Cолярій. Основні стандарти штучної засмаги

Здоров'я

Всі мі прагнемо мати дивовижну бронзову шкіру, але не кожен з нас знає, до яких  небезпечних наслідків це може призвести.


На початку ХХІ століття ринок штучної засмаги в Україні помітно закріпив свої позиції. Цей неочікуваний спалах «бронзової» епідемії пов’язаний з епохою «гламуру», який активно пропагують модні журнали, телешоу і навіть книжки. Жодна людина не стане сперечатися, що ультрафіолетові промені негативно впливають на організм людини, але не кожен пересічний  користувач солярію знає, як цьому запобігти. А потрібно лише знать стандарти процедури штучної засмаги.

Солярій: два боки однієї медалі…

Неодноразово мені доводилося користуватися послугами студій засмаги, але під час кожної процедури мене переслідувала лише одна думка: «Якими будуть наслідки: задоволення чи  майже невиліковна хвороба?».  Йдеться, звісно ж, про рак.  Періодично медики всього світу нагадують про зв’язок між раковими захворюваннями та відвідуванням солярію. Але більшість людей ігнорує всі поради і застереження вчених. На жаль, така процедура дійсно збільшує вірогідність цього захворювання у 1,5–2 рази.

Проте, дослідження, які проводили німецькі вчені довели, що залежність «засмага в солярії –  рак шкіри» не завжди доречна.  По-перше, перебування в солярії за допомогою ендорфінів поліпшує настрій користувача. Крім того, штучне «сонце»  запобігає появі багатьох захворювань, а саме: псоріазу, екземи, грипу, риніту, артриту, і, як не дивно, навіть ракових пухлин.

Косметолог провідного салону краси Тетяна Вінглинська коментує: «Відношення медиків до відвідування солярію досі не можна назвати однозначним. Засмага виробляється у верхньому шарі шкіри – епідермісі, під дією ультрафіолетових променів. Близько 5 % клітин епідермісу – це меланоцити, клітини, що виробляють  пігмент-меланін. Завдяки UVA випромінюванню  меланін темніє, що є самозахистом клітин від занадто великого ультрафіолетового випромінювання. Завдяки двом променям (UVA, UVB) в шкірі людини виробляється дуже важливий вітамін D, дефіцит якого призводить до раку, карієсу, остеопорозу і рахіту. Саме тому не часта процедура засмаги є кращою профілактикою від багатьох захворювань. Проте є і друга сторона медалі. Бездумні або ж занадто часті візити в студії засмаги можуть привести до плачевних результатів, про які більшості людей не відомо. На жаль, рак – не єдиний можливий наслідок. На мій погляд, у будь-якому зайнятті важлива помірність, солярій – не виключення».

Після коментарів спеціаліста слід додати лише декілька слів. У Європі, а саме в Австрії, Німеччині, Франції і Великобританії, процедура штучної засмаги дуже популярна і навіть має повсякденний характер. Люди в цих країнах вважають її невід’ємною частиною зимового сезону. Але рівень ракових захворювань в Європі доволі низький. Усе це свідчить лише про високу культуру і велику обізнаність європейців стосовно солярію.

Не ваш клієнт…

Після всіх доказів і зауважень експертів важко сперечатися з приводу корисності соляріїв, але все ж таки є певна частина населення, котрій штучна засмага категорично заборонена. Саме це повинні знаті не лише користувачі, але й працівники студій і салонів краси.

Таміла Федоренко, лікар-дерматолог дає корисні поради: «Надмірна кількість ультрафіолетових променів призводить до опіків шкіри. Опік в солярії дуже болючий, і рана від нього може залишитися на довгі роки. До того ж, опіки сприяють передчасному старінню шкіри і викликають надалі рак. Крім того, перегрівання в солярії призводить до підвищеного потовиділення, до втрати організмом солі і води. Тому люди з підвищеним кров’яним тиском, хворим серцем, порушенням функцій нирок, туберкульозом повинні обережніше ставитися до засмаги. Протипоказаний солярій також і при порушеннях функцій печінки. Людям, які страждають хворобою вітиліго (білі плями на шкірі), або мають пігментні плями, слід обережніше відноситися до потужності солярію, тривалості, а також частоти подібних процедур. Слід зауважити, що відвідування студій засмаги під час вагітності, прийому гормональних, протизаплідних препаратів і антибіотиків також не бажане.

Не слід забувати і про захист, про засоби, які пом’якшувють засмагу. Вони бувають різного рівня захисту і пристосовані до різних типів шкіри. До складу кремів і лосьйонів для солярію не входять сонячні фільтри, які захищають від надмірної дії ультрафіолетових променів. Проте слід пам’ятати, що одним з основних недоліків солярію, крім вірогідності онкологічних захворювань, є сушіння шкіри. Саме тому в захисних засобах міститься така велика кількість антиоксидантів і зволожуючих засобів. Не варто також забувати і про шкіру на обличчі».

Важливо, а крім того, цікаво знати, що існує два типи соляріїв: високого і низького тиску. Системи з низьким тиском більше підходять для людини зі світлою чи чутливою шкірою. Засмага після них з’являється не дуже швидко, але тримається довше. Системами з лампами високого тиску потрібно користуватися людям з нормальною чи смаглявою шкірою.

Також солярії поділяються на вертикальні і горизонтальні апарати. Якщо не брати до уваги комфортність положення, то вертикальні солярії набагато ефективніші. Це більш гігієнічно, користувач має великій простір для рухів і засмага більш рівномірна.

Що занадто, то не здраво…

Нарешті мі дісталися до найважливішого питання – стандартів проведення штучної засмаги. Основні правила проведення цієї процедури повинні знаті не тільки користувачі, а й працівники того чи іншого салону краси. Почнемо з пройденого. По-перше, треба завжди пам’ятати про періодичність і частоту процедури. Як каже українське прислів’я: «Що занадто, то не здраво». Воно ідеально відповідає на всі можливі питання про штучну засмагу. Загалом можна виділити декілька основних порад:

1. Якщо ви не маєте проблем зі здоров’ям, нормальна інтенсивність процедури – один раз у тиждень.

2. Тривалість першого сеансу не може бути більшою, ніж 5 хвилин. Людям з чутливою шкірою краще засмагати два рази на десять днів, але завжди по 5–7 хвилин, користувачу з нормальною чи засмаглою шкірою на другому сеансі можна засмагати вже 10 хвилин.

3. Ви завжди повинні бути впевненими у дезінфекції апарату, особливо горизонтального.

4. Потрібно завжди захищати очі і груди. Це найуразливіші місця на тілі людини.

5. Волосся краще ховати під щось, бо засмага в солярії дуже негативно впливає на його красу і здоров’я.

6. Відвідувати треба тільки перевірені студії і салони.

Працівник студії засмаги «Sun Beach» Юлія дає консультацію: «Існує досить таки багато вимог до проведення процедури штучної засмаги. Вимоги дуже суворі, але здійсненні. Хоча, якщо сказати відверто, більшість салонів не дотримуються і половини цих правил. Поглиблюючись в техніку, хотілося б зазначити, що солярії повинні відповідати промисловому стандарту, в установці апарату мають бути використані  тільки оригінальні приладдя. Простіше кажучи, у будь-якого апарату має бути певний сертифікат з усіма необхідними характеристиками.

Ніколи не забувайте про захисні окуляри для очей і кремів для тіла. Також в солярії повинні вести журнал роботи апарату. Це необхідно для своєчасної заміни ламп.

Солярій треба чистити і дезінфікувати після кожного клієнта. При цьому застосовуються тільки дозволені засоби, що забезпечують повну дезінфекцію. Чистим має бути не лише поверхня, а й окуляри, тапки, шапочка.

На завершення –  вимога по персоналу. Останнє, але не за важливістю. Співробітники, що працюють в студії засмаги, повинні мати певну кваліфікацію, підтверджену свідоцтвом про проходження курсів підвищення кваліфікації. Усі ці документи працівник повинен пред’явити на першу вимогу клієнта».

Після коментарів спеціалістів, наукових фактів і особистих думок хочеться додати лише декілька слів. Хочеться побажати користувачам студій засмаги завжди керуватися почуттяс міри і бажання мати всі необхідні знання для відвідування солярію.

Маргарита Іванчук