Справи свекрушині

Сім'я

Коли говорять про розбрат у сім’ї, то зазвичай згадують насамперед про зятя й тещу. Скільки народних прислів’їв, приказок є саме на цю тему! А чого тільки варті пісні та жарти про “приймацькеє” життя! Але не варто так гіперболізувати спілкування між зятем і тещею. Не менш конфліктними є стосунки дружини з матір’ю її чоловіка, про які також можна багато розказати як із фольклору, так і з власного досвіду.


Так хто ж вона – свекруха? Друга мама чи зла мегера, яка тільки те й робить, що вишукує хиби у вашому характері?

Звичайно, анекдоти про свекруху не з’являються на порожньому місці. Багато хто з нас, маючи досвід сімейного життя, може підтвердити: атмосфера в сім’ї залежить від кожного з її членів, передовсім і від матері чоловіка. Але не забуваймо, що свекруха – це не окремий підвид людини. Це жінка, яка прожила довге життя, і в неї є свої звички, сталий характер, спосіб життя, який, можливо, відрізняється від вашого, власні стереотипи, що важко ламаються.

Батьки й діти

У тих сім’ях, де молоде подружжя живе разом із батьками, небезпека конфліктів завжди більша. Нова господиня – це й нові звички, відмінні способи ведення домашнього господарства, які не завжди до душі свекрусі. Окрім цього, молода ґаздиня ще тільки вчиться вести господарство, часто помиляється і, звичайно, дуже хворобливо сприймає зауваження досвідченої хазяйки. У такій ситуації чоловікові слід не перетворюватися в третейського суддю (він як чоловік і син не годиться для такої ролі), а завжди захищати дружину, навіть тоді, коли вона не зовсім має рацію. Чоловік повинен підтримати в жінці її віру в себе, допомогти їй здолати тимчасові труднощі.

Так уже склалося, що зазвичай невістки нарікають на злих і сварливих свекрух. Аж ніяк не беремося переконувати вас у зворотному. У житті по-різному буває, трапляються як мудрі й досвідчені матері чоловіків, так і суворі, ревниві, нетерплячі, нервові. І що з цього? Свекрухи, як і всі ми, можуть утомлюватися, ставати дратівливими, вимагати уваги до себе. Їхня поведінка не завжди відрізняється особливою гнучкістю. І таких випадках треба намагатися просто пробачати, а не вимагати від свекрухи пристосуватися до молодої невістки, у якої є «своя гордість», власні примхи. Навпаки, мудра невістка повинна сама підлаштуватися до свекрухи, стати її союзницею. Шлях до серця матері чоловіка пролягає через її інстинкт материнства. Невістка повинна стати уважною та слухняною донькою (або хоча б навчитися грати цю роль). Кожна свекруха любить повчати і радити, тому правильно вчиняють ті невістки, які, не чекаючи чергового «уроку», самі приходять до свекрухи за рекомендацією, просять навчити їх чогось і дають зрозуміти, що високо цінують вихованість свого чоловіка. Будь-яка мати пишається тим, що їй вдалося виростити вихованих дітей.

Подружитися з матір’ю чоловіка

Необхідно вчитися мудрості, яка ґрунтується на поблажливості. Дружина може перейти до «перевиховання» чоловіка лише тоді, коли свекруха буде повністю на її боці та вже сама вимагатиме від сина, щоб той у всьому слухався дружину. І що важливо, невістка не повинна бачити в матері чоловіка свою суперницю: це позбавлена сенсу поразка ще до початку змагання. Любов до матері і любов до дружини – це абсолютно різні речі. А ревнощі двох жінок – матері й дружини – не приносять нічого іншого, крім гіркого почуття розгубленості й несправедливості. Бідолаха чоловік перебуває між двома млиновими жорнами. Й ось у цьому випадку має поступитися невістка. Вона повинна усвідомити, що з віком любов матері до сина може спалахнути з новою силою. Дуже часто трапляється й таке: свекруха гнітить себе думкою, що її «хлопчиком» оволоділа чужа жінка і вона назавжди втрачає його. Невістка повинна переконати свекруху, що не збирається позбавляти її сина, навпаки – мама отримала ще й дочку, а невзабарі до їхньої родини додадуться ще й онуки, які продовжать рід.

Якщо вже виникла нова сім’я, то згуртованість повинна стати першою й основною умовою її існування. Єдність як усередині молодого подружжя, так і в стосунках із батьками. Під час вирішення побутових проблем варто пам’ятати про золоту середину й не ігнорувати ні інтереси одних, ні покладати на інших усі зобов’язання.

Розумний розподіл обов’язків

У батьків, особливо якщо вони на пенсії, є те, чого хронічно бракує молодим, – час. Бабусі й дідусі можуть приділити онукам значно більше часу, ніж молоді мати й батько.

Але й тут не треба забувати про почуття міри. Не переоцінюйте сили батьків і не перекладайте усю відповідальність за виховання своїх дітей та ведення домашнього господарства на їхні плечі. Адже це може призвести до швидкої втомлюваності, частої зміни настрою, сварливості і як наслідок – напруженої атмосфери взаємного невдоволення, яка стає нестерпною як для молодих, так і для старших. Те, що батьки спочатку робили з радістю, із часом перетворюється в непосильний тягар. Не допускайте таких помилок. Краще запобігати конфліктам, ніж потім клеїти розбиті глеки.

Свекруха і домашнє господарство

Як відомо, дві хазяйки на кухні – це надто багато. Добре, якщо Ви і свекруха живете в різних квартирах, і лише час від часу приходите одна до одної в гості. Тоді, звичайно, можливість конфлікту зводиться до мінімуму. Набагато складніше, якщо сім’ї вимушені займати одну житлову площу. Здебільшого ця квартира належить свекрусі. Тут вона хазяйка, а невістка – на правах гості (навіть якщо вона є законною дружиною). У цьому випадку у жінок прокидаються закладені природою інстинкти, які змушують обох зберігати ієрархію і «не здавати позиції без бою».

Але буває й так, що, прийшовши у вашу квартиру (ваше з чоловіком окреме житло), свекруха теж починає встановлювати свої порядки. У такому разі радимо вам до всього ставитися з гумором. Вона по-своєму перестелила ліжко? Що ж, нехай сьогодні буде так. Завтра ви знову зробите так, як звикли.

Свекруха й особисте життя

Так чи інакше, але час від часу свекруха втручається у ваші з чоловіком стосунки, якщо ви, звичайно, не живете на різних материках і вас не розділяє океан. І саме поведінка вашого коханого в цій ситуації значною мірою впливатиме на ваші стосунки зі свекрухою. Якщо він намагається не переходити ні на ваш, ні на материн бік, а тримається осторонь, приймає самостійні зважені рішення, – проблеми від втручання свекрухи у ваше особисте життя зводяться до нуля. Але частенько буває якраз навпаки: або чоловік увесь час підтримує маму (і тоді справа рано чи пізно закінчується розлученням), або вас (і тоді псуються його стосунки з матір’ю). Або він взагалі замикається (і це теж ні до чого хорошого не призводить).

У цій ситуації фахівці з сімейних стосунків рекомендують не ставити чоловіка перед остаточним вибором «або я, або твоя мати»! Нехай вирішує сам, кого у певний момент підтримати – або вас, або матір.

Свекруха і виховання дітей

Ні для кого не секрет, що бабусі люблять онуків (принаймні найчастіше буває саме так). Й онуки цим активно користуються. Якщо ваші погляди на виховання дітей розходяться з думками свекрухи (а це нормально), не треба робити трагедію й перетворювати стосунки на поле битви (особливо неприпустимо залучати до цього дітей). Якщо під час вашої відсутності бабуся зробила (чи сказала) щось не те, спокійно попросіть її більше так не вчиняти.

Змиріться з тим, що впливати на ситуацію ви зможете тільки тоді, коли вдома, а не на роботі. До того ж у вас завжди є вибір: або залишаєте дитину бабусі та спокійно займаєтеся власними справами, або самі виховуєте своє чадо так, як вважаєте за потрібне. У будь-якому разі, останнє слово залишається за вами.

Свекруха та сновидіння

Так-так. Цей термін є у більшості сонників світу і має декілька тлумачень, до яких, можливо, варто й прислухатися.

Свекруха (Сонник Густава Хіндмана Міллера )

Бачити уві сні свекруху – це знак того, що після серйозних розбіжностей в діловій сфері або сімейному колі настане щире примирення. Якщо жінка сперечається уві сні зі свекрухою – це означає, що скандальні й бездушні люди докучатимуть їй.

Як би там не було і які стосунки не зв’язували вас і свекруху, ніколи не варто забувати, що ви – одна сім’я, і що ця жінка, нехай і не завжди симпатична вам, мати вашого чоловіка.

І якщо ви дійсно цінуєте стосунки і хочете мати по-справжньому міцну сім’ю, спробуйте зрозуміти і прийняти людину такою, як вона є. Але якщо все ж спільної мови не знайти, то спробуйте змінити місце проживання. Завжди приємніше любити родичів на відстані.

Коментарі фахівців

Ганна Человко, сімейний психолог

Зазвичай тотального підпорядкування своїм правилам вимагають владні, принципові жінки. Вони наполегливо насаджуватимуть свої норми і в новій сім’ї. Але якщо ваша свекруха працює і, окрім цього, має масу захоплень, то навряд чи вона буде, приходячи до вас у гості, контролювати якість прання. Проблеми часто виникають  у разі, коли син – єдина або пізня дитина в сім’ї, яка була центром і сенсом усього життя матері. Навіть розуміючи, що її хлопчик вже встав дорослим, їй хочеться почувати себе частиною його життя.

Як і будь-яка інша людина, свекруха заслуговує поваги. І не стільки за свій характер, скільки за свій статус: все-таки вона старша від вас за віком і змогла виховати таку людину, з якою ви вирішили зв’язати свою долю. Звичайно, ви не зобов’язані любити її і звати мамою, але проявляти елементарну повагу все-таки треба.

Геннадій Урсулов, психолог

Ніякий син, навіть найсамостійніший, не буває абсолютно незалежний від матері. Він ніколи не скаже їй прямо те, що, на його думку, може скривдити її або ж дозволить їй так представити його слова, що він віддає перевагу молодій дружині. Тим більше необхідно, щоб син, що безумовно переходить на бік дружини, залишившись наодинці з матір’ю, пояснив їй мотиви своєї поведінки.

Але розумна поведінка чоловіка ще не гарантія розв’язання усіх можливих проблем. Успіх справи залежить від невістки, яка, на жаль, дуже часто буває несправедлива до матері чоловіка.

Ірина Маковецька, психолог

Труднощі, що виникають в спільному житті двох сімей, легше долаються, якщо з батьками розмовляють не невістка або зять, а власний син чи дочка. Своїх дітей батьки зрозуміють швидше, легше підуть їм назустріч й охочіше пробачать те, чого ніколи не пробачать невістці або зятеві. З іншого боку, і батьки повинні розуміти, що вони не мають права втручатися в приватне життя молодого подружжя, що таке втручання не влаштовувало і їх, коли вони були молоді, і що їм хотілося побути наодинці одне з одним, про щось помріяти, зробити щось так, як цього хотілося тільки їм.

 Ганна Селезньова