Електронні сигарети: ворог у віддзеркаленні

Здоров'я

Електронні сигарети можна вважати своєрідним пам’ятником чи навіть меморіалом у вигляді технічного девайсу. Ідея новинки прийшла в голову її винахіднику – жителю Гонконга (за іронією долі, фармацевта) Ханя Лі після втрати батька, що помер від захворювання, спричиненого тривалим палінням тютюну. Так з’явився концепт е-сигарети – менш шкідливого методу задоволення нікотинової залежності (за словами її творця), малодослідженого, а отже більш небезпечного виду отрути (за словами функціонерів), чудернацької диковинки з Заходу (за словами пересічних українців).


Інтермедія Перша

«Я намагалася кинути палити протягом п’яти років. Знаєте, як говорять, на Заході в шістнадцять років починають палити, а в нас – кидають. Якось пріоритети, нарешті, починають вимальовуватися більш чітко – стає зрозуміло, де молодіжні “понти”, а де серйозні речі. Та це зовсім не допомагає повернутися до початкової точки, і приходить осяяння: “А на уроках ОБЖ таки правду говорили – варто лише почати, як не зупинитись”. А далі були нікотинові пластирі, тонни нікотинових пластирів, знову цигарки, знову пластирі… Поки друзі не привезли з закордону чудернацьку техніку у вигляді е-цигарок. За останній рік повернутися до традиційних пачок цигарок не тягнуло. Залишилось зрозуміти, як перебороти тягу до електронних картриджів».

Олександра Науменко, студентка, 21 рік

Синдром відміни

Це схоже на біг по колу на безкінечну дистанцію. Не на 5000 метрів і не на 10000 – це марафон, часом, довжиною в життя. Суха статистика стверджує, що лише 3 із 4 людей можуть кинути палити без якихось помітних проблем, мовляв, достатньо тільки самого бажання позбутися поганої звички – а далі все піде в імпровізаційному режимі.

Ось тільки наімпровізувати вдається щось не те. Пам’ять має властивість зберігати хороші спогади. Проблеми зі здоров’ям, затримки дихання – причини, які власне й змушували людину відмовитися від тютюнопаління, після обмеження нікотинового вживання із часом забуваються, як і весь негатив, який людина виштовхує зі свого «жорсткого диску». Натомість залишається ностальгічний позитивний образ про сигарети, коли вони ще були приємним атрибутом життя, допомагали розслабитися, отримати задоволення, забути про проблеми. Всі декорації трагікомедії встановлені, біг по зачарованому колу починається, в лідерах – чи то сила волі, чи то прагнення до задоволення.

Коли важко контролювати симптоми відміни тютюнопаління чи бодай відмовитися від того, аби потримати сигарету в руках, на арені з’являються замінники цигарок, які мають допомогти справитися з проблемою, але чи такі вже вони безпечні та необхідні?

Олександр Авер’янов, доктор медичних наук, лікар-пульмонолог пояснює: «Людині, яка має залежність від тютюну, буває складно відмовитися від сигарет. Через те, що організм звикає до постійної нікотинової стимуляції нервової та серцево-судинної систем, органів дихання і шлунково-кишкового тракту, при відмові від сигарет йому потрібні час і зусилля на відновлення нормального режиму функціонування. Це називається синдромом відміни, який виглядає як справжнє фізичне нездужання та супроводжується погіршенням настрою, безсонням, дратівливістю та порушенням обміну речовин».

Саме тоді у пригоді стають замінники тютюну, основне завдання яких полягає в тому, аби зменшити залежність від нікотину, який міститься в сигаретах, адже саме він спричиняє звикання. Але не лише нікотин – джерело шкоди від цигарок – його частка лише 50 %. Інша половина припадає на продукти згорання тютюну. В основі будь-якого методу полегшення наслідків відмови від паління лежить нівелювання одного з елементів складу традиційної сигарети.

До недавнього часу популярними замінниками тютюну вважалися нікотинові пластирі або жуйки та трав’яні цигарки. Перші поступово поставляють до організму дози нікотину, аби компенсувати його втрату при відмові від паління, а другі – дозволяють начебто позбутися від залежності завдяки додаванню замість нікотину трав – палити можна, не отримуючи при цьому шкідливих речовин із тютюнового диму, адже «травичка» здоровіша, приємно пахне та не викликає звикання.

І що ж ми маємо в результаті? Нікотинові пластирі та жуйки борються з нікотиновою залежністю за допомогою… нікотину. Це як лікувати людину від струсу мозку ударами по голові, і з часом екс-курцю доведеться ще й лікуватися від залежності від нікотинових пластирів. Що ж до трав’яних сигарет, то склад їх дуже відрізняється залежно від виду, та важко передбачити, як різні комбінації вплинуть на організм людини – вони можуть призвести до алергічної реакції, а їх тривале вживання – до розвитку онкологічних захворювань, адже, незважаючи на відсутність нікотину, під час згорання трава теж виділяє канцерогени.

Отже, здавалося б, офіційно схвалених та 100 % безпечних замінників сигарет начебто й не існує. Але прогрес не стоїть на місці – і в 2004 році з’являються електронні сигарети – високотехнологічна форма поставки в організм нікотину. Вони працюють як звичайний інгалятор. Разом із водяною парою, нікотин потрапляє безпосередньо в легені, а там засвоюється, як і під час паління звичайних сигарет, але без «шкоди для організму». При цьому виробники приладу наголошують, що необхідно пильнувати час та кількість затяжок, щоб уникнути передозування та отруєння. Цікаво-парадоксальне трактування «шкоди» якесь виходить…

«До електронних сигарет можна пристраститися та потрапити в не меншу залежність, – каже Олександр Авер’янов. – Це менше зло, ніж класичні сигарети, але це все одно зло, тому що нікотин – отрута».

Інтермедія Друга

«Для мене не стоїть питання, що шкідливіше, а що здоровіше. Я не настільки наївний, щоб дійсно думати, що якщо я перейду на електронні цигарки, то якимось чудесним чином зможу кинути палити. І, чесно, я не цього прагну. Е-цигарка – це тренд, модний атрибут, соціальний пропуск. Називати можна по-різному, але суть залишиться такою ж самою. Коли шум навколо них минеться я без вагань повернуся до Kent’у, а поки що можна похизуватися й електронними».

Андрій Сергієнко, модель, 20 років

Ярмарок марнославства

Є три стадії використання отриманої інформації: знання, ставлення до нього й поведінка, що ґрунтується на знанні. Про шкоду паління знають навіть молодші школярі. Але ставляться до цього знання в основному легковажно. Класичний приклад – «дідусь, який курив, дожив до 90 років».

В Україні взагалі ставлення до свого здоров’я наплювацьке – значною мірою це визначено історично. В ієрархії життєвих цінностей здоров’я завжди займало далеко не перше місце, а лідирувала необхідність жертвувати собою заради «високих ідеалів». Високих ідеалів, які ми бачимо у ванільних голлівудських фільмах чи вітчизняних хроніках про гламурне життя «володарів».

І ось, як на замовлення, із Заходу приходить нова модна «цяцька» – е-сигарети, ще й кількох класів в залежності від об’єму картриджа. Існують А, B, C, D, E, F-класи – чим вищий клас, тим більша продуктивність та розмір е-цигарки. Про безліч модифікацій вже й мова не йде. Тут вам і ароматизовані, і з атомайзерами, і з картомайзерами. Обирай, що душа забажає! Коштує чудо техніки від 600 гривень до 600 доларів, залежно від країни-виробника. Змінні картриджі обійдуться в 10-11 гривень, кожен дорівнює 10-20 звичайним сигаретам.

Імпортні девайси в Україну в основному завозяться із Китаю (Smoore) та Великобританії (Gamucci); британський продукт традиційно в 1,5-2 рази дорожчий за китайський. За проведеними дослідженнями, основна маса споживачів новинки – люди 30-35 років, із вищою освітою та середніми статками 2-3 тисячі гривень на одну особу в родині. За твердженнями компаній-виробників, їх клієнти цілком і повністю мають інформацію про дію е-сигарет та переконані в їх безпечності.

Але це лише легалізована сторона торгівлі. У той же самий час чи не щоранку, виходячи з метро «Лук’янівська», перше, що можна почути серед інших звуків шумної вулиці, це: «Машинки для зняття скачаного ворсу з одягу! Електронні сигарети! Підходьте, купуйте!» – енергійно волає жіночка, що торгує «всякою всячиною». І ми дійсно маємо вірити, що прилад, який продається на вуличній розкладці, що в декілька разів дешевший, ніж фірмові девайси на E-bay, що не має жодного при собі сертифікату якості, не нашкодить? Одна справа заробляти гроші, продаючи просто неба гаманці Prado замість популярної Prada, а зовсім інша грати на популярності пристрою, який може серйозно вплинути на здоров’я людини.

І поки на великому екрані кінотеатрів герой Джоні Деппа з фільму «Турист» продовжує крупним планом випалювати електронну цигарку, ярмарок марнославства в нашій країні продовжує свою справу.

Інтермедія Третя

«Насправді дуже складно бути єдиним некурцем у компанії курців. Тут вже хочеш, не хочеш починаєш палити, хай і пасивно. В хід у мене йшли різні хитромудрі засоби. Наприклад, можна попросити друзів курити за вітром, а самій стати проти нього. Або у пасивно-агресивному стилі натякати на страждання, яких вам завдає сигаретний дим, щоб їм стало совісно та вони відмовились від паління на декілька годин. Кажуть, що ваша свобода закінчується там, де починається свобода іншого, але, погодьтесь, друзями маніпулювати не гарно. Коли декілька моїх знайомих перейшли на електронні сигарети, перебувати поруч з ними стало легше – принаймні, вони не смердять так нестерпно».

Олена Терещук, студентка, 20 років

Благородні інтенції

А тим часом в світі відбувається повномасштабна війна між виробниками електронних і звичайних сигарет, де одні звинувачують інших у необґрунтованих твердженнях щодо позитивного ефекту від е-цигарок, а другі закидають першим, що ті, боячись втратити шалені гроші на продажу своєї продукції, душать конкурентів і заважають їм здійснювати свою благородну місію.

Благородна місія окреслюється так: «За допомогою електронної сигарети можна досягти одразу двох ефектів. Людина отримує відчуття паління з усіма атрибутами: предметом у руці, затягуванням, димом, що видихається і тактильним відчуттям сигарети в роті. Крім того, вона отримує нікотин. Це компроміс, який виключає надходження канцерогенних речовин з тютюнового диму і не перетворює навколишніх у пасивних курців».

Важко сперечатися – мета дійсно заслуговує зусиль. Але МОЗ України чомусь порекомендувало утриматися від купівлі та використання електронних сигарет, адже цей продукт не пройшов повноцінного тестування в Україні, результати та ефекти від його використання не встановлені, а отже він не може вважатися медичним устаткуванням. «Жодна фірма не намагалася отримати дозвіл МОЗ на виробництво своєї продукції, – стверджує Костянтин Красовський, завідувач секції контролю за тютюном Українського інституту стратегічних досліджень МОЗ. – Вони зареєстровані як «девайс», тобто пристрій. А влаштовані так, що деякі навіть підтікають. Не можна проконтролювати, скільки нікотину вдихає людина».

Виробники е-цигарок тут же заявили, що такі заяви МОЗ є зовсім не випадковими: «У нас в Україні, як завжди, підтверджується непорушна істина – правий той, у кого більше грошей. Не секрет, що тютюнові компанії тісно пов’язані з урядом, це обумовлено не тільки надходженням величезних податків до скарбниці, а й фінансуванням всіляких проектів в тому числі й для партії влади».

З ними можна погодитися в частині, де стверджується, що українська політика настільки переплетена із бізнесом, що не поодинокими є випадки лобіювання чиїхось інтересів. Але такі країни як Бразилія, Канада, Данія, Ізраїль, Турція, Норвегія, Литва, Австралія, Уругвай, Греція та Йорданія заборонили продаж та рекламу електронних сигарет на своїй території, США збирається це зробити, а в Росії неодноразово виступали проти їх використання. Експерти ВОЗ пропонують заборонити продаж е-цигарок, доки не будуть проведені необхідні клінічні експерименти, адже всі перевірки, що дали начебто позитивні результати стосовно дії таких сигарет, були проведені на фінансування самих компаній-виробників. «В черговий раз нам намагаються продати вкрай токсичну отруту, що викликає важку залежність… Адекватних досліджень цих сигарет не було. Припущення, що вони значно безпечніші, робляться з великою натяжкою. Це просто новий виток легалізованої наркоманії», – запевняє Кирило Данишевський, голова Антитютюнової коаліції.

Нарешті, про ефекти від своєї продукції заговорили й самі її виробники. «В основному такі сигарети курять ті, хто перепробував всі способи кинути палити, та люди, які хочуть палити в усіх місцях і при цьому не нашкодити навколишнім», – пояснює менеджер інтернет-магазина Сafe-Smoke. А потім несподівано додає ремарку, яка майже повністю заперечує перше твердження: «Е-сигарети самі по собі зовсім не гарантують позбавлення від звички палити. Це тільки спосіб полегшити процес за допомогою підміни звичайної сигарети максимальним аналогом за формою, змістом і дією на організм». Так може вже варто визначитися та перестати плутатися у свідченнях?

Марк Твен якось саркастично пожартував, що немає нічого простішого, аніж відмовитися від тютюну. Мовляв, сам вже сто разів кидав палити. Але з гіркотою доводиться констатувати, що незважаючи на гарні розмови, адекватного замінника нікотину, який допоміг би позбавитися від залежності, досі немає. А лікувати мігрень відсіканням голови – мабуть, не те зцілення, на яке ви розраховували.

Валерія Каарна