Зовсім незабаром тепло постукає у наші двері, і це означає, що пора замислитися над планами на прийдешнє літо. А що може бути краще, ніж курортний відпочинок на березі кришталево чистого моря?


У роздумах про курорти закордоном українці часто згадують Чорногорію з її найпопулярнішим містом для туризму – Будвою.

Будва – велике курортне місто, розташоване на березі Адріатичного моря. Оточене скелястими горами, воно щоліта вабить до себе численну кількість туристів зі Східної Європи. Ми спробуємо розібратися, чи справді Будва залишається вигідною пропозицією для бюджетного відпочинку й чого варто очікувати від цієї туристичної перлини.

Перший туризм у Будві
Туризм у Будві з’явився у період між Першою та Другою світовими війнами. Тоді чорногорські пляжі почали відвідувати чехи. Перші організовані тур-групи прибули у місто в 30-х роках минулого століття. Під час Другої світової війни італійські та німецькі військові переробили готелі в казарми, пляжі почали пустішати. І лише у 60-ті роки починається справжній масовий туризм у місті. Водночас у Чорногорії розвивалося міжнародне авіасполучення, будувалися великі готелі, з’являлися дороги.

Будва сьогодні
Тепер Будва — сучасна перлина курортного туризму. Місто складається зі Старої та Нової частин. Стара частина – знаменита цитадель 15 століття – комплекс середньовічних будівель, розташований прямо на скелястому чорногорському березі. Складається з низеньких будівель із тесаного каменю, оточених фортечними стінами. На території цитаделі є старі церкви, музеї, сувенірні крамниці й харчові заклади, сполучені вузенькими вуличками.

Фото: sajam.rs

Нова частина міста – сучасно забудований район із готелями, закритими пляжами, різними закладами, сувенірними крамничками.

Плюси відпочинку в Будві

Інфраструктура міста орієнтована на туристичний відпочинок. Ви тут знайдете велику кількість готелів та апартаментів, ресторанів та барів, сувенірних магазинів та галантерейок. Тут вам й історична частина міста для дослідження культури Чорногорії вдень, і набережна, сповнена нічними клубами для запальних танців увечері. Також у по всьому місту розкидані невеликі крамнички, де можна взяти їжу для швидкого перекусу: від шматочку піци та млинця з шоколадом до натурального насиченого морозива. Це робить місто зручним для відпочинку.

Велика кількість доступних і цікавих екскурсій. Оскільки в місті багато туристів – місто пропонує для них багато атракцій. Серед найпопулярніших екскурсій – одноденний мінікруїз Которською затокою, що розташована поблизу Будви, а також одноденна подорож на острів Святого Миколая – найбільший острів на Західному узбережжі Адріатичного моря. До екскурсій легко долучитися: наприклад, щоб пропливти на човнику Которською затокою, варто всього лише зайти в невеличкий офіс туристичної агенції й забронювати собі місце. Також окремі тур-групи пропонують для туристів екскурсії в інші міста та країни, як-от Болгарію та Албанію.

Мінуси відпочинку в Будві

Надмірна кількість туристів. Очікувано, що в туристичному осередку країни буде людно, та в жаркі літні місяці кількість охочих насолодитися морськими пейзажами й гірськими ландшафтами зростає настільки, що часом буває некомфортно перебувати в самому місті. Складно знайти вільне місце на пляжах, з’являється багато сміття на вулицях та в пісках на набережній, море перестає бути лазурно-прозорим. Для любителів спокою і затишку місто стає непридатним для відпочинку.

Будва не дає загального уявлення про Чорногорію. Оскільки місто облаштоване для туристів, справжній колорит Чорногорії в Будві ви не зустрінете. Навіть попри те, що в місті розташована старовинна цитадель – вона не допомагає скласти уявлення про культуру країни, адже перероблена для комфорту туристів з купою сувенірних крамниць та туристичних атракцій.

Де ще відпочити в Чорногорії?
Якщо ви шукаєте затишного відпочинку або ж прагнете дослідити культуру Чорногорії – варто обрати інше місто для відвідування. Наприклад, атмосферні Пераст або Ульцинь. Як варіант також можна спланувати велику кількість подорожей у ці міста з Будви, наперед передбачивши можливі витрати.

Єлизавета Сосновська
Головне фото: triphearts.com