Екологічно чиста деревина чи довговічний пластик?

Хобі

Кожен, хто тільки починає облаштовувати новий будинок, мріє про затишні, світлі та просторі кімнати, куди захочеться повертатися після роботи та запрошувати гостей на вечірні посиденьки. Комфорт Вашого помешкання залежить не тільки від планування кімнат, вдалого інтер’єру, але й від матеріалу вікон та дверей Вашого дому. Зовсім недавно пластикові вікна та двері були поодиноким явищем. Але у нинішній час модернових технологій ними, мабуть, не здивувати вже нікого. Пластик міцно зайняв свою нішу на ринку, а люди все частіше почали надавати перевагу виробам з цього матеріалу. Чи правильно це? Що краще встановити у себе вдома – пластикові вікна та двері чи все ж таки традиційні дерев’яні?


Давня історія сучасного пластику
Обов’язковим атрибутом нових помешкань XXI століття є пластикові вікна та двері. Виявляється, історія їхнього виникнення сягає в глибоку давнину. Матеріал, з якого вони зроблені, був створений ще в 1835 році німецьким хіміком Регнальдом і отримав назву полівінілхлорид (ПВХ). Способи отримання цього полімерного матеріалу не в лабораторних, а в промислових умовах знайшли майже через століття по тому.
Перша віконна конструкція, виготовлена з ПВХ німецьким конструктором Хайнцом Паше, датується 1952 роком. Широкого використання вікна з цього матеріалу набули в шістдесятих роках ХХ століття. Тоді, щоб розрекламувати свою продукцію, один німецький підприємець замінив вікна свого клієнта пластиковими зовсім безкоштовно. Ще через декілька років у виробництві пластикових вікон почали застосовувати сучасні технології, зробивши їх такими, якими зараз всі звикли їх бачити.
В Україні пластикові вікна стали популярними значно пізніше – в середині 1990-х років. І нині користуються великим попитом серед споживачів.
Чому потрібно обирати вікна і двері з пластику?
Тепер поговоримо про позитивні сторони пластикових вікон і дверей.
Звуко- та теплоізоляція
Перш за все, споживач надзвичайно цінує їхню здатність до високої теплоізоляції. Зазвичай, причиною втрат 15-20% тепла в будинку є вікна та двері. Завдяки використанню склопакетів, навіть у люті морози вони відмінно зберігають тепло та створюють атмосферу затишку та комфорту. У холодну пору року можна заощадити більше електроенергії, адже не доведеться вмикати додаткові опалювальні прилади.
Відмінна звукоізоляція – ще один важливий плюс пластикових вікон і дверей. Вуличний гамір та гуркіт буде недоступним для Вас, а в будинку або квартирі завжди пануватиме тиша та спокій.
Зручність у використанні
Конструкція хорошого склопакета дуже герметична, тому пластикові вікна позбавляють домогосподарок можливості кожного дня витирати пил, який проникає крізь щілини. А час, який відводиться для прибирань, можна використовувати в інших, більш приємних, цілях. Також вікна не потрібно утеплювати і заклеювати на зиму.
Істотна перевага – пластикові вікна та двері не потрібно щороку фарбувати. Достатньо просто добре помити.
Безпека, надійність та довговічність
Матеріал, з якого вони виготовлені, не піддається жодним атмосферним явищам. Вироби із пластику не бояться ні дощу, ні снігу, ні спеки, ні морозів. Вони не розсохнуться влітку на пекучому сонці та не потріскаються взимку. Термін служби пластикових вікон і дверей – близько 50 років.
Естетичність
Різноманітність кольорів і форм пластикових вікон і дверей припаде до смаку людям, які люблять нестандартні рішення та шукають оригінальний дизайн. Обравши вікна та двері з цього матеріалу, Ви можете проявити всю свою фантазію. Адже їх можна ламінувати у всі можливі відтінки (близько 40) та обрати форму будь-якої геометричної фігури.
Поговоримо про недоліки пластикових вікон і дверей
Поряд із низкою переваг вікна і двері з пластику мають також свої недоліки. Їхня відмінна теплоізоляція має «зворотній бік медалі»: пластикові вікна не тільки не пропускають тепло, а й не дають свіжому повітрю проходити у приміщення. Конденсат, який утворюється на вікнах, стінах і стелі, є яскравим доказом цього. Щоб уникнути парникового ефекту, господарі, зазвичай, вимушені провітрювати кімнати 3-4 рази на день.
Другим недоліком є неможливість відремонтувати механічні ушкодження вікон і дверей. Якщо ненавмисно подряпати поверхню пластику, то вже ні прибрати, ні замазати подряпину не можна.
І останній найголовніший мінус – штучний матеріал, з якого вони зроблені. Хоча фахівці сверджують, що за останні роки завдяки сучасним технологіям вдалося мінімізувати шкідливий вплив хімічних речовин, пластик все одно залишається штучно виведеним матеріалом. Взаємодіючи із сонячними променями, він негативно впливає на здоров’я людини. Проте, якщо враховувати, як впливає на наше самопочуття різна техніка (холодильники, мікрохвильовки, телевізори, мобільні телефони), то пластикові вікна є не найбільшими ворогами людини.
Деревина – «дихаючий» матеріал
Дерево завжди було і досі залишається найкращим екологічно чистим будівельним матеріалом. Проте сучасні дерев’яні вікна та двері мають свої особливості і дещо відрізняються від своїх прадавніх «нащадків».
Герметичність
Найбільшою перевагою вікон і дверей є натуральне походження того матеріалу, з якого вони виготовлені. На відміну від пластику, дерево дозволяє проникнути свіжому повітрю у приміщення. Внаслідок цього – у будинку не створюється парниковий ефект, а, відповідно, не накопичується волога, яка негативно впливає на дихальну систему людини.
Проте завжди треба враховувати ціну та якість будь-якої продукції. Адже буває таке, що деякі виробники задля того, аби у деревині не заводилися жучки, обробляють її хімічними речовинами. Це в свою чергу також перешкоджає свіжому повітрю проникати у приміщення. Така штучно оброблена деревина вже не має ніяких переваг над пластиком.
Дизайн
Деревина – це той природний матеріал, який ніколи не вийде з моди. Тому дерев’яні вікна та двері також легко можуть стати окрасою Вашого будинку.
Їхня якість повністю залежить від породи дерева. Для виготовлення вікон і дверей з хвої найчастіше використовують сосну, ялину та кедр, а серед листяних порід – дуб, меранті та іншу червону деревину.
Ремонтопридатність
На відміну від подряпин на пластику, від механічних ушкоджень на дерев’яних вікнах і дверях легко позбутися. Звичайна фарба стане Вам у пригоді.
Дерев’яним вікнам і дверям потрібно більше уваги
Для того, щоб прослужити якомога довше, вікна та двері з деревини вимагають набагато більшого догляду, великих фізичних і фінансових витрат. У наш час існує величезна кількість постачальників, як вітчизняних, так і зарубіжних. Останні ж через завищені ціни не користуються великою популярністю у населення. А якість вітчизняного виробника залишає бажати кращого.
Негарні сучки, смоляні патьоки та тріщини різних розмірів – все це можна зустріти на вікнах і дверях, виготовлених з цього матеріалу. Дерев’яне покриття вікон та дверей потребує щорічного фарбування та оновлення. З часом воно може навіть підгнивати і деформуватися. Не дуже сприятливо впливають на вікна та двері з дерева прямі попадання сонячних променів або вологи. Щоб уникнути шкідливого впливу на них зовнішніх факторів, їх рекомендується покрити акриловими фарбами, лаками для тонування або взагалі облицювати ламінатом.
Насамкінець варто прислухатися до порад експерта
Майстер із встановлення віконних та дверних конструкцій Щава Олександр Олександрович розповідає: «Переважно клієнти замовляють вікна та двері з пластику, тому що цей варіант значно дешевший. Пластик забирає удвічі-втричі менше коштів, ніж дерево. Деревина ж у наш час цінується дуже дорого. Якщо люди все ж таки планують встановлювати саме дерев’яні двері чи вікна, то я раджу їм одразу звертати увагу на якість. Це дозволить уникнути зайвих витрат у майбутньому. Завжди потрібно орієнтуватися на перевіреного виробника, наприклад, на Німеччину, Фінляндію, Норвегію.
Ці країни використовують якісну технологію виробництва. Звичайно, що при нестачі коштів пластик дозволяє людям зекономити на ремонті. Але в ідеалі кращим варіантом все-таки є дерев’яні вікна та двері. І взагалі, у наш час люди поступово повертаються до природи, усе більше відходять від штучності та хімії. На будівельному ринку екологічно чисті матеріали користуються великим попитом. Проблема тільки в тому, що це не для всіх доступно. Кожен повинен виходити зі своїх сьогоднішніх можливостей. Для цього, по суті, й існують такі альтернативи, як пластикові двері й вікна».
Вибір за Вами
У підсумку варто сказати, що вікна та двері з пластику спрямовані на загальне будівництво, адже вони довговічні і зовсім невибагливі в експлуатації. Якісні дерев’яні вікна та двері за умови дотримання всіх вимог виробництва також не поступаються пластиковим в термінах використання, проте вимагають до себе більшої уваги. Окрім цього, матеріали з дерева мають значно вищий рівень екологічної безпеки.
Пам’ятайте, недоліки та переваги обох видів вікон та дверей є умовними. Адже здебільшого саме ціна виробника є визначальним фактором якості продукції. У світі немає нічого вічного. А те, наскільки довго прослужать Вам вікна та двері, залежить тільки від того, як серйозно Ви поставилися до їхнього вибору. Враховуйте особисті побажання та вимоги!

Анастасія Козельська