Українські вчені зробили крок вперед у лікуванні раку

Здоров'я

Вчені Інституту експериментальної патології, онкології та радіобіології ім. Р.Є. Кавецького Національної академії наук України розробили сучасний засіб для лікування онкохворих — протипухлинну аутовакцину (ПАВ).


Неможливо відчути справжній відчай, не опинившись у безвихідній ситуації. Слова «У вас рак», сказані вам або вашій близькій людині, провокують саме таку безвихідь. Здається, що всередині все обривається, все втрачає сенс і не залишається нічого, окрім очікування смерті. Розумієш, що всі неприємності, які були до цього — маячня, а от зараз перед тобою справжня проблема.

Рак — це ще не вирок, на ранніх стадіях його можна вилікувати, головне — вчасно виявити пухлину. Багато вчених намагаються розв’язати Гордіїв вузол із винайдення вакцини від раку. Українські вчені зробили широкий крок у цьому напрямку — винайшли препарат, який піднімає на ноги навіть тоді, коли вже здавалося б все скінчено.
З метою посилення лікувального впливу класичних методів терапії онкологічних хворих, забезпечення їх повного одужання або попередження рецидивів та формування метастазів, рекомендують різні засоби біотерапїі. Один з таких засобів винайшли наші співвітчизники.

Протипухлинна аутовакцина (ПАВ) — перший вітчизняний протипухлинний засіб, що готується з власне пухлинної тканини хворого та продуктів мікробного синтезу (лектинів) B. subtilis B-7025.
Подібний спосіб виготовлення вакцини гарантує високу ефективність та викликає імунну відповідь завдяки присутності модифікованих пухлинно-асоційованих антигенів (чужорідних речовин, вірусів, бактерій, мікробів тощо) та мікробних ад’ювантів, що посилюють імунну відповідь організму.

Якщо спростити, з організму онкохворого сепарують шкідливі організми та «змішують» їх з допоміжним речовинами. Після цього утворену суміш вводять в організм людини, який потім самостійно починає виробляти імунітет до власних збудників та вірусів. Це стимулююча вакцина, яка допомагає організму самостійно боротися з хворобою.
Протипухлинну аутовакцину використовують в післяопераційний період для запобігання виникнення рецидивів та метастазів. Цей препарат підвищує протипухлинну стійкість організму, здійснює протипухлинний ефект, покращує витривалість хворих до хіміо- та променевої терапії та запобігає виникненню дефіциту одного або кількох видів клітин.

Вакцина призначена тільки для підшкірних ін’єкцій, застосовується лише за призначенням і під контролем лікаря. Не має вікових обмежень, рекомендується аутовакцина як самостійний відновлювальний засіб імунітету після оперативного втручання, а також для імунологічної корекції після операції або хіміо- та променевої терапії. Прописується таке лікування хворим 1-3 стадії після оперативного вилучення пухлини.
Препарат уже успішно випробували понад 5 тисяч пацієнтів. Це здебільшого люди, яким медики вже були не в силах допомогти. Їм вже, можна сказати, підписали смертний вирок, але ПАВ повернула їх до життя.

«Завдяки тому, що ми одержуємо повний спектр антигенів (організми, що викликають імунний ефект) хворого, потім ми маємо можливість ці антигени модифікувати в залежності від особливостей організму самого хворого. Тому цей препарат не є універсальним, він виготовляється індивідуально для кожного онкохворого. Завдяки цьому у людини самостійно розвивається власна імунна реакція та свої власні збуджуючі речовини, але модифіковані» — заявляє Григорій Потебня, завідувач відділу конструювання засобів біотерапії раку.

Проте є проблема, яка гальмує процес масштабного використання препарату та допомоги хворим на рак. Міністерство охорони здоров’я створює бюроктаричні перепони на шляху цих людей до повноцінного життя. Влада вимагає сертифікувати цей препарат, і вже після цього його можна буде представити на українському фармацевтичному ринку. Виробники ПАВ заявляють, що це неможливо, адже препарат виготовляється індивідуально. Для того, аби пустити препарат у широке використання, необхідно змінення законодавчої бази.

«Це глухий кут, адже всі розуміють, що сертифікувати ПАВ неможливо. Це прорив в сфері медицини, який став можливим завдяки нашим співвітчизникам. Як на мене, то перешкоди створюють ті, хто не хоче допустити до впровадження вітчизняну розробку. Якби влада сприяла нашим вченим, то Україна могла б бути лідером в сфері нових технологій лікування онкохворих» — говорить Василь Чехун, директор Інститут експериментальної патології, онкології і радіобіології ім. Р.Є. Кавецького.

Отже, протипухлинна аутовацина — це нове слово у лікуванні раку. Слово сказане українською мовою, яке мало б гриміти на весь світ, та натомість ледь звучить в українському суспільстві. ПАВ — це остання надія для, вже здавалося б, безнадійних випадків, але бюрократична машина не дає розвернути поле діяльності з необхідним масштабом. Цей препарат повинен бути на озброєнні і українських і не тільки лікарів, адже людське життя — найцінніша річ у світі.

Дар’я Чабанова