Дрібна моторика для великого розуму

Здоров'я

Із кожним роком стає все більше і більше дітей, які потребують логопедичної допомоги. Спостерігається тенденція підвищення вікової планки: тепер діти погано говорять не тільки в 34 роки, але й у 78.


Інформаційний вік, зайняті батьки, та впровадження в коло сім’ї таких «членів», як ігри на планшетах, телефонах, комп’ютерах, мультики по телевізору. У всіх них є своя частка пізнавальної функції, заради якої батьки нібито і дарують своїм чадам ці речі, але, на превеликий жаль, не завжди діти використовують їх саме заради цього. Адже, купуючи дітям планшети, батьки не всі 24 години сидять над дітьми, і дивляться, як вони вирішують задачки і вчать нові слова. Планшети – це те, на що батьки залишають своїх дітей, щоб зайву годинку відпочити, а потім знову піти на роботу заробляти гроші на нові пристрої «розвитку». Хочуть вони як краще, але не завжди так виходить. Проблема «поганих» дітей в плані їх мови спостерігається якраз із розвитком інформаційних технологій у сучасному суспільстві. Настільки часта в минулому столітті роль батька-вчителя і головного джерела комунікаційних зв’язків переорієнтувалася на бездушні металеві конструкції, а від дитини зараз особливо і не вимагають розповідати вірші біля новорічної ялинки або просто у бабусі на дачі. Дитина сидить собі, грає і мовчить, а батьки думають: розвивається.

У проблемі комунікації батьків і дітей, становленні дитячої мови і всебічному розвитку дитини з наймолодших років нам допоможе розібратися вчитель-логопед Тетяна Олександрівна Вовк. Ось що вона каже.

На сьогоднішній день логопедія розвивається досить стрімко, у порівнянні з минулими десятиліттями. Останнім часом було проведено багато різних досліджень, моніторингів в області психології, лінгвістики та медицини, які дали викладачам нібито нові шляхи у вирішенні певних проблем. Особливо в області складних форм патологій мови: афазії, загального недорозвинення мови, дизартрії. Є багато діток, у яких виявлено порушення зору, слуху, опорно-рухового апарату тощо, і з метою допомоги саме зараз ця сфера наполегливо досліджується. Стає найбільш помітним взаємозв’язок логопедії з медициною і психіатрією.

Важливо розуміти, що розвиток мовного апарату дитини починається від самого народження, що своєю чергою вимагає своєчасного діагностування проблем, якщо вони виникають. Досить мало батьків звертають на це увагу і думають, що все мине саме собою, що, мовляв, дитина просто піде в школу і в неї апріорі все стане на свої місця. А як же ті 6–7 років, які вона сидить вдома і по ідеї повинна розвиватися не тільки за рахунок бабусиних вареників, а й батьківського піклування в області її вимови, соціальної адаптації. Від самого народження батьки повинні приділяти дитині увагу в галузі розвитку дрібної моторики, наспівувати їм пісеньки, щоб діти теж співали, віршики їм читати (вони розвивають почуття ритму). Справа в тому, що всі ці «потішки» (сорока-білобока кашу варила, коза-дереза) закладають ритмічну основу. Це дуже добре впливає на розвиток мови. Зараз батьки втуплять дитину в телевізор, мультики їм увімкнуть і думають, що більше нічого не треба. Здавалося б, в інформаційний вік всі мають можливість зайти, почитати, але вони цього не роблять. Мало батьків розуміють, що дрібна моторика важлива для розвитку великого розуму в майбутньому.

Три кити, на яких тримається хороша мова дитини

Перше: важливі ігри з пальчиками, це коли ви там їх згинаєте, розгинаєте, під музику, під віршики. Це своєрідна пальчикова гімнастика, також забави з іграшками і різними предметами (наприклад, розкладання ґудзичків, зерен, паличок, нанизування намистин, ігри з мозаїкою). Слід робити акцент на розвиток у дитини творчого починання: розфарбовування картинок, штрихування, ліплення з глини або пластиліну і, звичайно ж, улюблені у дітей акварель і гуаш. Особливою популярністю у батьків і дітей останнім часом користується навернення до «екологічної дрібної моторики», це коли в різні пори року дітки збирають на полях і в лісах плоди, гілочки, листочки і роблять з цього витвори. Тут важлива близькість з природою, це буде дарувати душевну гармонію.

Важливу роль у формуванні звуковимови відіграє робота артикуляційних органів. Вона повинні бути чіткою і точною, інакше дитина просто змазано говорить, і у в її роті «каша». Є різні вправи: для щелепи, для губ, для язика. Язик загортати в трубочку, конячку, грибочок. Насправді навіть якщо ваша дитина не ходить в садок і ще не ходить до школи, можна просто один раз проконсультуватися з логопедом і потім дивитися мільйони різних відео-уроків в інтернеті.

Третє: дихання. Потрібно домагатися сильного мовного видиху, щоб звуковимова було чіткою і ясною. Це вправи на зразок «подути на ватку». Діти ще «заметіль у пляшці» люблять, наприклад.

Знаєте, насправді важливий елементарний людський фактор, щоб батьки розмовляли з дитиною, приділяли їй увагу і розуміли, що її розвиток – це не тільки «школа/садочок», а й та атмосфера в сім’ї, яка характерна для їх дитячих буднів. У дошкільному віці з важливістю в мільйон відсотків потрібна діагностика мови у всіх діток (підкреслюю багато разів).

Ефект в усуненні всіх мовних порушень у дітей буде ще більш вдалим, якщо рівень розвитку логопедії як науки буде стрімко розвиватися. Плюс багато в чому це залежить ще і від самого викладача, вчителя-логопеда. Не вся молодь зараз прагне йти викладати, більшість логопедів вже у віці, та й за всіма новинками в нашій області відразу не встежиш. Широка орієнтація не тільки у вітчизняних, але і в зарубіжних досягненнях завжди впливає на професійний рівень педагога.

Усі наші найперші пізнання у світі, характер, смаки, вподобання та інтереси закладаються з дитинства, і чималу роль у цьому відіграє саме вимова. Оточення повинне допомагати дітям від самих ранніх років формувати правильну, чітку вимову. Висловлювати свої думки, брати участь в розмовах. Дітям важливо, щоб на них звертали увагу, і вони відчували своєрідний фактор присутності себе в житті інших. Якщо дитя буде відчувати навколо себе правильну і добре сформовану мову, такою буде і його вимова, – елементний приклад наслідування. Пізніше в колективі з однолітками в мові можуть виникати дефекти (в будь-якої випадкової групі вони різні), що іноді призводять до насмішок з боку однолітків, дитина може почати замикатися в собі, відповідати двома-трьома словами і не брати участі в будь-яких розмовах.

Основною метою батьків і логопедів є виправлення мовлення дитини та запобігання проблем в цій області. Важливо інтегрувати дитину в цей процес розвитку, подавати інформацію не сухо, а у вигляді різних ігор, вправ, інтерактивних завдань. І це інтегрування повинно починатися якомога раніше, а в дошкільному і ранньому шкільному віці процес участі таких людей, як батьки та логопеди (за необхідності), повинен бути особливо високим.

Алла Вовк