Як жити збалансованим життям

Здоров'я

Люди не стільки бояться смерті, скільки нікчемно прожитого життя. А життя кожної людини складається по-різному. Деякі кидають особисті амбіції через необхідність підтримувати сім’ю. Інші жертвують радощами родинного життя на користь своєї кар’єри. Багато хто проводить довгі години в офісі або вдома з сім’єю, але не має часу для свого фізичного і духовного здоров’я. Дехто не знаходить радості ані в дітях, ані в подружжі, ані в своїй роботі, ані в самому собі. Відсутність радості в житті – ознака того, що в ньому порушено баланс, невірно розставлені пріоритети.


Чи є баланс у вашому житті?

Наполегливо працювати задля досягнення поставленої мети – річ гідна і важлива, проте прагнення до єдино успішної мети не повинне затьмарювати основи збалансованого життя. Інакше це спричинить проблеми, якими, здавалося б, можна знехтувати, але з часом вони непокоїтимуть душу дедалі сильніше.

Напевне, для кожного найбільші шматки “життєвого пирога” такі: сім’я, друзі, кар’єра, фінанси, фізичне здоров’я, відпочинок, духовне життя, розвиток особистості. Саме ці вісім частин визначають смисл нашого існування. Бажано гармонізувати їх, щоб вони складали єдине ціле, проте у кожної людини свої цінності, а, значить, і свій баланс цих складників.

Одна жінка розповіла, що живе збалансованим життям за умови щоденного виконання шести речей: читання духовної літератури, відвідування спортзалу, вживання вітамінів і протеїнового напою, вишивання, гри на фортепіано та написання декількох рядків в своєму щоденнику. Це займає лише дві години вранці. Після цього вона йде на роботу задоволеною. Навіть якщо протягом дня їй більше не вдасться нічого зробити для себе, вона знає, що вже зробила найважливіше. Крім того, ця жінка планує зустрічі з друзями, членами сім’ї, з людьми, чиї цінності поділяє. Вона знаходить час ходити в кіно, театр. Але це відбувається не кожного дня.

Комусь важливі сімейні вечері, комусь – можливість усамітнитися, комусь необхідний масаж, а комусь – поганяти на автомобілі чи виїхати на природу. А що створює внутрішнє відчуття балансу саме у вас? І чи робите ви регулярно те, у чому відчуваєте потребу? Що необхідно виправити у вашому житті, щоб у ньому стало більше задоволення і гармонії?

Ви можете оцінити за допомогою колеса життєвого балансу, наведеного на малюнку поруч, наскільки наше життя буває збалансованим та звідки чекати на проблеми.

Кожен сектор колеса відповідає певній царині життя і має шкалу від 0 до 10. За її допомогою ми визначаємо ступінь задоволеності конкретною сферою життя і позначаємо на осях відповідні значення. Потім послідовно з’єднуємо всі крапки і дивимося, чи схожа фігура, що вийшла, на колесо.

У житті кожного з нас бувають моменти, коли ми найбільше звертаємо увагу лише на один з аспектів. У таких випадках необхідно визнати, що нам потрібна перерва, інакше все піде шкереберть. Деколи робота займає весь наш час, або хтось з наших близьких хворий і потребує нашої турботи, або тривале відрядження вибиває нас зі звичного ритму. У негармонійному стані ми не можемо відчувати радість життя. Мета балансу – швидко розпізнати, коли ми надмірно акцентуємо увагу лише на одній сфері життя за рахунок інших, і якомога скоріше відновити рівновагу.

Колесо життєвого балансу є чудовим засобом прояснити ситуацію, іноді вельми непросту, щоб зуміти її змінити. У разі, коли потрібно розібратися в складних обставинах, прийняти рішення, баланс життя допоможе зібратися, зосередитися на тому, чого ми хочемо, і знайти ключ до успіху. Якщо ваше колесо неідеальне, необхідно виправляти ситуацію. Як це зробити?

Баланс можна спланувати

Перш за все проаналізуйте малюнок, що вийшов. У яких сферах справи йдуть найгірше? Виділіть найважливішу з них. До якої сфери ви хочете внести зміни найближчим часом?

Запишіть три кроки, які ви можете зробити для виправлення ситуації в тих сферах, де перекіс найсильніший. Визначте, з якою періодичністю ви повторюватимете ці кроки – щодня, кілька разів на тиждень або кілька разів на місяць. Заплануйте ці дії в своєму щоденному графіку.

Баланс і гармонія виливаються в циклічність і регулярність певних дій. Припустимо, ми зробили зарядку один раз. Це, звичайно, добре. Але фізичної гармонії в тілі ми не досягли. Гармонія настане, коли ми піклуватимемося про своє здоров’я регулярно. Лише постійні зусилля дають результат.

Плануючи зміни в своєму житті, починайте з малого. Не варто приймати рішення робити зарядку кожного дня, якщо ви до цього вели сидячий спосіб життя. Вас не вистачить надовго. По-перше, спочатку дуже важко знайти в нашому графіку додаткові півгодини на те, чого ми раніше не робили. По-друге, вам буде складно витримати такі навантаження. Починайте з простого – заплануйте щоранку по 20 разів присідати і віджиматися. Але ж щоранку! Це не займе багато часу, не виснажить вас, але в довгостроковій перспективі дасть вагомі результати.

Припустимо, ви вирішили опанувати новий вид діяльності, або вивчити іноземну мову. Заплануйте приділяти цій справі 15 хвилин щодня. В результаті за рік вам вдасться присвятити новій справі 146 годин.

Те ж саме стосується і взаємин. Спитайте себе, які ваші дії допоможуть укріпити стосунки з родичами і друзями: телефонний дзвінок, листівка, маленький подарунок, слова підтримки і схвалення. Плануйте ці дії в своєму розпорядку дня, поки вони не стануть звичкою.

Не перекладайте всі дії щодо покращення життєвого балансу на вечір. Робіть їх поступово протягом усього дня. Інакше, втомившись за день, ви пропустите щось важливе або відкладете на потім. Створіть збалансований розклад, заснований на ваших пріоритетах, і починайте діяти!

Зробити перші кроки на шляху вирівнювання колеса життєвого балансу – дуже важливо. Завдяки цим маленьким крокам можна поступово налагодити всі сфери життя і надати колесу балансу ідеально круглу форму.

Щоденні дії – запорука балансу

Отже, ми зрозуміли, що створення балансу життя – це спланований процес, а не одноразова дія. І найважливішим фактором тут є щоденні дії. Прості щоденні дії, примножені в часі, – це тонка грань, яка відокремлює збалансоване життя від того, в якому балансу немає.

Так, у 95% випадків здоров’я – це вибір, який ми робимо кожен день. Фізичні навантаження, збалансоване харчування, прийом вітамінів… Через пару днів ми не відчуємо змін, але якщо включимо це в наше життя, то через рік, п’ять, десять ми зможемо виглядати молодше за своїх однолітків. А як ми будуємо наші взаємини? Що ми говоримо нашим близьким? Те, що підтримує їх самооцінку або знижує її? Своїми щоденними діями ми руйнуємо стосунки або зміцнюємо їх?

Розвиток особистості також вимагає щоденних дій. Наприклад, якщо заставити себе читати п’ятнадцять сторінок в день, то в перший день ми не станемо наймудрішою людиною у світі, але за рік ми зможемо прочитати 20 книг, за п’ять років – 100 книг. Таким чином ми піднімемось інтелектуальною драбиною на крок вище.

Щоденних позитивних дій вимагає і наша фінансова сфера. Роберт Кийосаки говорить, що створювати багатство легко, але нудно. Яким би не був ваш дохід, ретельно плануйте свої витрати і відкладайте невеликий відсоток щомісяця на довгострокові заощадження. Це додасть вам упевненості в майбутньому за рахунок невеликих обмежень сьогодні.

Час невблаганно йде вперед, тож потрібно спланувати дії так, щоб опинитися в позитивній динаміці, щоб час працював на нас, а не проти нас. П’ять попередніх років в нашому житті пройшли, пройде і п’ять наступних. Сенс в тому, в якій динаміці ми перебуватимемо – у позитивній чи негативній.

Складіть план вашого збалансованого життя і налаштуйте себе в найважливіших його областях на позитивну динаміку. Подумайте, що ви хочете поліпшити в сім’ї, стосунках, роботі, фінансах, фізичному здоров’ї, духовному житті, вашій особистості? Що допоможе залучити мир, задоволення і радість у ваше життя? Що значить для вас збалансоване життя?

Стрес – основний фактор дисбалансу

Колесо балансу – це список життєвих пріоритетів, який може допомогти подолати стрес і не дозволити йому псувати наше життя. Доктор Дьюк Джонсон називає стресом будь-який спрямований на нас тиск, що вимагає відповідної реакції. Джерелом стресу може стати одна або декілька з восьми згаданих сфер нашого життя. Намагаючись поладнати із стресом, люди використовують різні способи. Один з них – втеча за допомогою лікарських препаратів та алкоголю. Однак це не допомагає знайти баланс і руйнує нашу душу й тіло.

Подивіться ще раз на колесо балансу. Чи існує така сфера, яка стає для вас джерелом стресу? Якщо так, вам не вдасться втекти від нього, оскільки неможливо ігнорувати найважливіші речі в нашому житті.

Стрес виникає тоді, коли, на думку Стівена Кові, людьми керує прагнення реагувати лише на термінові справи, а також на приємні і популярні серед оточуючих. В результаті залишається мало часу на те, що дійсно має велике значення.

При такому підході людина починає “інвестувати” у стосунки лише тоді, коли вони стають терміновими, або викликають стрес (коли подружжя перебуває на межі розлучення або дитина зовсім відбилася від рук). Такі стосунки вже не можна просто “налагодити”. Вони стають гострим питанням, яке доведеться вирішувати десятиліттями. Такої ситуації можна уникнути, якщо “інвестувати” на тій стадії, коли вони були важливими, а не терміновими.

Іншим прикладом може стати здоров’я. Якщо неправильно харчуватися або не займатися спортом, посилаючись на нестачу часу або нетерміновість цих аспектів, можна опинитися в ситуації, яка загрожуватиме життю. Коли питання здоров’я стає важливим, решта проблем втрачає свою актуальність. Однак якщо щодня добре стежити за своїм тілом, можна зменшити ймовірність будь-яких захворювань.

Стівен Кові вважає, що не існує швидких шляхів досягнення життєвого балансу. Наші пріоритети можуть мінятися так само, як і обставини. Він закликає поміркувати над тим, що ми цінуємо над усе і закласти надійний фундамент збалансованого майбутнього. Послідовна переоцінка насущних пріоритетів має стати звичкою. “Це вимагає рішучості, але запам’ятайте: не варто розмінювати те, що ви хочете над усе, на те, що ви захотіли в саме цю секунду”, – пише Кові.

Ярослав Вігуль