Нічні жахи: неприємне з корисним

Здоров'я

Кожному з нас неодноразово доводилося прокидатися посеред ночі від жахливого сновидіння. Страшні сни супроводжують наш сон у кризових ситуаціях нашого життя, вони відображають нашу тривогу, незадоволення, вказують на невирішені питання. Нічні жахи лякають та залишають неприємні відчуття, але одночасно вони підказують, де і як шукати вихід із кризового стану.


Сновидіння часто супроводжують сон, який необхідний нашому організму для відпочинку та відновлення сил. Все, що здатне завадити нашому сну, наприклад, сторонні звуки або відчуття, сновидіння охоплюють таким чином, щоб не дати нам прокинутися: набридливий дзвін будильника вони можуть перетворити у передзвін дзвонів, а людині, яка відчуває спрагу уві сні через те, що на вечерю вона їла щось солоне, може наснитися сон, в якому вона п’є воду з гірського джерела. Іноді ж наш нічний спокій порушують й моторошні, страшні сни – і ми прокидаємося посеред ночі, енергійно підводячись з ліжка. Чому це відбувається? Для чого потрібні нічні жахи, які роблять нас схвильованими та нервовими?

Окрім функції підтримання сну, сновидіння мають й інше призначення. Основоположник психоаналізу Зигмунд Фрейд називав сновидіння «королівською дорогою до несвідомого». Він з’ясував, що за допомогою снів наше несвідоме спілкується з нами, а образи, які ми бачимо під час сновидінь, це своєрідні слова їх мови.

Страшні сни – це те, на що не можна не звернути уваги. Це те, що нас шокує і примушує думати та переживати. Чому нас мучать нічні жахи? На це питання відповідь дав український психоаналітик Сергій Кириченко: «Ми бачимо жахи, якщо наше «Я» ігнорує те, що намагається повідомити нам несвідоме. Наша свідомість в певному сенсі одностороння: вона намагається «забути» все, що несумісне з нашими переконаннями і викликає психологічний дискомфорт. Але за певних обставин «забуте» може виявитися як раз тим, без чого ми більше не можемо обходитися».

Як сон перетворюється на жах?

Бувають сновидіння, хід подій та химерні персонажі яких викликають у нас не більше, ніж здивування, цікавість або навіть просто азарт. Буває й навпаки, коли невинний на перший погляд сюжет примушує нас відчувати тривогу та страх. В чому ж тут справа? «Наше свідоме оцінює сон як жах і змушує нас прокинутися. Однак не слід аналізувати сон, якщо прокидаєшся посеред ночі. Краще записати його, спробувати заспокоїтися та заснути. А потім, вже зранку, в спокійному стані повернутися до цього сюжету і уважно роздивитися його образи», – пояснює Сергій Кириченко.

Зигмунд Фрейд та Карл Густав Юнг, засновник аналітичної психології, виявили, що в сновидіннях різних людей повторюються одні й ті самі символи й сюжети. Довгі та гострі предмети (такі, як, наприклад, парасольки, літаки, ножі тощо) – символи чоловічої сексуальності, а предмети, які обмежують статевий простір (наприклад, сумки, пляшки і т.д.), – символи жіночого начала. Коридори або лабіринти часто вказують на заплутані та неоднозначні ситуації та на пошуки виходу з них. Однак кожен сюжет має декілька варіантів тлумачення, і правильно зрозуміти це тлумачення можна тільки в контексті життєвих подій та особистих асоціацій сновидця. Якщо ми намагаємося прив’язати конкретний образ до конкретного значення, то ми сильно спрощуємо ситуацію і це спрощення частіше за все абсолютно невиправдане.

Класика жанру

Деякі сюжети з’являються в наших жахах частіше за інші. Ми можемо спробувати наблизитися до їх загального сенсу, беручи до уваги те, що повне розуміння можливе лише з урахуванням конкретних обставин тієї людини, якій вони наснилися.

Погоня, втеча. Персонажі, які намагаються наздогнати нас уві сні, втілюють в собі ті сторони нашої особистості, яких ми боїмося і до яких ставимося з презирством. Це особливості нашої натури, бажання і риси характеру, які в дитинстві не схвалювали наші батьки, сварили за них та карали. І ми навчилися їх приховувати – як від себе, так і від інших. Юнг назвав цю сферу несвідомого, де зібрані такі наші властивості, «тінню». Одне із почуттів, яке часто опиняється в тіні, це агресія. Ми відмовляємося ототожнювати себе з агресором, але в наших снах з’являються страшні фігури чудовиськ та вбивць. Відмовляючись від своєї агресивності, ми заперечуємо свою енергію, яка може бути направлена не тільки на руйнування, але й на подолання певних обставин. Можливо, що ця енергія і потрібна нам в той період, коли нам сниться страшний сон.

Втрата цілісності тіла, смерть. Сни, в яких тіло піддається руйнації, не зважаючи на викликаний ними страх, можуть мати позитивне значення. Вони вказують на те, що нам час щось змінити в собі, символічно поховати старе або навіть самих себе, аби народитися знову. Сновидіння, в яких людина бачить себе в труні, символізують, що вона готова до змін.

Політ, падіння з висоти. Людина, яка падає з висоти, ризикує розбитися, тому сенс сну також стосується початку нового етапу в житті. Якщо ж сниться політ, тлумачення розширюється. В колективному несвідомому політ пов’язується з міфом про Ікара. Він злетів наперекір пораді батька занадто високо, сонце розплавило віск, який скріплював його крила, а Ікар впав у море. Ікар так і не зміг здійснити свій політ через те, що був занадто залежним від свого батька, який приймав за нього усі рішення. Кожна людина зустрічається з необхідністю навчитися літати на своїх власних крилах. Іншими словами, навчитися бути самостійною.

Випадіння зубів, зламані зуби. Цей сюжет часто пов’язаний з нападом, агресією. Такі сни означають, що людина забороняє собі проявляти агресивність і зазнає труднощів у спілкуванні.

Діалог з несвідомим

Сновидіння передають повідомлення несвідомого і допомагають нам вступати з ним в діалог. Фрейд вважав, що в символічній формі вони відображають наші заборонені бажання, дозволяючи пережити те, що ми хотіли б, але не можемо отримати або зробити в реальності. Юнг же бачив їх сенс в підтриманні та відновленні психічної рівноваги. Наприклад, жах про те, як людина опиняється голою в юрбі, можуть наснитися тому, хто занадто самовпевнений, нехтує самокритичністю і ризикує опинитися через це в скрутній ситуації. Існують й інші точки зору щодо функцій сновидінь, але всі дослідження зводяться до спільного знаменника в одному: несвідоме завжди працює на нас, навіть якщо образи здаються страшними та небезпечними, сновидіння в цілому містять важливе повідомлення з несвідомого, і в наших силах його почути – для власної ж користі.

Якщо вам наснився страшний сон, який ви не в силах забути, але й розповісти комусь боїтеся, адже вірите певним забобонам з цього приводу, то пропоную вашій увазі декілька простих методів, які допоможуть позбутися неприємних нічних вражень. Отже:

1. Відкрийте кран та перекажіть свій неприємний сон під шум стікаючої води. Є думка, що вода знімає усю негативну інформацію.

2. Водою також можна вмиватися, приказуючи: «Куди вода стікає, туди мій сон йде».

3. Прокинувшись, першим ділом подивіться у вікно.

4. У відкрите вікно промовте: «Куди ніч, туди й сон».

5. Нікому не розповідайте свій сон до обіду.

6. В склянку з водою покладіть дрібку солі і промовте: «Як ця сіль розтанула, так і сон мій піде, шкоди не нанесе».

7. Запишіть на аркуші паперу свій сон, а разом з ним усі страхи, переживання, негативні думки, пов’язані з цим сновидінням, потім спаліть цей аркуш.

8. Зазирніть до будь-якого сонника. Часто трактування сновидінь здатні розвіяти будь-які страхи.

Існує думка, що найбільшу кількість страшних снів людина бачить в дитячому віці, це пов’язано із моментами її народження, а також зі страхом втратити любов батьків, тому якщо вашій дитині наснився страшний сон, то обніміть її, вислухайте її сон, повторюйте такі заспокійливі слова, як «Я з тобою, я поряд», «Ми разом, не бійся». Ні в якому разі не соромте дитину за її страх. Як не парадоксально, але нічні жахіття розвантажують психіку дитини, вони дають волю її страху та турботі. Розділіть зі своїм чадом його почуття, підтримайте його, таким чином ви повернете своєму малюку відчуття захищеності.

Любов Сатановська