Бережи зуби змолоду

Здоров'я

Чашка кави зранку у якості ритуалу прокидання. Цитрусові і шоколад – денний «перекус». Вечірня втома така, що несила навіть почистити зуби… Так, звичайно, ще й цигарки! Ось найпростіший комплекс дій та бездіяльності, які сприяють появі жовтавого кольору зубів.
Сучасна заклопотана людина відкладає усе, що пов’язане зі здоров’ям на вихідні. Це у кращому випадку. У гіршому – «якось-то воно буде!». Якщо ж заходить мова про візит до стоматолога, то білі лікарні і білі халати викликають страх, а от білосніжна посмішка – захват і заздрість.


Атака на зуби звідусіль.
Не слід сподіватися, що мала чорна цятка не здатна згодом уразити весь зуб. Краще вилікувати її, аніж потім страждати від пульпіту чи періодонтиту. Зовнішній прояв усім відомого карієсу – руйнування емалі та дентину. Теорій щодо причин появи цієї хвороби близько 400. Одна з нових пояснює, що на емалі зубів утворюється м’який наліт у тих місцях, де він не знімається при жуванні чи у щілинах жувальної поверхні кутніх зубів. Там і утворюються бактерії, близько половини яких – стрептококи. Ці небажані «жителі» продукують молочну кислоту, яка може демінералізувати емаль. Тут може виникнути питання: а чому ж тоді дітям не дозволяють вживати багато солодкого для збереження зубів, якщо причина у кислому? Відповідь є: стрептококи з сахарози вироблять ще й декатрон, який також руйнує міцність емалі.
Не лише їжа є причиною появи цієї неприємної хвороби. Захист зуба може бути низький через ослаблений імунітет людини. Цікавим і не дуже приємним є і те, що навіть склад слини має значення. Чим в’язкіша слина, тим більше в ній речовин, які підвищують ризик потрапити у стоматологічне крісло. Але це далеко не перша причина, не слід впадати у крайнощі. У будь-якому разі ти не один. Нас вже 95% планети з карієсом.
Нумо латати усі дірки!
Гаразд, припустимо, що карієсом вас не залякаєш і та чорна цятка вам не заважає аж ніяк. Тоді можете через місяць-два прочитати продовження статті. Буде дуже корисно і потрібно!
Далі мова йтиме про пломбування. Здається, немає нічого простішого – чим дорожче, тим краще. І це може стати темою розмови десь на годину – обом співбесідникам буде цікаво. І обов’язково хтось замислиться: «А чи завжди високі ціни виправдані?» Почну з історії – вона й дасть відповідь.
Найстарішими є пломби з стоматологічних силікатних цементів. Вони потребували найвищої точності при змішуванні та швидко вбирали харчові барвники. На зміну їм прийшли акрилові пластмаси, які часто викликають ускладнення у вигляді, наприклад, пульпіту. Тому репутація їх не дуже гарна. Найновішим поколінням пломб є стеклонономери, цинкофосфатні та цинковгенольні. Такі пломби довговічні, стійкі до різних впливів, з високим естетичним ефектом. Останньою якістю дещо поступаються композитні матеріали, які також гарно зарекомендували себе ще віддавна.
Найдорожчими й найновішими є світлополімерні пломби. Деякі з них можуть віддзеркалювати світло, та й сам процес затвердіння відбувається під дією спектра.
Тому завжди є сенс попросити стоматолога точно назвати матеріал, з якого виготовлена пломба і якої вона якості. Це треба хоча б для того, щоб не погодитись на амальгамову пластмасу, яка, містячи ртуть, спокійно протримається у зубі 10-15 років. На щастя, такі пломби заборонені у багатьох країнах світу.
Видаляти? – Не факт!
Якщо «останнє китайське попередження» таки не подіяло, то рано прощатися з любимим зубчиком і прив’язувати інший кінець нитки до ручки дверей. А потім зачитувати приказку з натяком на радянську стоматологію: «Мишко, мишко, візьми зуб простий, дай мені «золотий»!»
Видалення – це крайність у час бурхливого розвитку європейської стоматології і присутності їхнього обладнання в українських стоматологічних кабінетах. Зуб мусить «покинути» вас, лише якщо він травмує язик чи ясна, може викликати інші ускладнення, заважає зйомному протезуванню тощо. Абсолютно протипоказано видалення при захворюваннях серцево-судинної системи у стадії декомпенсації, інфаркті міокарда, захворюваннях крові з порушенням згортання. Не бажана операція і при ішемії, гіпертонії, під час ОРЗ.
Видалення зуба відразу асоціюється з болем і викликає шок на кшталт: «Ніколи-ніколи! Та хоч бийте мене не піду!» Проте біль, як при пломбуванні, так і при видаленні не є неодмінним атрибутом. Дискомфорт – це нормальне явище, бо це операція, а от біль –ні. Анестезія здатна творити чудеса і для кожного випадку – своє «чудо».
Найпростішим методом є аплікаційне знеболення аерозолем лідокаїну. Воно може використовуватися для легкого лікування. Як зазначає пані Скульська, головний лікар Дитячої стоматологічної поліклініки м. Білої Церкви, аплікаційна анестезія є дуже слабкою і використовується для обробки слизової оболонки при стоматитах та парадонтитах та при малоболючих операціях. Другий вид – інфільтраціонна анестезія. Укол «заморожує» не лише поверхневі тканини, а й більш глибокі приблизно на годину. Якщо несила терпіти таку болючу процедуру, то вона застосовується у комплексі з аерозолем – навіть дискомфорту немає. Серйознішою є провідникова та стовбурова анестезія. Перша блокує одну з гілок тройничного нерву, а друга – весь. Звичайно, застосовується вона при важких операціях чи тих, що відбуваються на великих площах ясен та зубів.
Голлівуд відпочиває!
Технології відбілювання займають чільне місце у стоматологічному лікуванні. Основні причини потемніння зубів я вже зазначала на початку статті.
Усунути небажаний відтінок сьогодні можна за 25-60 хвилин – будь-які зуби сяятимуть, немов у голлівудської зірки. Різниця буде лише в тому, що у вас залишаться свої, а не «порцелянові» зуби.
Існує домашнє та клінічне відбілювання. Перше передбачає застосування пластикової каппи, виготовленої за допомогою гіпсової моделі зубів та відбілюючого гелю.
Найсучаснішим видом клінічного відбілення є «Air-Flow» – очистка від нальоту(особливо пігментованого нальоту курця) та полірування за допомогою суміші спеціального порошку з повітрям та спрею. Ефективним є і ультразвукове відбілювання за допомогою ультразвуку та водного струменя. Відносно новим методом є фотовідбілювання, яке займає 1,5-2 години. Цей метод передбачає нанесення на зуб суміші, з якої під дією галогенного світла, виділяється кисень, який розщеплює наліт. Якщо ж у вас абсолютно немає часу, але «Дуже треба!», то підійде кількасекундне лазерне відбілювання. Але зауважу: швидше – не означає безпечніше.
Яку б процедуру ви не обрали, перед візитом потрібно вилікувати зуби й зміцнити емаль, а після нього – утриматись від паління та вживання їжі, яка містить природні барвники.
Місце зустрічі змінити можливо.
Куди ж вирушити для якісного медичного обслуговування за помірною ціною? Назву деякі провідні стоматологічні клініки Києва, які пропонують знижки на свої послуги. Основний набір послуг такий: лікування зубів і ясен, протезування, хірургічна стоматологія, імплантація, ортодонтія (брекет-системи), дитяча стоматологія, гігієна і профілактика.
«Профі-дент» була створена на голландський «лад» з відповідним обладнанням. У цій клініці акцент зроблений на стосунках пацієнт-лікар. Філії є і у інших містах. Не відстає і «Стоматгарант», що в Печерському районі, яка пропонує знижки до 15%. Існує можливість лікування за страховкою. «Формула» пропонує знижки до 7%, як і «Медістар». У другій можна безкоштовно обстежитись та проконсультуватися. Ексклюзивною є безметалева кераміка та нейлонові протези. «Дент-Юніверсал» лікує вдома, а «Дельта-Дент» лікує вдома навіть вночі!
Професіонали чекають на ваші зубки і в «Смайлі», і в «Ренесансі» та інших стоматологічних клініках Києва.
Не «ремонтуйте» завтра те, що є «поламаним» сьогодні…
Порахуйте скільки часу ви витрачаєте в день, щоб зіпсувати зуби і дайте собі відповідь на наступне питання. Чи вартий кожен із зубів по 10 секунд вранці і ввечері на свій захист, опіку і чистоту? Чи це забагато для живої частинки вашого організму в роті? Адже руки ми миємо не 2 рази на день!
Метод чищення зубів може бути будь-який – Леонарда, Баса, Рейте, Чартера – але аби він продовжувався приблизно 3, 5 хвилини. Не слід забувати і про масаж ясен та чищення язика і поверхні щік, бо 80% бактерій знаходяться саме тут. Допоможе запобігти появі карієсу і використання флосів – ниток для чищення міжзубних поверхонь. Краще, якщо вони будуть просочені воском, зі фторидами та приємним ароматом.
Щітка має бути обрана в залежності від чутливості ясен (жорстка, середньої жорсткості, м’яка чи найм’якіша). Паста – від чутливості зубів, якщо ви відчуваєте біль при вживанні надто холодного чи гарячого, то слід обирати пасту, яка допоможе уникнути дискомфорту. Якіснішими є пасти, які можна придбати в аптеках: їх ціна починається від 20 гривень. Вони виправдовують витрачені кошти.
Найголовнішим є уважне ставлення до ваших зубів. Це включає і чищення, і вчасне лікування, і огляди лікаря двічі в півроку. Не варто вважати себе білкою, яка може горіх розгризти, чи чемпіоном по відкриванню пляшок зубами. Не слід також сподіватися, що ви, як ваша бабуся (дідусь, прабабуся, прадідусь) будете і в 70 років мати ще 15 своїх зубів! Зауважте на нашу екологію і спосіб життя – вони аж ніяк не бережуть наші зуби. Зберегти їх білими і здоровими можете лише ви!
Коментар спеціаліста.
Бліц-інтерв’ю зі Скульською Світланою Василівною, головним лікарем Дитячої стоматологічної поліклініки м. Біла Церква. (тел. 80446347564)
Світлана Василівна: Профілактика є пріоритетним напрямом у медицині. Звичайно, найактуальніша вона у дитячому віці. Існує первинна, вторинна та третинна профілактика. Вона допомагає зберегти зуби здоровими, запобігти появі первинного карієсу. Існують різноманітні препарати з вмістом кальцію, фтору. Це лаки, гелі, розчини, аплікації. Окрім того, рекомендованими є щітки (Oral-B, Colgate, President) та пасти нового покоління (Lacalut, Colgate, President).
Я: Ви рекомендуєте пасти дистриб’юторів? Наприклад, R.O.C.S.?
Світлана Василівна: Ні, бо вони не є офіційно зареєстрованими. Також більшість з них «проходять» повз податкову… Зазначені мною пасти давно вже існують на ринку і зарекомендували себе з серйозної сторони. Але існує багато підробок, тому слід купувати їх в аптеках.
Я: Карієс викликають мікроорганізми, то чи має вплив стан зубів на захворювання шлунку і навпаки?
Світлана Василівна: Так, звичайно, вони, стан кишково-шлункового тракту і ротової порожнини взаємопов’язані. Слід раціонально харчуватися, дотримуючись певного режиму. Важливою є нормалізація білкового та мінерального обміну.
Я: Також у наш час є актуальним відбілювання. Які ризики має ця процедура?
Світлана Василівна: Ми не рекомендуємо проводити відбілювання, але й не агітуємо проти нього. Справа в тому, що воно передбачає застосування сильних кислот або сильних основ. Краще знімати зубний наліт вчасно механічним способом. Якщо подивитися під мікроскопом на відбілений зуб, то емаль його схожа на сито: вся вкрита дірочками…
Я: Отже, краще проводити профілактику та огляди 2 рази в півроку, аніж попереджати. Але чи часто ходять пацієнти на консультації?
Світлана Василівна: На жаль, дуже рідко. Ми робимо усе: пишемо статті, виступаємо по радіо… Культура має бути кращою у ставленні до здоров’я! Наші люди повинні навчитися любити та берегти себе!

Надія Дрозд