Не американська мрія, або Проблеми студентів

Освіта

Ти молодий, активний, любиш подорожувати і володієш англійською? Тобі від 18 до 23 років? Ти хочеш активно провести літо і заробити трохи грошей? Тоді зніми рожеві окуляри до того, як пірнути з головою у найпопулярнішу програму молодіжного культурного обміну Work & Travel. А щоб впевнитись у тому, що неприємності дійсно чигають на необережних мандрівників,ось історії таких же «молодих та активних», які встигли відчути їх на собі.


Олег Мохнюк, студент 4-го курсу радіофізичного факультету КНУ ім. Т. Шевченка:

«До Сполучених Штатів Америки за програмою Work & Travel я не поїхав двічі.

Вперше зареєструвався для участі в програмі на другому курсі, в агенції International Career Center (ICC). Невдовзі після підписання угоди та першої оплати (300 доларів), виявилося, що моя поїздка може не відбутися – агентство не могло знайти для мене вакансію у США. Мені запропонували зробити «фейк» – підробне запрошення на роботу. Проте у консульстві США візовий офіцер оголосив вирок практично одразу після того, як окинув оком документ: «I decided not to give you a visa. I don’t think that there’s a job waiting for you in US» («Я вирішив не надавати вам візу. Не думаю, що для вас є робота в США»). В агенстві ж мені доводили, що можлива причина відмови – погане знання англійської. Хоча я склав декілька тестів на 10 із 10 і чудово пройшов співбесіду з координатором у Вірджинії.

Мені запропонували перенести участь у програмі на наступне літо. У такому разі, вакансію мені мали б знайти вже чи не у вересні, а консульство я мав би проходити вже взимку. Восени мені знайшли-таки вакансію, «перепідписали» угоду, я знову пройшов співбесіду та на відмінно склав усі тести. Але взимку виявилося, що консульство Сполучених Штатів не дало дозволу ICC на участь у програмі. ICC швидко зникло, офіс зачинився, телефони були вимкнені, а студентів, котрі встигли у них зареєструватися, відправили до іншої фірми – Student Travel. Я навіть не здивувався, коли представники Student Travel почали вимагати заплатити їм повну вартість програми (близько 1000 $), бо грошей та документів з ICC їм ніхто не передав. Після того я написав спонсорам програми в Америці, терміново зібрав усі необхідні довідки та переклав їх англійською, щоб надіслати в США. Зі мною провели іще одну співбесіду і контролювали всі мої дії вже звідти. Врешті, до консульства цього разу справа не дійшла – я знайшов роботу в Києві і вирішив залишитися на літо в Україні.

Я детально вивчив договір і дізнався, що хоча б частину грошей мені зобов’язані повернути. Але спливає вже четвертий місяць, американці дають мені контакти представників ICC, а ті, в свою чергу, не підіймають слухавки, ігнорують листи і переховуються».

Маргарита Олійник, студентка 3-го курсу НМУ ім. О. О. Богомольця:

«Перед поїдкою в США я була сповнена ентузіазму. Проте проблеми почалися одразу після виходу з літака.

За умовами договору в аеропорті мене мав зустріти роботодавець, проте його я там так і не дочекалася. В агентстві сказали, що мені доведеться дістатися з Нью-Йорку до Херндона самостійно. Після двох виснажливих діб на станціях та в автобусах я нарешті була на місці. Але, як виявилося, роботодавець на мене вже не чекав, а на моє місце найняли іншу людину. Знову почалися дзвінки в Україну, але користі вони не принесли ніякої. А я опинилася в чужій країні без роботи і житла, адже останнє теж надавав роботодавець.

У першу ніч зупинилася в найближчому хостелі та заборонила собі панікувати. Увесь наступний день присвятила  пошукам нової вакансії. І знайшла!  В одному з готелів вислухали мою поки невдалу історію подорожі і запропонували місце хостеси з проживанням. І хоча оплата тут була менша обіцяної спочатку, того ж дня я переселилася. Жалкувати про це не довелося. Наступні два з половиною місяці працювала там, познайомилася з такими ж учасниками програми з інших країн, а після закінчення роботи ми разом два тижні подорожували країною.

Після повернення додому я звернулася до агенції з проханням пояснити, чому мені відмовили у роботі. Вони ж звинуватили у цьому мене саму, мовляв, що приїхала на два дні пізніше. Тобто ті самі два дні, які я намагалася дістатися до міста самостійно замість того, щоб їхати спокійно та з усім комфортом у автомобілі роботодавця. Останній же відмовився мене зустрічати, коли дізнався, що цим рейсом летить лише один його робітник.

Проте бажання розбиратися у тому, хто винен, у мене не було. Головне, що все закінчилося добре, і моя подорож вийшла вдалою».

Ярослав Березко, студент 4-го курсу Національного Університету «Львівська політехніка»:

«Ще на першому курсі я почав мріяти про літо в Америці. Звернувся в агентство і мені швидко і без проблем знайшли вакансію водія велосипедного таксі у Флориді. Кілька місяців – і я вже в Сполучених Штатах.

Історія моїх невдач почалась із зустрічі з роботодавцем. Той просто відмовився брати мене на роботу через вік (мені ще не було 21 року) і відсутність водійських прав. Те, що я навіть гадки не мав про такі умови, зовсім нікого не цікавило. За його словами, ці вимоги були вказані у розгорнутій пропозиції вакансії.

Дзвінки в агенцію не принесли ніякої користі. Там мені доводили, що вони нічого подібного не знають, роботодавець взяти мене погодився у свій час. Так я не отримав очікувану роботу.

Довелося шукати самостійно. Проте Флорида влітку далеко не краще для цього місце. Після кількаденних марних пошуків я зустрів добрих людей, які порадили їхати в інше місце і поселитися в притулку для неповнолітніх.

Туди мене прийняли майже одразу. І провів я у притулку всі три місяці, шукаючи роботу та перебиваючись на тимчасових підробітках. Агентство відмовилося допомагати навіть вакансіями.

Час пройшов майже непомітно, хоч і не зовсім так, як я очікував. А після мого повернення додому почалася довга війна з агенцією. Врешті-решт гроші мені повернули. Але літо зіпсували точно».

Як вберегтися

Якщо невдалий досвід інших вас не лякає і ви все ще сповнені ентузіазму, то ось кілька порад від юриста Олени Власенко:

«По-перше, обирайте лише те агентство, яке довгий час успішно працює на цьому ринку. Найкращий варіант – мати знайомих, які вже користувалися його послугами. А от на інформацію з Інтернету покладатися не варто. І пам’ятайте, що агентство зобов’язане мати «Ліцензію на посередництво у працевлаштуванні на роботу за кордоном», а також сертифікати, які підтверджують його співпрацю з американськими спонсорами. Якщо не впевнені, то звертайтесь до юристів, щоб перевірили ці документи.

По-друге, всі договори підписуйте лише за присутності юриста і тільки після того, як він їх перечитає. Це дозволить уникнути неприємностей та з’ясувати всі деталі.

По-третє, під час поїздки підтримуйте зв’язок з юристом. Всі спірні питання з компанією краще вирішувати з його допомогою. Це буде швидше та ефективніше. Не бійтеся йти до суду, якщо правда на вашому боці».

Досвідчені мандрівники мають свої секрети вдалих поїздок:

1. Порівнюйте ціни. Агентство, яке пропонує вам ті самі послуги за вдвічі меншу суму, викликає певні підозри. Та й доплачувати за додаткові послуги вам так чи інакше доведеться.

2. Щоб не виникло проблем із роботою, краще доручити її пошуки агентству. Тоді у разі будь-яких неприємних несподіванок (меншої заробітної плати, інших умов роботи тощо), ви зможете звернутися до американських спонсорів і отримати від них допомогу чи пораду. А щоб переконатися у правильному виборі місця роботи, варто заздалегідь поспілкуватися з роботодавцем на ярмарку вакансій, які влаштовують деякі агентства, або по телефону.

3. Житло обирайте та бронюйте заздалегідь, якщо його не надає роботодавець. Найлегше це зробити через Інтернет. В крайньому випадку, зупиніться на кілька днів у хостелі, поки не знайдете що-небудь.

4. Заздалегідь плануйте свій вільний час, щоб не довелося помирати від нудьги. Ще вдома шукайте цікаві місця, які хочете побачити, та події, які варто відвідати.

5. Отримайте водійські права до поїздки. Це дозволить відчути на повну дух «американської свободи» та з легкістю подорожувати країною. Інакше відчуєте всі принади погано розвинутого громадського транспорту у багатьох штатах.

І щоб не трапилося, пам’ятайте, що подорож у будь-якому випадку стане для вас безцінним досвідом. Адже коли ти молодий та активний, то навіть серйозні неприємності стають захопливими пригодами.

Яна Гончарова