Скажи мені, що їси, і я скажу звідки ти!

Здоров'я

У сучасному житті дуже важливо правильно харчуватися! А головне — розуміти, які саме продукти корисні, а які містять ароматизатори, консерванти та небезпечні «Е-шки». Їжа наших пращурів містила багато корисних мінералів та поживних речовин. Також вони не були схильні до захворювань на рак і хвороби серця. Чому ми заговорили про минуле? Бо країни, які мають репутацію здорових, харчуються за традиціями своїх пращурів. Ми обрали ті країни, які володіють найяскравішими особливостями харчування, що допомагають людям залишатися здоровими впродовж свого життя.


Якщо говорити про культури зі здоровим харчуванням, варто зазначити, що жодній із них не можна віддати абсолютну перевагу. Адже традиційні кухні різних країн мають різний смак і унікальні практики, які сприяють зміцненню здоров’я.

Середземноморські країни
Перше місце посідають середземноморські країни. Наприклад, Греція володіє секретами правильного приготування їжі. Морепродукти та оливки згодом навіть перетворилися на основу середземноморської дієти. У її основі лежить високий рівень споживання справжнього оливкового масла, зернових, бобових, а також фруктів та овочів. Улюбленою стравою греків можна вважати «Грецький салат», який подається з цільнозерновими грінками.
Давньогрецький хліб гідний окремої енциклопедії. Секрет його приготування полягав у грубому необробленому борошні, найчастіше пшеничному або ячмінному. Такі сорти вважаються надзвичайно корисними, до того ж їх можна повноцінно поєднувати з іншими продуктами. Загалом давньогрецькі пекарі вміли готувати кілька десятків різних сортів хліба. У здобну випічку додавали мед і молоко. Саме тому обов’язковим атрибутом будь-якої трапези є прісні хлібні коржі та м’який овечий сир. А запивати таку трапезу слід корисним овечим молоком.
Практично жодна страва не обходиться без легендарної оливкової олії. Олійне дерево було для стародавніх греків священним, а його плоди й донині займають одне з головних місць у традиційній кухні. Оливкову олію виробляють методом холодного віджиму виключно зі стиглих добірних плодів. При цьому продукт використовували не тільки для приготування їжі, але і як консервант, у лікувальних і косметичних цілях. А от маслини маринували у винному оцті й у тій же оливковій олії, додаючи спеції і ароматні трави. Таку закуску їли окремо або поєднували з рибними стравами.
Щодо солоденького, то цукор древні греки заміняли диким медом. Найулюбленішими ласощами є родзинки з горішками, рясно политі медом. А ось виноград та інжир були й залишаються споконвічно грецькими солодощами.
Пишність грецької кухні не можна передати словами, це потрібно просто спробувати.

Японія
На другому місці — Японія, яка завжди пишалася традиціями пращурів. Візитна картка їхньої кулінарії — це страви, які містять свіжі продукти. Японці вважають, що «чим свіжіше, тим здоровіше!» І в дослідженні 2014 року ця країна відзначилася найбільшою середньою тривалістю життя.
Із чим в українців асоціюється японська кухня? Насамперед із рисом. Але секрет здоров’я цієї нації зовсім не в ньому. Крім відомих нам ролів і суші, японці споживають величезну кількість овочів, багатих на вітаміни й мінерали. Головним джерелом білка є риба та соєві продукти, тобто шкідливого холестерину японське меню не містить, а вуглеводи поставляє в організм традиційна гречана локшина (не пшенична, як наша), у котрій вуглеводи особливі, повільні, тобто вони поступово перетворюються в енергію й не відкладаються у вигляді зайвих кілограмів.
Японець завжди їсть не «від пуза», а так, щоб залишатися трохи голодним. Наука виправдовує корисність такого звичаю: мозку потрібно близько 20 хвилин, щоб зрозуміти, що ви ситі, тому варто трохи почекати після закінчення трапези — і їсти вже не захочеться. Незважаючи на те, що японці завжди переживають стрес на роботі, вони підтримують здоровий спосіб життя за допомогою тушкування та приготування страв на пару. А їхній місо-суп є не тільки найпопулярнішою в усьому світі стравою, але й традиційною їжею для заспокоєння душі.

Ісландія
Третє місце посіла маленька північна країна Ісландія. Фаст-фуди тут зовсім непопулярне місце. Жителі споживають багато риби, вважаючи, що людина повина з’їсти хоча б одну фіш-страву за день. Також Ісландія може похвалитися якістю свіжих продуктів на полицях магазинів. Жителі цієї країни рідко хворіють, тому не дивно, що вона має один із найвищих показників тривалості життя (72 роки для чоловіків і 74 для жінок). А ще — один із найнижчих рівнів дитячої смертності (2 смерті на 1000 дітей). Нещодавно журнал Forbes оцінив Ісландію як найздоровішу країну світу.
Союз організацій Oxfam склав рейтинг, який показує ситуацію з харчуванням у різних країнах світу. Згідно з ним, найякісніша їжа в Греції, а найгірша на Мадагаскарі.

А яка ж культура харчування в Україні?
«Національна кухня не може просто так з’явитися на порожньому місці. Вона формується на основі тих харчових ресурсів, які доступні на конкретній території, — пояснив дієтолог і терапевт Борис Скачко. — Роками, навіть століттями, організми людей перебудовуються відповідно до харчових ресурсів. Так що можна стверджувати, що для будь-якої людини краща кухня — все ж традиційна, своя». Як каже експерт, величезним мінусом української кухні є надмірне вживання солі. Вона сприяє затримці рідини в організмі й порушує роботу судин, перевантажує серце. Нормою вважається 3 грама солі на день, але в Україні споживають у два рази більше. Найздоровішими українськими стравами залишаються овочеві — борщі, салати. Колись можна було говорити, що в нашій країні здоровий хліб — грубого помелу, із висівками. На жаль, зараз виробники намагаються використовувати пшеничне борошно вищого ґатунку, що для травлення є надзвичайно шкідливим. «”Грубий” хліб очищає кишечник, а вищий сорт — засмічує, — каже Борис Скачко. — Також є проблеми зі вживанням цукру. Українці люблять поласувати солодощами, хоча норма споживання в день складає 50 грамів чистих вуглеводів. Це може бути шоколадка, або печиво, або 10 чайних ложок цукру або дві столові меду. Але не більше. У нас же прийнято чай-каву пити з плиткою шоколаду. Що вдієш, адже солодощі — потужний антидепресант. У підсумку отримуємо зайву вагу, порушення травлення й засмічення судин».
На жаль, щороку в Україні від хвороб, які пов’язані з поганим харчуванням, помирає понад 400 тисяч осіб. У харчах українців забагато трансжирів, які закупорюють судини й призводять до проблем із серцем. Однак, є і втішна новина. Усе більше й більше українців замислюються над тим, що вони кладуть до рота. Багато сімей уже давно відмовилися від солі, цукру, білого хлібу та майонезу. Перші кроки роблять і українські ресторани, у яких стає дедалі більше дієтичних страв.
Кожний куточок земної кулі унікальний своїми людьми, мовами та традиціями. Але факт залишається фактом: японець ти, чи українець, потрібно кожного дня слідкувати за своєю культурою харчування.

Наталія Черепаня