Суспільному мовнику бути?

Культура

Ми вже звикли до того, що подача інформації на більшості українських телеканалів напряму залежить від їхніх власників. Одні апелюють до одних політичних сил, другі  — до інших. Країна давно чекала на суспільного мовника, який буде доносити до людей незаангажовані новини. З 7 квітня 2015 року відлік розпочався —  в Україні запрацювало Суспільне. Пройшло вже понад півтора року, що змінилося за цей час? Спробуємо з’ясувати.


Що таке суспільний мовник?

Для початку варто розібратися, що таке суспільне мовлення і чим воно відрізняється від звичайного. Основна відмінність полягає у фінансуванні. Адже суспільне не фінансується ні державою, ні бізнес-структурами. Переважно такі мовники отримують кошти за рахунок збору глядачів, а також реклами. Це найбільш поширена комбінація. Утім також існує ще один варіант — це пряма бюджетна підтримка. Однак у європейських країнах більше практикують перший варіант. Який із них найкраще підходить для України поки сказати важко, тому що більшість мешканців держави поки що не готові платити за «якісне ТБ». Перший суспільний мовник у Європі з’явився ще у 1927 році. І це всім знайома ВВС, британська телерадіокомпанія досі одна із найшановніших та найпопулярніших у світі. Утім навіть у ВВС система монетизації змішана, люди сплачують 70% від усього доходу, решту складає реклама і кошти з держбюджету.

Щодо того як має виглядати українське суспільне заявляв раніше колишній глава НТКУ Зураб Аласанія. Торік в інтерв’ю Аласанія розповів про основні вимоги, які ставлять перед суспільним в Україні:

Ж: Яким має бути суспільний мовник в ідеалі?

З.А: Перш за все, вільним від самого себе, окремим, самостійним і міцним, щоб кожен громадянин переконався, що окрім держави і людини в каналу більше немає інтересів. Він має бути не провладним, і не економічним. І я вірю, що застану такий.

Ж: Чи має бути на суспільному мовнику соціальна реклама?

З.А: Насправді, соціальної реклами як такої не існує в природі. ЇЇ просто немає в законодавчому полі. Але, якщо хтось все ж хоче зробити добро, то є кілька обов’язкових умов. По-перше, робити це має громадське об’єднання, в жодному разі не приватна фірма. А по-друге, є автоматичний вимірювач, який відслідковує будь-який логотип, прямо в ефірі. А програмі ти ніяк не зможеш пояснити, соціальна реклама це чи ні, йому байдуже. Проте вихід є — можна просто не використовувати логотипи в рекламі, а, наприклад, замінити його словами, і тоді ця система не спрацьовує.

Ж: Чи має бути в ЗМІ, зкорема на суспільному мовнику,  пропаганда?

З.А: Однозначно, ні. Кажу як журналіст і як громадянин теж. Хоча можна зробити виняток, якщо державний телеканал доносить інформацію про Україну назовні для людей, які ніколи про неї не чули. Але це теж суперечливо.

Що є суспільним мовником в Україні?

Приклад суспільного мовлення в Україні — телеканал ЮА:Перший, який рік тому пережив тотальний ребрендинг. На телеканалі змінилося буквально все: від логотипу до різноманіття програм. Спочатку рейтинги мовника різко падали, можливо, через різку зміну контенту: від концертів Поплавського — до історичних фільмів про Кеннеді. Утім з часом програми стали популярними серед глядачів. «Рейтинги потроху підіймаються. Ті програми, які були популярними на Першому національному і які не потрапили «під скорочення», досі залишаються успішними.  Щодо нових спецпроектів, то вони теж помалу набирають обертів. Але немає стержня, на який нав’язувався б наскрізний ефір. Ми вибудували авторський вечір, але день і ранок у нас залишаються пустими,» —  зазначає Аласанія. Щодо співпраці Громадського з ЮА:Першим, яка розпочалася ще під час Революціїї Гідності і триває досі колишній глава НТКУ каже: «У нас виходять «Слідство.Інфо» і «Дорогі депутати». Це їхні авторські програми, які ми купуємо за дуже маленькі гроші, просто щоб відповідати закону. Незважаючи на відмінність інтернет формату та телебачення, ми будемо співпрацювати далі. Проте трансляції громадського на першому, як було під час Революції Гідності, точно вже не буде. Це заборонено законом».

Як зараз розвивається український суспільний мовник?

Утім зараз на Суспільному мовнику криза — генеральний директор Зураб Аласанія пішов у відставку. Сам він сказав, що причиною став брак коштів, адже на розвиток українського суспільного мовника виділяють небагато. Однак, незважаючи на кризу, потроху суспільне набирає обертів. Остаточно воно запрацює лише через кілька років, можливо і кілька десятків років. Утім найголовніше те, що двигун запрацював і позитивні результати вже вражають.

Оксана Думська