Лідером будь

Освіта

Як працює Українська Академія Лідерства.


У нашому світі є два типи людей – ті, що ведуть за собою, і ті, кого ведуть інші. Перші, як можна здогадатися, – лідери. Це – сильні, харизматичні, активні й рішучі особистості, на яких прагнуть бути схожими останні. Із лідерством зазвичай асоціюють із цим словом політичних діячів, видатних митців, революціонерів, загальновідомих акторів і спортсменів.

«Лідерство означає бути прикладом для інших людей. І це поняття охоплює не тільки ієрархію в суспільстві, можливість наказувати всім. У першу чергу, справжній лідер мусить притягати до себе оточуючих, мати власну команду, яка допоможе йому досягнути мети», – вважає Ярослава Джонсон, президент фонду «Western NIS Enterprise Fund».

Лідера зажди можна ідентифікувати у натовпі, але часом можна не помітити всередині себе. Для того, щоб цього не сталося в Україні функціонує цілий навальний заклад, в якому виховують справжніх лідерів.

Концепція Української Академії Лідерства

Академія – навчальний заклад неформальної освіти. Існує вона з 2015 року і вже має 5 осередків: у Києві, Львові, Миколаєві, Харкові та Полтаві. Українська Академія Лідерства (УАЛ) базується на вихованні трьох аспектів людської особистості: емоційного, фізичного та інтелектуального. Гасло академії: «Творимо себе – творимо Україну».

Створена академія була за ізраїльським зразком, де школи лідерства існують з 1995 року як осередки виховання національної еліти. Втілити ідею української школи для лідерів вдалося Романові Тичківському. Сьогодні УАЛ функціонує за підтримки Адміністрації Президента України. Підтримали ідею і Міністерство освіти і науки, а також місцеві обласні ради тих міст, в яких діють осередки навчального закладу. Фінансує проект фонд Western NIS Enterprise Fund.

Інтенсивне навчання в академії тримає 10 місяців. Щороку з УАЛ випускаються 200 майбутніх лідерів – це приблизно по 40 студентів у кожному осередку. Хлопців і дівчат – майже порівну. І з’їжджаються вони з усіх куточків України.

Студенти мають сплатити лише благодійний внесок розміром у 2000 гривень, але в академії запевняють – і того від студентів, у яких, до прикладу, скрутне становище, не вимагають. Все інше, як-от проживання, харчування, навчання – безкоштовно.

Як стати студентом Академії?

Для того, аби потрапити до академії, потрібно заповнити анкету, пройти співбесіду та відбір. На цих етапах «журі» намагається визначити спосіб мислення претендента, його мотивацію до навчання.

Але після відбору випробування для студентів тільки починаються. Ось що говорить про свій нелегкий старт випускник УАЛ Дмитро Михайліс: «Коли навчання в академії тільки починалося для мене, я зіштовхнувся із першим викликом – підняттям на гору Петрос у Карпатах. Тоді ми, студенти, ще зовсім не знали один одного, але ми вимушені були взаємодіяти, підтримувати один одного в тяжких умовах. Ця поїздка в гори об’єднала нас. Я за 3 дні роззнайомився із товаришами з академії більше, ніж в школі зі своїми однокласниками».

Особливі досягнення як критерій до вступу до академії не вимагаються, проте людина повинна бути активною і вміти довести це. Здебільшого, студентами стають випускники шкіл – тобто, підлітки віком 16-18 років, які хочуть взяти, так би мовити, рік відпочинку після школи, щоб знайти себе, зрозуміти своє призначення. Утім, лідером в УАЛ може бути і студент перших курсів, але тоді йому доведеться брати в університеті академічну відпустку.

Навчальний план

Академія розрахована на всебічний розвиток людської особистості. Студенти вивчають такі дисципліни, як політологія, логіка, філософія, історія, українська та англійська мови, мистецтво, фінансовий менеджмент, психологія конфліктів тощо.

Та найголовніше – тут навчають критичного мислення. Студенти багато читають, дискутують, вчаться висловлювати власну думку. Зокрема, в УАЛ викладають курс під назвою «Великі книги». У рамках цієї дисципліни майбутні лідери читають і вивчають першоджерела світової філософської думки – Арістотеля, Вебера, Макіавеллі.

Один раз на тиждень студенти повинні займатися волонтерською діяльністю. Так їм намагаються прищепити соціальну відповідальність і певну жертовність.

Звичайний ранок студента УАЛ починається із так званої руханки о 7 годині. Біг – це основа фізичної активності, тому що він тренує витривалість. Після зарядки й сніданку починаються заняття. Серед дисциплін є обов’язкові, але деякі можна обирати за власним бажанням. Крім того, є навіть можливість обирати лектора! До академії приїжджають поговорити із майбутніми лідерами такі відомі особистості, як Ярослав Грицак чи Вахтанг Кіпіані.

Увечері всі учасники академії лідерства збираються і розповідають один одному про те, що вони відчувають, що вони пережили за цей день. Таким чином відбувається комунікація, яка дає змогу кожному краще зрозуміти себе та інших.

«Відбій» починається умовно о 22:00. Але студентам здебільшого не до сну, бо вони працюють над власними проектами, вчаться, розвиваються. Часу для відпочинку – катма.

«Як кажуть в Українській Академії Лідерства – відпочинок, їжа і сон для слабких. Вільного часу, як такого, під час навчання немає. Це ніби підготовка до дорослого життя, в якому немає канікул і перерв. Справжній лідер повинен перебувати в постійному русі, бути рухом і створювати рух», – ділиться спогадами Дмитро.

Життя «після»

В Українській Академії Лідерства студентам не видають дипломів, сертифікатів чи будь-яких інших папірців. Натомість їм дають дещо набагато цінніше – досвід, імпульс, блиск в очах і бажання діяти.

Після академії вони виходять іншими, зміненими, із усталеними ціннісними орієнтирами, які обов’язково приведуть їх до мрії. У цьому молоді лідери впевнені.

Марія Герелес