Чорна п’ятниця

Культура

Нещодавно в Україні зустрічали традиційне для США свято покупців – Чорну п’ятницю. Вже кілька років поспіль українські магазини беруть участь у ньому і знижують ціни на свої товари на один день, але ще досі багато людей не знає про існування цього свята та й звідки воно взялося – теж. Тож прийшов час змити всі білі плями що до темного дня шалених розпродажів, аби ви в подальшому не проґавили свій шанс зекономити.


Взагалі Чорна п’ятниця зовсім не чорна. Швидше навпаки – це один з найяскравіших днів у році практично для всіх американців. Це єдиний день, коли одразу величезна кількість магазинів роблять знижки на свої товари. Шанс цей люди використовують по-різному: одні зароблять, перепродаючи ці товари згодом, інші врешті-решт купують раніше недоступну річ, а дехто просто насолоджується шопінгом. Адже можливість заощадити іноді до 90 % від звичайних цін рідко залишає людей байдужими.

Традиційно влаштовувати розпродажі в цей день почали ще в XIX столітті, а свою офіційну назву Чорна п’ятниця (англ. “Black Friday”) період розпродажів отримав набагато пізніше. З 1966 року поліцейський департамент міста Філадельфія став називати так день, наступний за Днем Подяки (англ. “Thanksgiving Day”) через те, що на вулицях в цей день створювалися неймовірні пробки з пішохідних і автомобільних потоків.

Кожного року період знижок припадає на четверту п’ятницю листопада.

Для американців шалені розпродажі починаються з ще з вечору четверга. Крамниці часто відкривають свої магазини рано-вранці, годині о 4–5, а деякі відкривають свої двері якраз опівночі. Звичайно, це безсонна ніч для усієї Америки і величезні черги починаються ще задовго до появи сонячного світла. Тому вже станом на дев’яту годину ранку в магазинах майже не залишається товарів .

В Україні не всі крамниці підтримують цю традицію, але значно більшого поширення вона набула у інтернет-магазинів, які завжди слідкують за сучасними тенденціями. Звичайно, знижкам далеко до позначок у мінус 90 %, але все ж мода на Чорну п’ятницю з кожним роком набирає все більше обертів.

Варто сказати, що ця лихоманка має і свої психологічні наслідки. Часто люди, яким нічого не було потрібно купувати, як тільки-но бачили шалені знижки – одразу кидалися скуповувати все, що погано лежить. І тут починається період вихідних після Чорної п’ятниці.

Цей період багато хто називає часом «прозріння». Люди починають розуміти, що накупили багато абсолютно непотрібних речей, і замість економії отримали додаткові, а часом зовсім не маленькі витрати. То ж черги у п’ятницю не закінчуються, і люди повертаються до магазинів, аби здати товари назад. І на них діятимуть нові знижки, так як вони вже були використані і маркуватимуться терміном Used.

Складнішим є процес повернення купленого у інтернет-магазинах. Там черги ще більші, адже для купівлі товарів звідти не потрібно стояти у черзі. Тож і спокушаються на низькі ціни велика кількість людей..

Чорна п’ятниця – унікальний захід, але він лише розпочинає період різдвяних знижок. Окрім того, в так званий Кібер-понеділок, який йде одразу після Чорної п’ятниці, розпродажі продовжуються, але вже в рамках інтернет-магазинів. Маркетологи помітили, що багато людей, повертаючись у понеділок до робити, активно відвідують інтернет-магазини на хвилі вражень від Чорної п’ятниці. То ж вирішили підтримати цю ейфорію додатковими знижками, і непогано заробити на цьому.

У будь якому випадку Чорна п’ятниця заслуговує вашої уваги. Якщо ж ви оминули цей день, але прагнете серйозно зекономити, то чекати наступного року справді варто. Адже цей день, в першу чергу, це час позитивних емоцій та вигідних покупок.

Маланюк Тарас