Стильне харчування: вегетаріанство як спосіб життя

Здоров'я

В моду знову входить здоров’я. Іще вчора легковажна молодь сьогодні хапається руками за голову: життя летить, а встигнути треба все! До того ж, курити вже не класно, вживати алкоголь – можуть усі. А ось бігати спозаранку, займатися спортом і правильно харчуватися – заняття для обраних. Так і стають поширеними всілякі стилі життя, пов’язані зі здоров’ям, активністю і позитивом.


Вегетаріанство – у нашому суспільстві не нове, прийшло воно до нас від дідів-прадідів. Свого роду веганство активно практикували і досі практикують християни – під виглядом всіляких постів, які, поміж іншого, обмежують вживання продуктів тваринного походження. Але вегетаріанство як стиль харчування і життя почало набувати обертів не так давно. Багато людей хоч раз, та пробували на деякий час відмовитися від м’яса і риби, а дехто – ще й від молочних продуктів і яєць.

Слід відрізняти основні течії вегетаріанства (самі вегетаріанці ображаються, коли їх наймення плутають). Вегетаріанцем традиційно вважається людина, яка не їсть м’яса та морепродуктів. Від них різняться вегани – ті обмежують себе ще й в молочних продуктах, яйцях, а подекуди навіть у медові. Чи не найрадикальнішими серед них вважаються сироїди. Неважко здогадатися, що це ті, хто їсть тільки сирі продукти (або приготовані за температури нижче 60 градусів за Цельсієм).

Звісно, із поширенням вегетаріанства поширюються і численні суперечки довкола його користі та шкоди. Одні переконують, що тваринний білок незамінний для людського організму. Інші – що навпаки, продукти тваринного походження – токсичні і згубні для наших нутрощів.

Багато досліджень зроблено на користь овочеїдства. Скажімо, EPIC-Oxford (Європейський центр дослідження раку) протестував більше шістдесяти тисяч людей і виявив, що серед вегетаріанців значно менше трапляються захворювання на рак. Так само вегетаріанці вдвічі менше ризикують захворіти на діабет 2-го типу.

З іншого боку, серед веганів частіше зустрічаються різноманітні авітамінози і дисбаланси. Скажімо, вітамін В-12 зустрічається лише у продуктах тваринного походження, тому надто суворим до себе вегетаріанцям радять додатково вживати цей вітамін у синтетичній формі. Так само незамінними є деякі жирні кислоти, якими в основному багаті тваринні продукти.

«Свіжа зелень – одне із найкращих джерел амінокислот, – пояснює дієтолог Ольга Малишева. – Ці амінокислоти організм використовує для будівництва власних тканин. Щоб отримати амінокислоти з м’яса, йому знадобиться величезна кількість енергії на засвоєння і переробку цього м’яса. Хоча ці ж амінокислоти можна значно простіше отримати із зелені, овочів і другої рослинної їжі. Є чимало прикладів спортсменів-вегетаріанців, веганів і навіть сироїдів, у яких з білками і м’язами все гаразд».

Хоча, звісно, кожен на відмову від м’яса та молока відреагує по-своєму. Дехто перед вдаванням до таких експериментів над власним харчуванням старанно вивчить усілякі дослідження, розставить плюси та мінуси. Втім, найкращий спосіб перевірити, чи підходить вам вегетаріанство, – спробувати самим. Повільно, не поспішаючи, починаючи з малого. Спершу можна спробувати поставити собі за мету відмовитися від м’яса, скажімо, на два-три тижні чи місяць. Якщо все вдасться – додайте до обмежень іще й рибу. Організм сам підкаже вам, що для нього краще і де варто зупинитися. Головне – не силувати себе. Якщо заповітна курочка сниться вам ночами, від салатів уже нудить, а посеред робочого дня підкошуються ноги, цілком можливо, вегетаріанство – просто не ваш стиль.

«Завжди можна почати з поєднання продуктів: якщо ви любите курку – то спробуйте їсти її з овочами, окремо від макаронів чи рису, – радить новачкам вегетаріанства Ольга Малишева. – Роздільне вживання м’ясних продуктів і крохмалистих (крупи, картопля, макарони, хліб) швидко і в кращу сторону відображується на здоров’ї, бадьорості і стрункості. Також спробуйте якщо не взагалі виключити, то принаймні мінімізувати в раціоні непотрібні продукти: цукор, рафіновані борошно і олію, консервовані продукти. І стежте за різноманітністю раціону: чим більше в ньому овочів і фруктів, тим для вас краще».

Власне, іншим вектором вегетаріанства є ще й повага до того, що ти не їси (чи їси). Багато хто із веганів відмовляється від продуктів тваринного походження не тільки в харчуванні, а й у побуті. Такі активісти не носять хутра та шкіри, бойкотують косметику, яку випробовують на тваринах, тощо. У цьому є своя закономірна логіка, адже коли я відмовляюся їсти братів наших менших, то чому ж я дозволяю собі надягати їхні шкури?..

Мені ж довелося зіштовхнутися зі ще одним виміром вегетаріанства – не таким приємним і оздоровлюючим, як усе вищесказане. У рідній сім’ї я сама маю затятого вегетаріанця, який гори зверне – а бодай шматочок м’яса до рота не візьме. Тому ось уже шість років усій родині доводиться зживатися із гастрономічними дивацтвами моєї кровинки. Ба більше, тільки нещодавно мій брат нарешті покинув спроби обернути нас у свою кулінарну віру і змусити відмовитися  вживати м’ясо і молоко. Тому, для тих, хто уже обрав чи ще тільки збирається обрати вегетаріанство собі за стиль життя: будьте взаємно ввічливими! Поважайте вибір інших, навіть якщо він геть відмінний від вашого.

«– То може ти ще й м’яса не їси? – Не їсу», – жартував Лесь Подерев’янський. Який би вибір ви не зробили: вегетаріанство, м’ясоїдство, чи будь-яке інше -ство (хай навіть марсіанство), яке тільки на думку спаде, – головне, аби вам воно приносило радість. І не варто ставитися до цього надто серйозно: з’їсти шматок м’яса чи випити склянку молока – не кінець світу чи вашому життю, як і не з’їсти чи не випити його.

Анастасія Сорока