Колись тут ходили велетні, а сьогодні – це стало королівським місцем прогулянки. Дорога гігантів вражає не тільки своїми розмірами, а ще й загадковими легендами її походження. Це ірландське природне явище по праву заслуговує на популярність та захоплення.
Давньоірландський епос і світова наука
Близько 60 мільйонів років тому потужні вулкани сколихнули цю територію. Вони піднімали в небо стовпи попелу, а на поверхню землі викидали велику кількість магми. Ця подія залишила ірландцям у спадок загадкову дорогу гігантів. Але за легендою, по ній справді прогулювалися самі велетні.
Колись воїн з ірландської міфології Фінн Мак Кумал зібрався змагатися із однооким велетнем на ім’я Голл, який жив за морем. Фінн вирішив побудувати міст на інший бік, щоб не намочити собі ноги. Він своїм мечем витесав і вбив у дно моря цілий ряд кам’яних колон. Коли стомився, воїн приліг відпочити і заснув. В цей час грізний суперник сам прийшов до нього по цьому ж збудованому мосту. Але вони так і не змогли позмагатися. Виявилося, що Фінн мав дуже хитру дружину – Садб. Свого сплячого чоловіка вона видала за малого сина. Зробивши вигляд, неначе вона чекає Фінна, Садб почала пригощати Голла коржиками із запеченими в них залізними сковорідками. Коли Фінн прокинувся дружина дала йому такі ж коржики, тільки без сковорідок. Голл дуже перелякався, коли побачив, як швидко дитина поїдає палянички. Він уявив, яким же ж має бути батько такої дитини. Голл кинувся тікати назад. І міст від його страшних ударів не витримав і зламався.
Легенди легендами, проте наукове пояснення дороги гігантів досить просте. Воно пов’язане із вулканом. Колони – це вертикальні тріщини, які сформувалися під час затвердіння лави. А шість кутів у більшості колон пояснює їх природне походження аналогією із бджолиними сотами,і аж ніяк не міфами. Є ще декілька популярних версій, що ця територія – закам’янілий бамбуковий ліс або результат покладів мінеральних речовин із морської води.
Вже більше 30 років це дивне місце є національним заповідником Північної Ірландії. Колони дороги гігантів мають від 6 до 12 метрів у висоту, загальна довжина 275 метрів. Уявіть собі дорогу із 40 000 стовпців, що заходять в Атлантичний океан десь на 150 метрів. Мандрівниця Алекс пише про відвідини дороги: «Зі столиці незалежної Ірландії я все-таки вирішила поїхати в Північну Ірландію, щоб подивитися на дорогу гігантів, об’єкт всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Це була досить тяжка подорож, але я ні на хвилину не пошкодувала. Це місце справді чаруюче».
Цікаво, що відкрив дорогу гігантів єпископ Деррійський ще у 1692 році. Річ у тім, що він замовляв художникам картини, які точно відображали ці скелі-камені. Так дорогою гігантів зацікавилася громадськість і вчені. А митці й дотепер черпають натхнення в цьому загадковому та величному місці.
Як же сюди доїхати? Забронюйте авіаквитки до Дубліну. А звідти автобусом за 3 години можна доїхати до міста Бушміль, де й розташована дорога гігантів. І не забудьте з собою взяти всі ті важливі речі, які знадобляться вам під час мандрівки цією чудовою країною.
Все своє беру з собою
У кожного є своє уявлення про те, що йому може знадобитися в подорожі. Однак специфіка Ірландії диктує необхідність брати з собою деякі речі в обов’язковому порядку.
По-перше, це… перехідник для ірландських розеток. Для того, щоб мати можливість користуватися своєю технікою, в Ірландії знадобиться перехідник з трьома контактами. Також вам не обійтися без одягу для дощової погоди. Дощі – звичайне та регулярне явище в Ірландії, тому легкий дощовик, який можна накинути поверх решти одягу, і кепка неодмінно стануть у пригоді. А от парасолі брати не рекомендується, так як їх життєвий шлях, імовірно, достроково завершиться через агресивний ірландський вітер.
Хоча в Ірландії є відмінний вибір ілюстрованих видань про країну, не можна позбавляти себе задоволення самому зробити кілька знімків на пам’ять.Невеликий легкий фотоапарат з оптичним зумом ідеально підійде для вашої мандрівки. Не забудьте також захопити пристрій для зберігання даних або запасну плівку для фотоапарата: покупка їх в Ірландії може виявитися недешевим задоволенням.
Мандрівникам необхідно подбати про медичну страховку. Ідеальним буде варіант, коли страховка покриває можливий екстрений виліт на батьківщину. Продовжуючи матеріальну тему, непогано мати при собі ірландські або британські гроші вже на момент прильоту, щоб без додаткових клопотів сплатити дорогу з аеропорту до міста. В Ірландії введено євро, а в Північній Ірландії продовжує, як і по всій Великій Британії, функціонувати фунт стерлінгів. В цілому, скрізь на території острова приймаються обидві валюти, а от розплатитися іноземною валютою, наприклад американськими доларами, скоріше за все, не вийде.
Ірландська погода не скупиться не тільки на дощі, а й на сонце. Тому сонцезахисні засоби будуть просто необхідні під час прогулянки по берегу моря або в горах, де можна швидко обгоріти. Без сонцезахисних окулярів не обійтися, якщо ви плануєте їздити на машині. Острів відомий своїми довгими заходами та сходами сонця.
Якщо в плани входить детальний огляд визначних пам’яток Ірландії, багато з яких знаходяться в сільській місцевості, то доведеться багато ходити пішки. Рекомендується взяти з собою найзручніше взуття з підошвою, яка забезпечує гарне зчеплення з землею. Навіть дуже теплий і сонячний день в Ірландії може закінчитися прохолодним вечором. А отже, теплий одяг – ваш найкращий друг.
Крім того, вам знадобиться й порада гарного путівника. Навіть тим, хто подорожує по Ірландії в рамках організованого туру, він допоможе заповнити відсутню інформацію. Зрештою, путівник завжди може стати відмінним сувеніром.
Вдалої подорожі!
Роман Пилипій