Будуйся з розумом

Хобі

Ви мрієте про власний будинок, але не знаєте з чого почати? Маєте гроші для будівництва, але не знаєте до кого звернутись? Сумніви не дозволяють втілити мрію в реальність? Ми розповімо вам, як збудувати будинок вашої мрії.


Якщо ви вже посадили дерево та готові до народження сина, вам потрібно виконати ще один пункт славнозвісного плану – побудувати будинок. Звісно, ми не закликаємо вас бігти й місити бетонний розчин, брати до рук цеглу та шпатель. Але мріяти про швидке та безтурботне будівництво теж не варто, навіть якщо маєте достатньо грошей, аби всю роботу виконали за вас. Ви повинні мати хоча б загальні уявлення  про етапи будівництва, підступні нюанси, до яких краще підготуватись завчасно.

Якщо ви мрієте про великий заміський будинок у передмісті столиці,  то без послуг будівельників, звичайно ж, не обійтися. До того ж, якісно і ґрунтовно треба робити все, як проект будинку, так і благоустрій ділянки. Тоді будинок відповідатиме прагненню до затишку.

Ми спробуємо детально розповісти, які етапи Вам доведеться пройти під час будівництва, як краще його організувати та вдало завершити. Починаємо мрію втілювати в реальність.

Вдала організація – запорука успіху

Спочатку замовник повинен звернутись до проектантів і замовити проект. Проектну документацію варто перевіряти особливо уважно, адже від того, наскільки якісно вона виконана, буде залежати весь подальший процес будівництва. Якщо Ви забажаєте внести якісь зміни до проектної документації,  вони обов’язково мають бути  затверджені головним інженером. Проектна документація має включати в себе:

1. Загальну пояснювальну записку з вихідною документацією, техніко-економічними показниками, довідкою керівника проекту про відповідність проектним нормам.

2. Ситуаційний план в масштабі 1:10000 і 1:2000.

3. Генеральний план ділянки на геопідоснові з вертикальним плануванням і прив’язкою проекту до місцевості.

4. Креслення архітектурно-будівельних рішень:

– план підвальних приміщень;

– план поверхів;

– кольорові фасади;

– розрізи (подовжній і поперечний);

– дозвіл на інженерне устаткування (згідно із завданням проектування).

Окрім цього, проектом повинні бути передбачені всі деталі проведення будівельно-монтажних робіт, а також матеріали, що будуть використані під час будівництва.

Однією з найважливіших умов вдалого будівництва є вибір компанії-підрядника. Та де ж шукати ці компанії та за яким принципом їх обирати? На це питання нам відповів директор будівельної компанії ТОВ «Мега-Інбуд» Сергій Володимирович Серганов: «Сьогодні на ринку існує безліч компаній, що займаються такими будівельними роботами. Засилля реклами в Інтернеті спростить ваш пошук. Ви можете виконати власний моніторинг ринку і обрати для себе декілька компаній. Для того, щоб зорієнтуватись з вибором генерального підрядника, краще за все провести тендер між цими компаніями. Головними умовами будуть кошторис на вартість будівництва, час виконання робіт та відповідну якість.» Кошторисна вартість будівництва залежить від конструктивних рішень та використаних матеріалів.

Нагадаємо, що треба перевірити ліцензії на виконання будівельних робіт організації, яку ви приймаєте на роботу. Зауважте: краще вибрати компанію, яка виконуватиме роботи від нульового циклу до фінішної обробки.

Мрієте стати будівельником?

Ще до початку будівельних робіт земельна ділянка повинна бути оформленою відповідно для будівництва будинку заміського типу. Робота починається із земельної ділянки та розробки котловану під фундамент будинку. Всі роботи повинні виконуватись згідно проекту. Зазвичай саме на фундамент будинку витрачається найбільша сума грошей, відведених на все будівництво.

Після влаштування фундаменту виконують роботи вище нульового рівня, тобто рівня підлоги першого поверху. Створюють каркас. Найоптимальніший варіант будівництва – каркасно-монолітний будинок. Каркас будинку буде заповнюватись поетапно, від зовнішніх стін до внутрішніх. Матеріал для стін при такому будівництві – газобетонний блок.

Для економії часу можна виконувати паралельно кілька робіт: побудову вікон, внутрішніх перегородок та фасаду будинку. Тож після влаштування огороджувальних конструкцій будинку можна переходити до покрівлі та горища.

Зазвичай покрівля виконується завдяки дерев’яним кроквам. Крокви – це ряд дерев’яних балок, основна функція яких – утримання навантаження ваги всієї покрівлі. Від якості дерев’яних крокв залежить довговічність та надійність даху. Один з найкращих матеріалів для покрівлі – глиняна черепиця. Найдешевший матеріал – металевий профлист, хоч його естетичний вигляд, на жаль, відповідає ціновій характеристиці. Однак влаштування даху – це саме той етап будівництва, на якому краще не економити.

Далі можна починати внутрішні роботи та влаштування інженерних систем. Паралельно виконують налагодження зовнішніх мереж будинку, що прокладаються від міських мереж. Це газопровід, водопровід, каналізація та електрифікація будинку. Якщо у генерального підрядника немає ліцензій на виконання таких  робіт, то потрібно наймати організацію, яка спеціалізується на цьому. Інженерні мережі вважаються дійсними після введення в експлуатацію.

Після цього виконується внутрішнє оздоблення. Будинок віддають в експлуатацію зі штукатуркою на стінах та стяжкою на підлозі. Це передумова того, що площі приміщень вже не будуть змінюватись, оскільки оздоблювально-декоративні роботи не потягнуть за собою ніяких відхилень від будівельного проекту.

Останній етап у будівництві найприємніший – розроблення дизайн-проекту внутрішніх приміщень та виконання декоративно-оздоблювальних робіт.

Ваша приватна власність

Після влаштування зовнішніх мереж та на стадії виконання внутрішніх оздоблювальних робіт доцільно розпочати оформлення вводу будинку в експлуатацію.  Оскільки всі будівельні роботи мають бути виконані під егідою Державних будівельних норм України, введення будинку в експлуатацію здійснюється відповідними органами місцевої влади.

Замовник повинен отримати технічний паспорт будинку після того, як Бюро технічної інвентаризації огляне його та виміряє площу. Це дуже копітка справа. Всі виконані роботи повинні відповідати технічним моментам, вказаним у проектному плані. В ньому зазначається, що будинок готовий до експлуатації. Якщо ж будівля такою не визнається, вона стає самовільним будівництвом, що не відповідає чинним нормам та правилам. Це може створити великі труднощі.  Для того, щоб ви могли жити в такому будинку, вам доведеться виборювати оформлення через рішення суду про можливість його цільового використання.

Заміський будинок відносять до будівель другої  категорії складності. Це означає, що введення в експлуатацію відбувається за оформленням декларації, в котрій зазначаються всі технічні характеристики будинку, а також всі організації, що приймали участь у будівництві.

Основна проблема визнання будинку таким, що відповідає будівельним нормам та стандартам, – отримання узгоджень та затверджень (підписів та печатей) відповідних органів державної влади. Ви повинні знати, що окрім грошей, витрачених на власне будівництво, чималу копієчку доведеться відкласти на інші витрати. Відтак, у ваші двері обов’язково постукають пожежники, санепідемстанція, головне управління архітектури, водоканал та ще декілька організацій.

Нарешті, останній пункт на шляху до переїзду в омріяне житло. На основі декларації та техпаспорту, а також за згодою місцевих органів влади ви повинні отримати свідоцтво про право власності на будинок. Йому надається поштова адреса з занесенням у державний реєстр. З цього моменту ваш будинок є реальною спорудою із зазначенням місця розташування на карті. Будинок вважається офіційно визнаним та закріпленим за власником.

Зазвичай будівництво такого заміського помешкання триває не менше, ніж чотири місяці. Тож варто запасатись силами і терпінням. Однак лише таким шляхом можна втілити свою мрію в реальність. Натхненного вам будівництва!

Ірина Жеребіло