Боулінг: один проти десяти

Хобі

Боулінг (в перекладі з англійської «катання») на сьогоднішній день вважають одним з найпопулярніших видів спорту та способів відпочинку. Що може бути кращим, ніж зібратися всією родиною та піти покатати кулі, отримати море позитивних емоцій, активно відпочити, підтримати друзів, знайомих і просто влаштувати собі свято? Сучасний боулінг — це і спорт, і розвага, і прекрасний спосіб творчо самоствердитися. Завдяки своїй простоті, він нікого не залишає байдужим.


Від єгипетських пірамід до неонових клубів

Всі знають, що у великих перемог завжди багато творців. Саме цю на перший погляд легку гру вважають великою перемогою, а тому право називатися прабатьками боулінгу мають багато країн і народів. Це можна пояснити тим, що сама ідея є настільки гармонійною, що на її створення можуть претендувати навіть печерні люди. Дерев’яні або кам’яні фігурки, куля, зроблена з того ж самого матеріалу… і прошу дуже, грайте. Катайте та збивайте! Але це лише здогадки.

Історія боулінгу дійсно дуже довга. Згідно основної теорії, прообраз боулінгу з’явився в Єгипті, де був знайдений «спортінвентар» предка сучасної гри. Прототипи куль і кегель були виявлені археологами на розкопках гробниць Стародавнього Єгипту і датуються 5200 роком до н.е. Там були знайдені кілька невеликих кам’яних куль, три шматочки мармуру та дев’ять тонких кегель. Сер Фіндерс Петрі, професор єгиптології Лондонського університету, у своїй монографії «Становлення Єгипту» (1939) припустив, що кулю треба було кидати крізь ворота, які були складені зі шматочків мармуру. Ціллю були дев’ять кегель, які розташовувалися у формі ромба. Таким чином, перший гравець в дев’ятикегельний боулінг, можливо, кинув кулю більше 7000 років тому.

В III – IV столітті н. е. в Німеччині гра, яка була схожою на сучасний боулінг, мала релігійний характер і втілювала собою ритуал викорінення язичництва. Вважалося, що людина, яка збила всі кеглі (на той час — вид зброї), має гарний характер, інакше, її карали. Поступово все більше німців захопилися цією забавою. До XV століття в Німеччині боулінг став мало не обов’язковою розвагою на різних фестивалях. З часом, вже і в Англії, і у Франції, і в Іспанії отримало популярність «катання куль». Одним словом, боулінг входив в життя європейців. Правила змінювалися від країни до країни, із століття у століття. Змінювалася і форма, матеріал, кількість і розташування кегель, ширина та довжина доріжок, вага та діаметр куль. «Кеглі», «логатс», «скітлз», «датч раберс»… Але, незважаючи на різні назви, суть гри залишалася незмінною, а боулінг розвивався та завойовував серця людей.

В боулінг грали навіть королі, хоча за часів англійського короля Едуарда IV, захоплюватися цією забавою було заборонено, тому що королівські стрільці так багато сил витрачали на гру, що забули про свій основний обов’язок — це призвело до погіршення показників стрільби з лука. У різні роки серед шанувальників гри значилися Королева Єлизавета I, Мартін Лютер і Френсіс Дрейк. Втім, варто визнати, що грали вони не зовсім в сучасну версію гри.

Багато хто вважає, що Америка стала першою країною, де з’явився боулінг, але ця думка є помилковою. Гра потрапила на американський континент лише в XVIII столітті з Нідерландів, де вже давно захоплювалися цим видом спорту. У США навіть існує спеціалізований район «Боулінг Грін», де свого часу жили вихідці з Нідерландів. У Новому Світі гра викликала справжній бум. Всі грали в боулінг, розмови були тільки про боулінг, будувалися кегельбани з доріжками для гри, навіть на звичайних вулицях створювали імпровізований боулінг для людей, які не могли собі дозволити боулінг-клуби. Якщо проводити паралелі, то основною грою в Україну був футбол, а в Америці — боулінг. Розвага захоплювала в основному чоловіків, які грали на гроші. Щоб не викидати долари на вітер, навіть був створений закон, який забороняв грати в «гру з дев’ятьма кеглями» (тодішня назва боулінгу). Деякі американці порушували закон і до дев’яти кегель додали одну. Так виникла гра, яка зараз поширена і в Україні, — десятикегельний боулінг. Подолавши всі перешкоди, боулінг благополучно дожив до XXI століття та здобув статусу однієї з найпопулярніших розваг для всієї родини в дощовий недільний день, способу, що здатен розтопити лід на першому побаченні, а також серйозного виду спорту з усіма правилами й атрибутикою.

Боулінг як бодибілдинг

Боулінг як спорт і спосіб активного відпочинку має чудову властивість об’єднувати людей. Згідно статистики, в Америці в боулінг грає більше 60 мільйонів людей. Близько 90 % гравців прирівнюють боулінг до особливих видів спорту, завдяки якому можна відпочити, отримати ефективну релаксацію, а також кинути виклик конкурентній природі людини. На цю тему є анекдот: «Колобок завжди з підозрою ставився до пропозицій друзів пограти в боулінг». Я впевнена, що мій читач не «колобок», тому якщо друзі вас запросять покидати кулі, в будь-якому разі не відмовляйтеся, а навпаки грайте — і з великим задоволенням. Поговоримо про те, що ж потрібно знати людині, яка збирається грати в боулінг.

Гра передбачає значне м’язове навантаження. Навіть якщо ви просто пересуваєтеся по доріжці, робите випад, виконуєте кидок — цих вправ цілком достатньо, щоб надати Вашим ногам підкачаного виду. Рухи, які Ви виконуєте під час гри в боулінг, можна порівняти зі спортивною ходьбою, а Ви, напевно, бачили, які ноги в спортсменів. Будьте впевнені — у Вас будуть не гірші. При грі в боулінг додається й інше навантаження — Ви тримаєте в руках кулю значної ваги, а це означає, що при нахилі і під час кидка, Ви поступово додаєте рухливості та гнучкості суглобам, сухожиллям і м’язам рук.

А якщо Ваша мета — схуднути і гарно виглядати? Боулінг може допомогти і в цьому. Під час гри ви робите величезну кількість нахилів і похитувань, ходите, напружуєтеся і до того ж виплескуєте емоції. Все це сприяє позбавленню від зайвої ваги. Фахівцями було доведено, що під час однієї години гри в боулінг Ви спалюєте від 200 до 300 калорій. Іншими словами, ви схудли, підкачали м’язи і до того ж отримали бонусні бали «в графі» міжособистісних відносин, величезну кількість позитивних емоцій, які заспокоюють нерви, активують серцево-судинну систему, знімають стрес і роздратування. Все перераховане вище приводить до висновку: боулінг — один з найбільш приємних та ефективних способів вести здоровий спосіб життя.

Гра та життя

На цьому не закінчується перелік корисних ресурсів, якими забезпечує нас гра. Мій тато професійно займається цим видом спорту вже п’ять років, і в нього є свої пріоритети щодо гри. Він каже: «Уроки, які дає нам боулінг, можуть допомогти в реальному житті. Іноді мені здається, що все, що я знаю про життя, я взяв з боулінгу… Це стосується і побуту, і бізнесу, і всього іншого. Гра перестає бути просто грою. Повірте моєму досвіду: я-то знаю все це не з чуток». Ось ці правила, можливо, вони і Вам допоможуть в житті:

 1. Деякі тенденції стають справжнім захопленням, а потім зберігаються на тривалий термін;
 2. Деякі люди чесні в боулінгу, але брешуть в житті, однак, якщо ти нечесний у грі, то такий самий і в житті;
 3. Успіх і невдача — явища тимчасові;
 4. Головна причина невдач — страх перед невдачами;
 5. Якщо ти робиш щось добре, ти можеш сказати про це, але якщо ти робиш це прекрасно, люди самі тобі про це скажуть;
 6. Обирай товаришів по команді з обережністю;
 7. Везіння може привести до небезпечної думки про непотрібність зусиль;
 8. Для різних людей — різні кидки;
 9. Найважливіше — це завершення кидка.

Пользуйтесь этими принципами и создавайте свои. А главное — не бойтесь ошибок, потому что жизнь везде одинакова и диктует одинаковые законы, просто их нужно научиться проектировать их из игры на жизнь.

Ложка дьогтю

Кожний вид спорту має негативні сторони, і боулінг — не виняток. На щастя, їх не так багато. По-перше, боулінг є досить дорогим захопленням. Цій темі присвячений анекдот: «Баскетбольний м’яч, куля для боулінгу, тенісний м’яч, кулька для гольфа… Так, чим багатша людина — тим менше у неї м’ячик для гри». Саме обладнання, спортінвентар коштують не дешево, їх потрібно часто міняти, оскільки вони мають властивість швидко зношуватися. Не кожна людина може собі дозволити займатися боулінгом кожен день. Звичайно, ситуацію можна виправити, знаючи, що більшість боулінг-клубів має систему знижок, акції, спеціальні бонусні картки. Якщо ви будете брати участь в змаганнях з боулінгу, то ви також зможете отримати спеціальні знижки на тренування.

По-друге, якщо Ви вирішили зайнятися боулінгом, обов’язково потрібно дотримуватися правил техніки безпеки. Більшість початківців їх ігнорують, а це може призвести до серйозних травм, які не потрібні нікому. Тому, перебуваючи в боулінг-клубі, необхідно запам’ятати кілька нескладних постулатів:

 1. Перед початком гри проведіть розминку. Це одне з основних правил кожного спортсмена й аматора. Найважливішою метою розминки є профілактика можливих розтягнень м’язів.
 2. Правильно підбирайте ігрове взуття. Гравець в боулінг, який має в арсеналі якісне взуття, підібране за розміром, не посковзнеться при грі й уникне перенапруження м’язів ніг.
 3. Не беріть кулю для боулінгу однією рукою — це зайве напруження для м’язів рук і спини. Статистичні дані говорять про те, що 7 з 10-ти гравців тримають кулю для боулінгу лише однією рукою — це найпоширеніша помилка. Крім того, потрібно зазначити, що куля для боулінгу досить важка, і піднімати однією рукою її просто незручно.
 4. Не перетинайте лінію фолу. Перед початком гри доріжку для боулінгу покривають маслом (кондиціонером), і тому на взутті гравця, якщо він перетнув лінію фолу, залишається ця субстанція. Взуття стає дуже слизьким, а це може привести до досить серйозної травми. Дотримуйтеся цих правил, тоді ви зможете уникнути неприємностей і отримати задоволення від гри.

Боулінг набирає обертів в Україні

У 1999 році була створена Всеукраїнська федерація спортивного боулінгу. З цього року гра офіційно почала поширюватися по всій території Україні. Боулінг з молодіжної гри перетворився на масовий вид спорту. Сьогодні в Україні діють більше 60-ти клубів різного рівня. Турніри з боулінгу з кожним роком збирають все більше і більше учасників, це означає, що рівень гри зростає. Кількість професійних гравців збільшується, а з ним зростає і кількість турнірів. Часто змагання проводяться в боулінг-клубах і присвячуються одній тематиці: «Автоклуби», «Першість будівельних компаній», «Першість студентів Києва», «Любительська ліга».

Найбільшим центром розвитку боулінгу є Київ, де налічується близько 12 боулінг-клубів. Вони відрізняються як розмірами клубу (від 4 до 24 доріжок), так і якістю обладнання та запропонованих послуг. В середньому, якість боулінгу в Києві знаходиться на належному рівні, тому який б Ви клуб не обрали, залишитеся задоволені. Зараз конкуренція в столиці в сфері боулінгу досить висока. Більшість клубів вже міцно зайняли свої позиції і обзавелися постійними клієнтами. Тішить, що сьогодні люди у вільний час все частіше стали вибирати активний відпочинок, в тому числі й в боулінг-клубах. Адже боулінг — це не тільки командний вид спорту, але й просто захоплююча гра.

Федерація спортивного боулінгу часто проводить рейтингові, регіональні, відкриті, а також комерційні турніри в різних містах України. Тобто боулінг в Україні з кожним роком піднімається на новий рівень, що говорить про позитивну тенденцію.

Боулінг — один із найвеселіших і найбільш захоплюючих видів спорту. Рекомендую всім, хто ще не грав у боулінг, обов’язково спробувати. А хто вже грав і встиг полюбити його, із задоволенням запрошую на партію в боулінг!

Юлія Островцева