Тату-лихоманка

Хобі

Час, коли татуювання викликали обурення суспільства, минув. Здавалося б, зовсім нещодавно людей з малюнками на тілі вважали колишніми в’язнями. Вони були об’єктами осуду та надмірної уваги. Але стереотипи в минулому, і наразі все більша кількість українців «розмальовують» своє тіло. Тату-бізнес в Україні розростається не по днях, а по годинах, здається, зовсім скоро намалювати метелика на плечі буде швидше, ніж замовити піцу.


Формування мистецького процесу «татуювання»

Татуювання – це один із найдавніших напрямків в образотворчому мистецтві. Так, саме в мистецтві, всупереч існуючій думці про те, що тату – це якась асоціальна мітка, яка є відмінною особливістю людей, що побували у місцях позбавлення волі. Існує декілька розхожих варіантів виникнення цього мистецького процесу. До недавнього часу першою археологічною знахідкою, яка є свідченням татуювань, була давньоєгипетська мумія. Незважаючи на те, що її вік – приблизно чотири тисячоліття, малюнок на її тілі видно чітко, що дозволяє говорити про високий рівень стародавніх майстрів-татуювальників. Однак, нещодавно було знайдено скрижанілі залишки первісної людини, вік яких, за оцінками вчених, перевищує 6000 років. На шкірі цієї людини зроблено безліч тату з різноманітними орнаментами.

Як відомо, будь-який вид первісного мистецтва виконував прикладні функції. За основною версією, татуювання природно з’явилися зі шрамів. На тілі чоловіка вони свідчили про його участь у війнах та полюванні, і розглядалися як мітки богів. Із часом люди вирішили наносити на тіло спеціальні малюнки, за допомогою яких прагнули отримати допомогу богів і духів. Далі татуювання стають складнішими і різноманітнішими, що пояснюється різними умовами життя народів, і звичаями, які завдяки цьому формувалися.

Одними із перших були сформовані стилі Давнього Єгипту і Малої Азії, про які до нас дійшли лише уривчасті відомості. Варто зазначити, що через церковні заборони, татуювання у середньовічній Європі практично не розвивалося. Відродження цього мистецтва відбулося тільки в новий час, з початком епохи великих географічних відкриттів.

Важливою датою в історії виникнення тату є 1891 рік, коли була винайдена електрична машинка для татуювань. Однак протягом першої половини 20-го століття, даний вид мистецтва практично стояв на місці. Стилістичне розмаїття залишало бажати кращого, скупість та примітивність сюжетів була очевидною. Переворот стався вже в 60-ті роки з розвитком контркультурних молодіжних рухів, які повернули татуюванню статус одного з видів образотворчого мистецтва. Із цього періоду, на основі стародавніх східних та європейських стилів починають формуватися сучасні стилі.

Тату-бізнес: творчість чи ремесло?

Найбільша проблема майстра-початківця заключається у вирішенні питання із приміщенням в санстанції. Найкращий варіант – це співпраця з перукарнями чи салонами краси, де вже є орендований заклад. Але слід врахувати, що татуювальник у таких салонах – це майстер за викликом, який найчастіше працює в кількох салонах одразу. Тому відповідальності перед клієнтом ніхто, як правило, не несе. Варіант з орендою невигідний тим, що татуювальник вимушений ділитися великим відсотком виручки з господарем салону, тому економить свої гроші різними методами: стерилізує голки, замість того щоб користуватися одноразовими, використовує залишки фарби, що залишилися від роботи з попереднім клієнтом і т.д.

Проте й очевидних переваг тату-бізнесу вистачає. Оскільки майстер працює сам на себе, він може індивідуально і без посередників працювати з клієнтом, що значно економить гроші, як замовника, так і виконавця. Крім того, однозначний плюс – це вільний графік, що дозволяє не лише працювати в декількох салонах одночасно або відкривати власний, самостійно оговорювати зручний час, але й паралельно займатися іншими видами діяльності. Крім того, татуювальник має змогу творчо самовиражатися. Кожен майстер тату в душі – художник. Та й навчитися подібному роду діяльності можна без проблем, якщо мати художні здібності.

Щоправда, запису «майстер тату» в реєстрі українських професій немає. Тому при оформленні паперів на приватне підприємництво татуювальники змушені вибирати графу «інші види діяльності», у зв’язку з чим виникає ряд проблем. Головна складність полягає в тому, що в цьому випадку до майстрів тату не пред’являється ніяких вимог щодо дотримання стерильності при контакті з кров’ю. У підсумку всі питання, що стосуються стерилізації та одноразовості інструментів, залишаються на совісті самих майстрів.

Заснування та розвиток татуювальної справи

Оскільки з кожним роком попит на тату зростає в геометричній прогресії, татуювальники час від часу істотно піднімають ціни на свої послуги. Якщо у 2002 р. нанесення на шкіру ієрогліфа коштувало близько 100 грн., то через три роки ціна підвищилася до 200 грн., а зараз таке задоволення коштує вже від 450 грн. Утім, українським цінам ще далеко до світових і російських, де нанесення того ж ієрогліфа коштує $ 150-200. Загалом-то, зробити в Україні татуювання можна і за цінами, нижче ринкових,у майстрів, які виконують замовлення на квартирах.

Створення тату-студії – задоволення не з дешевих. Особливо, якщо власник бажає не просто штампувати татуювання, а надавати ще й послуги перманентного татуажу, боді-арту, біо-тату та пірсингу. Крім того, деякі студії займаються продажем устаткування (машинок для татуювання та проколювання частин тіла) і витратних матеріалів (голок, фарб і т.д.), що становить більшу частину обороту підприємства. На створення подібної повноцінної студії знадобиться близько $ 20 тис. з урахуванням оренди приміщення в центрі, закупівлі обладнання і оформлення вітрин. Проте приватні тату-майстри можуть вкластися і в 3000$, якщо працювати у власній квартирі чи виїжджати до клієнта.

Найкращих майстрів можна перерахувати на пальцях і їх зазвичай знає вся тату-спільнота. Тому складність полягає в тому, щоб напрацювати клієнтську базу. Як же знайти клієнтів? Інформаційні технології спростили цей процес. Не потрібно розклеювати оголошення чи давати рекламу по телебаченню. Зазвичай схема проста: тату майстер створює власний веб-сайт в інтернеті, де подано ціни, приклади татуювань, контакти майстра та різні рекомендації. Наступний крок бізнесмена-початківця – розіслати лінк на свій сайт у соціальних мережах і тату-форумах. А далі все працює за логічним ланцюжком: хтось зробив тату, розповів друзям, вони своїм знайомим і так далі.

Чого хочуть українські клієнти?

Серед клієнтської аудиторії, гендерне питання ребром не стоїть: чоловіків і жінок серед бажаючих прикрасити своє тіло приблизно порівну, адже наразі майстри намагаються зробити процедуру максимально безболісною. В основному найпопулярнішим є татуювання серед молоді від 20 до 35 років, причому якщо хлопці воліють прикрашати плечі, руки і лопатки, то дівчата роблять собі орнаменти на крижах і попереку.

Топ 10 жіночих татуювань

  1. Метелики
  2. Візерунки (в основному наносяться на поперек)
  3. Зірочки
  4. Квіти (троянди, ромашки, лілії, соняшники, сакура)
  5. Ієрогліфи
  6. Серця
  7. Дельфіни
  8. Кельтські татуювання – спіралі та різні візерунки
  9. Знаки зодіаку
  10. Написи

Останнім часом популярним стала власна розробка ескізу тату. Клієнти власноруч малюють те, що хочуть бачити на своєму тілі або ж платять майстру за розробку індивідуального малюнку. Можливо, це викликане тим, що однакові тату поступово виходять із моди, поступаючись першістю індивідуальним замовленням.

Майстри тату радять уникати будь-якої магічної символіки, наприклад пентаграм, релігійних та сатаністських символів. Адже тату – це не тільки прикраса. Символи можуть мати містичне значення. Деякі дівчата, які не зовсім упевнені в собі, роблять наколки орла чи дракона сподіваючись, що символ принесе їм упевненості. А рішучі агресивні кар’єристки – квіточки і метелики, намагаючись таким чином компенсувати відсутність жіночності і м’якості. Професіонали не рекомендують прикрашати сідниці, бо з часом, якщо з’являється целюліт, малюнок може істотно деформуватися. Жінкам, які ще не народжували не можна наносити тату на груди і живіт.

Татуювальники стверджують, що будь-яке зображення здатне вплинути на ваше життя, тому слід серйозно підійти до вибору орнаменту. Не дарма, раніше тату робилося для захисту. Існує чимало історій, герої яких розповідають про зміни в своєму житті з набиванням малюнку на тіло.

Практичні поради

Якщо ви вирішили стати володарем натільної прикраси у вигляді татуювання, з відповідальністю віднесіться до вибору малюнку. Зображення на вашому тілі повинне відповідати вашому внутрішньому світу. Також варто врахувати, що найболісніші тату – на грудях, внутрішній стороні плеча, хребті, животі і нижче. Майстер обов’язково повинен розповісти вам про догляд за татуюванням. Особливо ретельним він має бути в перші тижні після нанесення малюнку.

Звісно, перевага на боці майстра, до якого вже звертався хтось з ваших знайомих і залишився задоволеним результатом. Але якщо таких немає, обов’язково подивіться приклади робіт татуювальника, перевірте стерильність інструментів, яким робитиметься малюнок та попередньо обговоріть ціну. І головне: тату не знімеш разом з обридлим одягом, який вийшов з моди. Тому робіть тату, на яке ви будете дивитись і ваш настрій покращуватиметься!

Коментар

Яна, власниця декількох тату розповіла: «При виборі татуювання більшість людей керується модою, але це хибне рішення, бо татуювання – не одяг, який можна змінити. Це малюнок, який ти обираєш на довгий час, або й на все життя, він повинен відображати твою індивідуальність, а не бути таким, як у всіх».

Ніна, жителька міста Києва, розповіла, що «замалювала» шрами на тілі, які залишилися у неї після аварії і яких вона дуже соромилася. Згодом на пляжі саме за допомогою яскравого тату вона привернула увагу свого майбутнього чоловіка.

Паламарчук Оксана