Красива усмішка – маленьке диво

Здоров'я

Усміхайтеся, як то кажуть, на всі тридцять два. Усміхайтеся, бо когось ваша усмішка робить щасливим. Дорожіть нею, адже вона безцінна. А ось ваші зуби, які і є запорукою гарної усмішки, якраз мають дуже конкретну ціну. Це рахунки з лікарні за кожен недоглянутий зуб, адже карієс та пародонтит підкрадаються непомітно.


На жаль, більшість українців відвідують стоматолога тільки тоді, коли, як то кажуть, „припече”, тобто зуб заболить. І не важливо, що сьогодні в багатьох кабінетах встановлено сучасне обладнання, за допомогою якого полікувати хворий зуб можна швидко і безболісно. Для людей страх перед бормашиною та загрозливим образом зубного лікаря залишається ще настільки сильним, що власне здоров’я поки що не на першому місці. Мабуть, саме тому дуже мало людей відвідують стоматолога систематично. «Це близько 10 % моїх пацієнтів», – коментує лікар-стоматолог приватної клініки Сергій Голубенко.

Непомітні шкідники

Найпоширенішими хворобами, які спричинені неправильним доглядом за зубами або його відсутністю взагалі, лікар називає карієс та його ускладнення, пародонтит зубів, ураження слизової оболонки рота, потемніння зубів.

На перших стадіях ці захворювання ще можна зупинити, якщо змінити режим харчування, вживати продукти, багаті вітамінами, й такі, що утримують солі фосфору і кальцію (сир, риба, горох тощо). Такі найпоширеніші зубні хвороби можуть навіть спричиняти проблеми серцево-судинної системи, кишкового тракту, порушення обміну речовин в організмі.

Бережіть усмішку з дитинства

Важливо починати піклуватися про зуби ще з дитинства. Зазвичай зубки у дітей починають різатися на 6-7-му місяці життя. Звісно ж, не можна одразу починати чистити дитині перші молочні зуби щіткою. Для їх очищення від нальоту варто використовувати марлеві серветки або ватні палички, змочені у звичайній кип’яченій воді.

Але найважливішим у догляді за ростом зубів у маленьких дітей, як запевняє стоматолог Раїса Пономаренко, є правильне харчування. «З їжею, – каже лікар, – до організму дитини потрапляє багато необхідних вітамінів та мінералів, у тому числі кальцій, який потрібен для того, щоб зуби росли міцними». У раціон дитини має входити багато фруктів та овочів. Тут у мене виникли запитання: «А чи можна дітям їсти шоколад, адже батьки часто забороняють його? І чи настільки він шкідливий, як кажуть?» На це лікар відповіла, що шоколад їсти навіть треба, адже в ньому також є поживні речовини. Але їсти солодощі дітям можна в невеликій кількості та обов’язково після їжі. Печиво чи цукерку дитині варто запивати несолодким чаєм, або ж після вживання солодощів дати їй випити кип’яченої води.

А ось пити солодкі соки стоматолог справді не рекомендує, а радить замінювати їх на натуральні фреші. Щодо газованих напоїв, які містять глюкозу, різноманітні барвники та вуглекислий газ, то вони особливо шкодять зубам. І не лише дитячим. Тому, якщо вже просто не можете їх не пити, то після їхнього вживання обов’язково прополощіть рота.

Починати чистити дітям зуби щіткою треба, коли в них сформуються молочні зуби. Для цього випускають спеціальні дитячі щітки з нежорсткою щетиною. Головне – правильно навчитися користуватися нею. Проблема в тому, що батьки часто самі не знають, як правильно чистити зуби. Отже, пропоную вашій увазі інструкцію:

1. Щітку потрібно підбирати індивідуально, краще за порадою стоматолога. Якщо у вас немає часу сходити до лікаря, а щітка потрібна вже завтра, скористайтеся наступними порадами: у першу чергу, слід звертати увагу на розмір голівки щітки. Можливо, це здаватиметься дивним, але чим довша та ширша щетина на щітці, тим гірше вона знімає зубний наліт. Голівка щітки має бути короткою – біля 2 см.

2. Чистити зуби потрібно досить довго, не менше 2-3 хвилин.

3. Рухи щіткою мають бути вертикальними, інакше наліт та залишки їжі будуть втиратися у міжзубні проміжки. Верхні зуби треба чистити згори вниз, а нижні – знизу вгору. Не слід надавлювати на щітку – вона має рухатися вільно, щоб не пошкодити емаль зубів та ясна.

4. Чистити зуби треба з обох боків, тобто спереду та ззаду.

5. Також бажано не забувати про ясна, щоки та язик, адже там теж залишаються мікроби.

Навчати маленьку дитину чистити зуби потрібно спочатку лише щіткою і без зубної пасти. До того ж батьки мають показати дитині, як це робити правильно. Лише переконавшись, що дитина засвоїла потрібні рухи, можна наносити на щітку зубну пасту, за кількістю якої батьки також мають стежити. Паста не має вкривати щітку повністю: кількості розміром із горошину буде цілком достатньо, оскільки наразі усі зубні пасти, і дитячі також, мають хороші піноутворюючі властивості. Основне завдання зубної щітки та пасти – зняти зубний наліт та залишки їжі з зубів.

Правила догляду за зубами

Треба пам’ятати, що чистити зуби потрібно двічі на день – після сніданку та вечері. Це дуже важливо, але якщо вранці більшість дотримується цього правила, то ввечері – не завжди і не кожен. Якщо протягом дня ми п’ємо чай, жуємо гумку, їмо яблуко, чим і очищуємо певною мірою зуби від залишків їжі, то, не почистивши зуби ввечері, ми провокуємо утворення в ротовій порожнині сприятливих умов для розмноження бактерій.

Професійне гігієнічне очищення зубів рекомендується проводити раз на півроку, а в деяких випадках навіть частіше (наприклад, завзятим курцям або людям, які п’ють багато кави).

Сергій Голубенко розповідає про два різновиди зубних паст: звичайні гігієнічні та лікувально-профілактичні. Перші мають лише антибактеріальну дію, захищають наші зуби від утворення карієсу та інших хвороб зубів. Лікувально-профілактичні ж пасти призначають для уражених твердих тканин зубів та ясен. Лікар також зазначає, що при догляді за зубами досить важливу роль відіграють допоміжні засоби, адже щітка сама не в змозі очистити всю порожнину рота, особливо проміжки між зубами. Такими засобами є: зубна нитка, ополіскувачі для порожнини рота, різні порошки та гелі.

Додаткові процедури

Але, якщо ви хочете мати здорову красиву усмішку, одного домашнього догляду не буде достатньо. Зубний наліт, камені, що утворюються на зубах, необхідно видаляти, що не завжди можливо зробити в домашніх умовах. Для цього необхідно звернутися до стоматолога, який проведе огляд, виявить проблему, призначить лікування і профілактику, допоможе підібрати індивідуальні засоби і предмети для догляду за порожниною рота, у разі потреби проведе необхідне лікування. Відвідувати стоматолога для профілактики самі ж лікарі рекомендують один-два рази на рік.

Останнім часом популярним стало відбілювання зубів. «Колір зубів змінюється в результаті утворення специфічно пофарбованого нальоту і скупчення залишків їжі на поверхні зубів, тобто це така плівка з мікробами, яка вкриває поверхню зуба», – пояснює Раїса Пономаренко. Лікар не рекомендує спеціальні відбілювальні рідини та хімічні речовини, які можуть зробити наші зуби білосніжними, що суперечить навіть самій природі, адже насправді зуби ніколи не були білими, вони у людини зазвичай від народження кольору, як кажуть, слонової кістки. Найкращий спосіб видалити цей темний наліт, на думку лікаря, – це ретельне чищення зубів спеціальними пастами, які містять природні речовини та мінерали.

Мати здорові красиві зуби – це не важко. Просто не лінуйтеся систематично доглядати за ними і ні в якому разі не забувайте частіше усміхатися, адже кожна усмішка – це маленьке диво!

Юлія Пономаренко