Світова класична музика збирала своїх поціновувачів у різні часи і в різних місцях. А де тепер можна насолодитися її істинною і неповторною акустикою? Пропонуємо Вам пірнути у світ цього витонченого мистецтва і поглянути на кращі у світі концертні зали, де чудовий дизайн ідеально поєднується із неперевершеним звучанням.


Kultur- und Kongresszentrum Luzern
Цей концертний зал був відкритий у 1998 році у швейцарському Люцерні. Сьогодні він може по праву змагатися з кращими класичними залами світу, бо має одну цікаву особливість: більшість залів спроектовані спеціально під конкретний оркестр, який там грає, і вам ніколи не почути там виконавців популярної музики або акторів комедійних шоу. Довге відлуння, яке підсилює звучання оркестру, може перетворити популярну музику у змазану какофонію. Концертний зал Культурного і Конгресного центру в Люцерні із зовнішнього боку оточує величезна вібраційна камера. Під час органної та хорової музики її двері відчиняють, аби зімітувати акустичні властивості кафедрального собору.

kkl-luzern.ch

Boston Symphony Hall
Вибухова квінтесенція краси і науки перетворює симфонічний зал у столиці американського штату Массачусетс — Бостоні — на витвір мистецтва. Він був створений за подобою Гевандгауза у Лейпцигу. Але копіювання архітектури старовинного залу ще не гарантує чудового результату. Левова частка заслуг у досягненні неземного звучання в Бостонському залі належить професору фізики Гарвардського університету Уолесу Клементу Себіну. Він першим у XIX столітті провів дослідження, які детально пояснюють, як поводить себе звук у різноманітних приміщеннях. Будівництво Бостонського симфонічного залу було завершено 1900 року, і до сьогодні він є серцем світової класичної музики.

bso.org

The Bridgewater Hall
Цей всесвітньо відомий концертний зал знаходиться в Манчестері, що у Великій Британії. Перший виступ на сцені Bridgewater Hall відбувся у вересні 1996 року. Сьогодні зал має три постійні оркестри: Hallé, BBC Philharmonic та Manchester Camerata. Аби музика у ньому звучала ідеально, архітекторам довелося докласти чималих зусиль. Найбільшою проблемою подібних концертних залів є сторонні звуки, які заважають сприймати мелодію. Це, наприклад, дихання або шум, який утворюється від рухів багатотисячної аудиторії. Цей концертний зал ізольований настільки, що, коли бомба Ірландської республіканської армії вибила всі вікна у центрі міста, працівники, які перебували всередині, навіть не почули її вибуху. У Bridgewater Hall панує приголомшлива тиша, що дозволяє музикантам грати дуже тихо.

bridgewater-hall.co.uk

Gesellschaft der Musikfreunde in Wien
У Відні, столиці Австрії, знаходиться ще один чудовий концертний зал, гідний світового визнання — Musikverein. На його сцену не раз піднімалися славетні диригенти, такі як Брамс, Брукнер і Малер. Зараз зал належить Віденському філармонічному оркестру. Коли той починає грати, на слухача ніби зривається гігантська хвиля і накриває його з головою так, що неможливо не захлинутися в потоці цієї неймовірно сильної музики. З останніми нотами буря не вщухає: вона продовжує вирувати в серці, ще довгий час тримаючи слухача під приголомшливим враженням.

berliner-philharmoniker.de

Berliner Philharmoniker
Філармонія була відкрита в 1963 році в Німеччині. Вона відрізняється від інших концертних залів незвичайною архітектурою. Будівля, схожа на намет, була створена завдяки двом речам: таланту архітектора соціалістичних поглядів Ханса Шаруна та… пильності. Ханс одного разу помітив, що «люди завжди збираються у коло, коли слухають музику у дружній атмосфері». Це і надихнуло його на незвичайний дизайн, де аудиторії поділені на блоки, а проміжні стіни, що з’явилися в результаті такого проектування, відмінно відбиває звук, створюючи чудову акустику. Ще однією особливістю залу є розташування третини аудиторії не перед, як це зазвичай прийнято, а за оркестром.

berliner-philharmoniker.de

Christchurch Town Hall Auditorium
Незадовго до проектування акустики цього концертного залу Гарольд Маршалл довів теорію, за якою звучання музики, що *вловлюють наші вуха, непомітно, але все ж відрізняється. Справа в тому, що одне вухо завжди буде розташоване далі від джерела звуку, ніж інше. Тому в хорошій аудиторії звук повинен йти до слухача зверху і ніби зі схилів. Це відкриття призвело до революційного проекту. В результаті архітектори сконструювали зал з величезних дерев’яних панелей, які нагадують гігантський вігвам. Сьогодні Christchurch Town Hall Auditorium знаходиться на реконструкції. Землетрус, який пройшовся Крісчерчем у Новій Зеландії 2011 року, зруйнував увесь центр міста, в тому числі і цей концертний зал. Влада обіцяє відновити роботу залу не пізніше 2018 року.

Philharmonie de Paris
З першої хвилини Паризька філармонія вражає своїх гостей фантастичним стилем модерн. Стіни і балкони, що нагадують плавні хвилі, і підвішені до стелі панелі-хмари створюють відчуття невагомості та легкості. Насправді ж вони виконані з величезних дерев’яних панелей. Цей дизайн — не капризи архітектора, який бажав досягти візуального ефекту. Кожна поверхня має спеціальну форму, що дозволяє посилити відбиття звуку і направити його на аудиторію. Окрім приголомшливих концертів відвідувачі можуть доторкнутися до музичної спадщини, побувавши в музеї філармонії. Там представлені інструменти від XVII століття і до сьогодні, які найкращим чином відображають всі витки історичної музичної спіралі.

philharmoniedeparis.fr

Sibeliustalo
Ще один концертний зал із категорії сучасного мистецтва, представлений у фінляндському містечку Лахті. Незважаючи на те, що зал був відкритий тільки у 2000 році та пропрацював лише 15 років, його дизайн і акустика встигли підкорити серця мільйонів глядачів. Багато концертних залів мають дерев’яні стіни, але архітектори Sibeliustalo пішли далі: вони використали в конструкції бруси. Дерев’яні панелі концертного залу вібрують так само, як скрипка, коли її струни зачіпає смичок. Так створюється прекрасний і неповторний звук. Кожна нота оркестру відбивається від панелей і поширюється серед аудиторії. Дерево у великому залі цільне або ж міцно приклеюється, як шпон до бетонної конструкції.

Tokyo Opera City Concert Hall
За своєю архітектурою цей концертний зал у Токіо нагадує одне з семи чудес світу — єгипетські піраміди. Прямокутний зал із класичним розташуванням крісел має стелю з дерев’яними виїмками у формі неправильної піраміди, простір якої всередині залитий золотим кольором завдяки своєму нестандартному освітленню. Така конструкція концертних залів рідко зустрічається, але забезпечує чудову акустику. Зал за формою перегукується з британським концертним холом Снейп Малтінгс. Відомий віолончеліст Йо-Йо Ма на своїй прем’єрі в японській столиці поділився враженнями: «Я можу сказати тільки одне: цей зал має одну з найкращих акустик, у якій я мав честь грати».

operacity.jp

Sala São Paulo
У 1990-х для концертів Симфонічного оркестру у Бразилії був обраний, здавалося б, найневдаліший варіант: відкрита територія недалеко від залізничної станції. Тому дякувати за прекрасний звук і цього разу ми маємо талановитим архітекторам, які змогли втілити в реальність цей неймовірний проект. Площа концертного залу має таку ж ширину, як Boston Symphony Hall у Массачусетсі й таку ж довжину та висоту, як the Grosser Musikvereinssaal у Відні. Сьогодні шанувальників музики вражають величезні оригінальні колони і такого ж розміру рухливі стелі. Їхньою унікальною особливістю є можливість зміни акустики залежно від того, що грає на сцені оркестр: розкішну музику в стилі бароко або ніжну романтичну симфонію. Зал Sala São Paulo розрахований на півтори тисячі місць, а в січні 2009 року на його сцену виходив всесвітньовідомий британський виконавець Елтон Джон.

salasaopaulo.art.br

Подорожуючи світом, знайдіть час, аби відвідати один з цих шедеврів. Завітайте до світових концертних залів, чия архітектурна краса не поступається місцем розкішним мелодіям оркестру. Це ті місця, де музику можна не тільки почути, але й побачити.

Олександра Чернишук