Зцілення масажем

Здоров'я

Зараз, напевно, не зустрінеш людину, яка б не знала хоч щось про масаж – один із найприємніших (хоч і не завжди) та найшвидших методів розслабитися. Масаж може заспокоювати і збуджувати (особливо якщо це вам робить кохана людина). Та мало хто знає, що масаж може вилікувати (при правильному застосуванні) величезну кількість хвороб, навіть тих, про існування яких ваш організм навіть і не здогадується.


Трохи теорії

Масаж – профілактичний і лікувальний метод впливу на організм людини. Він являє собою сукупність прийомів дозованого механічного впливу на різноманітні частини тіла. Ці впливи можуть здійснюватися руками масажиста, пацієнта або різноманітними спеціальними апаратами. Механічний вплив може здійснюватися безпосередньо або за допомогою проміжного середовища (вода, повітря тощо).

Трохи історії

Масаж – найдавніший метод народної медицини. Вважається, що масаж використовують понад 25 століть. Перші згадки про нього відносяться до ІІІ тисячоліття до нашої ери. Це давньокитайський практикум Конг-фу «Мистецтво людини» (2698 р. до н. е.), а потім «Ней-цзин». Майже одночасно використання масажу описують у Японії. Між ІІ і ІІІ тисячоліттями до н.е. достатньо повний опис прийомів масажу подано у відомому давньоіндійському трактаті Аюр-Веда. У медичних писемних джерелах африканських країн (Єгипет, Нубія), а також арабського Сходу масажна техніка описана у другому тисячолітті до н. е. Використання масажу в Греції пов’язують у першу чергу з іменем Геродикоса (484–425 рр. до н. е.), який був відомим атлетом і чудовим масажистом. Він широко використовував масаж під час різноманітних хвороб.

На Русі, у країні, де споконвіків шанувалася і розвивалася «лазнева культура», просто не могли обійтися без масажу. Давньоруський масаж відрізнявся значними особливостями. Сполучення важких кліматичних умов і достатньо широких гігієнічних знань призвели до появи традиції широкого використання миття і парення у лазнях. У зв’язку з цим руський масаж почав розвиватися як самомасаж, пов’язаний із похльоскуванням віником по розпареному тілу. Уже літописець Нестор достатньо детально описав лікувальне використання лазневого віника.

По суті справи – це прийом енергійного розтирання, дуже ефективний для підвищення тонусу організму.

Медичний масаж – один із найдревніших і одночасно найефективніших методів лікувального впливу на організм людини. Через фізіологічну нешкідливість (якщо правильно використовувати) і достатню ефективність, цей метод успішно використовується на практиці медицини, в системі медичної реабілітації, в санаторно-курортному лікуванні. Однак не можна сказати, що масаж використовується достатньо широко, так, щоб кожен, хто потребує його, міг їм скористатися або отримати якісну допомогу. Скоріше за все, це пояснюється тим, що опанувати навички масажу не так просто, а застосовувати його с користю для хворого можливо лише тоді, коли отримаєш спеціальні знання.

Досягнення сучасної медичної науки і практичної охорони здоров’я анітрохи не знецінили використання масажу. Адже наразі важко уявити лікування більшості хвороб без його використання.

Які ж захворювання лікує масаж?

Масаж – це так звана «пігулка» від усіх хвороб. Він є корисним під час захворювань опорно-рухового апарату, захворювань нервової системи, під час порушення обміну речовин, захворювань серцево-судинної системи, органів дихання, органів стравоходу, сечостатевих органів, захворювань шкіри, дихальних шляхів, очей. Кожен з нас, під час перегляду цього не малого списку, обов’язково знайде якусь «свою» хворобу. Та не дивно, що в наш час пересічна людина рідко користується послугами масажистів. Адже у звичайному спорт-клубі або SPA-салоні один сеанс коштує мінімум 200 гривень. До того ж, не рідко можна натрапити на масажистів, які лише видають себе за професіоналів. На жаль, відрізнити шахрая від професіонала дуже важко, тому потрібно обов’язково перевіряти людину перед тим, як довірити її рукам своє тіло. Наприклад, можете запитати, чи знайома вона з різними видами лікарського масажу. Їх існує кілька.

Види масажу

1. Лікувальний масаж застосовується в якості методу лікування різноманітних захворювань.

2. Класичний масаж. Його проводять безпосередньо на враженій поверхні або поряд із нею.

3. Сегментарно-рефлекторний масаж застосовується у розрахунку на використання сегментарної побудови нервової системи, на рефлекторну дію на вражені патологічними процесами органи і системи, найчастіше віддалені від ділянки шкіри, що масажується.

4. З’єднувально-тканинний масаж передбачає переважно дію на з’єднувальну тканину, підшкірну клітковину.

5. Різновидом лікувального, а точніше сегментарно-рефлекторного масажу, є точечний масаж, при якому впливу піддаються вузько обмежені ділянки тканин – точки.

6. Немає особливої потреби пояснювати, що таке апаратний або лікувальний масаж.

7. Кожен з нас знає про існування косметологічного масажу.

8. Спортивний масаж широко використовується у спортивній медицині і включає в себе такі види, як гігієнічний, тренувальний, відновлювальний та інші.

Мабуть, ви чули, що масаж, як, певно, й інші лікувальні методи, має істотні особливості використання у дитячому віці. Масаж у дитячому віці сильно відрізняється від масажу для дорослих. Це пояснюється тим, що анатомо-фізіологічна побудова дитячого організму різко відрізняється від побудови  організму дорослого. По мірі розвитку дитини змінюється методика і техніка масажу. Тому якщо лікар або звичайний масажист з однаковою силою і технікою намагається вилікувати вас і вашу дитину, то треба на це звернути особливу увагу, адже масаж, який приносить користь вам, може вплинути  не зовсім добре на вашу дитину.

Масаж, як і будь-які лікарські засоби, має протипоказання, які обов’язково треба враховувати перед проведенням сеансу. Доктор медичних наук Кондрашев О. В. у своєму посібнику по масажу виділяє такі хвороби: пухлини доброякісні і злоякісні, кровотеча, гострі запальні захворювання, гнійні процеси будь-якої локалізації, хвороби крові, гострі лихоманки, інфекційні шкіряні захворювання, трофічні виразки і великі варикозні розширення вен, туберкульоз у активній формі, сифіліс, виражений атеросклероз, судинні аневризми, тромбофлебіт, гангрена, ВІЛ-інфекція, загострення будь-яких хронічних захворювань.

Прийоми масажу

Існує багато шкіл масажу, що пропагують різноманітні техніки і використовують їх у найрізноманітніших поєднаннях. Є свої улюблені прийоми й у більшості практикуючих масажистів, та й техніка масажу під час різноманітних захворювань у досвідчених масажистів відрізняється великою різноманітністю. Та й не можна забувати, що будь-які нововведення мають бути засновані на твердих знаннях, перевірятися і вдосконалюватися в умовах наукового експерименту і лише потім широко використовуватися на практиці.

Існує кілька основних загальноприйнятих прийомів, що має знати кожен практикуючий масажист: погладжування, розтирання, розминання, вібрація, пасивні і активні рухи. Звичайно, що це узагальнені прийоми, але їх має знати кожний професіонал.

Процедура і курс масажу

Процедура або сеанс (безпосереднє проведення масажу) обов’язково складається з трьох етапів.

Вступний етап здійснюється протягом 1–3 хвилин (на початку курсу цей етап більш тривалий). На цьому етапі інтенсивність масажних прийомів зростає поступово і готує пацієнта до основного етапу.

Основний етап здійснюється протягом 5–20 хвилин. Масажні прийоми виконуються у повному об’ємі з такою інтенсивністю, яка дозволяє отримати саме той ефект, на який і розраховано сеанс.

Заключний етап здійснюється протягом 1–3 хвилин. Варто пам’ятати, що це досить необхідний етап. Інтенсивність прийомів у кінці повноцінного сеансу знижується, вони ніби затухають. При цьому знижуються і місцеві масажні ефекти, нормалізується тонус центральної нервової системи.

Довжина сеансу вимірюється здебільшого за рахунок основного етапу і може досягати 60 хвилин, але найчастіше процедура продовжується 10–15 хвилин.

У курсі масажу має бути 5–25 процедур, найчастіше 10–15. Назначають масаж щоденно або через день.

Чи правда, що масаж може зцілити?

Повірити у справжні цілющі властивості масажу дуже важко, якщо не спробувати самому. Та є люди, яким сильна рука масажиста допомогла повернутися до нормального життя після довготривалих і безрезультатних лікувань пігулками та різноманітними препаратами.

Мирослава обожнює подорожувати. Особливо їй до вподоби гірські походи. Під час одного з таких підйомів у гори вона послизнулася і потягнула плече.

 «Я спочатку навіть не звернула на це увагу, – розповідає Мирослава, але потім біль ставав мене турбувати все більше й більше. Помітила, що почало регулярно боліти серце. Права рука почала так боліти, що я навіть не могла керувати своїм авто. Плече постійно німіло. Лікарі прописували величезну кількість пігулок, а результату не було ніякого. Та нещодавно подруга порадила звернутися до масажиста і пройти курс масажу. Я згадала, що в мене є знайомий масажист Олександр, що працює в одному київському SPA-салоні і звернулася до нього. Виявилося, що в мене дуже серйозні пошкодження спини. Він розробив спеціальний курс масажу для мене, що складався з 10 сеансів. Уже після першого сеансу я відчула полегшення. У кінці курсу я взагалі забула, що в мене боліла рука чи серце. Сашкові руки справді зцілили мене. Масаж – це диво!»

Історично склалося так, що масаж став сферою діяльності середніх медичних працівників. Його не викладають у вищих медичних учбових закладах.

Відсутність масажу в програмі підготовки лікарів призвело до того, що науковими дослідженнями у цій області медицини займалися мало і, по суті справи, поверхнево. А там, де не вистачає наукового обґрунтування, як відомо, поширюється знахарство і неуцтво. Тому кожен з нас повинен з особливою увагою ставитися до порушень свого організму, а ще прискіпливіше до тих, хто намагається нам допомогти у лікуванні цих порушень.

Альбіна Титаренко