Україна – це не Америка, і подорожувати нею не круто? Чоловіче, готуй свої колеса до роботи, бо сьогодні ми відправляємось у віртуальну подорож українським Поділлям, старими і добрими Медоборами. О, це буде справді дико!


Що таке Медобори?

Це природний заповідник, що розташований на території Гусятинського і Підволочиського районів Тернопільської області. Десятки мільйонів років тому на цьому місці спокійно панувало величезне Сарматське море. Відмерлі рештки морських тварин і утворили унікальну Товтрову гряду, аналогів якій нема у всій Європі. «Подільські Товтри» – найбільший в Європі національний природний парк, створений 27 червня 1996 року,  він є одним із семи природних чудес України.

Фото: gorgany.com

Де жити?

Уявімо: ви приїхали до лісу, де немає людей. Не переживайте, ви знайдете, де переночувати. У Медоборах як-не-як розвинутий туризм. До прикладу, є маленьке село Кринцілів, яке з усіх боків оточене заповідником, і в якому навіть працює профілакторій. Тут є декілька невеличких готелів, у яких можна переночувати і поснідати. Найкращими варіантами є трьохзіркові готелі “Перлина Поділля” та “Aqua Vita”, де ціни коливаються від 800 гривень за номер на одну ніч. Також можна залишитися у приватній садибі “Софія”, що у селі Мартинківці на березі озера. Ціни тут приблизно такі ж самі. А найбільш диким і, безперечно, найцікавішим способом провести вихідні у Медоборах, є похід із палаткою. Місцеві кажуть, що у тутешніх лісах водиться чупакабра, тому будьте обережними. Хто знає, що ховають у собі ці давні ліси. Якщо ж ви захочете більшого комфорту, то Тернопіль і його готелі не так вже і далеко.

Що їсти?

Якщо ви підете в похід з палаткою, то довкола буде багато річок, де можна ловити рибу. Річка Збруч розділяє Тернопільську і Хмельницьку області і якраз протікає вздовж заповідника. По Збручу, до речі, встановлювався кордон між Польщею та Радянським Союзом до 1939 року. Тут і відбувся Акт Злуки українського народу. В більшості готелів, що розташовані на території заповідника, є їдальні. Звучить не дуже смачно, проте це ж дика поїздка, чого тут ще можна було очікувати? Найближчий більш-менш пристойний ресторан – “Лінивий гусак”, що в Гусятині. Тут можна скуштувати суші, піцу, різні коктейлі. В ресторані працює доставка по всьому району, тому за їжу можна не хвилюватися.

 На що подивитися?

Починати своє знайомство із Медоборами краще за все із містечка Сатанів – цікавого і насиченого історичними пам’ятками місця. Тут збереглося багато старовинних будівель, зокрема, єврейська синагога, Сатанівський замок, міська брама, костел Діви Марії. Та найцікавіше місце розташоване за 2 кілометри на південь від Сатанова – Свято-Троїцький монастир, який був побудований приблизно у XVI столітті. Колись василіанський, а нині православний, він не залишить байдужим поціновувача старовини. Особливу увагу спраглого до мистецтва глядача приверне унікальна фреска Страшного суду, на якій у пекельному вогні горять комуністичні вожді (Маркс, Енгельс, Ленін, Троцький, Сталін, Хрущов), Гітлер, Малюта Скуратов тощо.

Фото: rivne1.tv

На протилежному від Сатанова боці річки Збруч є ще одне унікальне місце – Пуща відлюдника. За місцевими легендами, у 30-х роках XIX століття монах-відлюдник прийшов у ці краї і за 4 роки видовбав у вапняку собі печеру. Ніхто не знає його імені, звідки і для чого він прийшов. Відлюдник харчувався тим, що він знаходив у лісі та тим, що йому приносили люди. Печера складається із двох приміщень, тут стоять ікони, престол, свічки, є кам’яні меблі.

Також обов’язково раджу відвідати село Вікно, особливо у пору, коли росте бузок. У свій час в селі працював і жив Іван Франко. Саме в його честь назвали Франкові скелі на узбіччі села і саме тут граф Федорович у 1910 році посадив величезний сад з різноманітними кущами бузку. Навесні, у травні, тут неймовірно гарно пахне, і всі скелі стають фіолетово-рожевими від бузку. Якщо вам пощастить, то ви також можете потрапити на концерт місцевого фолк-ансамблю, який співає власні пісні про своє рідне село. У Вікні є два унікальних карстових озера, які ніколи не замерзають, і ніхто не знає, яка у них глибина. Вони охороняються природоохоронними органами. Село, що розкинулося у підніжжі Медоборів, настільки цікаве, настільки неповторне, що про нього, його мешканців і історію має взнати якомога більше людей.

Ми часто шукаємо пригод і красивих місць закордоном, забуваючи про те, що справжня краса у нас під ногами. Медобори – справжнє підтвердження цим словам, адже такого унікального місця немає більше ніде у світі.

 

Назарій Малачинський
Головне фото: wownature.in.ua