Це місто одне із найдавніших міст не тільки в Болгарії, але і в Європі. Пловдив розкинулося на шести унікальних пагорбах з сиенита, в західній частині Верхнє-Фракійської низовини та з обох боків найбільшої в Болгарії річки Марици. І нарешті наприкінці 2019 року Пловдив визнали культурною столицею Європи. 


Як місто перетворилося на культурну столицю?

Європейський місяць культури відбувся аж 12 років тому, але лише наприкінці минулого року місто на півдні Болгарії — Пловдив та місто на півдні Італії — Матеру відзначили найпрестижнішою культурною ініціативою Європейського Союзу. Титул «культурна столиця» дає право містам отримувати фінансову допомогу від ЄС при проведенні різноманітних культурних заходів протягом року. Це, безперечно, сприяє духовному й соціальному розвитку, а також підвищенню туристичної привабливості.

Фото: cestee.com.ua

Історичний екскурс

Пловдив — найстаріше місто Європи й шосте за віковим показником у світі. Він сучасник легендарної Трої, а Афіни, Карфаген й Рим — молодші за болгарську перлину. Місто стоїть на сімох пагорбах, як і Рим. Однак, на початку 20 століття один із них зруйнували, тому сьогодні західні й східні пагорби симетричні.

Доведено, що в сучасному місті, близько 8000 років до нашої ери, існували давні поселення, що відносять до часів неоліту. Філіп II Македонський, батько Олександра Македонського, у 342 році захопив місто й назвав його на свою честь — Філіппопелем. Сьогодні в центрі міста можна побачити пам`ятник Кирилу Найденову, засновнику Пловдива.

Становлення й розвиток міста відбувався на тлі історичних перипетій Болгарії. Країна переходила до рук римлян, знаходилася у зоні впливу Візантії та довго знаходилася під владою Османської імперії. Під час римського панування Пловдив був основним торговельним, військовим й адміністративним центром римської провінції Фракії. Місто, до речі, заселяли греками, щоб асимілювати болгарське населення. Лише у ході Балканської визвольної війни усі болгарські міста здобули незалежність.

Фото: andrey-andreev.com

Що приваблює туристів?

На відносно невеликій території міста (100 кв км) компактно зосереджена спадщина історично зумовлених епох. Тут вміло поєднана античність та сучасність. Через це місто поділено на три умовні частини: Старе місто (Ancient Town), Середнє місто (Middle Town) і Нове місто (New Town).

Кілька кварталів міста складають архітектурний комплекс «Старий Пловдив», який фактично є музеєм просто неба. У центрі немає проїжджої частини, а лише пішохідна зона. Варто зазначити, що наразі у Старому місті здійснюється реставрація. Поділ умовний, адже, наприклад, на сцені Античного театру влаштовують концерти й театральні вистави сучасних світових зірок. Колись там проходили бої гладіаторів і публіка зацікавлено спостерігала за нами. Щороку, в червні й липні, тут відбувається оперний фестиваль просто неба. А в Новому місті, після розкопок, знаходять рештки Старого світу. Наприклад, під час таких робіт біля магазину «H&M», відвідувачі зможуть побачити кам’яні елементи Античного театру.

Неможливо у Старому місті пройти повз Римський стадіон. Відповідно до хронік, він був збудований імператором Трояном й датується II століттям. Стадіон створений за моделлю Дельфійського театру, що в Греції, а всього у світі таких існує 12.

У Пловдиві велика кількість церков, мечетей, культових споруд релігійного характеру. Не дивно, адже Болгарія — перша слов’янська країна, яка прийняла християнство. Ця подія сталася у 865 році.

Зокрема, мечеть Джумая передає колорит релігійного життя чи не всієї країни. Це основна церковна споруда й сьогодні. Храм зведений у середині 14 століття на місці старого кафедрального собору.

У Старому місті також знаходиться одна з найстаріших часових веж у Європі. Будівля часів Османської імперії датована 16 століттям. Саме ця вежа стала першим міським годинником імперії.

Транспорт та інфраструктура

У місті розвинена автобусна і тролейбусна мережа. Є також 2 автостанції та аеропорт. Однак, туристи частіше їдуть до міста з Софії чи Стамбула потягом чи автобусом. До речі, перша залізниця Болгарії була збудована саме у Пловдиві у 1855 році.

Поблизу аеропорту знаходиться музей болгарської авіації, а неподалік музею — військова база Повітряних Сил Граф-Ігнатьєв.

Гастрономічна культура міста

Пловдив — туристичне місто, тому заклади тут на будь-який смак. Традиційна болгарська кухня — пріоритетна, але ви також можете знайти тут американський фаст-фуд, вишукані ресторани французької чи італійської кухні, а також звичні європейські зразки.

Цікаві особливості міста

У Пловдиві у 1839 році була відкрита перша болгарська школа. А також, для Стефки Костадинової, рекордсменки світу зі стрибків у висоту, та Христо Стойчкова, відомого футболіста, Пловдив — рідне місто.

Пловдив нікого не залишає байдужим. Про це свідчать відгуки гостей міста на офіційних сторінках, де понад 87% із них — позитивні. А наскільки вас вразить поєднання античності та сучасних тенденцій?

Анна Гудзь
Головне фото: mandry.club