Just learn it — Просто вивчи це

Хобі

Рік англійської мови — саме так Петро Порошенко назвав 2016. І поки уряд розробляє цілий комплекс заходів задля вивчення цієї іноземної мови, існує безліч способів вивчити все самостійно. Та чим більше інтернет-ресурсів пропонують це зробити, тим важче обрати найефективніший. Ось найбільш популярні та дієві, перевірені часом та багатьма людьми.


Із чистого аркуша
Якщо ви вчите мову з нуля, варто обрати програму Duolingo. Це безкоштовна платформа, якою можна користуватися як на ноутбуці, так і на смартфоні. Адже існує спеціальний додаток, який доступний усюди: і у громадському транспорті, і під час прогулянки, і на роботі.

Як діє Duolingo? Перш за все, перед початком користування ви обираєте щоденну мету. Проста мета — це 5 хвилин на день, найскладніша — 20, тобто це той максимум, який вам потрібен, аби осягнути ази. Безумовною перевагою програми є її інтерактивність, у кожному уроці пропонують певні елементи гри. Наприклад, у вас є лише три «життя», точніше три права на помилку під час уроку. Якщо ви не вкладаєтесь у цей ліміт, то починаєте заново, поки все не запам’ятаєте як слід. Не впораєтеся з одним уроком — наступного не отримаєте, він буде для вас закритим. А ще вам завжди нагадають про те, що його потрібно пройти. На сайті ведеться спеціальний календарик, який показує, скільки днів підряд ви заходили. А після виконаного уроку можна подивитися на помилки. До речі, якщо ви фанат американського актора Ештона Кутчера, то обирайте саме цю програму, бо, як виявляється, він — один з інвесторів.
Перевагами платформи є зручність, цікавість, поєднання уроків на різні теми, нагадування про завдання. Проте варто користуватися Duolingo паралельно з іншими ресурсами. Пояснюю: платформа погано систематизована — в одному уроці змішані, наприклад, граматика і слова, тому буває важко зорієнтуватися. Фактично, ви вивчатимете всього потроху, але не будете мати загального уявлення про мову, про правила чи структуру. До речі, окрім англійської, тут можна обрати ще й німецьку мову.

Ваш другий листок
Дещо глобальнішим інтернет-ресурсом є LearnEnglish. Навчання тут повністю безкоштовне, адже створювався він «заради любові до англійської». Свій рівень володіння мовою кожен може обрати самостійно. Наприклад, тут виділено окремо уроки для початківців чи для учнів із посередніми знаннями. Ви можете пройти будь-який цікавий для себе урок, починаючи від лексики про тваринок та кольори і до основ граматики чи загальних розмовних фраз, чого не можна зробити на Duolingo. Уроки теж відрізняються. LearnEnglish подає і відео, і аудіо, але перевірка знань відбувається не у формі гри, уже без будь-яких «життів». Приміром, ви пройшли перший урок про різні форми дієслова «бути», потім за бажанням виконуєте тест. На все ви маєте 5 хвилин, виконані завдання обов’язково перевіряють. Фактично, тут усе більш академічно, хоча елементи інтерактиву залишаються за рахунок багатьох відеоуроків чи аудіо.

Варто сказати, що це платформа й для спілкування. Для цього створені такі рубрики, як чат, питання, форум. На форумі можна пограти в ігри зі словами, почитати анекдоти, познайомитися, одним словом, вивчати мову більш неформально.
Навіть досвідчені мовці знайдуть тут для себе багато корисного. Окрім уроків для певних рівнів, LearnEnglish вдало систематизувала граматику, лексику та фонетику. Припустімо, ви забули правила вживання однини та множини, відкриваєте розділ із граматикою, шукаєте потрібну тему — і тут зразу необхідні правила, ілюстровані приклади та тест, який виконується за бажанням.

Не встидайся — розвивайся!
Американська письменниця Шеннон Кеннеді зізналася, що зі створенням нових веб-сайтів вона потребує все менше часу, аби вивчити хоча б основи нової іноземної мови. Тому Кеннеді створила власний список із 60 способів вчити мову з задоволенням. Серед них — розклеїти дім картками з невідомими словами, щоб швидше їх вивчити; змінити мову інтерфейсу соціальних веб-сайтів, навіть читати етикетки імпортних товарів або завести спеціальний відеощоденник своїх успіхів.
Вважається, що один із найефективніших способів удосконалювати свої знання — переглядати фільми і серіали, а не зубрити граматику чи лексику. Проте цей варіант підійде лише для тих, хто знає основу мови. Перше, що полегшить вам перегляд — це субтитри, причому краще англійські, бо так ви хоча б зважатимете на слова, а ось з українськими лише читатимете переклад. Ororo. tv є чи не єдиним сайтом, який пропонує таке задоволення. На ньому можна подивитися більшість відомих фільмів та майже п’ятсот серіалів у хорошій якості та з вбудованим перекладачем. Тільки ось основний недолік — кожного дня вас обмежують у користуванні сайтом. Здебільшого, максимум — це одна серія серіалу та частина фільму. Для безлімітного користування, а також можливості скачувати серіали та фільми з субтитрами, потрібно купувати абонемент. Англомовні фільми в гарній якості, але без субтитрів, можна переглянути, наприклад, на fs.to.
Чому все-таки цей спосіб ефективний? По-перше, розвага й навчання — два в одному. По-друге, розвивається сприймання мови на слух. Якщо кожного дня виділяти 15-20 хвилин на уважний перегляд серіалу, то вже за декілька місяців потреба в субтитрах зникне. Крім того, серіали — це здебільшого розмовна мова, тому можна підтягнути розуміння сленгових фраз. Ви вчите не канонічні фрази, а природну мову, а також особливості іншої культури.

Мотивація заради мотивації
Видання «The Guardian» каже: «TED-лекції — це найкраща річ, яку можна подивитися в Інтернеті». Я скажу, що тут ви отримаєте корисні поради та просто безліч цікавих ідей. Більшість найвідоміших лекцій перекладено різними мовами, але в оригіналі — це все ж таки англійська. Сайт www.ted.com пропонує субтитри багатьма мовами світу, а також повний друкований варіант лекцій англійською мовою. Насправді, TED-лекції розповідають про найнеймовірніші речі, вони надихають та мотивують. Тому, це достатня мотивація вивчити мову, аби почути про геніальні речі в оригіналі, дійсно, мотивація заради мотивації. Ось деякі з міні-промов, які перевернули уявлення багатьох людей.
Andrew Solomon: Love, No Matter What. На власному прикладі та прикладах своїх знайомих із синдромом Дауна, карликовістю, гомосексуалістів, людей із вадами слуху пан Ендрю розповідає про три рівні прийняття особистості. Чи приймеш ти сам себе таким, який є? Чи приймає тебе справжнього сім’я і суспільство? Соломон розповідає реальні історії та доводить головну істину: «Якщо людина обрала життя, яке має, вона не хоче, щоб її лікували, змінювали чи відштовхували — вона просто хоче бути тим, ким стала».
Jane McGonigal: The game that can give you 10 extra years of life. Дизайнер комп’ютерних ігор, жінка, яка однією ногою вже побувала на «тому світі», розповідає, як її власна інноваційна гра повернула жагу до життя та здоров’я. Ви почуєте правила цієї гри та дізнаєтеся, як заробити додатково сім хвилин кожного дня.

Відчуй себе частиною Гарварда
Два престижних ВНЗ (Гарвардський та Массачусетський університети) об’єднали зусилля та створили спеціальні курси, які може подивитися будь-хто. І все це на edx.org. Вони здебільшого безкоштовні. Обрати курс неважко, адже тут їх багацько: від мистецтва, дизайну й етики до біології, електроніки та медицини. Більше того, обирають також і рівень складності курсів. Проте цей ресурс усе ж таки стане в пригоді для тих, хто володіє англійською на рівні вище середнього.
І якщо вам щось не вдається, не складайте руки. Людмила Івахів, учитель англійської мови в середньоосвітній школі, за роки діяльності виокремила такі причини невдач у вивченні мов:
«Діти зазвичай зазубрюють правила, не розуміючи їхньої суті. Вам не допоможе те, що ви знаєте за правилами про вживання 16 часових форм. Треба розуміти, де і як їх застосовувати. Також не варто себе обмежувати жорсткими термінами. У мовах головне не тривалість, а регулярність. Краще сісти два рази на тиждень по годині, ніж один раз, але по дві години. Ну й потрібно хоча б спробувати зробити мову частиною життя. Я маю на увазі, максимально себе оточувати словами, змінювати мову в соцмережах».
Вивчати мову потрібно весь час, варто лише почати, а вже джерела й способи вивчення самі вас знаходять, якщо ви проявляєте хоча б малесенький інтерес.

Тетяна Калин