kruchu-berchu obdyrutu hochy

Кручу-верчу, обдурити хочу, або Похід до ворожки

Культура

Здавалося б, якого українця сьогодні можна обдурити? По телевізору без кінця показують всілякі афери, в газетах різні випадки описують. Проте все одно знаходяться ті, хто за допомогою приховують лише спрагу до наживи… А може ні?


kruchu-verchu, obdurutu khochu

З чого все починається

Людина — істота соціальна — завжди хоче мати когось поруч і хвилюється, коли залишається наодинці. Всі ми боїмося самотності. Тому так невгамовно шукаємо собі пару на все життя, а коли знаходимо — починаються сімейні проблеми, які ми прагнемо налагодити. Зберегти сім’ю — ось найгостріше бажання усіх людей і українців також. Тому часто-густо вони звертаються до різного роду спеціалістів, зазвичай психологів. Проте якщо вони не допомагають, що ж робити далі? Нерідко доводиться звертатися до менш кваліфікованих працівників, наприклад, ворожок чи астрологів. Звісно, багато хто ставиться до цих «помічників долі» зі скепсисом, але є й ті, що не оминають шансу дізнатися про майбутнє й усунути власні проблеми.
Можна багато сперечатися про доцільність існування таких експертів, проте, можливо, їхня допомога не завадить, якщо виникають такі питання:
– Чи відчували ви коли-небудь безвихідність, коли все навколо — суцільний хаос, і у вас немає сил щось змінити? Коли вже немає варіантів, ідей, можливостей та нічого не хочеться;
– Чи бувало так, що в метро вас із кожним днем усе більше приваблювала думка кинутися під вагон? Будинок, робота, друзі — скрізь суцільна чорна діра. І всередині вас чорна діра;
– Чи зводило вас із розуму одне лише існування?
– Погані звички, нав’язані суспільством, видаються вам не такими вже й страшними в масштабі ваших побутових катастроф? Ви йдете на поводі у зваби: «Зрештою, чому б і ні? Гірше я точно не зроблю, адже це просто неможливо, я дійшов до межі життєвих бід».
Ці думки щоразу все міцніше осідають у голові, ви погано спите, не хочете їсти. Все, що вам потрібно — це який-небудь святий стусан. Ви чекаєте, що раптом хтось або щось прийде і вкаже вірний шлях, бо ваш ліхтарик випав із рук, і ви заблукали на темній життєвій стежці. Вже немає й довіри, але надія — це ідея, вона живуча. Тому ви тиняється буденним смутним коловоротом із крихітною надією у серці.
А тепер скажіть, чи траплялося вам побачити в метро або будь-якому іншому транспорті оголошення типу: «Передбачу долю, врятую від усіх бід, дзвоніть. Світлана»? Хіба не сум’яття упереміш із крихітним невдоволенням, абсолютним нерозумінням ви відчували в цей момент? Напевно, вас відвідували думки, що ці шарлатани обманюють довірливих людей з проблемами й тільки «здирають» із них останні кровно зароблені гроші. Так, і мене відвідували. І зі мною все це було.

kruchu-verchu, obdurutu khochuНе спробуєш — не дізнаєшся

Мій добрий знайомий розповів про свій візит до так званої ясновидиці та порадив мені звернутися до неї. Я, великий скептик, спочатку відреагувала негативно, але інтерес переміг скупарство, і я вирішила перевірити ворожку. Тоді я ще не підозрювала, що таким чином почну власний експеримент.
Правду кажучи, мене досить давно цікавила тема всіляких шаманів, чаклунів і таких інших, а популярна програма про екстрасенсів не викликала нічого, крім смішків. Мені видавалося, що це просто маячня божевільного, який вигадав увесь цей проект у надії, що той «вигорить». І він «вигорів»! Отож пропозиція знайомого була для мене останньою інстанцією, чимось схожим на рятівну ниточку. І я вхопилася за неї, вирішила спробувати. Здавалося, втрачати вже просто нічого.
І ось я вже йду до її будинку знервована, налякана, тремчу зубами й колінами в очікуванні невідомого. Уявляю побачити там кого завгодно. Але все розвіюється, коли двері мені відчиняє молода жінка з приємною східною зовнішністю. Ідемо до кімнати, сідаємо біля столу, а на ньому ікони. Скрізь ікони. Та карти Таро. Я ділюся з нею своєю тривогою, і тут вона починає говорити речі, про які не знає ніхто: про мене, про мою родину, ситуацію, в якій перебуваю і що хочу виправити. Просто мурашки по шкірі. Ну хто б міг подумати, що абсолютно незнайома людина розповість про тебе більше, ніж ти сам знаєш? Починаю заривати свою недовіру до таких людей. Жінка спокійним і тихим голосом розповідає про конкретні речі, які мене ждуть:
«Все буде добре, тебе чекає світле майбутнє, не хвилюйся і почни робити те, те і це», — говорить вона.
«Дійсно, саме це мені й треба!» — виривається з голови. Але звідки вона все це знає? Якщо це не чари, тоді інакше я дану ситуацію пояснити не можу.
Вочевидь, усім нам хочеться чути, що очікує нас лише щастя, тому розум так легко змінює гнів на милість і вже добродушно все сприймає, і майже безумовно вірить. Так, віра приходить тільки тоді, коли найнеймовірніші речі відбуваються з тобою особисто. І нічиї розповіді не змусять тебе так повірити, як коли справжні факти ллються на тебе з вуст незнайомця.
Зустріч із цією ворожкою справила на мене настільки сильне враження, що думки про все сказане нею не покидали мене довгі години і, думаю, залишать ще не скоро.

kruchu-verchu, obdurutu khochuСлово експертові

Бачиться, мені пощастило. Проте бувають випадки, коли такі ворожки дійсно обдурюють людей, аби заробити більше грошей. Як же вберегти себе від шахраїв? Із таким запитанням я звернулася до головного лікаря психоневрологічного диспансеру Віталія Закладного:
— Віталію Петровичу, тож із чим маємо справу: народною медициною чи банальним шахрайством?
— А ви як вважаєте? Шахрайство, напевно, друга професія після вже усім відомої. Протягом тисячоліть людей оточували такі шамани, які мали із цього зиск. Спочатку вони брали шкури та м’ясо, а потім гроші. Якщо говорити про вуличних шахраїв, то це, здебільшого, цигани, які мають генетично успадковану здатність до психологічних маніпуляцій. Вони користуються методом залякування, психологічного пресингу. Говорять потенційній жертві про всілякі негаразди, які вже з нею сталися чи мають статися. Під впливом страху жертва виносить із дому усі цінні речі. Найбільш вразливі до таких технологій жінки та підлітки, тому що вони є емоційно нестійкими. Я б порадив їм, зустрівши цих осіб, негайно піти геть, навіть не намагаючись вступати у контакт. Принаймні, найбільш стійкі з дівчат нічого від таких розмов не отримають, у гіршому випадку все втратять і на додачу отримають психологічну травму.
— Але багато цілителів досить респектабельні. Мало хто може замовити собі далеко не дешеву рекламу. Принаймні, такі цілителі легальні. Як бути у таких випадках?
— Це вже інший вид. Такі шахраї використовують споконвічне бажання людей отримати щось «на шару». Навіщо кидати палити і вести здоровий спосіб життя? Достатньо купити який-небудь амулет чи побризкати на себе якусь водичку — і все гаразд. Як показав аналіз шахрайських пірамід, таких от як «МММ», чи, якщо брати полтавські аналоги, «Ліон», то несли туди гроші представники абсолютно всіх вікових, статевих та освітніх категорій. Тому не можна сказати, що жертви цих шахраїв були надто довірливими. Знову ж таки вони шукали легку стежину, особливо на тлі економічних потрясінь того періоду.
— Майже у кожній рекламі є фото чи слова «переможця» або пацієнта, що був чудесним чином вилікуваний. Можливо, це все-таки не зовсім шахрайство?
— Є закон великих чисел. Одному дійсно пощастило, і він про це всім говорить. А в решти тисяч людей, як мінімум, все залишилось без змін. Але оця тисяча мовчить про це, щоб ніхто не глузував із них, бо кому ж із ошуканих хочеться кричати про те, що він «буратіно»? Втім, дехто дійсно говорить, що цілителька його вилікувала, але це відбулося в результаті самонавіювання. Така людина щиро вірить в те, що саме ця цілителька дійсно «сильна». І щоб ця знахарка не робила, хворий своєю вірою, по суті, лікує сам себе.

Підіб’ємо підсумки

Чи довіряти таким спеціалістам із надздібностями — вирішувати вам. Як виявилось, бувають вдалі випадки відвідин ворожок, а буває, що вас обдеруть, як липку, і скажуть лишень, що «все буде добре». У будь-якому випадку, в житті треба покладатися лише на себе, вчасно вирішувати свої проблеми (або взагалі не допускати їх виникнення) і не втрачати натхнення в житті. А якщо з вами й сталася біда і потрібна допомога експерта — звертайтеся лише до перевірених людей.

 Анастасія Ціхомська