Музична Європа: феномен Євробачення

Культура

Пісенний конкурс Євробачення, без сумніву, став однією з найтиповіших Європейських традицій, фаворитом серед телевізійних шоу. Щороку він збирає більше 200 мільйонів глядачів. І не дивно, позмагатися за першість сюди прямують з найрізноманітніших куточків планети. Чим же привертає увагу це змагання?


Витоки

60 років назад в мальовничому місті Лугано, що у Швейцарії, вперше з’явився конкурс європейського формату. Тоді участь у «Праєвробаченні» взяло лише 7 країн, кожна з яких представляла по 2 пісні. Переможницею, як не дивно, того ж таки року стала країна-господарка.

З тих пір багато що змінилося і в правилах, і серед учасників. Не можна не сказати, що масштаби конкурсу також збільшилися в рази. Адже тепер там беруть участь не тільки європейські країни, але й азіатські та заокеанські.

Зараз Євробачення одне з найтриваліших телевізійних шоу в світі.

        Новий формат

Від 1996 року переможець визначається телеглядачами країн-учасниць за допомогою голосування, а також професійним журі.

На сценах цього міжнародного змагання було проспівано понад 1400 пісень. До речі, більше 10 років назад вони мали звучати винятково державною мовою. Зараз учасники частіше обирають англійську. Саме з нею на Євробаченні перемагали 26 разів. Французька – на другому місці – 14 перемог.

Багато хто обурюється, чому такі країни як Великобританія, Франція, Німеччина, Іспанія, Італія автоматично потрапляють у фінал конкурсу, незалежно від того, скільки балів отримали. Все дуже просто: з 2001 року це прописано у правилах конкурсу, оскільки вони є країнами засновницями і найбільше спонсорують конкурс.

Скандали

Де конкурси – там і суперництво, де суперництво – там і конфлікти. Окрім звичайного плагіату, в якому неодноразово звинувачують виконавців, на Євробаченні було чимало скандалів.

Приміром, у 1973 році ізраїльській учасниці Іланіт довелося виступати на сцені у бронежилеті через погрози ісламістів.

У 2007 році від України на Євробачення поїхала Вєрка Сердючка з піснею «Lasha Tumbai». Тоді російські телеглядачі звинуватили українського конкурсанта в тому, що, начебто, він насправді співає «Russia Goodbye» замість офіційної версії.

Один з найгучніших скандалів трапився у 2014 році. Перемога Кончіти Вурст підняла цілу шквал емоцій та пересудів. Після цього виступу Туреччина вирішила «покласти край раз і назавжди» цьому конкурсу.

Зірки Євробачення                 

Євробачення – хороший старт для виконавців. Свою зірку там запалили такі виконавці, як ABBA, Селін Діон, Тото Котуньо, Аль Бано і Роміна Пауер, Рафаель та Хуліо Іглесіас. До речі, ABBA один з найуспішніших переможців Євробачення. Вони виграли конкурс у 1974 році з одним із найфеноменальніших виступів.

Пісня під назвою «Nel Blu Di Pinto Di Blu», або «Volare» стала справжнім хітом. Її виконували такі зірки як Френк Сінатра, Кліфф Річард, Девід Боуї і багато інших.

Український погляд

Свою історію на Євробаченні Україна веде з 2003 року, тоді український співак Олександр Пономарьов дебютував з піснею «Hasta la Vista babe».

Наступного року виконавиця Руслана з тріумфом увірвалася на конкурс разом з піснею «Wild dances». Саме вона у 2005 році привезла Євробачення до України. Що цікаво, свою 50 річницю від дня заснування Євробачення відсвяткувало саме в Києві.

Після перемоги Руслани Україна не займала призових місць, хоча дуже часто входила в десятку фіналістів. Ситуація змінилася 2016 року, коли перемогу здобула Джамала з піснею «1944», яку присвятила своїй бабусі.

У 2017 році Київ знову прийматиме гостей з усіх куточків планети. Колишній Голова представництва ЄС в Україні вважає, що проведення Євробачення – дуже хороший шанс для України.

«Це може стати двигуном вибудовування українського репутаційного капіталу, бо там будуть тисячі акредитованих журналістів, 160 мільйонів людей дивитимуться Євробачення. Тому потрібно в це заінвестувати. Цьогоріч Джамала подала від імені України дуже високоякісний продукт. Зараз потрібно буде витримати планку і самій Україні».

Цікаві факти

  • Назва конкурсу вигадав журналіст ББС Джордж Кемпей.
  • Ірландія – рекордсмен серед перемог на конкурсі. На другому місці – Швеція, третє ж розділяють Франція, Люксембург та Сполучене Королівство. Вони займали призові місця 5 разів.
  • Мальта і Португалія ніколи не ставали переможцями Євробачення, хоча беруть участь у ньому багато десятків років.
  • Держава Марокко брало участь в Євробаченні тільки один раз в 1980 році.
  • Протягом усієї історії Європейський конкурс мав учасників різного віку, починаючи від російських бабусь, і закінчуючи Сандрою Кім, якій було всього 13.
  • Напочатку конкурс не показували по телебаченню, він існував тільки у радіоформаті.
  • Найдовший поцілунок на сцені Євробачення зафіксували у 1957 році. Але це не допомогло учасникам з Данії виграти конкурс.
  • Сальвадор Далі був дизайнером сцени конкурсу в 1969.
  • З 13 учасників від України, 11 були жінками.

Оксана Ткаченко