Собаки проти котів: хто кого?

Хобі

Кожна людина хоч раз у своєму житті мріяла про справжнього друга, який ніколи не зрадить, підтримає у складних життєвих ситуаціях і подарує неповторні моменти радості та гарного настрою. Такими ще з давніх-давен є наші домашні улюбленці. Черепахи, шиншили, папуги, хом’ячки, декоративні кролики і навіть домашні щури та тритони. Яких тільки тварин у наш час не приручила людина. Але найбільш звичними для нас залишаються, напевно, собаки та коти. Одні – надзвичайно хоробрі, дружні та віддані,  інші ж – лагідні, спокійні та грайливі. Кого ж таки краще завести: граціозну кішку чи енергійного собаку? Давайте спробуємо розібратися з тими, хто ще не визначився з вибором.


Ми відповідальні за тих, кого приручили

Дуже часто рішення про необхідність завести домашню тварину приходить раптово й несподівано – на прохання дітей, під упливом настрою, через почуття самотності. Бажання обзавестися домашнім улюбленцем, перш за все, має бути вмотивоване не зовнішніми (соціальними) чинниками, а внутрішньою потребою людини. Адже ваша майбутня домашня тварина – це жива істота, а не потіха, заспокійливе, предмет розваги чи чиїхось забаганок. Тільки людина, яка щиро любить тварин, має право їх утримувати. Це перший крок, дотримуючись якого, ви може тільки замислитися про те, щоб у вашому будинку з’явився менший друг.

Ще одними важливими умовами для утримання тварин є почуття відповідальності та обов’язку. Якщо у людини немає цих двох якостей, то навіть за наявності величезного бажання тварину купувати  не варто. Собака або кіт – це не просто живі іграшки, яких потрібно час від часу гладити і голубити, а й режим, який потребує багато уваги, часу та грошових витрат.

Рішення завести собі вірного друга повинно бути також зваженим та прийнятим усією родиною. Часто буває навіть так, що тварина з’являється у будинку на прохання дітей. Останні ж у свою чергу обіцяють гарно поводитися, відмінно навчатися та старанно доглядати за своїм улюбленцем. У результаті – всі обов’язки про догляд за звірятами лягають на плечі батьків, а у дітей – нові захоплення та інтереси. І наостанок, щоб тварина не виявилася нікому не потрібною, необхідно відвідати лікаря-алерголога і переконатися в тому, що у вас немає алергії на шерсть кота чи собаки.

Лікар ветеринарної медицини Луца Олексій Іванович зазначає:

«Коли  постає необхідність вибору домашньої тварини, у першу чергу потрібно враховувати  інтереси усіх членів сім’ї. Зважаючи на те, що більшість людей прийнято поділяти на «собачників» і «кошатників», завжди існує загроза не дійти згоди в прийнятті остаточного рішення. У такому разі існують альтернативні варіанти. Наприклад, любителі котів цілком зможуть миритися з присутністю в будинку собак таких порід, як японська акіта, йоркширський тер’єр, а також пекінесів різних видів. Оскільки особливість цих тварин дещо схожа на котячу природу: вони практично не потребують постійного руху, їм достатньо звичайних прогулянок, а тому ці собаки можуть легко пристосуватися до міської квартири. Натомість австралійська вівчарка, американський фоксхаунд та інші крупні породи собак взагалі не створені для проживання у квартирі. Якщо ж людина категорично налаштована обрати для свого дому винятково собаку, а її близькі схиляються до іншого вибору, то я раджу не приймати поспішних рішень, а детально ознайомитися з особливостями характеру різних порід котів і собак. Із власного досвіду можу сказати, що саме це дозволило багатьом людям змінити свою думку на протилежну. У будь-якому разі як коти, так і собаки потребують любові й турботи господаря, адже вони, як ніхто інший, це відчувають».

Отже, до рішення завести домашнього улюбленця (незалежно від того, чи це собака, чи кіт або й навіть пернатий друг) варто підійти дуже відповідально, адже цей крок змінить не тільки ваше життя, а й долю тварини, яку ви впускаєте у своє серце. Якщо всі попередні вимоги дотримані, обдумані і зважені всією родиною, залишається побажати удачі у виборі свого «маленького друга».

Граціозна кішка чи енергійний собака?

Ще з давніх-давен вважається, що кіт і собака – відверті вороги. Про їхні непрості стосунки складаються казки, міфи та легенди. Коти, яких люди довго не могли приручити, та собаки, які навпаки у всі часи були вірними друзями людини, нині є найпопулярнішими загальновизнаними домашніми улюбленцями. Суперництво між тваринами триває і нині.

Характер

На відміну від собак, коти – тварини незалежні, тому не відчувають великої потреби у спілкуванні з людьми. Вони самостійні, спокійні, стримані, але водночас дуже лагідні та ніжні. Непередбачуваність у поведінці та своєрідна норовистість кішки частіше за все і приваблює господарів. Ці тварини не намагаються нікому догодити, завжди знають собі ціну. Не варто їх ображати, бо почуття власної гідності не дасть їм цього забути. Особливість котів в тому, що не їм треба завойовувати серце господаря, це господарю потрібно заслужити їх довіру.

Собаки ж – повна протилежність. Цим тваринам просто необхідна постійна увага та опіка з боку людей, адже самотність – один із найбільших їхніх страхів. Недаремно говорять, що коти прив’язуються до будинку, у якому вони мешкають, а собаки – безпосередньо до свого господаря. Ці тварини віддані, слухняні, енергійні, надзвичайно допитливі та комунікабельні. Вони навпаки намагаються у будь-чому догодити своєму господареві, заслужити у нього довіру та право знаходитися поруч з ним.

Як бачимо, характер тварин зовсім різний, але і собака, і кіт – надзвичайно розумні та по-своєму цікаві. Вибір у цьому випадку повинен залежати тільки від темпераменту людини. Якщо у своїх мріях ви хочете активно, весело та цікаво провести час – обирайте собаку, а якщо бачите, як м’якенький згорточок шерсті мурликає у вас на грудях, то, звичайно, вибір за котом.

Догляд

Обом тваринам необхідна любов і турбота господаря: їх потрібно годувати, водити на прийоми до лікаря, робити вчасно щеплення, гратися, купувати іграшки.

Але коти, на відміну від собак, все ж потребують мінімального догляду. Вони надзвичайно охайні. Навіть незначна пляма на шерсті, лапах чи мордочці змушує їх хвилюватися та вилизувати себе. Господареві ж залишається лише регулярно вичісувати своїх улюбленців: з довгою шерстю – кожного дня, з середньою довжиною – два рази на тиждень, з короткою – один раз на тиждень. Щодо туалету, то вони без проблем можуть користуватися спеціально відведеною коробкою.

Якщо коти можуть взагалі не ходити на вулицю, то собакам прогулянки з  господарем необхідні щодня. Цуценят треба вигулювати 3–4 рази на день, а дорослих собак – 2–3 рази на день. Тривалість прогулянки – від сорока хвилин до півтори години. Через те, що тварини мають надзвичайно багато енергії, багатьом собакам потрібні інтенсивні фізичні навантаження: біг, стрибки, гра з предметом тощо. Крім цього, собаки не вилизують шерсть самостійно, а тому після кожної прогулянки їм необхідно мити лапи та систематично вичісувати шерсть.

Якщо ви проводите вдома мало часу і не маєте можливості щодня водити свого улюбленця на прогулянки, то одразу обирайте кота.

Будинок

Під час вибору тварини надзвичайно важливо враховувати свої житлові умови. Будь-який кіт може жити навіть  у гуртожитку. Він не займає і не потребує дуже багато місця. Хоча інколи навіть і йому треба десь бігати, гратися. Якщо ж йдеться про собаку, то потрібно враховувати його розміри та породу. Великих собак (наприклад, вівчарка або ж сенбернар) бажано утримувати у приватному будинку. Адже навряд чи комусь сподобається, коли вночі із сусідньої квартири лунатиме безперервний гавкіт. Та й взагалі, для собак такого типу жити в маленькому приміщенні неприродно. Маленькі породи можуть легко пристосуватися до просторої квартири за умови щоденних фізичних навантажень.

Також потрібно заздалегідь подумати про окремий спальний куточок для тварини. Це більше стосується собак. Воно має бути подалі від балкону, щоб не було протягів. Кухня чи коридор – теж не раціональне місце. Доречно було б оселити свого улюбленця в одній із кімнат.

Обидві тварини здатні псувати речі, але в різний спосіб. Від собаки необхідно одразу сховати різні дроти, капці, маленькі предмети. Кота ж треба відучувати від шкрябання меблів, шпалер тощо.

Отже, перед тим, як обирати собі домашню тварину, обов’язково думайте не тільки про власні можливості та потреби, а й про майбутній комфорт свого чотирилапого друга.

Дресирування

Коти спеціального дресирування не потребують. Ще маленькими їх можна привчити до туалету, навчити точити нігті об спеціальний предмет та спати у відведеному місці. Вже дорослими цих тварин важко у чомусь переконати.

Собакам дресирування просто необхідне. Інакше – деякі породи можуть бути небезпечними для людини. Бо навіть найбільш слухняна собака може піддатися своїм природним інстинктам, тобто агресії. Особливо це стосується родин, де є маленькі діти. Будь-який крик чи несвідомий рух  маляти може призвести до непередбачуваних наслідків. Щоб домогтися кращих результатів,  навчання з собакою, якою б слухняною вона не була, варто починати з трьох-чотирьох тижнів.

Поговоримо про здоров’я

Середня тривалість життя тварин приблизно однакова: для котів – 12–14 років, для собак – 10–12 років. Штучно виведені породи часто мають більшу схильність до різних хвороб. Коти, які мешкають у квартирі, хворіють набагато рідше, ніж собаки. Це пов’язано зі зниженим ризиком захворювань, які кіт міг би отримати під час прогулянки. У будь-якому разі, обидві тварини потребують щорічного щеплення проти низки хвороб, зокрема сказу та чуми. Не варто економити гроші на здоров’ї наших менших друзів. При виявленні будь-яких ознак хвороби негайно звертайтеся до ветеринара. Відмова від завчасної допомоги лікаря може обійтися значно дорожче.

Дари «зцілення»

Здавна відомо і нині доведено вченими, що біополя обох тварин мають унікальні лікувальні властивості: коти – забирають погану енергію, а собаки – віддають хорошу. Отож присутність собаки або кота в будинку і спілкування з вашим чотирилапим улюбленцем можуть не тільки приносити відчуття комфорту та затишку, а й помітно впливати на ваше здоров’я.

Коти на енергетичному рівні здатні відчувати хворобливі місця на тілі господаря. Для того, щоб зняти больові відчуття, тварина зазвичай лягає на хворе місце людини, починає муркотіти і робити «масаж», перебираючи лапами з місця на місце. Коти також можуть лікувати серцево-судинні та шлунково-кишкові захворювання, знімати головний біль, заспокоювати, позбавляти від депресії.

Собаки також допомагають господареві впоратися з труднощами, пов’язаними із станом здоров’ям. Здебільшого всім відома здатність цих тварин лікувати нервово-психічні розлади людини. Вони ефективно впливають на дітей, хворих на аутизм, сприяють розвитку емоційних та розумових здібностей. Окрім цього, як і коти, собаки допомагають лікувати серцево-судинні захворювання (аритмію, знижують рівень артеріального тиску), а також запобігають розвиткові алергії та астми. Рекомендується заводити цих тварин самотнім людям літнього віку. Собаки активізують рухову активність господаря, змушуючи його кожного дня гуляти на свіжому повітрі. А почуття відповідальності та турботи перед меншим другом допомагають впоратися з депресією та самотністю.

Ще не визначилися з вибором?

Отже, якщо ви людина активна, хочете і маєте можливість проводити багато вільного часу поруч зі своїм хвостатим другом, то собака сміливо може стати частиною вашої родини. Якщо ж ви не любите прогулянки, а більшість часу проводите на роботі, краще зупинити вибір на котові. У випадку, коли ви і ваші рідні часто подорожуєте і зовсім не маєте часу доглядати за твариною, краще відмовтесь від думки про заведення навіть хом’ячка. Не змушуйте ваших улюбленців страждати, адже це живі істоти, які потребують вашої ласки, уваги та турботи.

Кожна тварина унікальна, не можна точно визначити її характер, спрогнозувати поведінку та звички. Тому, якими б не були переваги та недоліки котів і собак, головне, щоб ви їх любили і мали змогу доглядати за ними. Пам’ятайте, під час вибору свого чотирилапого друга варто користуватися не тільки логічними розрахунками, але й внутрішнім покликом душі.

Анастасія Козельська