистецтва.

Наступним пунктом традиційного туристичного маршруту є легендарна віденська Опера. До речі, якщо не вийшло забронювати квиток на спектакль, не хвилюйтесь. Завжди є шанс прямо перед початком купити місце в стоячому партері й долучитись до прекрасного попри все.

Музей сучасного мистецтва
Музей сучасного мистецтва

Колишній імператорський палац Хофбург – ще одна пам’ятка, без якої розповідь про Відень буде неповною. Це не просто пам’ятка архітектури, у замку зберігається багато шедеврів і безцінних скарбів, такі як молоточок фортепіано Бетховена й пір’яна прикраса правителя ацтеків Монтесуми, привезеною в XV столітті з далекої Мексики.

Око любителя прекрасного, тут потішить, можна сказати, все. Адже значна частина міста розташована на правому березі Дунаю й врізається у відроги Східних Альп, покритих Віденським лісом. Краса неймовірна! Та й повітря тут на диво чисте, а вода в крані настільки якісна, що самі віденці рекомендують її пити, не прокип’ятивши.

Віденські забави

У цьому ніби тихому місті насправді важко засумувати. Улітку, наприклад, можна поучаствувати в шалених, але безпечних польотах над схилами Дунаю на жартівливих пристосуваннях, що дозволяють, продемонструвавши власну спритність і фантазію, кінець кінцем шльопнутися у воду. А взимку і на каток можна заглянути. Можете зовсім не хвилюватись – тут за вами приглядатимуть чемпіони минулих років.

Ваші діти також знайдуть собі розваги до душі: «Унікальна дитяча різдвяна програма, ярмарки, творчі майстерні, зоопарк в заміській резиденції Шенбрун, дитячий мюзикл, виступ школи верхової їзди, вечеря в ресторані “На башті”, добрі романтичні прогулянки по святковому Відню, глінтвейн, пунш і звичайно ж унікальні дарунки, які ви привезете під свою родинну ялинку» – стверджує Ольга Лунова, консультант туристичної компанії «Пелікан».

Шопінг у Відні
Шопінг у Відні

Віденські торговці у свою чергу дивують гостей різноманітністю товарів і сувенірів. Тому магазини теж можна віднести до розваг. Єдина вада – закриваються вони вже о 18.00, тому не ловіть ґав. Усі модниці, певно, знають, що Відень уже декілька століть змагається з Парижем за першість у світі краси й стилю. І хоча розквіт австрійського haute couture припав на XVIII і XIX століття, віденська мода й сьогодні зводить з розуму любителів шопінгу. Ціни тут не нижчі, ніж в Парижі. Невеликими магазинчиками наповнений весь центр міста. Скажімо, універмаг “Шипекк” – едем для ласих до модних прикрас.

Увечері відвідайте один із знаменитих віденських барів, наприклад, дизайнерський шедевр великого Адольфа Лооса, який так і називається, – Loos Bar.

Є чим розважити себе й в околицях австрійської столиці. Одне з найвідвідуваніших місць у віденському передмісті – Хінтербрюль. Австрійці називають його найбільшим підземним озером Європи. Справа в тому, що це не озеро, а затоплені водою старі каменоломні. За часів “аншлюса” воду відкачали й розмістили в штольнях підземний завод гітлерівської оборонки. Робили літаки “хейнкель”. Відступаючи, німці завод висадили, каменоломні знову залило. Нині по підземних водах ледве чутно пропливають човни з туристами й звучать приглушені голоси капітанів: бітте шеннн, данке шеннн… Після – обов’язково шилінг судноводію “на чай”.

Смакотулики на будь-який смак

Штрудель-шоу
Штрудель-шоу

Відень – одна зі світових столиць кулінарії. За кількістю відомих рестораторів він поступається лише Парижу та Нью-Йорку.

Без кав’ярень важко уявити собі життя Відня. У затишному кафе можна дізнатися про останні новини, себе показати і на людей подивитись. Найбільш відомі такі: “Демель”, де збирається найстрокатіша публіка, “Захер”, у якому панує атмосфера респектабельності й подають знамениті фірмові тістечка, “Хавелка” – типовий віденський заклад, і “Do & Co”. Окрім розкішних ресторанів, є й скромні місця, де можна непогано перекусити за 5-6 доларів. На вечерю вирушайте в ресторан Wiener Salon – мікс віденського гастрономічного репертуару та інтернаціональної якості. Не дивуйтеся, якщо після походу в оперу побачите публіку при повному параді, що вирушає підкріпитися не в дорогий ресторан, а до вуличного рундука з сосисками, – це традиція!

Кожен турист просто зобов’язаний відвідати колоритний гастрономічний перформанс під назвою “Штрудель-шоу”. Для цього доведеться відправитися в колишню літню резиденцію імператора Шенбрунн і спуститися в затишне кафе-підвальчик. Особливо активні мають шанс отримати диплом штрудельмайстра!

Культурні традиції

Вулицями старого міста снують туристи. Чутні голоси екскурсоводів:

– Тут жив Брамс.

– Брамс, Брамс, Брамс… – повторюють гості міста.

– У цьому будинку Моцарт написав “Весілля Фігаро”.

– Фігаро, Фігаро, Фігаро!..

– У цій церкві вінчався Малер. Тут творив Бетховен. А там похований прах Вівальді…

Подейкують, що повітря Відня наповнене музикою. У літні уїк-енди це дійсно так. У незліченних концертних залах, в парках і на бульварах звучать вальси Штрауса й серенади Моцарта. Цей класичний коктейль, доповнений розміреним постукуванням фіакрів, утворює неповторну атмосферу австрійської столиці.

Відень, що виник на місці римського військового табору – останнього притулку імператора Марка Аврелія, за свою історію пережив дві турецькі облоги, чуму, аншлюс, штурм армій Маліновського й Толбухіна, десятирічну окупацію військ союзників. Та світову їй принесла таки музика, народжена тут.

У вересні у Відні починається музичний сезон. Зі всього світу до Австрії з’їжджаються знаменитості. У віденській опері Staatsoper йдуть прем’єри. Квитки від 30 доларів до тисячі. Восени, узимку, весною – музичні фестивалі не встигають змінювати один одного.

Віденський вальс
Віденський вальс

А в лютому починається сезон балів. До початку Великого поста їх тут відбувається аж триста. Кожен віденець вважає своїм обов’язком відвідати хоч би один бал. Навіть у найменш заможних для такої нагоди зберігаються довгі сукні й фраки. Іноземців на бали теж пускають. Убрання можна взяти напрокат. Ціна квитків різна: від десятків доларів до тисяч.

Узагалі, вхідна плата залежить не стільки від престижності заходу, скільки від екзальтованості публіки. Наприклад, на бал в колишню резиденцію Габсбургів, палац Schonbrunn, де збирається середній клас, можна потрапити всього за 70 доларів. У Staatsoper, де збираються європейські аристократи, – за 1000. Це потанцювати. Якщо ж просто поглянути із задніх рядів, то у декілька разів дешевше.

Трішки про важливі дрібниці

Отож, коли ви вже потрапили до цього, як ми переконались, дивовижного міста, не забувайте про відмінності роботи їхнього громадського транспорту від нашого.

Квитки краще купувати заздалегідь в “Tabak Traffik”, у спеціальних касах вестибюлів деяких станцій метро. У автобусі й трамваї квиток на одну поїздку можна купити в спеціальній касі біля кабіни водія, але врахуйте, що паперові гроші в таких автоматах не приймаються, потрібні дрібні. Не хвилюйтеся, якщо немає точної суми, автомат видасть здачу.

Майте на увазі, що двері автобуса чи тролейбуса, якщо з них не виходять інші пасажири, не відкриються, поки не натиснете спеціальну кнопку.  Якщо ж хочете покинути автобус, то обов’язково заздалегідь натискуйте кнопку над дверима, при цьому спалахне напис, що при зупинці двері відкриються автоматично.

У електричках і метро система інша і теж відрізняється від нашої – двері не відкриваються самі. Коли поїзд зупиниться на станції, то пролунає звук, ніби випустили пару, після цього різко штовхніть двері за ручку убік. Закриються ж двері автоматично.

Трамвай в Австрії
Трамвай в Австрії

У вагонах електричок і метро квитки купити не можна, тому потрібно придбати їх заздалегідь. При виході на платформу ви побачите спеціальні сині скриньки – компостери. Обов’язково прокомпостуйте квиток, без цього він недійсний. Вставте чисту смужку квитка в компостер стрілкою вперед, після клацання вийміть квиток. Тепер на нім вказаний час, коли ви почали поїздку, день тижня, номер тижня й назву станції, де почали поїздку. При поїздці в автобусі й трамваї квитки компостуються в салоні.

Не радійте, що вихід на платформу вільний і Вас ніхто не затримає, якщо ви йдете без квитка. У віденському міському транспорті часто проходить перевірка квитків, а штраф порівнюється з вартістю місячного проїзного плюс вартість проїзду. Ну а якщо Ви не заплатите штраф протягом трьох діб, то він зросте у два рази!

Вікторія Лопатіна