Здоровий стиль життя

Здоров'я

Здоровий стиль життя – це, перш за все, позитивне налаштування на здорове, радісне, повне вражень і шансів життя. Адже воно завжди сповнене можливостей, а от яким буде вибір – вирішувати вам.


Вегетаріанство: бути чи не бути?

Вегетаріанство – один із найбільш відомих і стародавніх напрямів альтернативного живлення. Прихильники такого способу харчування упевнені в його безпеці і значній перевазі в порівнянні з іншими способами. Супротивники не менш упевнено доводять зворотнє.

Сьогодні прийнято розрізняти чисте, або строге вегетаріанство, прихильники якого відмовилися не тільки від м’яса та риби, але і від всіх продуктів тваринного походження: молока і кисломолочних продуктів, яєць, ікри, меду, і нечисте вегетаріанство, прихильники якого допускають вживання продуктів тваринного походження. Вегетаріанці, що допускають разом з рослинною їжею вживання молока і молочних продуктів, відносяться до лактовегетаріанців. Якщо в раціон додатково до молочних продуктів включаються яйця – лактоововегетаріанці. Останнім часом у вегетаріанстві виділився напрям, що допускає вживання тільки фруктів і горіхів (fruitarian).

На думку вегетаріанців, вживання м’ясної їжі призводить до посиленого утворення продуктів розпаду білків, підсилює процеси гниття продуктів у кишечнику, збільшує навантаження на систему виділення та інші органи, викликає закислювання внутрішнього середовища організму. Фактично мова йде про те, що раціон вегетаріанців найбільш відповідає потребам людського організму, профілактиці захворювань і досягненню довголіття.

Та на жаль, вегетаріанство має не лише позитивний вплив на організм людини, а й негативний, особливо під час його формування. Як відомо, негативно впливає чисте вегетаріанство на організм людини в період зростання. Як правило, школярі-вегетаріанці відстають у своєму фізичному розвитку від своїх однолітків. Переважна їх частина має знижені показники гемоглобіну крові. Виявляється дефіцит і інших життєво важливих з’єднань.

Совенко Лариса Сергіївна, лікар-дієтолог, зазначає: «Вегетаріанство допомагає запобігти багатьом хворобам. Прихильники такого харчування мають меншу вагу в порівнянні із звичайними людьми. У них нижчий тиск, менший вміст холестерину в крові і т.д. Але існують і негативні моменти вегетаріанства. Зустрічаються часті випадки порушень місячного циклу; шкіра у багатьох вегетаріанців, які вживають моркву у поєднанні з низькокалорійною дієтою, набуває своєрідного жовтуватого відтінку; ті люди, які не вживають харчові добавки, відчувають в організмі гостру нестачу вітамінів D, B12, заліза, селену і йоду. Тому перед тим як перейти на вегетаріанство, варто уважно зважити всі «за» і «проти», обов’язково урахувавши особливості власного організму».

Тому чисте вегетаріанство не можна вважати оптимальною моделлю харчування. Такою є тільки концепція цільового живлення. Тобто перехід дорослих людей зі сформованим організмом на переважно рослинне харчування при періодичному вживанні м’яса та риби, що не призводить до погіршення стану здоров’я, а, навпаки, покращує та гармонізує процеси в організмі.

Роздільне харчування

Логіка роздільного живлення полягає в розділенні столів на білковий і вуглеводний. Вуглеводний стіл включає продукти, основна складова яких – вуглеводи (солодке, злаки, картопля, крупи). Це так звані енергетичні продукти, які швидко перетравлюються. Вуглеводи і рослинна їжа повинні складати основу щоденного раціону. Білковий стіл включає продукти багаті на білок (м’ясо, риба, яйця, горіхи). Для нормальної життєдіяльності організму наявність білків необхідна, але при роздільному живленні вони перетравлюються повністю, тому їх кількість необхідно звести до мінімуму. Вживати м’ясо 1-2 рази на тиждень – цілком достатньо.

При одночасному вживанні тільки сумісних продуктів ми полегшуємо роботу нашому організму, одночасно уникаючи проблеми зайвої ваги.

На старт…увага…спорт!

Всім нам відомо, що навіть відмінне харчування дає бажаний результат лише у поєднанні з фізичними навантаженнями. Сьогодні ми маємо величезний вибір в області спорту. Футбол, баскетбол, хокей – чудова можливість провести час з колегами чи друзями в кінці робочого тижня. Це один із варіантів об’єднання корисного з приємним. А як щодо плавання? Басейн два рази на тиждень по одній годині – і ніякі хвороби вам не страшні. Більше того, плавання – це той вид спорту, за якого одночасно працюють всі групи м’язів.

Що стосується жінок, то їм в цьому плані взагалі пощастило. Найрізноманітніші види танців, починаючи з балету і закінчуючи танцем живота, – і все це без жодних вікових обмежень. Хочете навчитися танцювати сальсу в 60 – будь ласка, вам будуть лише раді! Це вже не кажучи, що буквально кожен оздоровчий комплекс пропонує фітнес, танцювальну аеробіку, стретчінг тощо.

Останніми роками як серед чоловіків, так і серед жінок популярними стали йога та пілатес. Такі види спорту підійдуть навіть людям, які через хронічні хвороби не мають змоги займатися стандартними видами спорту.

Деревінский Олег, тренер з футболу РВУФК: «Спорт дозволяє “перемкнутися” з одного виду діяльності на інший, що сприяє емоційному і психологічному розвантаженню. Так само фізичні вправи сприяють тренуванню серцево-судинної системи і еластичності м’язів».

Чому ми знаємо, але робимо?

«Куріння призводить до раку легень», «Куріння викликає імпотенцію», «Куріння призводить до серцево-судинних захворювань» – великі чорні літери на всіх упаковках з цигарками не мають абсолютно ніякого впливу ані на сталих курців, ані на тих, хто тільки-но «затягнувся».

І якщо на кожній упаковці нас попереджує Міністерство охорони здоров’я, а нам все одно, то що вже казати про алкоголь. Якщо паління повільно «вбиває» наші органи, то реакція організму на алкоголь, як правило, не змушує себе чекати. Випили більше ніж треба, випадково змішали несумісні напої, просто організм не сприйняв – причин безліч, зрозуміло одне – найчастіше святкування, зустрічі та вечірки закінчуються важким отруєнням. Згубний вплив шкідливих звичок беззаперечний. Ми все знаємо, все розуміємо, але нічого не робимо.

Але чому так? Мабуть, річ не лише у тому, що цигарки містять нікотин, котрий викликає залежність, а алкоголь слугує певним «стимулятором настрою», а й у тому, що як цигарки, так і алкоголь є неймовірно доступними в нашій країні. Якщо, наприклад, в Англії найдешевша пачка цигарок коштує на наші гроші 60 гривень, і маючи хоч найменший сумнів у тому, що по віку вам дозволено купувати тютюнові вироби, продавець не зробить жодних «кроків назустріч», то у нас той самий товар доступний як фінансово, так і по віку (останнє, відповідно, неофіційно).

Сподіватися залишається лише на здоровий глузд та певну відповідальність за власне життя і здоров’я людей, що не курять, адже, як відомо, пасивні курці страждають ще більше ніж активні. Тож варто кожному глянути збоку на власне життя і, мабуть, переглянути свої пріоритети.

Ставлення до життя

«Якщо не можеш змінити ситуацію, зміни своє ставлення до неї», – цілковита правда, особливо враховуючи те, що майже всі наші захворювання є результатом переживань, поганого настрою та депресій.

Сучасні вчення стверджують: думка матеріальна, вона притягує у наше життя як позитивне і бажане, так і негативне: хвороби, невдачі, погане самопочуття.

Ідея позитивного мислення широко розповсюджена в усьому світі. Основна думка в тому, що ми і все, що нас оточує – це енергія; коли ми мислимо позитивно, то і притягуємо до себе все зі знаком «+», коли ми мислимо негативно – притягуємо «-». В кожній життєвій ситуації можна знайти як хороше, так і погане. Тож якщо ми шукаємо хороше, то автоматично ситуація підлаштовується під наше сприйняття і енергія «-» перетворюється на енергію «+».

Цей принцип стосується не лише подій та ситуацій. Так само ми можемо змінювати процеси в нашому тілі, адже людський організм настільки досконало влаштований, що коли ми сприймаємо його здоровим, то він автоматично підлаштовується під наші думки. Позитивне мислення – щось на кшталт рефлекторного імпульсу, що посилає наш мозок організму, а останній, у свою чергу, виконує поставлені завдання.

Тому для щасливого і здорового життя просто необхідно зустрічати кожен день з усмішкою, вбачаючи в ньому прекрасні дрібниці і думаючи лише про хороше та бажане.

 Шихаммедова Марина