Даєш йогу для народу!

Здоров'я

Напевно, в житті кожного з нас виникає час, коли треба піклуватися про своє здоров’я, а точніше, про імунітет. Погодьтеся, не завжди зручно ходити з йогуртом в сумочці та пити імунозміцнювальну рідину з пластмасових баночок. Жалісливі погляди перехожих так і кажуть: «Бідненька! І поїсти не встигає нормально… Все на ходу».


Що таке йога?

Зміцненню здоров’я сприяє все те, що йому не шкодить. Про нього дбають і жінки, і чоловіки. Кожен із нас вважає правильним той чи інший метод догляду за своїм «дорогоцінним скарбом», багато молодих ділових людей надають перевагу сучасним методам. Це і фітнес, і збалансоване харчування, і правильний режим дня, і прогулянки на свіжому повітрі, і йога. Поговоримо про останнє.

Про йогу чули практично всі. Ледь не кожен зможе пояснити, що це таке. Але чи розуміємо ми все правильно? І чому так відрізняються ці пояснення? Слово «йога» використовують скрізь, від релігійних общин і аж до циркових акробатів. Жоден бренд не витримав би такої безжалісної експлуатації. Та йога витримає…

У чому ж парадокс йоги? Можливо, саме в її демократизмі та багатозначності?Відкриваючи для себе це древнє вчення, кожна людина бачить його трохи інакше, переломлює світогляд йоги у своєму осмисленні. І йога це пробачає, тому що навіть приглушене світло – це все-таки світло.

Отже, що таке йога? Це слово походить із санскритського кореня «yoj». Його загальноприйняте значення – «об’єднувати». Саме поняття має на увазі зв’язок, в який людина вступає сама з собою. Йога – це спосіб роботи зі своїм тілом, диханням, мисленням, свідомістю. Іншими словами, це постійне вивчення самого себе. І, звичайно, мета йоги може носити лише позитивний характер. Чомусь багато хто думає, що йога – це всього-на-всього вміння стояти на голові. Але чи справді це так? Кажани проводять більшу частину свого життя, висячи донизу головою, однак ніхто не називає їх йогами.

Передусім, йога удосконалює тіло. Воно у кожного різне. Хтось шліфує фізичну досконалість, а хтось – свої сприйняття. Для інших немає нічого ліпшого за ментальну ясність, а для когось це неважливо. При виконанні йогівських вправ людина може набути більшої фізичної та духовної сили. З часом можна навчитися керувати своїми емоціями, контролювати інтелектуальні коливання, думки, досягати стану психологічної та фізичної рівноваги. Така здатність дуже важлива для сьогодення.

Із таким запасом людина може долати будь-які труднощі, вона задоволена долею, у результаті якість життя у неї набагато вища. Коли людина від контролю розуму переходить до контролю свідомості, це дозволяє досягнути стану тиші й спокою та виявити в собі щось незмінне, прекрасне. Цілісність. Повноту. Свободу.

Досягнення високих форм свідомості неможливе без здобуття всіх потрібних видів досвіду на попередніх рівнях. Бажання перескочити через визначений план може закінчитися великою затримкою на шляху до кінцевої мети. Коли щось недопрацьовано, воно буде знову і знову повертати людину в сферу своїх інтересів доти, доки не відбудеться порозуміння.

Працюємо над тілом і не тільки…

Робота над фізичним тілом – важлива частина духовної практики. Це основа, запорука майбутнього захисту на безпечних ділянках роботи з розумом. Недостатньо підготоване фізичне тіло може повернутись сторицею тим, хто бажає швидких результатів: деякі нервові хвороби часто є наслідками спалених ефірних каналів, психічні відхилення – результат утрати контролю над об’єктивністю сприйняття, передчасна смерть, як необережне поводження з енергією.

Ми безперервно сприймаємо величезний інформаційний потік, але звикли звертати увагу лише на малесеньку його частину. При зміщенні уваги до кордону поля сприйняття, можна помітити явища, які наша свідомість не може описати, однак вони існують. Ці явища сприймаються у вигляді дивних відчуттів, тимчасових тіней, зміни й розриву поняття швидкоплинності часу і таке інше. Тож ключ до освоєння нових станів свідомості – активне управління увагою.

На відміну від звичайних фізичних вправ, заняття йогою не приносять утому. Йога – це баланс між напруженістю і розслабленістю. Йога – це не довге голодування, не безсоння протягом кількох діб підряд, не обітниця мовчання і не здатність говорити без перепочинку, що свідчить про  дисбаланс, а порушення гармонії не може бути елементом йоги. Практикувати йогу означає зберігати баланс у всьому, від їжі до ходи.

Вправи йоги поділяються на фізичні, дихальні, медитаційні. Вони діють комплексно: людина починає усвідомлювати, що володіє величезним внутрішнім потенціалом, набуває гармонії тіла та духу.

Існує мудрість: якщо жінка добре готує, вона добре медитує. Не вийде їжа смачною, якщо Ви не зосередитесь на процесі її приготування. Сьогодні  забудете її посолити, а завтра посолите двічі. Дослідники зазначають, що в неуважних людей молоко на вогні збігає не рідше, ніж два рази на тиждень. Коли таке стається, людина, як правило, відповідає: «Я відволікся». Якщо Ви не літаєте в небесах і повністю усвідомлюєте свої дії, це називається йогою. На жаль, таке зустрічається досить рідко. Часто під час прогулянки, скажімо, Києвом, наш розум давно блукає вулицями зовсім іншого міста. Щоб протягнути нитку в голку, потрібне вміння, а щоб воно з’явилось, спочатку треба зосередитись. Якщо Ви концентруєтесь на своїй роботі, на стосунках у сім`ї, на власних вчинках, Вам буде легко пізнати істинну сутність йоги – вміння.

Навіщо потрібна йога?

Насправді всі успіхи чи нещастя людини зумовлені свідомістю. Ченці, студенти, домогосподарки, лікарі, інженери, юристи, художники і державні діячі – всі досягають прекрасних результатів у своїй діяльності і живуть щасливо, якщо вони не тільки здорові тілесно, але й перебувають у здоровому ґлузді. Успішне виконання будь-якої роботи потребує зосередженості, чистої свідомості й глибокого спокою. Йога – спосіб виховати в собі ці можливості.

Очима можна бачити зовнішній світ, але тільки завдяки свідомості побачиш самого себе. Тому практика йоги є необхідною умовою духовного пробудження людини. Якщо регулярно практикувати певні вправи, що їх радить це вчення, Ви зможете дисциплінувати свій розум, тіло і почуття. За допомогою контролю людина може досягти неймовірного – того, що знаходиться за межами звичних уявлень.

Наше життя – складна система. На питання «Чому між чоловіками і жінками, батьками та дітьми часто постають величезні непрохідні стіни егоїзму?» С. Адх’ятманада у своїй книзі «Йога і здоров’я» дає просту відповідь: через нестаток усвідомленості. За його словами, однією із найсерйозніших проблем нашого світу є «хронічна перенапруга». Практика йоги надає нам сили і сприяє фізичній та психоемоційній рівновазі. Йога приводить у норму травну систему, сон, знімає відчуття тривоги.

«Багато хто вважає, що нема сенсу практикувати йогу, оскільки людина й так весь день чимось займається. Це неправильно, – говорить спеціаліст Сергій Крижановський, – адже білизну перемо не ми, а пральна машинка. Коли нам треба пропилососити доріжку чи помити посуд, ми робимо це стоячи. У нас практично немає можливості розім`яти коліна. Ми харчуємося макаронними виробами, піццою, колою, навантажуємо судини холестерином. Тепер не дивно, що у часи розвинених технологій і «високих життєвих стандартів» так мало людей, задоволених своїм життям».

У людському організмі виділяють шість систем: дихальну, серцево-судинну, травну, сечостатеву, опорно-рухову, нервову. Йога впливає на всі ці системи організму. Якщо ми виконуємо вправи, наш розум зберігає рівновагу в будь-яких конфліктних ситуаціях, а тіло успішно справляється з хворобами. Необхідна умова – треба займатися йогою постійно. Так Ви зможете уникнути більшої частини своїх життєвих проблем. У цієї практики немає недоліків. При серйозному ставленні і регулярних, хай навіть не довготривалих, заняттях йогою ви знайдете достатньо сил для того, щоб досягти успіху в житті. Крім того, практика йоги посилює чуттєвість.

Медичні рекомендації

Якщо Ви обираєте йогу з лікувальною метою, знайдіть такого вчителя, який володіє необхідними медичними знаннями, а також попередньо порадьтеся з лікарем. Лікування йогою може бути успішним тільки тоді, коли Ви знаходитесь під медичним контролем, дотримуєтеся визначеного режиму харчування і правильно виконуйте вправи (вони називаються йогасанами).

Не можна займатися йогою, якщо ви серйозно хворі!

Отже, йога не містить в собі чогось страшного і надприродного. Навпаки, це доволі звична і природна турбота про себе та своє тіло. А що скажуть фахівці?

Сергій Крижановський (інструктор, Київська школа йоги): «Я займаюся йогою приблизно п’ять років. Обрав її, бо хотів мати краще здоров’я і додати у своє життя трохи різноманітності. Йога нічим не відрізняється від інших систем роботи з тілом і свідомістю. Це лише один з різновидів управління розумом та емоціями. Кожен знаходить свою систему. Кожна з них дієва, коли не завдає шкоди. Йога схожа на гострий меч самурая. Якщо із зброєю працювати правильно, можна приносити користь собі та близьким. Коли маєш гарного вчителя, не поспішаєш, виконуєш  вправи регулярно, то все буде добре. Звісно, я помічаю результати. Роки ідуть, а тіло зберігається в більш-менш здоровому стані, стосунки з людьми стали спокійнішими, я менше осуджую їх. Щодо тих, хто вчиться у мене, то, напевне, вони відчувають якісь позитивні зміни – інакше б не займались.»

Інна Семирядченко: «Я займаюся йогою півтора роки. Шість місяців після перших вправ перестала відчувати біль у спині, головний біль. Мене приваблює східна філософія. Стала спокійнішою, врівноваженою. У йозі рухи повільні, через це вона припала мені до душі. Збираюся продовжувати.»

Олександр Заєць (лікар Сумської обласної лікарні): «Я не виключаю лікування таким способом, хоч і не ставлю це за основу. Я не проти йоги. Звертайтеся, але лікування, яке призначив я, буде основним. Коли мене питають: «А можна я буду лікуватися і зміцнюватися йогою?», я ніколи не відмовляю, адже надія для хворого – це головне».

Ірина Макаренко