Qahwa: напій для арабських містиків

Здоров'я

Арабський світ започаткував у нашій культурі багато традицій, серед них – обід із трьох страв, вживання алкоголю та кави. І досі найкращий сорт кавових зерен називають арабікою. Але не багато хто знає, що ці зерна пройшли довгий шлях від мусульманських містиків до кав’ярень, які заполонили вулиці наших міст.


Існує безліч суперечок про те, наскільки шкідливий цей напій і чи є якась користь у його вживанні. Деякі вчені вважають, що він шкідливий тільки жінкам, інші стверджують, що кава в помірних дозах дуже корисна. Тож, спробуємо розібратися.

Навіщо пити каву?

Кавові зерна містять вуглеводи, жири, білки, цілий ряд поліфенолів (антиоксидантів), кофеїн, дубильні речовини.

Напій починає діяти відразу після вживання: підвищується кров’яний тиск і рівень катехоламінів, збільшується виділення сечі в нирках і травні соки в шлунку. Максимальний вміст кофеїну в сироватці крові зазвичай спостерігається через 30–120 хвилин після вживання напою. Людське тіло починає поглинати кофеїн з шлунково-кишкового тракту через 15 хвилин після вживання кави.

Поліфеноли, що містяться в каві, уповільнюють процес старіння, запобігають накопиченню холестерину в кровоносних судинах, що знижує ризик атеросклерозу, інфаркту миокарда та інсульту. Напій бадьорості є також протизапальним, антибактеріальним засобом. Він перешкоджає затримці поширення вітаміну С в організмі. Найбільша кількість поліфенолів знаходиться в смаженій каві, близько 8 %. Тим не менш, останні дослідження свідчать, що рівень цих речовин значно зростає під час випалу.

Кава забезпечує організм киснем, що сприяє концентрації уваги, а також позитивно впливає на кровообіг і травну систему. Її рекомендують людям, які страждають від підвищеної кислотності і гіпотонії. До 50 % кава знижує ризик розвитку цукрового діабету, прискорюючи метаболізм, збільшуючи швидкість метаболізму ліпідів, що допомагає запобігти втомі м’язів.

Найбільш суперечним компонентом напою є кофеїн. Цей алкалоїд є лише в продуктах харчування. Інші алкалоїди, такі як ефедрин і атропін використовуються виключно для виробництва лікарських засобів. Як працює кофеїн? Він дуже швидко всмоктується з шлунково-кишковий тракт – через 20–30 хвилин після вживання кави вміст кофеїну в крові досягає максимальної концентрації. Збільшується рівень серотоніну (гормону щастя). Це тому, що чашка кави впливає на наше самопочуття. Насамперед, кофеїн підвищує рівень адреналіну.

Любов до кави обумовлена генетично

Вчені стверджують, що любов до кави обумовлена генетично. Неодноразово доведено, що з метаболізмом кофеїну пов’язані шість особливих різновидів генів. Вивченням даного вектора питання займалися дослідники Гарвардського університету.

Що стосується результатів наукових досліджень, вони свідчать про те, що продукти, в складі яких кофеїн, по-різному впливають на людину. Йдеться про позитивний та негативний ефекти, що відображаються на здоров’ї людини.

Автор наукового дослідження – Мерилін Корнеліс. Основна мета, яку переслідували вчені – визначити, кому корисно споживання кави, в якій кількості, а також для кого шкідливо.

Кількість респондентів – 120 тисяч чоловік. Усі учасники експерименту регулярно споживають каву.

У ході дослідження фахівцям вдалося виявити два генетичних варіанти, безпосередньо пов’язані з метаболізмом кофеїну, і ще два, які відповідають за задоволення, що отримує людина в результаті споживання продукту з вмістом кофеїну.

Підсумки досліджень такі: кількість кави, яку споживає людина, обумовлена здатністю людського організму метаболізувати кофеїн, що обумовлено генетично.

Вплив кави на позитивний настрій людини

Німецькі вчені стверджують, що люди, вживаючи каву, стають більш позитивними. Таке твердження довів експеримент, в якому брали участь 66 добровольців. Вікова категорія – старше покоління. Респондентів розподілили на дві групи. Перша вживала натуральну каву, в якому містився природний кофеїн, другій напій був запропонований без його змісту. Обидві групи вважали, що споживають звичайну каву.

Результати тестування виявилися наступні. Люди, що споживали натуральний напій з нормальним вмістом рівню кофеїну, мали гарний настрій та були просто щасливі.

Чашка свіжозвареної кави здатна підняти настрій у морозну зимову пору

Про користь кави розповіли японські вчені Гарвардської школи громадського здоров’я. В ході проведених численних досліджень суспільству представлені конкретні висновки. Гарвардські вчені вважають, що лише одна чашка такого підбадьорливого напою здатна стимулювати вироблення серотоніну, гормону радості. В одній чашці свіжозвареної кави міститься денна норма органічних кислот. Саме вони необхідні людині для підвищення активності роботи мозку. На певному етапі напій здатен поліпшити людську пам’ять.

Дуже сприятливе вживання кави після сильних фізичних навантажень. Виявляється, напій зменшує напругу, знімаючи біль у м’язах.

Кофеїн здатний поліпшити пам’ять на одну добу

Американським ученим вдалося довести, що споживання кави упродовж доби здатне поліпшити пам’ять на 24 години.

Подібна заявка американських вчених, університет Джона Гопкінса, має своє наукове обґрунтування. Вченими проведено експеримент, зафіксовано та проаналізовано його результати. Висновки наступні: кофеїн здатний поліпшити пам’ять на одну добу з моменту його споживання.

Однак, незважаючи на позитивний вплив кофеїну на пам’ять, необхідно пам’ятати, що великі дози кофеїну негативно впливають на нервову систему людини, неодноразово створюючи проблеми з артеріальним тиском та аритмією.

Любителям кави: споживання кофеїну потрібно синхронізувати з “внутрішнім годинником”

Ранкова чашка кави не лише ароматна, але і бажана. Фахівці мають власну думку, коли краще вживати цей напій. Найбільш сприятливим прийнято вважати проміжок часу від з 9:30 до 11:30.

Спеціалісти пояснили свою думку: в цей час кофеїн вступає у взаємодію з кортизолом, гормоном, що допомагає регулювати “внутрішній годинник”, таким чином посилюючи пильність.

Рівень кортизолу після пробудження досить високий. Він може підтримуватися упродовж цілої години, оскільки його пік в організмі з 8 до 9 ранку. Актуальною виявиться наступна порада: вживати каву бажано тоді, коли мине пік експресії кортизолу, щоб зберегти чутливість до кофеїну. Таким чином, ранкова кава жодним чином не сприяє пробудженню.

Кортизол виробляється у великому обсязі, в тому числі і в момент стресу. Він переводить енергетичні запаси у глюкозу, яку згодом використовують клітини. Це дозволяє організму прокинутися вранці, однак посилює голод.

Кортизол має наступні піки експресії: з 12:00 до 13:00 і з 17:30 до 18:30. Його вміст в організмі людини залежить від двох факторів: режим сну і від того, коли людина прокидається.

Кава впливає на рівень естрогену

За останніми дослідженнями вчених, кофеїн, у разі регулярного споживання, може підвищити рівень одного з найважливіших жіночих гормонів – естрогену.

Таке дослідження провів Національний інститут дитячого здоров’я Юніс Кеннеді Шрівер. В ході численних експериментів з’ясовано, що у жінок-азіаток, які регулярно випивають по дві й більше чашок кави упродовж дня, рівень гормону естрогену вищий ніж у тих людей, які виключили даний напій зі свого раціону.

У жінок-європейок такі ж дослідження дали протилежний результат. При точно такому ж споживанні кави їх рівень гормону був нижче середнього рівня.

Брагар Анастасія