Музичний проект Sofar Sounds є однією з тих виняткових, прекрасно втілених ідей, які зустрічаються не так часто: таємні концерти у вітальнях та затишних закладах від відомих та маловідомих виконавців, яких організатори обирають лише через їхню унікальність.


Все це працює таким чином: Ви реєструєтеся на подію, і якщо Вам поталанило стати одним із щасливчиків, то автоматично опиняєтесь у списку гостей. Але дізнатися про це вдасться лише за тиждень до самого концерту. Подія ще більше інтригує місцем проведення, про яке учасники дізнаються за день, та іменами виконавців, які можна почути тільки на самому дійстві.
Назва Sofar Sounds є акронімом фрази «Пісні з кімнати» (Songs from a Room). «Це інтимна подія, де найкращі нові (майбутні) артисти виконують свої пісні в унікальних місцях для аудиторії любителів музики», — зазначається на офіційному веб-сайті. Компанія — це мережа виконавців, організаторів та учасників, які разом створюють незвичні живі перфоманси. Sofar пропонує унікальний досвід музичного і живого виконання і працює, щоб повернути «магію живої музики». Тут відсутні хедлайнери та вартість квитка — проект існує коштом добровільних благодійних внесків від глядачів (donation). Суму donation кожен визначає самостійно. Важливим моментом є те, що люди приходять, аби дійсно насолодитися музикою без зайвих подразників, а також дарують музикантам любов, на яку вони заслуговують.

Ідея таких таємних виступів була створена у Лондоні у березні 2009 року. Тоді троє друзів відправилися на концерт музичного колективу Friendly Fires і помітили, що багато людей замість того, щоб слухати музику, розмовляли, дивилися у свої смартфони та випивали. Їм спало на думку, що варто створити власний концерт в одній із квартир. На перший імпровізований івент Sofar Sounds хлопці запросили вісьмох друзів, а замість запрошеного виконавця зіграв один з організаторів. На другий концерт прийшло вже більше людей, які дізналися про подію через сарафанне радіо, а потім Sofar поширився до Парижу, Нью-Йорку та інших великих міст. Так низовий лондонський рух став глобальною спільнотою. Сьогодні проект вже прижився у 409 містах, серед яких є також Київ та Харків. Загалом щомісяця відбувається близько 500 концертів.

Учасники — це випадковий мікс із зареєстрованих людей, які обираються практично рандомно. Зазвичай на подію потрапляють ті, хто першим відправив свої заявки, але організатори люблять давати новачкам шанс, навіть якщо ті трохи запізнилися. Саме це допомагає зробити концерти ще цікавішими та уникнути упередженого відбору та однакових облич кожного разу. Звичайно, є достатньо постійних гостей, але випадкова вибірка людей робить Sofar ще більш захопливим, адже ти ніколи не знаєш, кого зустрінеш на цій події. Ніколи не знаєш і того, хто стане зірковим гостем вечора, або де саме відбудеться концерт. Все це робиться, аби зібрати лише справжніх поціновувачів музики та мистецтва. Ти приходиш туди не за гучними іменами та пафосом, а лише за творчістю.
Родзинкою проекту є те, що все створюється спільнотою звичайних людей. Для музикантів такі вечори є не менш цінними. Уявіть, як приємно ділитися власною творчістю у затишній вітальні для аудиторії людей, яких об’єднують одні ідеї та прагнення. Всі вони — це таємне товариство, яких єднають лише спільні переконання та любов до музики.
Мета проекту — культивувати віддану та уважну аудиторію у різних куточках планети, показати, що якість музики не залежить від вартості квитка або від популярності виконавців. У будь-якому разі, Sofar Sounds вже став шанованим брендом та отримав визнання через якість запрошених музикантів. Він керується чистими ідеалами, саме тому перетворився на глобальне явище. Що й казати, мережа стала настільки широкою, що досить складно знайти спільноту, яка більш відкрита для молодих виконавців та нової музики.

Першим українським містом, яке приєдналося до сім’ї Sofar Sounds, став Київ. Дебютний концерт відбувся у 2016 році у Арт-центрі Якова Гретера. Розташування було магічним: три поверхи художньої галереї, поверх арт-магазину, ґвинтові сходи та прекрасний краєвид на вечірнє місто. Секретними виконавцями першого заходу стали daKooka, Анатолій Гернаденко і Ольга Прудей. Після цього українці вже відвідали десятки таких таємних концертів у рідних містах та мали можливість послухати виконавців Janp, Ptakh_Jung, Heartcore, Dостоевсkий FM, НастяЗникає, Black Maloka, moe, Love’n’Joy та багато інших талановитих і молодих.
«Я не можу підібрати слова такого, яке могло б повною мірою означати те, чим є Sofar. Це якісна глибока музика, це особлива атмосфера. Це коли люди красиві. Але не тому, що у них особливі риси обличчя. А тому, що вони натхненні», — підсумувала організаторка концертів у Києві Анастасія. Неможливо навіть сумніватися, що люди, які люблять мистецтво у його чистому вигляді — прекрасні.

Анастасія Усенко