На початку квітня у мене з’явилася чудова можливість відпочити. Не роздумуючи, поїхав у Карпати, адже настав саме той час, коли все живе прокинулося після лютої зими, коли можна прогулятися лісом та отримати нову порцію емоцій. Поселився в горах у домівці місцевих жителів Ворохти. Гостинно зустріли вони приїжджих із Києва, поводили по околицях, смачно годували, катали на конях. Звичайно, все за символічну плату. Проте нічого дивного в цьому немає, адже туристи – єдиний заробіток ворохтян. Таке підприємництво зараз досить популярне, офіційна його назва – сільський зелений туризм.


Що таке СЗТ та чим він привабливий?

Сільський зелений туризм – відпочинок у приватних господарствах сільської місцевості. У зв’язку з урбанізацією міських туристів усе більше приваблює сільське життя, яке з недавнього часу для багатьох перетворилося в екзотику. Тому часто люди на час відпочинку прагнуть поїхати подалі від розвиненої інфраструктури й поближче до чарівної природи, тож для вибору місця відпочинку є важливими саме ландшафти та стан навколишнього середовища. Затишна атмосфера, живописна місцина: гори, ліси, річки, озера, моря – є найкращими емоційними чинниками для оздоровлення як тіла, так і душі. Завдяки СЗТ ви можете поєднати, так би мовити, приємне з корисним. Бо такий відпочинок, заощаджуючи кошти, дозволяє на деякий час зануритись у сільське життя, пожити в родині, познайомитись із звичаями певного регіону, скуштувати місцеву натуральну їжу. Одним словом – відчути справжній сільський колорит.

Також мешканці міст прагнуть показати своїм дітям, як вирощують картоплю, звідки отримують молоко, де береться хліб та інші продукти. А ще хочуть ознайомитися з побутовими умовами і зникаючими народними промислами.

Багато туристів із задоволенням зустрічають новорічні і різдвяні свята у селах, адже неймовірне святкове дійство з колядою та кутею ви навряд чи побачите у всіляких готелях. А от відпочиваючи в сільських садибах, зможете ще й взяти безпосередню участь у таких заходах. Володимир, прихильник такого відпочинку, ділиться власними враженнями: «Я вже близько 7 років їжджу із сім’єю на канікули до Карпат. Відпочиваємо в селі Ворохта. Природа настільки багата, що здається, ніби ми знаходимось у самому серці України, щоразу – немов у казці. Такий відпочинок не порівняти ні з яким іншим: свіже повітря, домашнє натуральне харчування, цікава культурна програма, та й в господі створено всі умови для приїжджих – кращого не придумати. Коли приїжджаємо взимку на відпочинок, то діти ходять колядувати разом із сільськими. Повертаються щасливі та енергійні. До Києва приїжджаємо здорові, із купою позитивних емоцій».

Як правило, господарі, окрім надання умов проживання, пропонують комплекс додаткового обслуговування: мисливство, рибальство, збирання ягід і грибів, походи в гори, екскурсії. Традиційними та найцікавішими заняттями в СЗТ є:

Природознавчий туризм. Переважно кожен із регіонів України приваблює відвідувачів своєю величчю та природою.

Фольктуризм – участь у різноманітних традиційних народних обрядах і святкуваннях.

Кінний туризм. В безмежному степу з допомогою коней ви зможете відчути його вільний дух та згадати своїх далеких предків, які чимало свого часу проводили в сідлі.

Водний туризм – рафтинг. Це спуск на надувних човнах, плотах, катамаранах чи каяках гірськими річками.

Винний туризм. Завдяки багатовіковим традиціям домашнього виноробства вина деяких регіонів України є їх візитною карткою. (В Карпатах вирощується понад 50 сортів винограду, і в кожному селі існують свої таємниці виготовлення вина).

Історико-етнографічний туризм. Людей у будь-якому випадку цікавить багатовікова історія та культура краю. Мешканець великого міста сприймає сільський побут, культуру села з його традиційною дерев’яною архітектурою як захопливу екзотику.

Велотуризм. Цей вид має чимало шанувальників. У багатьох регіонах України існують десятки міжнародних веломаршрутів.

Цінові пропозиції

Умовно їх можна поділити на п’ять категорій залежно від:

– типу садиби та побутових умов – сільський дім чи котедж, чи маєте ви у своєму розпорядженні ванну (душ), туалет у будинку, а також можливість користування кухнею – оплата залежить від усіх цих чинників;

– інфраструктури – як далеко розташоване господарство від жвавих трас, річки, лісу, озера чи моря, наявність поряд медпункту, магазину і т. п.;

– додаткових пропозицій – домашнє харчування, катання на лижах, мисливство, кінні прогулянки, розваги для дітей, риболовля, семінари, вечірки й свята;

– сезону – дорожче може коштувати відпочинок під час новорічних, різдвяних і великодніх свят, дешевше – міжсезоння (весна і осінь);

– власне регіону – природа, клімат, стан навколишнього середовища, наявність визначних пам’яток архітектури…

Де і як можна обрати відпочинок

Оскільки туристичні агенції тепер не дуже охоче пропонують такий вид відпочинку, пропонуємо самим знайти необхідну інформацію. По-перше, знайдіть путівники і каталоги із зеленого туризму та журнал «Туризм сільський зелений», що видається Спілкою зеленого туризму. По-друге, в інтернеті можна знайти широку палітру різноманітних пропозицій, де зазначають контактні дані та весь спектр послуг, що надаються. По-третє, ви зможете знайти свіжі пропозиції на туристичних виставках. На них, як правило, представлені усі регіони України, тому навіть під час таких заходів зможете обрати цікаве місце для відпочинку. По-четверте, пропозиції щодо відпочинку можна знайти у центрах туристичної інформації, які з’явилися нещодавно у деяких обласних центрах.

Куди поїхати в Україні

Ні для кого не є секретом, що Україна приваблює туристів своєю мальовничою природою. У нашій країні можна віднайти велику кількість захоплюючих місцинок. Яких саме? Читайте…

Західний регіон

Західний регіон є найбільш популярним серед туристів. Найвідоміші курортні міста і села – Яремче, Татарів, Ворохта, Верховина, Косів, Підзахаричі, Путила, Вижниця, Яблуниця, Ясеня, Рахів, Сколе, Славсько.

Тут ви зможете познайомитись із народними промислами Гуцульщини: у її центрі – Коломиї – знаходиться музей народного мистецтва. А також зможете помилуватися розмаїттям художнього оформлення побутових речей на Буковині, насолодитися чистим повітрям та торкнутись устами цілющої мінеральної води, спробувати на собі лікувальні грязі та зануритись у чисті гірські озера Закарпатського краю. Тут збереглися також дерев`яні та кам`яні архітектурні пам’ятки, до яких належать 13 стародавніх замків, а також Закарпатський музей народної архітектури та побуту, Музей лісу і сплаву на Чорній річці тощо.

Багата на замки та фортеці й Подільська земля. Саме тут знаходяться Кам’янець-Подільська та Сатанівська фортеці, Жванецький, Ізяславський, Летичівський, Меджибізький та Старокостянтинівський замки. А у селищі Чорний Острів є літературно-меморіальний музей поета-байкаря Леоніда Глібова.

Дух історії несуть також місця Тернопільщини. В одних з найстаріших міст України – Збараж, Кременець, Бучач, Теребовля, Бережани – знаходяться всесвітньовідомі релігійні цетри – Почаїв та Зарваниця, а також унікальний Збруцький культовий центр.

Пані Ірина, власниця приватної садиби, розповідає: «Теребовля – це історична пам`ятка Тернопіля. Саме з цим містом пов’язане імя князя Василька Теребовлянського – онука Ярослава Мудрого. Цей факт і приваблює подорожуючих. Хоча їх не дуже багато, все ж час від часу до моєї домівки заїжджають туристи. Буває – навіть іноземці. Я не лише приймаю у себе гостей, а й проводжу екскурсії, знайомлю приїжджих із цим унікальним містом. Ціни в мене низькі, а програма цікава, тож пізніше їдуть знайомі знайомих. І вас запрошую!»

Південний регіон

АР Крим приваблює перш за все екзотикою природи та багатоетнічністю населення. Тут можна ознайомитися із національною кухнею, історією та традицією багатьох культур. Давньогрецький Херсонес, царський курган скіфських часів, Генуезька фортеця та Чуфут-Кале, Воронцовський та Ханський палаци – усі вони несуть у собі магічні загадки історії.

Миколаївщина вабить туристів кам`яними порогами на Південному Бузі. Херсонщина посідає перше місце в країні за кількістю заповідників: Чорноморський біосферний заповідник – місце гніздування рідкісних водоплавних птахів, а державний заповідник “Асканія Нова” – унікальна пам’ятка первинного степу, що зберігає безцінні скарби природи.

Центральний і північний регіони

Саме на Київщині розміщалися колись поселення трипільців та черняхівців, княжі застави по Стугні та Трубежу, тому край багатий на матеріальні та духовні скарби: сліди великих колоподібних поселень, знаряддя праці, вироби з глини.

Неповторні пам`ятки національного садово-паркового мистецтва можна віднайти на Чернігівщині у Тростянці, Сокиринцях та Качанівці. Тут також багато пам’ятних місць, пов’язаних із життям князя Ігоря, Тараса Шевченка, гетьмана Розумовського та багатьох інших.

Вінниччина славиться скіфськими курганами біля Іллінців, старовинними храмами Бару і скульптурними композиціями каменотесів у Ямполі. А ще саме тут знаходяться печери у Могилів-Подільському районі, Марківські джерела – у Томашпільському, Зелені криниці – у Погребищенському, Гайдамацький яр і скельний храм у Буші Ямпільського району.

Завітавши на Полтавщину, відвідайте столицю українського гончарства у поселенні міського типу Опішня. А ще не забудьте про полкові міста Війська Запорозького (Полтава, Лубни, Гадяч).

Східний регіон

У Святогірську, що на Донеччині, розстелився Національний парк, де ростуть сосни крейдяного періоду та дуби-велетні. Також можна відвідати Свято-Успенську Святогірську Лавру із печерами і Миколаївською церквою, що вирубана в крейдяній скелі високого берега річки Сіверський Донець.

А місто Слов’янськ багате на унікальні грязі, що мають лікувальні властивості. На півдні Донецького краю є тектонічні розломи земної кори та скам’янілі стовбури древніх араукарій. Крейдяні гори ви віднайдете на Харківщині, а ще тут вас зачарують степові простори та кургани, соснові та листяні ліси.

Україна – багатоетнічна країна, яка надзвичайно багата на унікальні природні та історичні пам’ятки. Тому ми, її жителі, просто зобов’язані користуватися цими благами. Зелений туризм прекрасно нам у цьому допомагає. Завдяки такому виду відпочинку кожна людина має змогу не лише поїхати подалі від бурхливого життя великих міст, вдихнути свіжого повітря, а й дізнатися багато цікавого із життя свого народу. Тож піддайтеся спокусі подорожі рідною країною та проведіть літній відпочинок з насолодою.

 Ростислав Калацинський