Вивчення англійської мови: що дорожче, то краще?

Освіта

Із кожним роком потреба у вивченні мов зростає в рази. Якщо 10 років тому володіння іноземною мовою свідчило про неабиякі інтелектуальні здібності й перевагу такої людини, то зараз незнання мов вважається великим недоліком освіти, а в деяких колах навіть неприйнятним.


Способи та переваги оволодіння англійською мовою

 Незнання ділової мови світу, себто англійської, значно знижує вартість працівника на ринку праці. Крім того, часи глобалізації надали багато можливостей, які не допускалися в радянські. До них належить відпочинок за кордоном, перегляд фільмів, читання книжок в оригіналі і, врешті решт, прослуховування закордонної музики з впевненістю в тому, що пісня про любов, а не тюремні будні.

Там, де є потреба, є й пропозиція. Сьогодні методів, курсів і способів вивчення англійської є несамовита кількість. Кожен із таких спеціалізованих закладів широко рекламує себе, хизується особливими, відмінними від інших, методиками вивчення, а також заманює наданням диплому по завершені курсу. Багато хто на це клює, проте не кожен готовий платити гроші лише за якийсь сумнівний дипломчик. Тому перед тим, як зупиняти свій вибір на одному з варіантів, потрібно врахувати свої можливості, побажання та індивідуальні потреби.

Найпоширенішими способами вивчення мови є курси та школи англійської мови в Україні, репетиторство, школи та коледжі англомовних країн, а також самостійне вивчення. Усе популярнішою стає програма Work and Travel, проте це більше для підтримки певного рівня, бо людина, яка зовсім не знає мови, навряд чи гарно вивчить її лише завдяки перебуванню в англомовному оточенні.

Курси англійської в Україні

Серед безлічі шкіл важко обрати ту, яка б дійсно дала необхідні знання. Важливим критерієм є вартість курсу, бо відомість ще не означає якість наданих послуг. Можливо, висока ціна іноді спричинена не наявністю кваліфікованих викладачів, а простим намаганням повернути затрачені на рекламу кошти. Проте це лише здогадки, тож повертаємось до теми. Увівши в пошуковій системі словосполучення «курси англійської», отримуємо більше семи мільйонів посилань. У даному випадку цифри говорять краще, ніж слова. Одні пропонують дешевше, інші швидше, а деякі й те, й інше. Зустрічаються навіть такі генії, що обіцяють навчити мови за два тижні. Народна мудрість дуже гарно характеризує такі обіцянки: «Мілка вода шумлива, дурна людина хвастлива».

Щоб подивитися на власні очі, що ж пропонують такі заклади, відправляємось до однієї з відомих у Києві шкіл англійської мови. Відразу ж проходимо комп’ютерний тест на визначення рівня (що позитивно, оскільки в групі перебуватимуть люди з однаковими знаннями), потім з нами спілкуються індивідуально, розхвалюючи себе та повідомляючи цінову політику. Загалом сума залежить від рівня знань, часу, який ви плануєте приділити вивченню, та способу викладання (індивідуально чи в групі). Наприклад, нам нарахували три тисячі за місяць.

Марина Мунтяну, освітній консультант компанії Speak up, агітує за вивчення в групах, оскільки перевагою такого методу є не тільки менша вартість, але й більше можливостей спілкування англійською. Разом із тим групи мають бути не більше п’яти чоловік. За словами жінки, час, за який реально вивчити один рівень, може сягати від п’яти тижнів до трьох місяців. Це лише один рівень, а їх в англійській мові сім:

– Beginners (початковий);

– Elementary (базовий);

– Pre-Intermediate (нижче середнього);

– Intermediate (середній);

– Upper Intermediate (вище середнього);

– Advanced (просунутий);

– Master (досконалий).

«Перевагами висококласних шкіл англійської мови є складання індивідуального плану навчання за допомогою досвідчених освітніх консультантів, таким чином самостійно можна обирати бажаний рівень, мету вивчення мови, час, який ви хочете й можете присвятити навчанню, аспекти мови (розмовна мова, збагачення словникового запасу, граматика). Крім того, ваш прогрес у навчанні перебуватиме під постійним професійним контролем, – зауважує Марина Мунтяну. – Найважливішими структурними елементами, які мають бути у всіх школах є:

– Клуб слухачів;

– Міні-групи;

– Система контролю у процесі формування мовних навичок;

– Найсучасніші мультимедійні рішення;

– Досвідчені викладачі.»

Тож кожен сам може обрати ту школу, яка йому підходить, проте що більше індивідуальних послуг, то більше витрат особистих коштів.

Подібна ситуація з пошуком репетитора. Найкраще мати знайомого й бути обізнаним у його фахових здібностях та вмінні викладати матеріал.

Школи та коледжі англомовних країн

Можливість навчатися в таких школах має той, хто готовий викласти чималу суму. Проте дехто повертається, наприклад, із Великобританії з лише трохи покращеним рівнем. Іншим прикладом є школи англійської для бізнесменів, де дорослим чоловікам у костюмах пропонують погратися в ігри на англійські слова з м’ячиком. Тож при виборі закордонного закладу треба теж бути дуже уважним.

Менеджер з освітніх програм компанії Study.ua Данило Гончарук закордонне вивчення англійської вважає найефективнішим:

«Жодні українські курси не здатні навчити говорити, як це робить безпосереднє середовище. Так, вас можуть навчити певного набору слів, правил, за якими вони складаються у реченні, проте швидко і впевнено розмовляти іноземною ви не будете».

Зараз багато компаній-посередників, які організовують усю поїздку за кордон до деталей, ураховуючи навіть, хто вас зустрічатиме в аеропорту. Залежно від побажань вас можуть поселити в сім`ю (економ варіант), в кампус (певного роду гуртожиток), школу, коледж чи університет. Проживання в готелі обійдеться найдорожче. Навчання у Великобританії коштує в середньому 250-350 доларів за тиждень, не враховуючи витрати на житло, їжу та особисті потреби.

Данило говорить про ще один спосіб вивчення, який не вказано вище, але ця пропозиція більшою мірою стосується студентів:

«Є ще можливість поєднати вивчення англійської паралельно з стажуванням у тій сфері, яка вас цікавить. Наприклад, якщо ви навчаєтесь на спеціальності туристичний бізнес, то, по-перше, матимете змогу поповнити словниковий запас у вашій сфері, по-друге, попрацювати у великій компанії, що займається туризмом, по-третє, налагодити ділові контакти. У деяких компаніях стажування навіть оплачується».

На перший погляд, дуже приваблива пропозиція, проте поїхати на стажування за спеціальністю журналістика майже неможливо: такі вакансії дуже рідко трапляються. Переважно потрібні менеджери, агенти туристичного бізнесу, тощо.

Самостійне вивчення

Згадується відомий вислів, що не можна навчити тих, хто не хоче. Тож основною запорукою успіху у вивченні іноземної є сумлінне й періодичне навчання. Звичайно, іноді буває дуже важко себе примусити, деякі школи цим дуже вдало користуються, виманюючи з вас гроші. Проте, якщо перемогти себе, результат перевершить усі сподівання.

Одна знайома вивчала англійську з семи років, для цього вона ходила до багатьох репетиторів та відвідувала не одні курси, але до розмовного рівня так і не дійшла. Вирішила поїхати в Англію, але, опинившись у абсолютно чужому середовищі без розуміння мови, впала у відчай. Вона почала самостійно вивчати мову: прочитання книжок, перегляд фільмів та прослуховування англійського радіо. Також виходила на вулицю й просто слухала про що люди говорять. І це дійсно допомогло, але чи варто було для цього їхати в іншу країну й платити величезні кошти?

Зараз в Інтернеті можна знайти безліч англомовних аудіо- та відео-засобів, що є досить ефективними. Головне правильно скласти свій графік вивчення, розподіливши навантаження на кожен день, і сумлінно дотримуватися його.

Ось деякі поради, що можуть бути корисними.

Порада перша. Намагайтеся займатися регулярно. 20-30 хвилин щоденних занять принесуть набагато більшу користь, ніж 1-2 рази на тиждень по 2-3 години.

Порада друга. Із перших місяців навчання заходьте на англомовні сторінки в Інтернеті. Особливо корисні туристичні сайти. Інформація на них надана переважно в теперішньому часі. Лексика доволі проста, а головне ― корисна. І якщо ви одного чудового дня опинитеся за кордоном, зможете похизуватися своїми практичними знаннями.

Порада третя. Із третього-четвертого місяця почніть перегляд якого-небудь цікавого серіалу англійською мовою, бажано з українськими субтитрами. Справа в тому, що в серіалах часто повторюється подібна лексика: одна ситуація розглядається з різних боків безліч разів. Це сприяє запам’ятовуванню нових слів і виразів.

Чому краще саме українські субтитри? Коли ваш словниковий запас ще малий, буде вкрай складно й нецікаво натискати на паузу щораз, коли з’являється новий блок субтитрів, щоб розібратися, що ж там написано. Українські субтитри дадуть можливість розуміти, що відбувається.

Не страшно, що на перших серіях ви мало що будете розуміти з англійської мови. Поступово почнете вловлювати окремі слова й фрази, і згодом ви вже будете помічати неточності перекладу, і дуже скоро (десь серії на 100-й) помітите, що все розумієте й зовсім без субтитрів.

Порада четверта. Не нехтуйте граматикою й виконанням домашніх завдань. Поради №1 і №2 виявляться зовсім марними, якщо ви не будете знати правил, за якими слова складаються в речення. Іншими словами, без граматики ваша мова буде виглядати як безглуздий набір слів.

Порада п’ята. Використовуйте час, який ви затрачаєте на дорогу в університет або на роботу, для вивчення англійської. Нині MP3-програвач увійшов у кожний будинок. Слухайте одне й те саме багато разів, поки не завчите напам’ять усі фрази. Що більше готових висловів нагромадиться у вашій голові, то легше буде спілкуватися. Важливо під час прослуховування намагатися повторювати вголос усе почуте.

Порада шоста. Читайте англійською. Усе, що завгодно. Не любите художню літературу ― читайте спеціалізовану, за своїми інтересами. Звертайте увагу на нові слова й вирази, на граматичні конструкції. Не пропускайте, якщо щось незрозуміло. Тільки намагаючись розібратися, ви зможете рухатися вперед.

Отже, способів і можливостей вивчення англійської в наш час сила силенна. Вибирати тільки вам. Варто лише пам`ятати, що найкращою гарантією володіння мовою є не якийсь диплом, виданий на сумнівних курсах, а ваші практичні знання й уміння вільно говорити.

Яна Поліщук