Ні риба ні м’ясо

Здоров'я

Ароматні котлети по-київські, курочка-гриль, сало і шкварки, домашні пельмені, хрусткі чебуреки… Не у всіх людей при згадці цих страв з’являється апетит. Тим більше в останні роки, коли з’явилася стрімка тенденція до переходу на «травоїдну» дієту. Слово «вегетаріанець» ввели в обіг засновники Британської спільноти вегетаріанців у 1842 році. Воно походить від слова «вегетус», що означає цілісний, здоровий, бадьорий, а відносно людини – ментально і фізично сильну особистість.


Мотиви вегетаріанства

Майже 17 % людей з усього світу відмовляються від їжі тваринного походження. Вегетаріанці бувають різні: одні не їдять навіть меду, тому що він є продуктом життєдіяльності живих істот, а інші не соромлячись замовляють в ресторані курячу грудку, переконані, що це абсолютно «вегетаріанська», тобто дієтична їжа. Вся справа в тому, що різні вегетаріанці утримуються від вживання м’яса з різних причин – одні не хочуть чинити зло тваринному світові, інші ж переймаються лише власним здоров’ям.

Деякі люди стають вегетаріанцями, мотивуючи цей вибір тим, що не бажають брати участь у вбивстві тварин. Іноді навіть доходить до того, що вони відмовляються від шкірного взуття і зимового хутрового одягу. Чоловіків частіше хвилює власний апетит, аніж любов до тварин. Більшість представників сильної статі не оцінять соєві биточки, овочеве рагу та різноманітні салати. А шлях до серця чоловіка лежить якраз через його шлунок.

До речі, саме мода на вегетаріанство надихнула більшість дослідників, які довели шкоду для людського організму тваринних жирів і холестерину, який міститься в м’ясі. Після таких досліджень переконаними вегетаріанцями ставали навіть ті, кого анітрохи не хвилювали страждання окремо взятої корови – турбота про здоров’я стала для них вирішальним аргументом.

Багато жінок відмовляються від м’яса і риби для того, щоб схуднути. Їм настільки подобається така вегетаріанська дієта, що це не заважає їм носити взимку елегантні шубки із чорнобурки, песця чи шиншили.

Це цілком звичні ситуації. Проте варто розглянути відмову від вживання продуктів тваринного походження і дещо в іншому аспекті.

Що буде, якщо всі стануть вегетаріанцями?

В числі основних факторів, які викликають зміну клімату, слід назвати м’ясо-молочну промисловість: на її рахунку 14,5 % всіх світових викидів парникових газів, а споживання м’яса у всьому світі тільки зростає. Люди люблять їсти м’ясо: щойно зарплата бідняка хоч трохи збільшується, він майже зразу починає купувати більше м’яса. І оскільки населення планети росте і вживає все більше продуктів тваринного походження, то наслідки цього – зміни, що стосуються клімату, землі, води і повітря – можуть бути катастрофічними.

Рух за скорочення споживання м’яса зазвичай задовольняється «дитячими» кроками «Понеділки без м’яса», «Без м’яса до 18:00», цілком терпиме штучне курча і бургери з пробірки. Якщо світ і почне їсти менше м’яса, то лише після довгих вмовлянь.

А що, якщо ці вмовляння якраз і найпростіша частина плану? Уявімо, що взагалі всі люди на планеті добровільно перестали їсти м’ясо. Зрозуміло, що такого ніколи не станеться. Але з точки зору клімату краще всього було б, якби всі 7 мільярдів людей одного прекрасного ранку прокинулися і зрозуміли, що РЕТА (організація «Люди за етичне поводження з тваринами») завжди мала рацію.

Однак, якими ж будуть наслідки, якщо все людство водночас змінить точку зору на свій раціон?

Екологія

Щонайменше одна група дослідників зробила розрахунок, показавши, що означало б для планети всезагальне вегетаріанство. В 2009 році вчені з Нідерландської агенції оцінки навколишнього середовища опублікували свій прогноз, в якому йшлося про те, яким чином скорочення споживання продуктів тваринного походження вплинуть на парниковий ефект.

Дослідники порахували, що до 2050 року всесвітнє веганство привело б до скорочення викидів вуглецю, пов’язаних із сільським господарством, на 17 %, метану – на 24 %, а окису азоту – на 21 %.

Всезагальне вегетаріанство вплине і на зниження викидів парникових газів. Більше того, голландські дослідники з’ясували, що всесвітнє веганство чи хоча б вегетаріанство – набагато більш вигідна альтернатива цілеспрямованим змінам в енергетичній сфері, на кшталт «вуглецевого податку» і технологій відновлюваної енергії, а також допоможе досягнути такого ж результату набагато меншою ціною. Висновок: завдяки лише всесвітній відмові від м’яса людство не переможе глобальне потепління, але далеко просунеться у справі пом’якшення кліматичних змін.

Економіка

Голландські вчені не врахували, що ще може статися, якщо всі і кожен перестануть їсти м’ясо.

«В цій версії розвитку подій ми не брали до уваги можливі соціально-економічні наслідки і не розглядали, скажімо, як може вплинути зміна рівня здоров’я на ВВП і чисельність населення, – пишуть Елке Стефест та її колеги. – Ми не аналізували агроекономічні наслідки нової дієти, а в їх число може входити зміна не тільки витрат на переміщення, але і цін на землю. Витрати, які будуть супроводжувати подібні зміни, очевидно, можуть переважити ряд наведених вигод».

І справді, якби весь світ насправді став вегетаріанським чи навіть веганським протягом 10–20 років, логічно припустити, що економіка зазнала б втрат.

За даними, які наводяться в «Довгій тіні тваринництва» (важливому звіті ООН 2006 року про руйнівний вплив м’ясної індустрії на навколишнє середовище), продукти тваринництва дають лише 1,4 % світового ВВП. Проте їхнє виробництво і продаж створює цілих 1,3 мільярди робочих місць (для порівняння – зараз у всьому світі близько 200 мільйонів безробітних), із них 987 мільйонів – бідняки. Якби потреба в м’ясі в один момент щезла, кошти для існування у цих людей також щезли б і їм довелося б шукати нові джерела прибутку. Декому з них – скажімо, фермерам, які зараз вирощують кормову кукурудзу, – вдасться адаптуватися, змінивши «спеціалізацію» і переключивши свою увагу на рослинні продукти харчування, які стали необхідними. Іншим, а саме величезній кількості людей, які зайняті в м’ясній індустрії, не маючи альтернативи, особливо в Африці і Азії, схоже, не пощастить. (Життя бідних людей, які працюють в тваринницькій сфері, було б простіше, якби споживання інших тваринних продуктів: яєць, молока, шерсті – залишилось на старому рівні). Коли економіка пристосується до раптового зниження попиту на м’ясні продукти, ми зіштовхнемося зі значним соціальним неспокоєм і ростом людських страждань.

Вільна земля

Другим важливим наслідком глобальної зміни раціону буде збільшення площі вільної землі.

Сьогодні пасовища для жуйних тварин – в основному корів – складають доволі вражаючі 26 % всіх світових земель, вільних від льоду. Голландські вчені передбачають, що 2,7 мільярдів гектарів цих пасовищ звільниться завдяки глобальному вегетаріанству, як і 100 мільйонів гектарів земель, на яких вирощуються кормові рослини. Очевидно, що раптовий приріст нових територій знизить ціну на землю.

Здоров’я

Третім наслідком всезагального вегетаріанства може стати те, що ризик інфекцій, стійких до антибіотиків, різко знизиться.

Зараз постійне використання антибіотиків при вирощуванні тварин (вони сприяють набору маси і попереджають хвороби в умовах антисанітарії) – основна причина стійкості збудників зарази до антибіотиків. Минулого року центри за контролем и попередженням хвороб оголосили, що найменшою мірою 2 мільйони американців щорічно хворіють через патогени, які стійкі до антибіотиків, і додали, що «надмірне використання антибіотиків в тваринництві непотрібне, недоцільне і нікому не йде на користь». Занадто часте, надлишкове призначення антибіотиків людям сприяє підвищенню стійкості інфекцій до лікування. Однак, якщо знищити тваринницькі ферми, завдяки яким бактерії стають стійкими до ліків такого роду, наші шанси виліковувати антибіотиками серйозні хвороби в людей різко виростуть.

Утопія

То яким же буде світ вегетаріанців, в якому зруйнована економіка і широко розповсюджене безробіття поєднуються з мільйонами гектарів вільної землі і порівняно малим ризиком підхопити стійку до антибіотиків інфекцію? Можна було б припустити, що люди почнуть самоорганізовуватись, щоб протистояти жорсткості капіталізму, будуть захоплювати вільні землі і жити за принципами вільного кохання. Жарт. Майже у всьому. Легко захопитися, коли спекулюєш малоймовірними сценаріями розвитку подій, а раптове глобальне вегетаріанство – це і є малоймовірний сценарій.

Всесвітня зміна м’ясної дієти на овочеву видається нічним жахом для правих політиків. Однак не буде зайвим згадати, що якщо ми будемо продовжувати їсти стільки м’яса, скільки їмо зараз, за голову схопляться вже ліві.

У світі, де неможливо стримувати глобальне потепління і де природні катастрофи стали нормою, глобальні конфлікти будуть ставати тільки частішими, багаті – благоденствувати, а бідні – страждати.

Спробуємо компромісний варіант. Не обов’язково поголовно записуватися в вегетаріанці, але більшість з нас може принаймні припинити платити крупним фермам, які більше за інших винні в забрудненні навколишнього середовища і наносять найбільшої шкоди громадському здоров’ю. Ви можете їсти менше м’яса, ніж зараз, особливо м’яса тих тварин, які виділяють найбільшу кількість метану (корови, вівці, кози). Тільки те, що всезагальний перехід до вегетаріанства може здатися занадто різким, не означає, що люди не можуть поступово знижувати споживання м’яса, даючи ринку час адаптуватися.

Не тільки можуть, а й повинні. Зрештою, населення Землі виросте до 9 мільярдів людей вже до 2050 року, а значить, нам знадобиться відібрати у корів хоч якусь частину тих 25 % світової землі, яка все ще у їхньому розпорядженні.

 Яснєцова Юлія