Олег Мітасов: своєрідний художник із Харкова

Культура

Міських божевільних можна зустріти практично у кожному куточку нашої країни. Ці люди, яких у стародавні часи називали блаженними, мають неповторну харизму. Їхні дії, часто позбавлені логіки та здорового глузду, можуть довго залишатися у пам’яті людей. Життєва історія безумців часто прихована за вуаллю таємниць, домислів, а іноді й фантастичних оповідей.


Але Харків у цьому випадку особливе місто, адже в ньому жив душевнохворий вуличний художник Олег Мітасов. Особистість він культова, що викликає чи здивування, чи то роздратування. Тривалий час він залишав дивні написи на стінах будинків, під’їздів і власної квартири — змінював обличчя міста і свого житла.

Мітасова можна назвати одним з перших представників «стріт-арту» в Україні, адже його творчий шлях починається у 80-х роках. Однак вандалом він не був, бо залишав графіті осмислено, дотримуючись якоїсь концепції. Подібні витівки не раз привертали увагу міліціонерів. Місцеві жителі розповідають, що коли Мітасова били правоохоронці, то він пручався і навіть примудрявся зривати погони.

Ось приклади деяких з його написів:

ВІДРАЗУ. Ж. Звуження. УМА

Союз нерушимий. Республік ВІЛЬНИХ. НА ЗЕМЛІ НІ

ЛЕНІН. ЗРОБИВ. ВСІМ. УКОЛ. В ГОЛОВУ

ЛЮДИ. ЛЕНІН

НЕ. ВТРАЧАТИ. ВІРИ. В. ЛЮДЕЙ. ВСІМ. ВСЬОМУ. ЖИВОМУ. НЕ. ЖИВОМУ.

ЗІРОК. З НЕБА. НЕ. зривати

ВИВЧАТИ. РОСІЙСКA. МОВА. А НЕ. присвоюється

Що цікаво, слова Мітасов поділяв точкою. Такий стилістичний прийом став популярним у російських постмодерністів кінця 80-х, початку 90-х років. Нині ним «бавляться» користувачі інтернету.

Можливо, що подібним живописом дивний харків’янин намагався висловити дисидентські погляди. Його ментальна хвороба стала свого роду індульгенцією від можливості потрапити до в’язниці за антирадянську пропаганду.

Про біографію Мітасова відомо небагато. Народився у Чехословаччині, отримав вищу економічну освіту, жив у комунальній квартирі в Харкові, а помер від туберкульозу в психлікарні у 1999 році.

У творчості художника часто фігурує напис: «ВАК» (Вища атестаційна комісія). Існує міська легенда, що Митасов збожеволів, коли забув свою дисертацію в трамваї, прямуючи у ВАК для здачі дослідження.

Після смерті маестро міська влада подбала про те, щоб знищити більшість написів. Квартира українського Бенксі викуплена під офісні приміщення. Графіті були успішно зафарбовані, а розписані предмети побуту (піаніно, холодильник, тумбочки та ін.) — викинуті на смітник.

Зараз нечисленні роботи таємничого харків’янина можна побачити у дворі, де він жив. У народі його називають «Мітасов-Ленд». Знайти музей під відкритим небом можна за адресою: Каплуновський провулок, 18.

Знайшлися у Мітасова і послідовники, які є лише “копією неповторного оригіналу”. Свіжі настінні фрази не володіють тією родзинкою, яка присутня у творах 30-річної давності.

Можливо, це й на краще, що особистість Мітасова покрита легендами. Адже саме присмак невідомості змушує згадувати харківського міського божевільного знову і знову, додаючи вартість його роботам.

Анна Колянчук