25.05.2012 - Сім'я

Як перевиховати чоловіка

Ідеальні чоловіки трапляються рідко: зазвичай відвойований у суперниць екземпляр потребує фундаментального «апгрейду». Як же вдосконалити коханого без зайвого напруження?


У ваших чоловіколовецьких сітях заплутався такий собі «дикий і невихований», але дуже милий хлопець / чоловік / дядечко. Він милий настільки, що ви готові пробачити йому будь-які недоліки. «Не страшно – перевиховаю!» – думаєте ви… і здійснюєте першу помилку. Змінити чоловіка докорінно не до снаги нікому, навіть йому самому, його мамі та друзям. Але жінки – істоти хитрі. Тому в нас із вами є всі шанси зробити свого обранця ідеальним.

Чи є у вас план?

У молодого, непристосованого до тривалих стосунків чоловіка основні недоліки такі: жахливі гастрономічні звички, небажання «культурно збагачуватися», невміння модно одягатися (читай: відповідно до смаків своєї дівчини), страх метросексуалізму, тобто підвищеної уваги до догляду за собою.

Перед тим як розглянути кожен із пунктів окремо, варто зазначити ось що. У своїх педагогічних «дослідах» ніколи не переходьте межі розумного (чоловік, звичайно, піддається дресурі, але він людина, а не пес чи мавпочка) і не торкайтеся священних тем: друзів, пива, машин, футболу, рибалки та будь-яких інших хобі. Кожна людина, і ваш коханий також, має право на особистий простір, де його не чіпатимуть. Вам би сподобалося, якби він критикував ваш улюблений серіал чи забороняв їсти шоколад? Отож! Не радимо також займати його маму та релігійні погляди – це вже просто невиховано.

А тепер про кожен зі згаданих вище пунктів детальніше.

Гастрономічні битви

Їжа «справжнього мужика» – усе масне, смажене, гостре та нездорове. Ваш домашній «гурман» щовечора вимагає картоплі, м’яса та пива. А у вас пляжний сезон на носі, й улюблені джинси не налазять – уже давно час на дієту. Самій їсти одні яблука й паралельно з тим готувати для чоловіка всяку смакоту просто нереально, а голодувати з солідарності ваш коханий не згоден. Що ж робити?

Перш за все, не треба ставити питання руба. Якщо одного дня ви з порога заявите «Від сьогодні переходимо на моркв’яну гичку!», ризикуєте далі того ж порога не потрапити – вас просто не пустять. Переконувати чоловіка треба поступово та не кваплячись, щоб він нічого й не помітив. Класно, якщо ви вмієте гарно готувати. Тоді можна видати нову дієту за «кулінарні експерименти на тему вегетаріанської кухні». Нормальний чоловік ніколи не відмовиться їсти те, що маскують за словами «Новий рецептик! Ой, я так старалася! Тобі подобається?».

Наступний принциповий момент – не казати, що чоловікові й самому дієта не завадить (мовляв, животик звисає). Упреться, як баран, і на зло їстиме чіпси на ніч. На фоні ображеного самолюбства часто розвивається комплекс «Не вчіть мене жити», а з ним боротися значно важче. Краще «чесно» зізнайтеся: «Я без тебе на дієті не протримаюся!». Наші «орли» найкраще ведуться на прохання про допомогу. Користуйтеся цим!

Для егоїстів і просто любителів власної персони підходить методика «Я дбаю про твоє здоров’я, любий». Основне ваше завдання – переконати чоловіка, що нова дієта принесе йому користь, чудово позначиться на зовнішньому вигляді, силі і – козирна карта з рукава! – на потенції. На останньому особливо не наголошуйте, щоб у коханого не виникло сумнівів щодо його чоловічої сили. Але побіжна згадка саме про цей наслідок дієти іноді творить дива.

Культурна революція

На першому побаченні ви ходили до театру. Потім – на виставки та в кіно. Він розповідав вам, що зачитується Монтеск’є та Пєлєвіним. Але цукерково-квітковий період закінчився, почалися будні. Ваш чоловік читає тільки спортивну сторінку в газеті й іноді підписи під фотографіями дівчат. Виставки він відверто зневажає, класичну музику називає нудною, а фільми любить тільки про «тачки» та фентезі. Коротше кажучи,  пристойному товариству його показувати заборонено.

Щоб виправити ситуацію, можна застосувати декілька методів різної складності – залежно від вашого вміння маніпулювати.

Перший, найпростіший – для новачків. Називається «Суперництво – наше все». Необхідно час від часу говорити: «А Вова Юлю щотижня в кіно водить. А на свята – до театру!». Досвід показує: ваш коханий терпітиме найнудніші культурні заходи, але Вові носа втре: водитиме вас і в кіно, і до театру, ще й на виставки. Щоб усі знали, який він герой. Якщо такий варіант спрацює, то не забувайте хвалити й підкреслювати, що такого «культурно просунутого» чоловіка немає у жодної з ваших подруг. Таким чином затримаєте увагу коханого якнайдовше, а там, дивіться, йому й самому сподобається, втягнеться, ще сам вас мучитиме своєю любов’ю до прекрасного.

Другий спосіб складніший, але й ефективніший. Називається «Візьмемо змором». Увесь сенс в тому, щоб поставити чоловіка в безвихідне становище. На поличку класти розумні книжки, по телевізору щовечора дивитися відповідні програми. На вихідних просто ставити перед фактом: «Я купила квитки в кіно. За 40 гривень, тому пропадати не повинні». Після такої заяви, щоправда, може відбутися скандал на тему «Ти не дослухаєшся до моєї думки», але то вже тема іншої статті. Тож якщо ви впевнені, що пересилите свого чоловіка в будь-якій суперечці – сміливо використовуйте цей метод.

Є ще варіант для запущених випадків (до представників яких належать чоловіки-програмісти, промислові дизайнери, керівні кадри великих організацій). Тут треба прямо та відверто сказати чоловіку, що йому варто хоч трохи забути про свій трудоголізм і доторкнутися до прекрасного. Цей спосіб небезпечний можливими образами та психологічними травмами вашого вихованця. Удар по самолюбству для чоловіка гірший, ніж будь-який інший із відомих людству. Застосовуйте цю методику тільки за особливої потреби та часто не повторюйте – бережіть чоловіків, їх і так мало залишилося.

Модне питання

Погляди чоловіків на моду різняться залежно від віку, статусу, виховання. Але жіноча хитрість може подолати будь-яке ставлення до одягу – від цілковитої байдужості до надмірної уваги. Трохи зусиль – і ваш чоловік виглядатиме так, як треба (вам).

Якщо «лахи» забирають надто багато уваги вашого обранця, то посміхніться – вам трапився рідкісний екземпляр. Бережіть й іноді показуйте його подругам за великі гроші.

Поширеніший випадок – повна індиферентність до того, що носити та як. Трапляється теж не дуже часто, але й лікуванню піддається важко. Таке ставлення до одягу породжене дуже глибокими світоглядними особливостями, сказав би психолог. Але скажемо простіше: ну такий чоловік уже, що поробиш? Розбиратися в модних брендах і підбирати пояс під гаманець ви його не навчите ніколи (бо він нічого з цього не носить), однак пристойний вигляд такий чоловік може мати. Для цього вам доведеться постійно контролювати його покупки та керувати вранішнім збиранням на роботу. Самостійно купувати йому речі не радимо – образиться. Краще дарувати гарний одяг – просто так, без причини. Вигода перша – маєте нормально одягненого супутника. Вигода друга – робите коханому приємний сюрприз. Вигода третя – є надія на подарунок у відповідь.

Останній тип найбільш розповсюджений – це середній ступінь невміння одягатися. Лікується тим же контролем за покупками, підкладанням на поличку стильних чоловічих журналів, ненав’язливими лекціями на тему «Світлі шкарпетки з темними туфлями не вдягають». Метод подарунків теж цілком підходить.

Метро- чи гомо-?

Манікюр, незвична зачіска, фарбоване волосся, пірсинг у чоловіка – все це «справжні мужики» зараховують до ознак гомосексуалізму. Не кажучи вже про догляд за шкірою, спа-процедури чи – борони Боже – тональний крем. А насправді це все ознаки метросексуалізму – бажання представника сильної статі доглядати за собою не гірше від жінок. Така собі боротьба за права чоловіків у сфері краси.

Насправді далеко не всі метросексуали – гомосексуалісти. Багатьох чоловіків посилено доглядати за собою змушує статус. Лише уявіть собі дипломата з пощербленими нігтями чи мільйонера з масним волоссям. А ще є актори, співаки, ведучі…

Іноді обставини змушують звичайного собі чоловіка звертатися до послуг косметологів чи навіть візажистів – перед важливими переговорами, телеефірами, публічними виступами. Хіба вони перестають бути «справжніми мужиками» тільки через те, що скористаються тональним кремом? А якщо він ним маскує синці, отримані під час недавньої бійки за даму серця?

Це все дуже важко пояснити коханим, бо чоловіча логіка дуже прямолінійна: піклується про зовнішність – значить, ти гомосексуаліст. Неможливо вмовити такого упертюху, щоб і собі зробив манікюр чи хоч постригся якось оригінальніше!

Вихід один – просвітницька робота (можна використовувати вищезазначені факти), наведення вдалих й авторитетних (!) прикладів натуралів-метросексуалів. Інакше не вийде. Чоловіки мають стійкі моральні погляди, як-не-як.

Сподіваємося, наші поради допоможуть вам знайти спільну мову зі своєю другою половинкою. Однак, перевиховуючи коханого, надто не захоплюйтеся, адже ризикуєте знищити ті риси, за які, власне, ви його й покохали.

Коментар психолога

Тетяна Буцко

Психолог, викладач кафедри психології і педагогіки Академії муніципального управління, м. Київ

З точки зору психології, для душевної рівноваги та внутрішньої гармонії людині дуже важливо в різних ситуаціях залишатися самою собою. І це – не афоризм, хоч саме так здається на перший погляд. Перебуваючи у злагоді з самою собою, людина максимально толерантно сприймається оточуючими. Вона стає психологічно зрілою, здатна поважати індивідуальність інших людей, а, отже, має більші шанси на гарні стосунки.

Тому, на мою думку, безперспективно покладати надії на результат перевиховання: ви просто позбавите свого партнера внутрішньої гармонії, і він матиме проблеми зі спілкуванням.  Набагато перспективніше на стадії ранніх стосунків аналізувати та вирішувати для себе, чи зможете ви прийняти обранця таким, яким він є.

З іншого боку, головне підґрунтя перспективних стосунків – це схожість ціннісних пріоритетів і світоглядних точок дотику двох людей. Тому гарні стосунки неодмінно супроводжуються взаємними змінами й обопільними поступками заради збереження цих стосунків.

Коментар спеціаліста

Оксана Мельник

Дружина із майже 20-річним стажем перевиховання чоловіка

На моє переконання, змінювати вже наявні риси обранця не варто. У результаті він хіба що отримає психологічну травму, а користі ніякої ні для вас, ні для нього. Інша справа – якщо ви хочете прищепити якісь нові якості. У такому випадку все може вдатися. Варто лише пам’ятати: хочете поступок заради себе – вмійте й самі поступатися. Щоб змінити людину, яка поруч, еволюціонуйте самі. Так ви засвідчите, що перевиховання коханого для вас – не самоціль, а лише крок на шляху до гарних стосунків.

Альона Мельник