Туреччина, Єгипет, Греція, ОАЕ, Таїланд та безліч інших країн радо приймають тисячі українських туристів. Проте залишилися ще люди, яким ближче до душі рідний Крим. То куди ж саме поїхати влітку? Є одне прекрасне місце на Південному узбережжі Криму, де свого часу відпочивали Волошин, Айвазовський, Цвєтаєва, Чуковський, Корольов та багато інших відомих гостей, – це містечко під назвою Коктебель.


У містечку

З 1909 року Коктебель набув статусу модного літературного курорту. Море, гори та дещо тропічна природа створюють чудову атмосферу для творчості. Це було відносно тихе та спокійне місце, де можна було вдосталь насолодитися морем та сонцем. Та ХХІ століття внесло в життя Коктебеля свої корективи: клуби, кафе, готелі, магазини з сувенірами, лавки з шаурмою та молочними коктейлями – торгівля на кожному кроці.

Зрозуміло, що місце відпочинку більшою мірою спрямоване на молодь. Адже, окрім комфортабельних готелів, є й більш дешеві варіанти оренди житла: наприклад, зняти будиночок. Таких послуг по усьому містечку безліч. Ціни починаються з 50 гривень за добу, далі – в залежності від умов. Середній рівень: кімната на 2-3 спальних місця та спільні з власниками або іншими жильцями душ з гарячою водою, туалет та устаткована кухня, за що ви віддасте близько 70 гривень. Проблемою тут буде хіба що відсутність кондиціонера. Вирішенням проблеми – ще додатково 80-100 гривень.

На чому можна зекономити в Коктебелі, то це на транспорті. Містечко маленьке і пересуватися пішки не важко, але якщо все ж таки вам знадобиться транспортний засіб, то вас з вітерцем прокотять на двомісній відкритій бричці, за що приймуть дяку у вигляді 15 гривень.

Близько тієї ж суми зникне з вашого гаманця, якщо виникне бажання потанцювати: 15-40 гривень коштує вхід до нічного клубу. Але не розраховуйте на танці до упаду: близько 4-ї години ранку вас «попросять». А далі вже куди душа забажає. Бажано, щоб її забаганки обмежилися кальяном або чашечкою кави, тому що о такій порі працюють переважно кафе та кальян-бари.

Щодо трапез: місцевими стравами вважаються манти та чебуреки. Дещо схожі вони на вареники та пиріжки, але спробувати варто. Все інше – звичне для нашого шлунку.

Як провести час

На узбережжі багато різноманітних атракціонів, де можна непогано згаяти час, очікуючи на екскурсію: Кара-Даг, Святі гори, Золоті ворота, будинок Волошина тощо. Кримська земля багата на пам‘ятки.

Найвідомішою з них є, звичайно, Кара-Даг, або Чортова гора – згаслий вулкан. Це наче інший світ, сповнений загадок та таємниць. Під час екскурсії відкривається мальовничий пейзаж на Коктебельську затоку, на магічний Перст Диявола – 42-метрову вежу, на величні Золоті ворота, які в променях сонця змушують на хвильку повірити, що ця скеля дійсно 585-ї проби. Та найбільший трепет викликає маленька стежка, яка веде до Мертвого міста – заповідної зони, де знаходяться місця гніздування багатьох видів птахів та ростуть рідкісні рослини. Вхід туди заборонений, тому нам залишається тільки уявляти, яка краса живе там. Всі ці емоції коштують близько 60 гривень. Якщо не боїтеся висоти, змій та фізичної втоми від 8-годинної подорожі, то вперед за враженнями!

Не можуть не вразити й морські прогулянки на катері, який пронесе вас вздовж Кара-Дагу. Гори величного вулкану будуть так близько до вас, що захочеться доторкнутись рукою. Тут ви побачите справжнісінький колір морської хвилі…Це неможливо описати словами, це потрібно побачити, а якщо вмієте плавати, то й відчути: 20 хвилин екскурсії відводяться на купання у відкритому морі. Нереальні відчуття ціною в 50 гривень. Обов‘язково спробуйте!

Більш доступна, але не менш популярна краса – шоу дельфінів. Щойно відкритий коктебельський дельфінарій радо приймає гостей, які не пожалкують за спілкування з морськими цілителями близько 50 гривень. Фішка шоу – маленький тюлень, який ще нічого не вміє, але дуже завзято аплодує своїм колегам по сцені.

Інша популярна новинка в місті – аквапарк. Тут, звичайно, є чим зайнятися: десятки видів водних атракціонів нікого не залишать байдужим.

Непогано заробляють місцеві жителі на «Волошинському Коктебелі»: будинок поета та художника Максиміліана Волошина, літературні вечори «Волошинські читання», репродукції його картин. Поціновувачі мистецтва зможуть задовольнити свою жагу прекрасного за символічні 15-30 гривень.

Не забудьте й про дегустаційні зали відомого виробника алкогольних напоїв «Коктебель». Тут можна одразу й купити все те, що вам сподобається на безкоштовній дегустації. Ціни на пляшкове вино та коньяк не дуже відрізняються від магазинних, але якість беззаперечна.

Любителі міцніших напоїв знайдуть своє щастя на місцевому ринку. Між помідорів та цибулі ви обов‘язково знайдете й виноградну горілку – грузинську чачу, після якої на ранок дійсно немає похмілля, а лише приємні спогади про вчорашній вечір. Таке задоволення коштує 40 гривень за літр.

 Місцеві радощі

Ще однією позитивною властивістю Коктбеля є наявність дитячих оздоровчих таборів, до яких дітлахи приїздять із року в рік, обов‘язково повертаючись вдруге, втретє… Хтось до моря, хтось до друзів, а хтось за новою порцією вражень. Кому-кому, а молоді тут не може бути нудно.

Та й дорослі знайдуть собі розвагу. Наприклад, затишні кафе з живою музикою, де сидять переважно по-турецьки, не залишать їх байдужими. Такі заклади тут називаються «чайхана» і користуються великою популярністю. Для екстремального відпочинку можна обрати дайвінг, кінні прогулянки або аеропланеризм.

Не можу не «кинути гачок» геологам. Серед карадазьких самоцвітів: агат, аметист, гематит, гірський кришталь, десмін, діопсис, кварц, мезоліт, онікс, опал, празем, сердолік, трас, цитрин, яшма тощо. Отримати їх безпосередньо в заповіднику не вдасться, а от придбати в сувенірних лавках – без проблем.

Обов`язково помилуйтесь дивною горою Хамелеон, яка протягом доби змінює свій колір від піщаного до бузкового. Її видно з будь-якої точки узбережжя: поверніться обличчям до моря та подивіться ліворуч. До речі, недалеко від гори є пляж для нудистів. Дуже багато тут людей, які прагнуть відчути Чорне море кожною клітиною свого тіла…

А море тут воістину чудове! Камінний пляж, перевага якого перед піщаним в тому, що чиста зранку вода залишається такою ж до вечора. Насолоджуватися нею допомагають «банани», «таблетки», скутери та інші водні розваги, ціни на які починаються з 40 гривень.

На пам‘ять про відпочинок Коктебель пропонує безліч сувенірів: вироби з дерева та каміння, керамічний посуд, різноманітні прикраси, набори спецій. Суто місцевим подарунком буде феодосійська косметика на основі лікувальних грязей.

Що ж, мабуть, це все, що можна розповісти про Коктебель мовностилістичними засобами. Все інше зможуть передати тільки ваші власні органи чуття. Тож пакуйте валізи і їдьте до “Країни коньяків”!

 Давидова Дар‘я